Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

abra
autor
2. bře 2010

juju, mam objednanej neroli v jojobaku od nobilisu, ten mam doporucenej, ze funguje. prijde do shopu za 2tydny, tak pak dam vedet 🙂
tedko shanim kapsu na satek, male je podle me kosa, kdyz foukne, nosim ju venku, ale teda ty ceny, no brrr...

luthien.k
2. bře 2010

josefko, odpovím za eri - řeší to s kam.zyk, co tady na MK momentálně radí v tématu "babské recepty na atop. ekzém..." (a samozřejmě nejen tady na MK, je fakt dobrá podle mě). Ty se tím také zabýváš, josefko? Mně tyhle věci hrozně zajmají, protože jsem sama alergik a tam mám doma také malého potenciálního alergika 😒
abra, já jsem si na šátek (nosítko) koupila kapsu MaM Deluxe a je dobrá. Představovala jsem si ji ještě i teplejší, ale dá se to, když se prcek pořádně taky oblíkne.

josefka
2. bře 2010

luthein, ja se zabyvam vyzivou ve vztahu ke zdravi jako poradce pro vyzivu 🙂

luthien.k
2. bře 2010

Juu, tak to je super, to mě zajímá 😉 Možná to sem taky trochu patří - jaký máš názor na makrobiotiku? A na půsty? Ani jedno nemyslím pro těhotnou/kojící 😉 Já, ač zatím celkem standardní všežravec 😅 , jsem o makrobiotice uvažovala, alespoň některé její zásady jsou mi sympatické (jíst to, co roste s v daném podnebném pásmu a roční době a tak)...

erinka83
2. bře 2010

Josefko, myslím, že na nic alergická nejsem, an jsem si nevšimla, že by mi po něčem bývalo nějak divě... Jako občas jsem nafouklá, ale nevysledovala jsem, po čem 😒

juju
2. bře 2010

baby to sem nepatri ale musim sa vam postazovat ☹ : dnes mi ukradli 😠 v kantine europskeho parlamentu!!! ktory je strazeny ako palac zimnu bundu, do ktorej som sa ako do jedinej este s mojim bruskom zmestila a potom som hladala sposob ako sa dostanem v mojich jarnych satach domov z Bruselu do Antwerp a skoro nikto z tych co mohli, mi nechceli pomoct ☹ okrem slovakov a poliakov (cesi neboli na okolo) je to priserne aky individualizmus a pohodlnost tu vladnu, ked uz ludia kaslu aj na tehotnu zenu, fuuuj chcem ist spat na SK hned ako to bude mozne 😔 a manzel bol v nemecku, tak ten chudak bol bezmocny...

eri ja som dnes videla jedno baby a ono malo prisernu tvar a pokozku ale jeho matka to nejako neriesila. len povedala ze sa to horsi po kupeli - bohvie chuda co na neho placa a urcite neriesi svoj jedalnicek. klobuk dole pred vami dievcata... 😵

soanpe
2. bře 2010

holky
tesco má nááádhernou kolekci z bio bavlny a za pár korun 😵
ale velikosti od 1 - 1a1/2 roku

erinka83
3. bře 2010

juju ☹ To je mi moc líto!!! Jak jsi to nakonec zvládla?

Soanpe, budem si muset udělat procházku 🙂 Akorát se mi blbě odhaduje, jak moc malá poroste 😅

luthien.k
3. bře 2010

juju, lidi jsou ho.... 😠 Taky by mě zajímalo, jak jsi nakonec dojela. Jinak měla jsi mamince poradit, když jsi tady na MK jistě už pochytila základní věci, jak na to 😉
soanpe, to by bylo super, mít nemít Tesco hodinu a půl cesty (spíš ví) 😒

barica
3. bře 2010

soanpe, ja bych te bio bavlne z Tesca za par korun moc neverila, pani v TV povidala, ze kdyz je obleceni z bio bavlny levne, tak to neni moc duveryhodne a muze jit sice o obleceni z bio bavlny, ale nabarvene klasickymi barvami a z bio bavlny je najednou šmejd🙂...

josefko, co mas proti soje? ja mam bezlepkovou dietu, takze uz tak dost omezenou stravu, z mlecnych vyrobku jim jen ochucene tvarohy a kozi ci ovci syry a kvalitni sojove jogurty, nicmene tvarohy me zahlenuji, to hned rano poznam, ze jsem den pred tim mela tvaroh🙂 a tak by me zajimalo, co jist jineho? proc ne soju?

