Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

erinka83
3. led 2011

@baterka Fořta jsem četla, v nečem mě určitě inspiroval 🙂 Ale já bych se kojení do roka bála skrz to jídlo potom, slyšlea jsem o prá případech, kdy ty děti měly potom problém s "normálním" jídlem, i co se kousků týče... Otázka samozřejmě je, jestli by ten problém neměly i tak 😉
No a hlavně, poslední dobou se hodně šíří názor, že skrz alergie je lepší ty věci moc neodsouvat, lepek dokonce už před půl rokem 😕 Fořtovi se vyčítá, že dělal výživu sportovců a pak začal fušovat do dětí 😀

baterka
3. led 2011

@jasekd mě přišla dobrá právě proto, že neopakuje pořád to samý (tj. v 6m začněte mrkví, pak přidávejte další zeleninu, pak bílek, pak ovoce, pak maso....) a jde vlastní cestou a podle mě lepší (kojit dlouho, dávat si bacha na alergeny - takže. žádný lepek do roka, mléko do dvou, žádné citrusové plody, sladkovodní ryby od roka a pl. mořské vůbec nebo až od tří let, jen jsem tedy nepochopila banán, který tam nějak později doporučuje, to já tedy Markovi určitě nedám, tfuj stříkanej, i ten Bio asi nic moc, když k nám musí letět takovou dálku). To mě právě přijde na hlavu, že třeba tuňák je už v konzervičkách pro děti okolo 10m a přitom je v tom tolik rtuti a jinýho sajrajtu, že to nemají jíst ani dospělí a oni to narvou do konzervy pro mimina..., takže tomu nevěřím, ale nechci se tu samozřejmě s nikým hádat ani nikoho přesvědčovat, zkusím, zda mi někdo napíše a jinak zůstanu sama jak voják v poli 😀, už jsem na to zvyklá. Pravicově orientovaná vegetariánská evangelička a teď ještě navíc kojící 😀, to už je diagnóza, ne, paní doktorko??? 😀
No a já tý čokošky zas nesním tolik, vydrží mi týden, takže to docela jde 😉

erinka83
3. led 2011

a nemůžu najít tu tvoji diskuzi, ráda bych mrkla, jak se to vyvíjí 🙂

Holky a ještě, nemlžu najít diskuzi o očkování ano ne, nemáte link? Přemýšlím, jak vysvětlit Mudře, že chcem zatím odložit Priorix či co to je 😒

erinka83
3. led 2011

@baterka no prý konzerva tuňáka jednou týdně nikoho nezabije 🙂 on to doporučuje už od 10m? Musím si ho zas půjčit 🙂 a jinak banán tu kdysi vysvětlovala Josefka, prostě to má svý klady....

baterka
3. led 2011

@erinka83 je jasný, že si v tom nečtu jak v návodu pro použití dítěte 😀 , ale inspiroval mě velmi a jak jsem psala jasked, prostě je mi to nejlíž ze všech knížek o výživě dětí.

baterka
3. led 2011

@erinka83 nééé, on to právě nedoporučuje, ale když se podíváš na konzervy pro děti (tj. skleničky), tak v masozeleninových příkrmech je tuňák už od 10m!!!! Hrůza. No možná nezabije hned, ale tý rtuti a jiných těžkých kovů, to už pak rovnou můžeme jíst Pangasiuse.....! Ten žije v deltě Mekongu.... 😖

baterka
3. led 2011

@erinka83 nevyvíjí, zatím bez odpov´ědi, počkám a kdyby něco,hodím Ti link. Co je Priorix??? Já jdu jen do povinného, když to musí být..., odmítla jsem v porodnici TBC a už to zrušili, takže nemusíme 😎..., co je tohle?

betelgeuzz
4. led 2011

@baterka jestli ti nikdo neodpoví tady, tak to zkus na www.rodina.cz. vím, že jsem tam už párkrát v diskuzích např. o příkrmech zahlídla pár matek, co plně kojí i po půl roce a myslím, že jedna kojila plně i po roce.
Priorix je povinné očkování proti přiušnicím, zarděnkám a spalničkám.

