Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

erinka83
7. čer 2010

@abra Abro a co dáváš malé za kapičky? Ty probiotický by měly být šetrný a bez sajrajtů, ne?

@betelgeuzz Bet, tak to, že bych dělala kaše jen z vody, řeším taky, nějak nevidím důvod malé dávat UM, když se bez něj dosud obešla, zatím taky kojím docela často, jak jsem si v jiné diskuzi stěžovala, že po zavedení příkrmů mám pocit, že málo kojím, tak mi to malá bohatě vynahrazuje nočním kojením 😝 Jinak v DM jsem objevila asi jen 2-3 "solidní" bezmléčné kaše, nevím, buď Babylove nebo Alnatura? Nepamatuju si přesně, nakonec jsem si říkala, že možná budu vařit domácí, ale ještě pořádně nevím jak 😅

abra
autor
7. čer 2010

@erinka83 ty probioticky stridam od swissu a od bio gaia, a do kazdyho jidla lefax a 1x za den nebo dva babycalm. Bez toho ma proste hrozny problemy s tim nadymanim ☹ 😔

erinka83
7. čer 2010

Chudě malinký, no snad ji to brzo přejde, prý jak se začnou děcka víc hýbat, tak je to lepší!!

juju
7. čer 2010

butt, nemusis sa stresovat este s kasickami, radsej studuj od predu a od zadu ako kojit; ja som si to citala pred porodom par krat ale mala som tomu venovat este viacej casu, lebo stale sa s tym trapime ☹

abra asi mame podobne detuvhy, moj je strasny nervak - pokial nedostane ihned prso ako sa zobudi a to vratane toho ze si ho dobre chyti, co je v jeho pripade stale tazky boj, tak reve o dusu a upokojim ho az vtedy ked mu strcim do pusy prso s klobucikom; potom ho necham pocuckat a ukludnit a potom sup klubucik dole a zase sa trapime; a ako nahle sa mu nieco nepacvi tak reve o dusu az spodnou perou trasie 😖

na latkovky som sa este neodhodlala, pockam kym vyriesime problem s kojenim a potom ho budem trapit s latkovkami; inak on je strasny cikacik; vkuse ma patkilovu pampersku plnu mocu, tak dufam, ze s latkovkami to dako poriesime - inak pampersky su riadny hnoj - mam doma wionu ale ked mi dojde a nestihnem kupit nove, tak davam pampersky a fuj = obrovsky rozdiel medzi bio pamperskami a klasickymi 😝

hexi = ku bio eko stylu - myslim, ze kazda z nas zije nie 100% bio eko styl, ale tak ako si to moze dovolit a vyhovuje jej to a ake ma podmienky - ide o to ze je nam to sympaticke, verime tomu, je to blizke nasmu "vierovyznaniu" a jednoznacne vieme, ze je to kvalitativne o nicom inom, takze sa snazime jest zdravsie, umyvat a prat zdravsie a pod; doma mame kozmetiku a cistenie na 95% bio/eko a jedlo sice jeme casto bio, ale nie vsetko a nie uplne zdravo - dozicim si nutelu s jahodami; sem tam poharik koly a obcasna navsteva fastfoodu ale ide o tom, ze to robime minimalne nie casto, ci pravidelne 😵 treba k tomu dospiet sama a tak ako ti to vyhovuje, nenutit sa do nicoho a ani nebyt extremistka (raz ked mi na ekzem nepomaha nic ine iba kortikoidy - tak bohuzial, nebudem sa tyrat)

aemmi
7. čer 2010

Holky, vy myslíte, že to mléko z mlékomatu je nepasterizovaný? já jsem taky přesvědčená, že nepast. se u nás nesmí prodávat...mám známýho hygienika a ten nám kdysi říkal, že od tý doby, co to viděl pod mikroskopem by to nepil 😀 a teď se prej někde v nepast. mlíku objevila encefalitida, tak nevim...

juju
7. čer 2010

baby este som sa chcela opytat, ako sa prejavuju koliky a od kedy - do kedy - malicky plakava ked ma spat, ale asi preto ze zaspat nevie, kaka asi 3 krat denne (predtym 6 krat) - sem tam daky prdik, tak hadam, je to ok, mam si predsa len davat pozor na to co jem, alebo by sa to uz prejavilo? vyhybam sa bublinkam a citrusom, kapustovej zeleniny a strukovinam, inak jem, vsetko - je to ok?

herminka
7. čer 2010

"Co to jsou mléčné automaty?
Automaty, do kterých se sváží neupravené mléko."

Nebo http://www.regiony24.cz/11-84737-neprevarene-ml...