luthien.k
3. bře 2010

Teď když josefka prozradila, co dělá, tak jí budeme bombardovat dotazy 😀 Já jsem proti sóje proto, že je to dost častý alergen a když jsem se jednou napila sójového mléka, hned mě svrběla pusa 😒 Na ostatní podoby sóji tak nereaguju, ale i tak mě to odrazuje. Co vezmu občas na milost, je tofu. Tak jsem zvědavá na ty další důvody - sója bývá často geneticky upravená, není-liž pravda?

josefka
3. bře 2010

juju, to je fakt desny ☹ - je fakt, ze at jsou Iri jaci chtej, tak jsou mili a jsem si 100% jista, ze by me bud nekdo dovezl domu a nebo pujcil bundu 🙂

luthein, ptala ses, co si myslim o makrobiotice - no, ze vsech stylu "diet" je to nejlepsi dieta, ale stejne proti ni mam vyhrady.
Libi se mi, ze prosazuje celozrnne obiloviny, nerafinovane cukry a oleje, ze dba na vysokou konzumaci zeleniny, doporucuje nejist cervene maso.
Co se mi nelibi, ze je zalozena na prisunu karbohydratu (asi az 60%). Prestoze jsou celozrnne, stejne se nakonec rozlozi na glukozu (jako ty rafinovane, ty se jen rozlozi rychleji a nemaji zadnou vyzivovou hodnotu v podobe vlakniny a vitaminu a mineralu) a prilis mnoho cukru neni vhodne pro imunitu. makrobiotika take defacto nedoporucuje konzumaci nasycenych tuku. Doporuceny prijem tuku v makrobiotice je asi 15%, obecne doporuceni je 30%, ja nemam probem se snizenim prijmu tuku, ostatne hodne studii prokazalo, ze vysoky prijem tuku muze mit podil na rakovine. S cim mam trosku problem je, ze ten nizky prijem nasycenych tuku - telo potrebuje nasycene tuky treba na tvorbu hormonu, na dobrou konzistenci bunek, na ochranu pokozky pred UV zarenim atd .... neni ho potreba moc, ale preci jenom. Lzicka masla nebo ghee (pretavene maslo) nebo lzice kokosoveho oleje denne to spravi.
pak se mi moc nelibi mala pestrost zeleniny, hlavne v zime a taky si myslim, ze urcity podil cerstve zeleniny a ovoce je dobry. Treba si myslim, ze je naprosto nezbytne jist tmavolistou zelenou zeleninu (spenat, rokety, rerichu a dalsi nevim v cestine 😅 :kale. pock choi, chard....). Treba jsem cetla, ze nedoporucuji jist spenat, rajcata, chrest atd .... to se mi taky nezda, protoze v kazde zelenine a ovoci je neco dobreho a neco spatneho a ve vsem musi byt mira a stridani.
Ja osobne jsem pro "vylepsenou" makrobiotiku - tzn. ovoce a zeleninu pokud mozno z Evropy, ale na druhou stranu mi prijde skoda vyhybat se uzasnemu ananasu (podporuje traveni), zazvoru (protizanetlive ucinky, rozproudi krev), avokada (nejmene alegenni ovoce, vhodne i pro deti, obsahuje i nejake bilkoviny, da se pouzit misto masla na chleba) atd.
Ja zastavam nazor pestre stravy, ale neprosazuju citrusy, ale treba grep obcas je super na podporu jater a citron zase dobre ochuti, je to zdravy konzervant a obsahuje vit C.
Take osobne neprosazuju prilisou konzumaci cerveneho masa, nektere vyzkumy ukazaly, ze jakakoliv konzumace cerveneho masa zvysuje riziko rakoviny strev, takze moje doporuceni byva 1x za tyden-dva, ale ohled na typicke masozrouty 😀
Dalsi co me zarazilo, byla nahrada masa za ryby, koryse, mekkyse - krom toho, ze korysi a mekkysi byvaji silnym alergenem, tak taky byvaji nejvice kontaminovane tezkymi kovy.
Takze to je muj nazor na makrobiotiku 😉

josefka
3. bře 2010

co se tyce pustu - ja v nich nevidim zadnou vyhodu, pokud clovek ji zdrave a vyvazene. Jeden den je OK, ale vic dni pak muze telo privest do stavu, kdy nema nektere vitaminy a mineraly, ktere neumi skladovat, musi je prijimat denne potravou a jsou desne dulezite (hlavne vit C, horcik, zinek) a take muze dojit k nedostatecnemu mnoztsvi bilkovin. Kdyz uz pust, tak s cerstvymi zeleninovymi stavami a jednim koktejlem, ktery obsahuje alepson bilkovinu z konopnych seminek.