@erinka83 já to budu hrát na to, že očkovací vyhláška udává, že MMR se očkuje OD 15. měsíců a není určena horní hranice. Takže když řeknu, že to zatím nechci, nedělám nic nezákonného.

betelgeuzz
4. led 2011

@erinka83 Snad se Baterka nebude zlobit, ale tady je ta její diskuze https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/vylucne-...
A diskuzi k očkování taky nemůžu najít, ale našla jsem přímo k MMR https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/reakce-n...

abra
autor
4. led 2011

eri, hele, ja myslim, ze treba u tech kapek je to kvuli alkoholu, kterej v nich je a u echi obecne je to asi jen pro prvni trimestr, stejne jako u jinych bylin, i kdyz fakt nevim, to je jenom takova domenka. Ja normalne na nachlazeni echi kapky beru, ale v tehotenstvi se jaksi neodvazuju, no prvni rizikovy, druhy taky, tak radsi davam bacha.

@beterka, aha, takze bilkoviny z kozich produktu, tot vse, kilo jablek denne, uz chapu ☹ Myslim, ze s timhle jidelnickem diteti plny kojeni nestaci ani tvymu telu neprospiva ☹ Mezi myma kamaradama jsou vegetariani, co se tak stravuji i 30 let a jejich jidelnicky jsou mizerny, takze to neni otazka casu ale znalosti, ktery si troufam tvrdit, ze jsou hodne spatny u 99% veganu a vegetarianu. Na druhou stranu znam vegany s vyyyborne vypilovanym jidelnickem. Jinak kojeni fandim,ale s rozumnym stravovanim matky, uz jsem videla par deti, ktery na tom diky strave mamy nebyly zrovna nejlip a ty mamy si nedaly rict ☹ Btw moje segra plne kojila do 8m, jenom mela teda pak strasne velkej problem naucit malou jist, v 8m ji prestalo stacit mliko a potrebovala ji davat neco jinyho a to teda byl boj ☹
Mnaam , lindku taky miluju 😀

aemmi
4. led 2011

@baterka ahoj, prosím tě a nemohla bys tu napsat, jak vypadá teda tvůj běžný jídelníček? snídaně, oběd... 😉 ke kojení nemám co říct, ale zaujal mě ten výpis potravin, co jíš 😉 te myšlenka, že jíš jen zdejší věci, je dobrá 😉 ale vypadá to, nebo mně se to tak zdá, hodně omezeně 😕

chaarleene
4. led 2011

tak jsem naschvál koukla do Fořta, co píše o tom kojení - píše tam, že "nekojený kojenec je v krajně rizikové situaci", vyjmenovává důvody, proč kojit (podpora imunity, prevence obezity, snížení rizika alergie, ekzému a astmatu, prevence civilizačních onemocnění, podpora optimálního vývoje mozku, zlepšení metabolismu cholesterolu a zvýšení tolerance ke glukóze)
dále je tam odstavec "Proč kojit po ukončení 6., 8. či 12. měsíce), kde v podstatě píše, že děti jsou překrmované cukry a bílkovinami, že se jim předčasně podávají příkrmy na bázi pšenice a masa a doslazované řepným cukrem, což je nevhodné a že doporučení příkrmů po 5. měsíci věku je pouze marketingový tlak výrobců příkrmů atd.
cituji: "přikrmované, tím spíše nekojené děti jsou systematicky překrmovány bílkovinami pro ně nepřirozenými, nevhodnými cukry a nesprávnými tuky"

takže se dá říct, že tam není uvedený jediný důvod proč kojit plně až do roka (ač to doporučuje), jen to, že dětem mohou uškodit nevhodné příkrmy