Nebo "Je nutné si uvědomit zásadní fakt, že mléko z automatů není nijak ošetřené, proto je nutná jeho tepelná úprava převařením." (http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/pozor-na-mleko-...)

Tím nechci podporovat mediální humbuk, který se kolem mléka z automatů vytváří, ale z více míst doložit, že mléko opravdu úpravami neprochází. V práci se občas setkám s otcem zemědělce, který u nás jeden automat provozuje, tak se můžu zeptat.

herminka
7. čer 2010

U nás ve městě (východní Morava, 17 tis. obyvatel) jsou automaty dva - jeden z takové té sítě T-mléko, které se vozí někde od Přerova (tuším) z nějakého většího chovu a druhý od místního zemědělce, který má cca 9 krav. Kdybych už mléko z automatu koupila (nemám důvod, ani jeden ho nepijeme), vybrala bych to druhé - jednak podpořím místního zemědělce a jednak si myslím, že při tak malém počtu krav má majitel lepší přehled o jejich zdravotním stavu. Ale jsem srab, i tak bych ho převařila. Jinak rodiče, kteří oba v mládí pili domácí mléko přímo od krav, říkají, že to mléko z menšího chovu je poctivější. Naopak kamarádovi nechutná, cítí v něm takový "živočišný ocásek".

Aemmi, co ty tu? 😉

aemmi
7. čer 2010

herminka: jen tak tu slídím 🙂 my jsme právě před nedávnem to mlíko z automatu řešili, kamarád co bydlí ve městě a doma měli hospodářství si ho kupoval a nadával, že je nějak málo tučný a že z něj není smetana, tak když jsem viděla, že se tu o tom diskutovalo, tak jsem se přidala 🙂 ale mně osobně je to taky celkem jedno, já mléko nepiju asi od 3 let...

aemmi
7. čer 2010

jo a když dostanu jeden krát za půl roku chuť na kakao nebo puding, tak si ho udělám z 1,5% krabice, protože domácí mléko bych do huby nedala. U přítelových rodičů mi ho jednou dali do kafe a myslela jsem, že se poblinkám 😅 ale teď mě tu asi budete mít za vyvrhela 😀

catf
7. čer 2010

juju, velka gratulace!! 🙂
koukam, ze jste vsechny tady vcetne josefky, se nedivim, ze na brms je mrtvo 😀

neni na tech automatech primo napsano, ze se ma mleko prevarit?...cetla jsem na tohle tema nekolik clanku, kde to bylo zmineno..pokud si pamatuju, tak automaty by mely podporit predevsim mistni produkci mleka
uz ve vice diskuzich jsem se setkala s tim, ze to lidi berou jako nejakej zazrak(z extremu do extremu) a neprevarujou

abra
autor
8. čer 2010

holky, jenom takovej dotaz, jak prevarujete to mliko? Dyt mliko se samostatne k bodu varu ma jen blizit, jinak "utece" ne? Ja mliko teda vubec nepiju ani nekupuju, leda fakt vyjimecne do nejaky buchty, ale tohle me proste vrta hlavou, pac sem kdysi mlikova byla 🙂

juju, koliky bys uz poznala a byla bys desne na nervy 😉 Ale omezeni ve tvym jidle co se tyka nenadymavych veci by melo byt do 3mesice, pac do ty doby ma to decko uplne nejvic citlivy streva

butt
8. čer 2010

@abra nejdriv jsem se u popisu tve reakce na olejicek zacla smat, ale pak jsem si uvedomila, ze me muze potkat neco podobnyho 😅

@juju neboj nestresuju, jen se netesim, az to budu muset fakt resit 😅 jinak co se tyce kojeni, mam dojem, ze teoreticky studovani je stejne k nicemu, takze problemy budu resit, az prijdou v praxi... a jaky problemy s kojenim mas?

@abra k tomu mliku podle me se da mliko normal prevarovat, jen musis na mirny ohni a hlidat, aby neutikalo..ale kucharka jsme nemozna, takze si jista samozrejme nejsem 😀

herminka
8. čer 2010

Abro, neuteče, musíš mít dost velkou nádobu 😀

aemmi
8. čer 2010

na převaření mléka je dobrý mlíkovar, takovej ten hrnec s dvojitým dnem, mezi dna se leje voda,pak se nic nepřipálí 🙂

halintoa
8. čer 2010

aemmi: aj my sme hrdými vlastníkmi mliekovaru 😀 , drahý ho kúpil min. týždeň, lebo sme začali kupovať nepasterizované mliečko a v hrnčeku mu priháralo pri preváraní. Ale to, že neprihorí, hmm, to záleží na šikovnosti osoby variacej mliečko 😝 . Ja som totiž mala kašovar - tzn. hrniec s dvojitým dnom ako na preváranie mliečka, len nepískal, bol vyslovene určený na varenie kaší. No a jedného krásneho dňa z neho vyvrela voda a kaša mi teda prihorela riadne, nehľadiac na to, že hrniec bol už nepoužiteľný... Už som takto odpálila kopu hrncov, posledný pred 2 týždňami (varila som ryžu na ryžový nákyp a hrniec mi prihorel ku šporáku), drahý mi už zakázal variť, keď som na PC 😠 😅 .