a k te soje - na soju je strasne kontroverznich vyzkumu, me na ni desi dve veci - 1. masove vyrabena soja byva z velke casti geneticky modifikovana (to vyresi bio vyrobky) a 2. obsah fytoestrogenu (latek podobnych estrogenum, telo je i tak zpracovava) muze ovlivnit hormonalni hladinu ve prospech vysoke hladiny estrogenu, coz u nekterych lidi muze vest k rakovine prsou. Take se zjistilo, ze soja podavana malym detem ovlivnuje jeich hormonalni vyvoj - holcicky byvaji drive "zrale" a chlapci jsou znesteli.
Takze ja soju uzivam pouze v bio kvalite a velice nenepravidelne, ve forme tofu, tempehu a sojove omacky a sojoveho mleka do peceni (prijde mi nejlepsi). Rozhodne ne kazdy den a nekdy ani ne kazdy tyden spis pro pestrost kuchyne.

josefka
3. bře 2010

jo a jestli chcete cist romany, tak se klidne ptejte 😀 😀 😀 - ale musim vas varovat, co vyzivovy poradce, to nazor 😀

luthien.k
3. bře 2010

josefko, díky moc za názor! Nejlepší asi je, když si člověk z každého toho trochu vyhroceného "směru" vybere to dobré, že? Mně se vždycky líbil ten názor, že se jí to, co roste v daném období v dané lokalitě, zdá se mi to takové přirozené, ale na druhou stranu s mými alergiemi bych toho moc nemohla 😖 Takže sem tam něco exotického koupím, když jsem na to místní alergická. Říkáš, že avokádo je dobré a hypoalergenní? Já se totiž po jedné příhodě s nashi, po kterém jsem se dusila, bojím cokoli nového ochutnat... 😒
Červené maso je nevýhodné i s ohledem na životní prostředí - jeho produkce je spojena s velkým množstvím spotřebovaných zdrojů, hlavně vody a také s vypouštěním skleníkových plynů (metanu).
Manžela nedávno nadchnul článek - rozhovor - s hercem Jaroslavem Duškem, který pravidelně drží půsty a prý mu to dělá velmi dobře na jeho zdraví i psychiku. Máte někdo zkušenost?

luthien.k
3. bře 2010

I když to už opravdu není o biodítěti 😅

barica
3. bře 2010

luthien, proc by to nebylo o bioditeti🙂?! vzdyt to, co naucis ty jist ditko, tak s nejvetsi pravdepodobnosti bude konzumovat cely zivot🙂... a clovek si stale potrebuje tridit nazory na stravu...

ja tohle tema uplne zboznuju🙂, take porad studuju, co jist a nejist, a to prave i s ohledem na malou...

me nejvice ve strave nadchnul pristup cinske mediciny (hodne podobny makrobiotice), ale potom jsem to take musela trosku prehodnotit, protoze treba v zime doporucuji jist jen podusenou zeleninu ci ovoce a po jedne takove zime jsem zjistila, ze memu telu chybely vitaminy... takze vseho s mirou🙂..

avokado mam moc rada a je fakt hodne zdrave!

k soje jsem mela vzdycky vyhrady, ale je fakt, ze napriklad sojovy jogurt narozdil od normalniho nezahlenuje... jim ho v bio kvalite, takze co se tyce modifikace, jsem v klidu🙂 a jak pise Josefka, je to alespon trosku zmena v jidelnicku...

jite maso kazdy den? ja jim jen kruti, kralici, rybu a vyjimecne bio kureci, ale zjistila jsem, ze kdyz ho nejim alespon kousek kazdy den, tak se cpu sladkym ve velkem... nekde jsem cetla, ze kdyz ma telo nedostatek bilkovin, tak ma chut na sladke... no a u kojeni je potreba bilkovin asi jeste vetsi nez bezne🙂...

Josefko, tak pis, pis, alespon si zase prectu nejake nove nazory!

luthien.k
3. bře 2010

barica, no vlastně máš pravdu 😉

Moje kamarádka je ještě daleko dál v realizaci takové té alternativnější stravy, která se blíží makrobiotice, a aby ty vitamíny v zimě nechyběly, tak dělá tu zeleninu kvašenou, a to nejen tradiční zelí, ale i třeba kořenovou zeleninu, prý se dá kvasit vše a vitamíny pak nechybí... Naši předkové, kteří na to kysané zelí přišli, nebyli úplně hloupí, si myslím 😉 Jenže se zrovna moc neslučuje s kojením, resp. nadýmáním...

