Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

erinka83
28. zář 2010

@barica Takže ani maso? Baru měla nízký železo, tak jsem radši maso zařadila od 8. měsíce, ale tak 2-3 x týdně, vejce zatím nedávám, ale asi pomalu zařadíme žloutek, co myslíte?

Jé, tak mě napdá, že budu otravovat i zde 🙂 Jak jste řešily/budete řešit první dort? 🙂
@josefka Tys mi radila např. mrkvový, ale to nevím, jestli bych upekla bez vajíčka?

betelgeuzz
28. zář 2010

@erinka83 já zkusím asi dort z téhle diskuze z těch jablek http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree...

erinka83
28. zář 2010

@betelgeuzz to musím vyzkoušet nanečisto 🙂

Jo, holky, rýžovej sirup malá může? NA případný doslazení např. těch jablek, některý jsou docela kyselý a moc jí nejedou....

luthien.k
28. zář 2010

@erinka83, jsem taky chtěla napsat, že kokosák ano, mně ho poradila kam.zyk právě že je dobrý na tu střevní mikroflóru, malej někdy kadí i šestkrát denně a tak má možná nějakou lehčí dysmikrobii střev a kokosák je prý na to moc dobrý (kromě probiotik a Hylaku). Rýžovýho sirupu bych se taky nebála, naopak.
První dort jsem dělala ten z jablek, ale v diskuzi o ABKM je recept taky na jeden moc dobrý, který jsem dělala tento víkend a mohl ho i malý, i když nesmí mléko a vejce (což jsem zjistila až později, že reaguje i na vejce, jinak bych piškoty nedala). Dám ho do dalšího příspěvku.
@josefka, jsou instatní kaše skutečně prázdné co se týče výživových hodnot a kalorií? Mně se to teda zdá trošku přehnaný, kupuju celozrnné instatní kaše ze zdravé výživy - pohankovou, jáhlovou, rýžovou atd. Je fakt, že netuším, jakou úpravou procházejí, aby se daly jen rozdělat s horkou tekutinou... 😕 Navíc dávat malému skutečně celozrnné věci se já tedy bojím, protože on má to trávení citlivé a příliš vlákniny ho prohání, třeba i ovesné vločky. Tak jaký máš na to názor?

luthien.k
28. zář 2010

Dort (i pro alergiky na ABKM a vejce) - je to československy 😀:

Korpus: 1 1/2 pohara muky (já dala špaldová plus pohanková napůl), 1 pohar cukru (třitového), 5 lyziciek oleja,1 lyzicka sody nebo prášku do pečiva (bio), 1/2 lyzicky soli, 1 lyzicka vanilky (nebo půl vanilkového pudinku), 1 lyzica octu, 1 pohar vody... zmiesat dokopy, piect cca 40min - vyjde korpus o něco tužší, než piškot, to je jasné, ale chuťově dobrý.

Krém (viz. rýžový krém): http://www.varimezdrave.cz/svatecni-ovesna-buchta
Místo sušeného rýžomilku jsem dala z DMka Reis drink natur (je lepší, než ten sušený, co do složení), příště by to chtělo víc než 100 g rýžové mouky, aby to bylo víc tuhé, takhle vyšla spíš poleva, ale i tak to bylo dobrý. Sladila jsem podle chuti třtinovým cukrem.

Rozříznutý korpus jsem pomazala borůvkovou marmeládou, potřela krémem a dala rozpůlené banány, povrch dortu opět krémem a hustě nasázela borůvky a bylo to moc mňam 🙂

erinka83
28. zář 2010

@luthien.k ten rýžový krém chci už dlouho zkusit 🙂 Dík za schválení kokosáku i sirupu 😀

blovitc120
28. zář 2010

@herminka ďakujem, tak pšeno jedávame 😀

josefka
28. zář 2010

@luthien.k - no bude v nich mene vitaminu a vice akrylamidu ze zpracovani .... nechces spis varit kase z jahel, pohanky, quinoe atd .... je to moc prace? Stejne by male deti nemely jist moc celozrnne vyrobky. Ja tedy nevim, kolik mu je, ale ony je tusim do 3 let neumi moc dobre travit..

