Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
2. čer 2010

Holky, já se o příkrmech inspirovala i tady (jsou tam i nějaké recepty): www.maminkam.cz a taky na stránkách annag ze slovenské verze MK http://dojcenie.wordpress.com
Ono je lepší mít víc zdrojů a něco určitě i fundovaně poradí josefka 🙂

luthien.k
2. čer 2010

Jinak josefko, když už jsme u té výživy, mně se malý právě odstavil 😒 , kojím jen nad ránem, když je rozespalý, ale za bdělého stavu ani náhodou (to jsou hysteráky, když vidí prsa 😅 😀 ), jak to je v tomhle věku a dál s mléčnými věcmi? Myslela jsem, že budu kojit a nebudu to muset řešit, ale bohužel budu ☹ Já nejsem zastáncem kravského mléka, takže to mu dávat nechci, i po HA mlíku ho bolí břicho a reaguje osypáním, takže dávám allergy care mléko, otázkou je, kolik...? Údajně půl litru denně, je to tak? Ráda bych časem přešla, když to půjde, částečně na rýžové mléko a výrobky z něj (domácí pudink třeba). Kdy myslíš, že by to bylo vhodné? Předem díky!
P.S.: Písněte mi někdo do IP, jak se jmenujete, třeba je nás tu takových víc 🙂

chaarleene
2. čer 2010

@halintoa když jsem se bavila s tetou, tak mi říkala, že když se jí narodil bratránek (v roce 88), tak v té době se od 6 týdnů dávaly ovocné šťávy, ve 3 měsících už ovocné kašičky a v půl roce už děti jedly skoro všechno 😅

jo a když jsem se bavila s mamkou, tak mě pořád přesvědčovala, ať dám malé po lžičce fenyklový čaj (ale ona naštěstí moc na prdíky netrpí, takže není potřeba), že když jsem se narodila já, tak se normálně v porodce fasovala lahvička slazeného fenyklového čaje denně, přičemž já jsem ji prý vytáhla za dopoledne, takže ona si ještě chodila pro druhou...

halintoa
3. čer 2010

luth: ďakujem za odkazy 🙂
char: no pekne, výskumy idú dopredu, ktovie, ako budú kŕmené naše vnúčatká 🙂

kočky, mám takú otázku - došli mi tehu oleje na mazanie, tak som si povedala, že spotrebujem ľanový olej za studena lisovaný, lebo do šalátov mi nechutí. Takže sa ním natieram každý deň po sprche, aby som nepopraskala (samozrejme na vlhkú pokožku). Je to v poho, alebo mi ho radšej z dajakeho dôvodu neodporúčate? 😕 Malej chcem kúpiť mandľový olej, ak bude treba niečím mazať, keď nie, tak ho vypančujem časom na seba 😝 .

herminka
3. čer 2010

@halintoa , myslím, že není problém. V Praktické aromaterapii od Novákové a Šedivého se píše, že zvláčňuje pokožku a je vhodný i na ekzémy, popáleniny a lupenku. Nebála bych se toho 🙂

josefka
3. čer 2010

halintoa, ty se mazes s takovym drahym a zdravym olejem 😨 😀 ... uskodit ti nemuze, jenom obsahuje hodne moc mastnych kyselin, ktere jsou uplne jine nez cloveci tuk, takze bych rekla, ze muze casem trochu vysusovat .... ale kdyz ho mazes na vlhkou kuzi, tak by to melo byt v poho.

betelgeuzz
3. čer 2010

Luthien, co jsem četla, je na to víc názorů. Někdo začne dávat UM, někdo zase tvrdí, že pokud má dost mléčných výrobků, tak už mléko nepotřebuje. Uvidíme, co napíše Josefka. Zajímavá diskuze na podobné téma je tady http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree...