baterka
4. led 2011

@chaarleene děkuji, neměla jsem sílu to sem přepisovat 😉

@aemmi žádná věda, ráno si dál ovesné vločky ( vlažná voda, vločky, křížaly, trochu medu, nechat nabobtnat a je to lahůdka), ke svačině dvě tři jablka, k obědu nějaká mňamka ze zeleniny (letos máme hodně dýní Hokaido, nejlepšííííí), čočka, cizrna, mořské řasy, brambory jen občas, rýže, k tomu buď tedy nějakou tu rybu (mám jí tak jednou za 7 - 10 dní) nebo nějaké placky (třeba kombinace mrkev, cizrna, tempeh - povařené pomačkat, přidat lžíci olivového oleje, uplácat placičky a dát na chvíli do vyhřáté remosky upéct), občas s domácími vajíčky (ještě nemáme slepice, ale zásobuje nás sousedka), ke svačině třeba kus našeho chleba s medem nebo s kozím sýrem, k večeři buď zbytek od oběda nebo zas nějaká kombinace chleba s něčím, v zimě dost vařím zeleninové polívky "co zahrada dala" 🙂. Hodně taky piju domácí kombuchu, kozí syrovátku a bylinkový čaje. Prostě nic složitého, jen to, co nám naše zahrada nadělila a co jde sehnat od místních farmářů 😉. K tomu přes den mlsám třebas u čtení ty oříšky, jablíčka, křížaly a taky tu čokošku, když mě štve manžel 😀

baterka
4. led 2011

@abra a co si myslíš, že bych měla jíst? Nebo lépe řečeno, co jíš kromě masa navíc Ty? Prezentuješ to tak, jako by ses tomu nějak věnovala, Ty jsi doktorka? Ok, proč ne, je to Tvůj názor, já mám na maso prostě jiný, ale myslím, že když ani krevní testy v těhu neukázaly, že mi něco chybí, tak proč do sebe rvát dusičnany, atb a jiný sajrajty z masa... Jím sýry a vajíčka, občas ryby, nemám žádné zdravotní problémy, dost cvičím (dělala jsem léta cvičitelku jógy jako vedlejšák) a mé tělo si nenaříká, vlasy mi nepadají, nehty mám ukázkové, zuby všechny 😉

aemmi
4. led 2011

@baterka díkec 😉 já to chtěla jen tak pro zajímavost...osobně bych asi byla při takovýmhle jídelníčku tak trochu hladová 😅 já jím daleko více bílkovin, už od snídaně 😅 ale nejsem odborník, tak nebudu posuzovat, co je správně a co ne, jen mě to fakt zajímalo 🙂

baterka
4. led 2011

@aemmi však jasný, mě to vyhovuje takhle, někomu zas jinak 😉 . Mimochodem, podle alternativní medicíny je potřeba živin závislá dle jedné teorie na krevních skupinách, takže např. A (jsem já) nemá potřebu masa, zatím co B a O ano, u AB nevím...., tak daleko jsem to nestudovala, ale vidím to na mě a manželovi - jsme toho důkazem, já jsem A+ a on B+, on maso normálně jí (pokud si ho připraví 😎 )

aemmi
4. led 2011

@baterka jsem taky A 😅 😀 já jsem tu teorii s krevnáma skupinama taky zkoumala, bylo to v době, kdy jsem měla dost problémy s trávením, jenže jsem zjistila, že mi tam doporučujou právě věci, který nejím 😅 já mám jinak takový vlny, někdy mi stačí maso jednou týdně, většinou v létě, když mám fakt chutě na čerstvou zeleninu, ale ted mám zrovna masový, polévkový a dušenozeleninový období 😅 mám to tak i čokoládou, se sladkým, někdy to nechci ani vidět a jindy bych jedla sladký celý dny 😠 já věřím na to, že tělo si prostě řekne, co potřebuje 🙂

abra
autor
4. led 2011

holkyy, ted na ct1 alternativni porody, kuk tam 😉

betelgeuzz
4. led 2011

@abra taky se dívám. Zajímavý, že ten dokument je 10 let starý a stejně je to jak z jinýho světa. Teda aspoň ve většině porodnic ☹

abra
autor
4. led 2011

@betelgeuzz presne nad tim jsem tedko premyslela, dneska,po tech 10ti letech bojujem za uplne to stejny jak tenkrat ☹ Tyjo,ale teda ty zabery z drivejsich dob, jak tahaly ty deti za hlavu a myli je hned pod tou sprchou, no brrr, uplne z toho mam husinu!!!