Tak já to avokádu budu muset vyzkoušet, nejdřív jen tak poválet v puse a když nebude nic svědět, tak je snad vyhráno.

Já poslední dobou jím maso čím dál méně. Tak nějak přirozeně. No a naposledy, kdy jsem si maso dala v jeho tučnější úpravě (pečená kachna 😅 ), tak mě bolel žaludek, resp. ještě bolí, protože to bylo včera 😀 Fakt nic moc, skoro jsem v noci nespala, a to nejen kvůli malému, který měl teda noc přímo ukázkově příšernou 😖 , tak hlavně kvůli svému zažívání... 🙄 Ale cítím zatím, že maso jíst taky potřebuju, aspoň kvalitní šunku (teda alespoň doufám, že kvalitní) si dám, když nemám jiné maso.

Kde sháníš biokuřecí? Nejlepší by bylo mít vlastní, ale má to spoustu ale uvázat se k "hospodářským" zvířatům... Jinak u nás taky vede krůtí, králičí od babičky a občas i to červené, zatím... Ryby tak nějak moc nemusíme, ale občas si koupíme čerstvého pstruha na sádkách.

barica
3. bře 2010

luthien, biokureci maji u nas ve zdrave vyzive, je to tedy draha zalezitost, ale velmi zridka si to pro zmenu jidelnicku dopreju... ja osobne bych ani nemusela mit bio, stacilo by me, kdybych to opravdu mela od nekoho, kdo si zvirectvo chova pro svoji spotrebu, jenze takovych lidi uz bohuzel moc neni...

z ryb jim hodne pstruhy, ktere chyta ze zaliby stryc a pak jeste tunaka a lososa, ale vzdycky k nim pridavam chlorelu, ktera pripadne tezke kovy z tela vylouci🙂))

o te kvasene zelenine vim, ale jednak se to opravdu neslucuje s kojenim a za druhe jsem na lina si to pripravovat🙂...

betelgeuzz
3. bře 2010

Dneska jsem byla na babymasážích, objednají mi tu Růženku, takže to budu mít bez poštovnýho. A na masáž jsem si pořídila makový olej, prý s ním má výborný zkušenosti na zklidnění, tak uvidíme. Už mi 2 hodiny spí, tak možná má něco do sebe 😀

josefka
3. bře 2010

ja maso skoro nejim, 1-2x tydne rybu a 1x za mesic kure, kdyz sezenu bio. Me maso nechybi, nejsem masozrout, ale chudak m. si musel zvykat a v kazde restauraci si da steak 😀. Bilkoviny resim lusteninama (mam je zbyvajici dny v tydnu a nevim, co budu delat, az budu kojit 😅) a seminkam a orechama. Kdyz mam silnej zaprah na cviceni (napr. spinning), tak si pak udelam koktejl, kam si dam syrovatkove bilkoviny (bez pridanych sajrajtu, jako je sladidlo a umela aromata).
Jinak treba pouzivam konopnou bilkovinu.

S tou chuti na sladke po obede je to proto, ze bilkovina nebo tuk zpomaluji vstrebavani cukru do krve, takze kdyz je ten obed prevazne karbohydratovy, tak se celkem rychle rozlozi na cukr, ktery se vstreba do krve, vyburcuje inzulin a ten ho uklidi a telo pak zustane bez cukru v krvi a potrebuje ho nejak dodat. Docela treba pomaha lzicka kokosoveho oleje po jidle a nebo spirulina pred jidlem 🙂

Na kvaseni zeleniny taky nemam cas, ale je to celkem dobra varianta pri makrobiotickem stravovani.

soanpe
3. bře 2010

barica
tohle jsem tu už kdysi řešila, jak mi někdo dokáže,že bio je opravdu bio 😅 a bylo mi vysvětleno bio "maniaky" nic ve zlém 😉 že to označení jen tak někdo nedostane, a že se to fakt hlídá. takže fakt nevím 😅
jen mě hlava nebere, proč je bio textil tak drahý.kdyby byl dostupnější,co se týká financí, tak by si ho mohlo dovolit více lidí a zvýšila by se poptávka po bio
já teda po letech praxe v MO s modním zbožím kupuju podle "omaku" a hodně vedou anglické (nemyslím jen next) výrobky.co se týká materiálů, barev, střihů atd.