luthien.k
3. čer 2010

betel, já mléčné (kravské ani jiné živočišné) dávat nebudu, on na něj reaguje alergicky... 😒 Tak by mě zajímal názor josefky, odkdy například mléko rýžové nebo ovesné z DMka... Myslím si, že od roku, ale chtěla bych mít jistotu. Na těch sušených (oves milk atd.) je nevhodné do tří let.

josefka
4. čer 2010

luthein, ja nevim ..... me prijde, ze tyhle mlecne nahrazky jsou jaksi zbytecne pro male deti. Ja je chapu u dospeleho, ktery je zvykly na kafe s mlekem a pak si do nej nema co dat, kdyz mu zjisti alergii na mleko, ale nejak nevidim vyznam pro deti. Podle me je to dost hodne opracovana ryze nebo oves do ktereho se pridavaji tuky a cukr a ja nevim co jeste. Ja treba vidim jakysi smysl v mlece pro deti (i kdyz ne v tom z obchodu, ale cerstve neodtucnene, nehomogenisovane, nepasterovane) a kdyz to neni mozne, asi bych davala ty hypoalergenni formule, protoze ty alespon obsahuji nejake ziviny. Mlecne nahrazky jsou podle me vicemene prazdne ziviny a taky nikdy nevis, jak kvalitni olej do nich daji ..... no, sumasumarum, ja osobne bych kdyztak zacala az kdyz dite zacne jist uplne vsechno - takze tak od 3 let. Pokud chces driv, tak bych sla do ryzoveho a az pak do ovesneho a sojove bych diteti radeji nedavala vubec. Spis bych zkusila mandlove mleko doma udelane ..... sice se orechy nemaji davat az do 5 let, ale to plati pro cele orechy, protoze jsou tvrde a male a dite by se na nich mohlo udusit.

aemmi
4. čer 2010

holky, je pravda, že se kravské mléko nemá dávat do roka? Prý to snižuje riziko alergie?

josefka
4. čer 2010

aemi, na tvoji otazku existuji tri nazory 🙂 - davat, nedavat do roka a nedavat kravske mleko vubec a k tomu se priklanim ja .... ledaze bych mela pristup k cerstvemu bio mleku, ktere je tady ovsem nelegalni prodavat 😅 .

josefka
4. čer 2010

jsem to nestihla dopsat o tom mleku ..... 🙂
cast bilkoviny kravskeho mleka muze prostoupit detskou strevni stenou, protoze je ridsi a kdyz se to stane, tak v tele vyvola imunitni reakci a vznikne aergie. Stena detskeho streva je po roce uz normalni, takze ta sance na alergii je mensi ...
Homogenisovane a pasterovane kravske mleko udajne postrada vsechno dobre ..... takze ja osobne se spis priklanim k jogurtum s probiotickou kulturou a mozna nekterym syrum (na chut a pro oziveni jidelnicku), jinak v krabicovem mlece se moc nevidim.

betelgeuzz
4. čer 2010

Josefko, jak to, že je u vás zakázané prodávat čerstvé bio mléko?

luthien.k
4. čer 2010

betel, a u nás není? Předpokládám, že josefka bydlí také v EU a pravidla jsou všude stejná a já tedy nevím, jestli se u nás smí prodávat úplně surové, nijak neupravené mléko... Možná v rámci projdeje ze dvora ano...? Nevím.
Jinak josefko díky za názory, s tím složením obilných mlíček máš pravdu, koukala jsem na etiketu toho rýžového a je to samý sacharid, trochu tuku a téměř žádná bílkovina (z čeho by taky byla, že jo...). Ale já ho piju, je tam aspoň vápník z mořských řas a taky se dá použít do koláčů, na palačinky atd.
Takže zatím asi budu pokračovat v Nutrilonu pro alergiky na BKM a uvidíme, co dál. Dnes mi mudra řekla, že by ho měl vypít 0,5 lt denně, když nemá jiné mléčné, tak to ho tím mlíkem úplně utopím 😅

herminka
4. čer 2010

Luth, pokud vím, do automatů je dáváno nijak neupravované mléko,

luthien.k
4. čer 2010

Teoreticky je to možné, ale dost bych se tomu divila, protože jsem pracovala v potravinářském průmyslu před MD (ne ale mléčném) a vím, jak jsou přespisy přísné, ačkoli ty okolo mléka neznám 😅

betelgeuzz
5. čer 2010

Co jsem našla informace, tak mléko v automatech není pasterizované ani homogenizované, ale pouze rychle zchlazené.