abra
autor
4. led 2011

@baterka ne, dr nejsem ani nebudu 😀 venuju se vyzivovymu poradenstvi. K tomu masu, neni dulezity jist prave maso,ale pokud se masu vyhybas, tak je dobry si davat cileny bilkoviny (tofu, tempeh, klaso, robi, seitan...) jako hlavni jidlo na obed a k veceri, plus drzet se zasad racionalni stravy a kombinovat bilkoviny, sacharidy a tuky do trojpomeru, plus suplementovat B12ku, protoze ta se vyskytuje jenom v zivocisnych produktech, a je pro cloveka nesmirne dulezita. Tohle malokdo z vege nebo vega vi, a po x letech se divi, ze se najednou objevil problem.

Je fajne, ze mas krevni testy ok, maso klidne nejez, kdyz se ti to nelibi, nebo vyznavas zivotni styl bez masa, v pohode, to je jenom na tobe a na nikom jinym, stejne tak,jak je na tobe, jakym smerem povedes svoje deti. Moje mala je uplne mimo s jidlem, pac s nou resim odmalinka mraky problemu a dost me to mrzi, byt rozumim vsemu, co by nemela a ji, tak s tim moc nenadelam, kazdopadne porad se snazim 🙂 ale to je zas jiny tema.

Je super, ze cvicis jogu, ja miluju hathajogu, je uzasna, v tehotenstvi me hrozne pomaha, tedko po velkych problemech s vycerpanim ju zas muzu cvicit a citim se jak uplne jinej clovek 🙂 Kazdopadne je to aktivita vyzadujici opet a zas zvysenej prisun bilkovin. Pak jsou taky lidi, ktery to zas s bilkovinama prehanej a dostanou se do acidozy (druhej extrem),coz taky neni zrovna zdravy.

Koukala jsem, cos psala aemi jak jis, a rovnou rikam, ze ve strave mas nadbytek jednoduchych sacharidu (pokud mas v rodine cukrovku, tak bych to rozhodne prehodnotila), chybi mi tam kvalitni tuky, za me vyzovove nic moc ☹ Urco bych si to na tvym miste promyslela, co a jak jist, na co se zamerit, klido bych si zasla se za nekym poradit, nejlip na doporuceni, at nenarazis na nejaky sarlatany, proste aby malej dostaval z mlika vazne co nejvic zivin. Co se me libi, tak je ta kozi syrovatka, pokud se jedna opravdu o syrovatku a ne o "laktozovou vodu" (jak tomu obcas je), tak tomu fakt fandim 😉
btw aemi ma pravdu, tvy telo ma s nejvetsi pravdepodobnosti hlad, proto tolik jednoduchych sacharidu 😉

abra
autor
4. led 2011

mam pro malou objednanou panenku k narozkam , hele: http://lenkasdolls.com/index.php?vyrobek_id=97&...
uz se tesim az dojde 😵 😵 😵

erinka83
4. led 2011

@abra Panenka je pěkná 😵 ta cena se mi líbí už míň 😀 já jsem objednávala z Fleru 30cm, bez vlásků, není waldorfská, ale v podobným stylu....