erinka83
29. zář 2010

@josefka potřebuju si ujasnit, co vše celozrného děcka nemají jíst.... Já myslela, že se to týká čistě jen obilí, ale teď jsi mě odpovědí Luth zmátla 😅

luthien.k
29. zář 2010

@josefka, takže spíše méně kaší obecně, protože jsou celozrnné a obsahují dost vlákniny, tak jsi to myslela? On by asi nebyl takový problém dělat z jáhel, pohanky atd., jen si člověk musí udělat jiný režim - ráno by na to teda malej čekat nezvládl, musela bych si to vařit večer a to jsem většinou ráda, že jsem ráda 🙂 Já totiž nevím, co jiného bych mu měla dávat k snídani, na pečivo ho učit nechci, to má spíš jako zákusek po snídani nebo během dne a nic jiného mě opravdu nenapadá... Malému bude šestnáct měsíců.
Mě jen zarazilo, jak @barica ty instantní kaše zepsula, mně zase nepřipadají tak strašné (když se nekupují ty komerční pro děti se spoustami cukru a jiných přídavných látek).

erinka83
29. zář 2010

@luthien.k polenta je rychlá 🙂 nebo rýžové vločky....

luthien.k
29. zář 2010

@erinka83, díky, polentu mám i doma, rýžové vločky jsem ale asi u nás ve zdravé výživě neviděla... Budu muset zase zajet do toho prodejního skladu Naturalu 🙂

erinka83
29. zář 2010

@luthien.k vem mě s sebou 😀

luthien.k
29. zář 2010

@erinka83, ráda bych někoho vzala 😀 Ono se tam blbě nakupuje, žádný vozíky, nic takovýho, s kočárkem se tam nedá, je tam docela prach a tak, takže nakupovat tam s prckem jinak než schovaným v nosítku moc nejde a nošení mi začíná docela vadit...

erinka83
29. zář 2010

jj, to chápu, tak snad dobře nakoupíč i s prckem...

luthien.k
29. zář 2010

@erinka83, až přijde rodičovská 😀, tak jo 🙂

barica
29. zář 2010

@luthien.k ja jsem taky instatni kase nesepsula, ja jsem jen napsala, ze ja bych tim dite kazdy den krmit nechtela, proste mi prijde, kdyz je neco instatniho, zavareneho apod., tak to nemuze organismu dodat takove energie a vyzivnych latek, jako kdyz si to clovek pripravi doma... vubec mi prijde, ze ted je vsechno jen o pohodli, papirove plenky, instatni kase, presnidavky, obedy a vecere ze sklenicek... mne to proste neprijde "prirozene", tak to tak nedelam, ale to je preci kazdeho vec🙂...

@erinka83 ne, ne, my jeste nedavame ani maso, ani jogurty, ani vejce (tedy krome asi 5 piskotu, co zatim snedla🙂), cekam cca do roka, pak ji tak 1-2x tydne maso urcite zaradim a 1x zloutek... Ja to proste vsechno resim intuitivne a kdyz se mi do masa zatim nechce, tak ho nedavam..., o rozborech krve a mnozstvi jednotlivych latek si myslim sve, takze to pro me neni smerodatne... snazim se, abych jedla kvalitne ja a spoleham na to, ze ma mala v MM vse, co potrebuje...

a opravdu nevim, proc by jsi mela dat na reci, kolik mleka musi ditko vypit a tak radeji najet na UM? to by mi mohlo byt uplne ukradene🙂... je tedy fakt, ze my kojime jeste hodne casto jak v noci, tak pres den, takze to fakt neresim...

o kokosaku mi kazdy muze rikat co chce, nemyslim si, ze by na nem bylo neco spatne, to urcite ne, ale kokos jako takovy je alergenem a male ditko porad nema vyvinute vsechny organy a imunitu tak, jak ma treba dospely clovek, takze cim mene ho clovek drazdi, tim lepe...

ale hlavne, opravdu jsem si overila, ze je nejlepsi si vse sama ozkouset a overit, to, ze to jeden napise, neznamena, ze je to dobre ci spatne, kazdy jsme jiny a kazdy muzeme mit jiny nazor a jinak fungujici organismus... vemte si, kolik je autoru a nazoru na detskou stravu, to by se z toho clovek musel zblaznit🙂....

luthien.k
29. zář 2010

@barica 😉 Vidíš, já zase mám respekt z těch celých zrn, když má malej celkem slabé zažívání, takže ona bude "pravda" asi fakt někde uprostřed... Občas mu kaši zkusím uvařit a uvidím, co to s ním udělá, on je fakt citlivej, tak to uvidím hned, jestli mu to vadí nebo ne 🙂

Kokosový olej je samozřejmě potřeba vyzkoušet, jestli na něj dítě nereaguje, ale jestli ne, podle mě není problém ho dávat.