erinka83
8. čer 2010

@halintoa jejda, bacha bacha 😀

butt
8. čer 2010

@halintoa haha jako bys mluvila o me, taky pravidelne likviduju jidlo a hrnce, pze se zapomenu u pc 😅

josefka
9. čer 2010

luthein, proc by se mely nekojene deti prikrmovat driv nez kojene? Me to prijde postvene na hlavu, spis bych to chapala obrcene. Nekojene deti maji vetsi zate na streva a jatra podle me a prikrm ve 4. mesici je zatizi jeste vic a zvlast maso .... i dospelak travi maso 8-10 hodin. No nevim, ja bych na to tolik nespechala.

herminka
9. čer 2010

Někde jsem se dočetla, že se nekojené děti přikrmují dřív proto, že umělé mléko nemá takové složení, aby staršímu dítěti stačilo (zatímco mateřské se mění podle jeho potřeb). Ale co je na tom pravdy, nevím. Dávat 4měsíčnímu maso mi připadá jako sci-fi 😲

abra
autor
9. čer 2010

holky maso nee, njdriv zelenina 😀

betelgeuzz
9. čer 2010

Butt, já myslím, že aspoň trochu si o kojení nastudovat, je důležité. Aby jsi věděla, jaké problémy mohou vzniknout, jak je poznáš a jak to řešit. V porodnici bývají laktační poradkyně, ale ke mně se dostala asi za 2 dny. Měla jsem s sebou brožurku o kojení a tak jsem si v ní hledala, co a jak. Měla jsem i poznámky z kurzu a byla jsem ráda, že to s sebou mám.

Právě bya v Sama doma (nojo, ženská na MD 😀 ) paní, co prezentovala výsledky testu mlík. Testovali trvanlivá i čerstvá mlíka z obchodů, ale i z automatů. Taky tvrdila, že v automatu jsou mlíka pouze zchlazená, ona doporučuje je převařit. Ale všechny mlíka z automatů byly ok, nic špatnýho v nich nenašli.

abra
autor
9. čer 2010

bet, taky na to koukam 😀 ted zacina sexualni vychova deti 😀

butt
9. čer 2010

@betelgeuzz neboj, nedelam, ze se me kojeni netyka 😀 zrovna dneska jdu na kurz 🙂 ale proste nehodlam mit znalsoti jako encyklopedie, pze si myslim, ze teorie je jedna vec a praxe pak dalsi...takze moje heslo zni, primerene 😀

betelgeuzz
9. čer 2010

Abro, ale na závěr to docela pos..la ☹

Nedával tu někdo návod na domácí repelent? Nemůžu to najít, ale myslím, že jsem to četla tady. Dnes mě při procházce pěkně dožrali komáři 😠

halintoa
9. čer 2010

Hmm, ten repelent by zaujímal aj mňa. Odmietam na seba striekať hocičo, ale po šiestej sa bojím ísť z domu, inak sa škriabem ako divá 😠 😠 . Drahý doma repelent riešiť nemusí, stačí že spím vedľa neho... 🙄

catf
9. čer 2010

betel, zrovna dneska v telce jsem chytla kus rozhovoru na tema prirodnich repelentu, uz se u nas prodavaj a jsou v tom samoozrejme eteraky... prirodni repelenty jsou napr levandule, lemon grass a dalsi, . staci smichat s olejem a natrit a nebo si udelat sprej...
mne se to osvedcilo...mam mix levandule, cyprise a ruzovyho dreva v sipkovym oleji a minulej rok jsem nemela ani jeden kousanec, tak uvidim letos

betelgeuzz
10. čer 2010

@catf, když to máš v tom oleji, nejsi pak mastná? A co na oblečení, nejsou pak mastné skvrny?

halintoa
10. čer 2010

catf: diky za tip 😵 , idem len vyštrachať, či sa levanduľa môže v tehu, lebo si tým nie som istá
jozefka: ďakujem za mailík 😵

erinka83
10. čer 2010

A co proti klíšťákům??☹ Jako něco na stříkání na deke nebo na oblečení...