hele, já mám taky pořád hlad 😀 Napiš prosím tě ještě pro blbý (= pro mě 😀) co bych teda měla jíst, mně nestačí obecný doporučení, já to musím mít přesně 😀

andelka
4. led 2011

Tý jo, ani nechtějte vědět co jím já 😅 na druhou stranu je fakt, že postupně zařazuju nové zajímavé potraviny. Ono nejde překopat životní styl během chvilky. A u manžela bych asi taky narazila, on je takový "klasik". Taky si dává každý týden předsevzetí, že zhubne, ale mám pocit, že absolutně netuší, jak se to dělá, o výživu se vůbec nezajímá. ☹ a v práci i doma sedí na zadku 😒
Já jím maso tak obden, obdva, většinou kuřecí, krůtí, filé, sem tam hovězí, vepřové moc ne. Z uzenin jen šunku. Zeleninu mám ráda, ale v zimě nějak nemám chuť, maximálně hodím něco do polívky, nebo si nakrájím k jídlu papriku, rajče, ledový salát. Někdy zapeču brokolici. Na ovoce taky nemám chuť, mám pocit, že spíš ochlazuje. Hodně mám ráda mléčné výrobky, sýry, tvaroh, jogurty, kefíry, i kozí věci už jsem zkoušela. Pečivo buď chleba nebo nějaké celozrnné semínkové pečivo. No a sladké mě honí hodně, též mám nejradši 70% Lindtku 😵 No rezerv mám teda dost a dost.

andelka
4. led 2011

@abra já též potřebuju rozpis přesně co jíst, jinak mě nic nenapadá jak co kombinovat. 😅 Ale potřebovala bych spíš zjistit, co by tak měl jíst "normální český urostlý" chlap, aby neměl pocit, že jí zrní a listy 😀 Můj choť snídá (ale nevím co, úspěch už je, že se v manželství snídat naučil 😅 ), pak je v práci, takže nevim co jí, obědvá někdy jo někdy ne, pak dorazí dom a je nevrlý bo je hladový. Takže mu dělám většinou teplé jídlo (v podstatě klasický oběd, často i s polívkou) a pak večer jí ještě večeři, často z uzeniny, před spaním mlíko. Zeleninu mu propašuju maximálně o víkendu, když mu ji přímo dám na talíř. Ovoce - co to je? 😒

abra
autor
4. led 2011

@erinka83 jestli to chces presne, tak leda ze bysme se domluvily na nejakym probrani tvyho stravovani, pac takhle od stolu ti zadny presny doporuceni nedam ☹ ale kdybys chtela, udelam ti tehu vyzivovej plan na miru, a tam to budes mit presne se vsim vsudy 🙂 kdyztak ip jo? 😉

@andelka m zas chce mit svaly, dostal doporuceni i plan a stejne na to prdi, jako tejden se snazil to je fakt 😀 jenze on je linej si udelat svacu (chapes, mezi dva knekace si hodit sunku maznout tvaroh a k tomu omyt zeleninu, desna fuska) tak to je pak teeezky s takovou moralkou pracovat 😀

aemmi
4. led 2011

@abra panenka je bomba, ty džínečky a mikinka 😵

taky jsem sledovala jedním očkem ty porody, bylo to z Vrchlabí, takže od nás 😵 a víte co je na tom nejhorší? že mi to tady opěvujeme, do Vrchlábka jezdí holky z Prahy, četla jsem to tu a i některý znám a u nás v okolí by tam z "běžný" populace nikdo rodit nešel 😅 tahle porodnice si dlouhodobě nese jakýsi cejch, kdo tam jde, tak je blázen, sebevrah, ohrožuje zdraví dítěte, páč tam prý nejsou kvalifikovaní doktoři, zaváděj se tam ty moderné móresy, nemají tam epidurál, atd., atd. takovej je pohled na věc...od našich je to tam 4 km, takže pro mě by to připadalo v úvahu, ale už ted si umím představit ty kecy od našich a od příbznejch 😅 😠

abra
autor
4. led 2011

@andelka delam i plany pro chlapy, co chtej hubnout nebo svalnatet, ale na to potrebuju uz promereni a tak, mrkni na moje stranky a kdyztak se ozvi, muzem se domluvit 😉

aemmi
4. led 2011

ted jsem si teprve všinmla ceny u tý panenky, fíha 😕

abra
autor
4. led 2011

@aemmi ty blaaaho kecas!! takova supr porodka a takovy kecy? tyjo... Jee, mit to takovej kousek, tak tam valim jak splasena 😀