luthien.k
5. čer 2010

Asi máš pravdu, já to nezjišťovala 😉

abra
autor
6. čer 2010

@butt pro kterou porodku ses nakonec rozhodla?

@halintoa me i segru krmili od tri mesicu krupickou 😒 driv se to tak u decek delalo, snad vsichni co znam bastili krupici, a taky se kazalo nekojit, pac je to nezdravy zejo... no holt jina doba 😒

@luthien.k luth, tohle jsem taky resila, ale koukam, ze uz jste to vyresily 🙂 Ja ted resim to, ze mala abra bude muset brzo dostat kasi a tak jestli ji mam delat uplne nemlecnou jako z vody, nebo jestli ju mam udelat z nutrilonu,co pije. Ryzomliko ani ovesmliko ji davat zatim nebudu, pac neni pripraveny z kojavody, ledazebych si ho udelala doma, takze otazka jestli kase by mela byt nemlecna (tzn jen z vody) nebo mlecna (z jejiho nutrilonu) anebo nemlecna z domaciho ryzomlika??

abra
autor
6. čer 2010

jo a mala abra nesnasi latkovky ☹ ☹ ☹ normalne kdyz ji dam latkovku tak ani ju nedopnu a uz rev jak blazen ☹ ☹ ☹ nechapu ☹ ☹ ☹

luthien.k
6. čer 2010

@abra, já jsem pro to, aby byla nemléčná, pokud by jí jedla, případně z nutroše, co pije. Udělala bych to tak, že podle návodu bych udělala z vody a kaše nemléčnou kaši a pak zamíchala do té cca 40 st. teplé kaše tolik odměrek nutrilonu, podle toho, kolik jsi dala vody. Hele a Ty chceš začít kaší? Malá abra není kojená, jak jsem to tak pochopila, tak nebylo by lepší začít zeleninkou? Já teda nejsem na nekojence expert (já nejsem vlastně expert vůbec na nic 😀 ), ale vím, že obecně se radí začínat zeleninou, protože kaše je hůř stravitelná, když se dělá mléčná, tak jim může chutnat víc, než zeleninka, kterou pak třeba odmítají a její výživové hodnoty nejsou nic moc, vlastně jsou to jen sacharidy víceméně, takže kalorie ano, ale vitamíny a minerály ne... Ale to se radí kojeným, možná nekojené potřebují dohnat ty kalorie...? No nevím 😅 To určo poradí josefka 🙂

luthien.k
6. čer 2010

Ty jo, a co máš za látkovky? Tak to náš malej, te by mohl být v mokré i pos... látkové plíně celej den a je mu to úplně fuk dodneška, je to takové naše malé prasátko 😀

butt
6. čer 2010

@abra nakonec jsem zustala u myho prvniho rozhodnuti, tj u milosrdnych 🙂 ale teda doufam, ze na me vyjde nadstandart, obyc pokoj nechci 😅 ale to bych nechtela v zadne porodnici 😀 momentalne jsem ve fazi vymysleni krizovyho planu, kdyby nadstandart nebyl a ja tak byla bez lednicky a rychlovarne konvice 😀
jinak moje nadeje, ze se mala umoudri nebyla uplne licha a fakt se otocila hlavou dolu, tak ted uz jen doufam, ze tak uz zustane 😀

butt
6. čer 2010

@abra a teda s tema latkovkama to je pekne pitomy ☹ by me myslim piclo ☹ mi pripomina myho chlapa, kt je alergickej na vsechno eko a bio 😀 ale ten nerve, jen dela ksichty 😀