No a pohodlí - to je pravda, je to o pohodlí, ale o tom je celý vývoj lidstva, že si pořád zjednodušuje od nepaměti věci kolem sebe. Chce to jen najít nějakou rozumnou míru. Já nemám ráda extrémy ani na jednu stranu 🙂

juju
29. zář 2010

baby ja som z vas hotova, este teda nekasickujeme ale mam z toho poriadny chaos. existuje niekde nejaky komplet BIO navod, ako zacat, v akych mnozstvach, intervaloch a potom najma ako pokracovat, lebo tie zaciatky a co to som citala ale najma ako pokracovat a nejake recepty (plus s SK prekladom pri niektorych vyrazoch) 😅

citala som ze pamapeliska je silne protizapalova. myslim, ze by to mala byt slovenska pupava. viete nejake recepty a co z nej konzumovat a kedy zbierat? 😕

barica
29. zář 2010

@luthien.k neboj, k celym zrnum mam take respekt, hlavne k celozrnne ryzi, proto ji davam do smesi vzdy jen trosku, protoze si zase rikam, ze v ni je spoustu vitaminu (ale je potreba hledet na puvod suroviny, protoze ve "slupce" muze byt take spousta skodlivin z pestovani...) a kdyz si vezmu, jak jsou instantni "loupane" kase obohacene umelymi vitaminy a mineraly, tak se mi chce vzdycky smat... proc radeji nedavat cele zrno ve sve puvodni podobe, proc to dodavat umele, no chapete to?! a instantni kase jsou preci taky z celych zrn, treba jahlove apod.?!

souhlasim s tim, ze zadny extrem neni dobry, na druhou stranu mi na vareni poctivych kasi neprijde nic extremniho, na druhou stranu instatni kase mi prijdou, ze by mely byt vyrobene, ano presne, jak pises, pro zjednoduseni, treba na cesty, dovolene apod., ale ne do bezneho zivota... a o tom to vsechno je🙂... vim, jak tady pise Josefka, ze k vyrobeni instantniho vyrobku je treba nejaky ten akrylamid, ci co, uz o tom psal i Fort (prestoze jeho jako odbornika na destkou vyzivu rozhodne moc neuznavam)...

luthien.k
29. zář 2010

@juju, zeptej se @kutcher, ta by Ti měla na to revma jistě něco z bylinek poradit 😉 No a ten manuál si asi budeš muset vyrobit sama na základě vlastního rozumu, protože jak vidíš, názorů je tu víc než dost a celkem rozdílných 😉

@barica, já sice kupuju instantní a jsou to v naprosté většině celozrnné instantní kaše... Takže přechod k těm ze zrn by byl čistě asi fakt jen o té námaze navíc a o méně látkách, které se tam dostanou tím zpracováním... Jinak na začátku jsem mu zkoušela dávat i kaše z vloček, ale to vůbec nechtěl, vadila mu asi ta konzistence, tak jsme zůstali tam, kde jsme 🙂

abra
autor
29. zář 2010

holky, me prijde oka, kdyz ryzova kase obsahuje jen ryzovou krupici, nebo jahlova jahlovou, to je pak to zrno oloupany a pomlety, neloupany bych deckovi nedala, to bych se bala. Klasicka krupice (kdo teda dava, ja male zatim ne) se taky nevyrabi doma z klasu 🙂 Je fakt, ze opracovanim to zrno ztrati na kvalite co se tyka vitaminu a hlavne vlakniny, ale ja si myslim, ze pro dite je to prave takto oka, podle me by treba citlivejsi dite mohlo mit problem, pac by to ty streva vubec nemusely zvladnout, kdyby se varila kase z celych zrn. Treba u ryze budiz ale treba z pohanky, spaldy a tak, to nevim nevim ....