juju
3. bře 2010

baby ked vas citam tak mam strasne vycitky svedomia ako hrozne jem a to pritom zo vsetkych naokolo jem asi najzdravsie. Doma mame asi 75% potravin v bio kvalite ale stravujem sa v kantine, kde po bio nic nepachne no a ako som zacala siedmy mesiac tak si neviem odopriat kdejake mnamky ako palacinky, kakao a ine sladkosti 😅 no a co sa tyka masa to tiez nemusim ale ako som tehotna tak jem hovadzinu asi tak 2xtyzdenne a druhe ranajky pozostavaju z deca cafe late a croissanta 😝

ku vcerajsku: nakoniec ma doviezol manzelov kamarat ale celou cestou mi daval velmi najavo akou zatazou to pre neho bolo 😠 a kabat sa dnes nasiel ale az vecer! ta blba zenska ho nosila a vratila s plnymi vreckami smeti 😠 uff, priserna skusenost

soanpe
3. bře 2010

takže i v europarlamentu se najdou tupci 😀

barica
4. bře 2010

josefka, byla by jsi schopna nam napsat, jaky ma byt denni prisun bilkovin (i v pripade, ze kojime) a jak se to da nahradit ne masitymi bilkovinami (lusteniny tedy nebrat🙂)... diky!

ja si osobne ale myslim, ze u kazdeho cloveka to bude jine, kazdy mame jine zazivani, ja o sobe vim, ze ho mam slabsi a kdybych se kazdy den cpala orechy, tak to hodne rychle poznam, radeji tady ale nebudu psat jak🙂...

luthien.k
4. bře 2010

bar, a jsou mezi námi i tací, kteří se ořechy cpát nemohou 😒 Také by mě to zajímalo. A hlavně by mě zajímalo, co mám jíst, když už mě dva dny bolí žaludek 😖

barica
4. bře 2010

luthien, tak to je asi nejlepsi chvili nejist🙂))

luthien.k
4. bře 2010

No jo, ale když kojím zatím 5 - 6x denně a mám 50 kg...? Mám strach o mlíčko...

abra
autor
4. bře 2010

luth, MAM deluxe mam objednanou, teda ale doufala sem, ze je poradne zateplena... Ja totiz furt resim, jak do toho satku malou abru oblict, je ji tedko 6 tydnu a bojim se aby ji nebyla kosa, posledne sem myslela, ze je oblecena fakt dost, no ale mela studeny nozky asi z toho vetru co foukal...

juju, tyjo, to je pech s tou bundou 😒 Ja sem zas vcera byla poprve s kocarem v mhd a samo zadna pomoc, jeste ze sem si poridila kocar, kterej si v pohode vynesu do tech par schodu sama 😒

bet, ruzenka je pro adaptaci novorozence, ne? myslis tu od nobilisu? a s tim makem - po odvaru z makovic spi kazdej jak dudek 😀 😀 😀 ne, delam si srandu jezis aby to nekdo fakt nevaril 😀 😀 😀

barica, nahrada masitych bilkovin by me taky hodne zajimala... docela s tim bojuju.

hele nechcu byt stouravej rejpal, ale na reseni veci ohledne pustu a jinych alternativ mame bezva tema 😀 tady : http://www.beremese.cz/forum/show.php?vThreadID...
(josefko, uz sem jak ty se zdravym varenim 😀 )

luthien.k
4. bře 2010

abra, zajívý link (jste tam všechny a ještě i nějaké další 😉 ), ale nejsem si jistá, jestli nejsem zrovna ten element, který tady kazí tu atmosféru, tak raději zůstanu jen zde 😎 😉 😀
Já se nepočítám mezi ty, kteří například jedí výhradně bio a "nežiju tím" tolik, i když mě to velmi zajímá a hledám pro sebe a svou rodinu tu nejlepší cestu ke zdravé výživě a vůbec k přírodě šetrnému životu. Nicméně beru to jako "cestu" (třeba mé nákupy ve zdravé výživě už jsou minimálně půl na půl s normálními obchody) a jsem zvědavá, kam mě dovede... 🙂 Ještě před tím, než jsem potkala před pěti lety mm, tak jsem žila naprosto běžně "konzumně", ale pomalu se to mění a kdoví, co bude za dalších pět let. Nerada ale tlačím na pilu 😉

anyway, abra, i pod tu kapsu je potřeba pořádně obléknout, na nožky punčocháče, babylegs, teplé ponožky... Bohužel není všespasitelná.