halintoa
6. čer 2010

butt: gratulujem k otočeniu 😵 . Mňa picne, ak budem mať dobré výsledky výterov, stihneme prísť do 130km vzdialenej nemocnice a bude pôrodná vaňa obsadená 😝 , ale pevne dúfam, že sa to nestane a vaňa bude len moja 😵 . A nadštandard by som chcela tiež - taký, kde môže spať aj mm, lebo verím, že ten prvý deň minimálne bude unavený a trepať sa naspäť domov by bolo o držku 😒 .
abra: to má malá dajaky senzor na to, do čoho ju balíš? 😀 . Potvorka maličká, no pevne verím, že moja malá bude spokojná, lebo ja hnusky kupovať odmietam, aj tie do pôrodnice som kupovala s odporom 😝 ...

butt
6. čer 2010

@halintoa dekujiiii 🙂 doufam, ze uz tak zustane 🙂 ty planujes tech 130 km kvuli tomu, abys mohla rodit do vody? bych mozna mela strach, abych to fakt stihla 😅 ale nestrasim te a budu drzet palce, aby vse vyslo podle planu 😉 ja nevim, jestli manzel bude chtit i prespavat se mnou, ale rozhodne chci mit tu moznost...a taky soukromi a nechci poslouchat cizi mimina 😀 ale u vas to je s tim spanim jasny, bylo by lepsi, kdyby se mohl normal vyspat nez pojede domu. i kdyz tak premyslim, jestli se da normal vyspat, kdyz spi maly mimino vedle tebe 😀 kdyby na vas ten nadstandart nevysel, tak by bylo pro manzela i lepsi si zaplatit noc v hotelu, ne?at se neohrozuje cestou domu...a ty uz mas nakoupeny plinky do porodnice?tady to forum me zacina deptat, vsechny tehotny jste strasne poctivy a vse zarizujete oproti me s velkym predstihem 😀

hexi
6. čer 2010

baby prepacte ze vam sem leziem ale chcela by som sa vas opytat co vam dava aky zmysel bio alebo eko zivot? nic v zlom mna to velmi zaujima ale neviem sa do toho nakopnut a najst ten pravy zmysel 🙂

butt
6. čer 2010

@hexi tak za me osobne duvod proc bio a eko je pocit odpovednosti.za prve za moje telo, nebudu si ho prece huntovat chemickyma hnusnyma vecma, kdyz je jasny, ze mu to neprospiva a pak pocit odpovednosti za zemi, kt byla mi dana jako misto k ziti. nemuzu ju prece dalsim generacim nicit 🙂

hexi
6. čer 2010

ok diky za odpoved ale nie je bio alebo eko zivot drahsi ako normalny? ja tiez triedim odpad , nenicim prirodu , dcere davam len to najlepsie ale nie je to komplikovane pozerat na to ci je nieco viac chemicke ako bio?

butt
6. čer 2010

@hexi jo je to drazsi, kdyz si chce clovek kupovat kvalitni potraviny atd. 😀 ale podle me to stoji za to...ono uprimne, kdyz si zacnes vic cist slozeni ruznych vyrobku, tak te na ne prejde chut a radsi si priplatis za kvalitni 🙂 ale taky bych zduraznila jednu vec. podle me neni nutny vse kupovat s nalepkou "bio", ale proste u nakupu premyslet. klidne si koupim nebio sunku, kdyz vidim, ze ma 90% masa apod. a obecne radsi sahnu po vyrobku z cr, nez odjinud... vim, ze se tu resila problematika bio uzenin, ze to lidi kupujou a maji pocit, jak ji zdrave 😀 uzenina je uzenina, i kdyz je bio a kdyz ju budu jist denne, tak to neni zrovna fer k mymu telu... tohle vse jsou teda moje nazory, treba se tu holky vyjadri uplne jinak 😉