barica
29. zář 2010

holky, ja si myslim, ze jde o to, co clovek povazuje za cele zrno, pokud vezmeme treba ryzi, tak celozrnna je "cele zrno", bila je oloupana, jahly jsou loupane uz ty, co kupujeme, pohanka je taky vyloupana (ikdyz i ta lze koupit celozrnna), no a ja delam kasi prave z tech uvarenych loupanych zrn, proste je uvarim, pak mixuju s necim a konzistenci vznikne kase, jako instatni, ale proste vyzivnejsi🙂... tot vse k tomuto tematu, vic uz toho asi nevymackneme🙂...

erinka83
29. zář 2010

no vy jste mě těma celýma zrnama úplně zmátly 😀 Dělám to jak @barica - jáhly jsou oloupané, rýže taky, ovesné vločky přece taky nejsou celé zrno, to už jsem se tu ptala 😅 Problém by byl v té slupce, ne? Natural rýži jsem Barče ještě nevařila....
@barica No s tím mlékem, to máš jak se vším, prostě je nějaký většinový názor a člověk je pak z toho akorát zmatenej, když chce něco dělat jinak... Já sama se totiž ve výživě docela plácám, i když naštěstí díky diskuzi na BRMS se ubíráme trochu lepším směrem než dřív 😀 No a když ve všech brožurách čtu, že má děcko vypít půl litra mlíka např., tak si říkám, co to jako je? Vůbec nemám představu, kolik nakojím...
Takže si myslíš, že třeba po roce, když budu kojit dejme tomu jen 2x denně plus jogurt, to bude stačit? Já teda doufám že jo, UM bych dávat nechtěla...

luthien.k
29. zář 2010

@erinka83, půl litru mlíka, ano, to jsem slyšela mockrát, ale neplatí to, když kojíš, to přece nezměříš a dítě si vezme, kolik potřebuje, i s jogurtem jsi klidně mohla podle mě počkat 😉 Já to po ukončení kojení řešila taky, hlavně kvůli tomu, že nic klasického mléčného malej nemůže, takže pořád řeším dostatek vápníku a na toho půl litru (nebo míň a něco dalšího s vápníkem k tomu) se snažím dávat pozor. Ale u kojeného bych to nehrotila 😉

barica
29. zář 2010

@erinka83 presne, jak pise luthien, urcite bych u kojeneho ditete neresila UM, dokud je dite kojene, tak mlecne vyrobky neresim... a ja celozrnnou ryzi basmati davam, ale ja to micham a teto ryze tam davam malinko, konzultovala jsem to i s doktorkou a nevidela v tom zadny problem, doporucuje to i makrobiotika i cinska medicina...

josefka
29. zář 2010

ahoj, ja se tak nejvic priklanim k tomu, co pise barica.
Pro male deti jsou spatne ty slupky z obilovina ryze, ty neumi tak do 3 let travit, takze bych to s neloupanyma vyrobkama neprehanela.
Ce se tyce toho akrylamidu, to je toxicka, karcinogenni latka, ktera se vytvari pri zahrivani skrobu (tzn. veskerych obilovin a brambor), je temer ve vsem, i v pecivu a prave v tech instatnich vyrovbcich ... proste, cim vic je obilovina nebo brabory zpracovane, tim vice ho tam je.

Kokosovy olej bych taky vyzkousela, ale neslysela jsem, ze by patril mezi silne alergeny ... vetsinou na nej i alergici raguji dobre .... ale alergi muze byt na cokoliv. Jinak se kokosovy olej diky svemu slozeni travi jinak nez ostatni tuky - travi se podobne jako cukry, takze nezatezuje streva tolik. Kazdopadne diteti kolem roku rozhodne nevadi, pokud na nej neni alergicke.

luthien.k
29. zář 2010

OK tedy, zítra zkusím kaši z pohanky lámanky 😉 🙂

erinka83
29. zář 2010

@luthien.k Tak jen zalít horkou vodou a do peřin 🙂 Žádný vaření 🙂

No holky, já se ráda nechám poučit, jak říkám, dost se v tom plácám

luthien.k
29. zář 2010

@erinka83, jojo, tak dělám i pohanku normální, jen ta lámanka tam asi nemusí být tak dlouho (klasickou nechávám kolem 30 minut)...? Jak asi? Tu lámanku moc nedělávám...