Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

blovitc120
21. říj 2010

@olina.s ja odpoviem tiez a zaroven este nieco pridam pre @abra. Ta moja kamaratka s rakovinou to brala od jednej baby, ktora to uzivala v tehotenstve a narodilo sa jej 5,7 kg/56 cm dieta, vyzeralo ako polrocne, moja dcera nemala tolko kg ani v 7 m. Nemuselo to byt zrovna preto, ze uzivala jacmen a chlorellu, aj prve dieta mala dost velke - 4,1 kg, ale vtedy to neuzivala. A prave ona to davala aj tomu starsiemu dietatu (vtedy necele 3 r.)

butt
21. říj 2010

@blovitc120 ty jo, narodit se s 5,7 kg 😅

@luthien.k hele ja myslim, ze neni treba to povazovat za zazracny potraviny 😉 ja jednu domu jecmen hodne pila a to proto, ze mi to prijde jako vhodnej zpusob jak do sebe dostat telu prospesny latky, ale neocekavam, ze diky tomu nebudu nikdy nemocna atd. 😀

luthien.k
21. říj 2010

@abra, no jo, ale všeho s mírou, ono se podle mě od těchto věcí asi očekává víc, než jsou schopny dát. Daleko důležitější je podle mě vyvážená strava, málo stresu, pohyb na čerstvém vzduchu atd. 😉

butt
21. říj 2010

@luthien.k to byla reakce na me predpokladam 😀 nemuzu s tebou nez souhlasit 😉 ale nezavrhuju jecmen jen proto, ze ho nekteri povazuji za vselek 😉

luthien.k
21. říj 2010

@butt, píšu už z hladu, asi bych si měla dát trochu ječmene 😀 Víš, já mám někdy intenzivní pocit, že žijeme hlavně ve světě, kde platí zejména to, že kdo má lepší marketing, ten vyhrál, a tyhle věci, prezentovaný jako zázraky, ho mají dost slušnej a to mě vždy spolehlivě odradí, nemůžu si pomoct 😅 Kdežto skutečná rizika v naší stravě, jako je třeba mléko a jeho v naší populaci nadměrná konzumace, o tom neslyšíš slovo - je ho hlavně potřeba prodat, že... To mě prostě štve.

olina.s
21. říj 2010

Děkuju za názory, ani já to nepovažuju za všelék, jen jsem o tom přemýšlela jako o součásti posílení, podpory imunity. 😉

Nevíte někdo, jak je to s celozrnnými výrobky - od kdy je lze zařazovat do jídelníčku? Myslím pro malého. Máme ještě čas, ráda bych plně kojila nejméně 6m a pak budu zařazovat potraviny pomalu - dcera má/měla atop. exém - ale peču si doma občas chleba a používám celozrnnou mouku nebo do palačinek s ovesným mlékem a nevím, od kdy bych mu mohla třeba kousek toho chleba dát. děkuju.

catf
21. říj 2010

betel, skvela je od nobilisu kvetova voda neroli, supr behem dne na dohydratovani pleti 😉

luthien.k
21. říj 2010

@olina.s, celozrnné výrobky se tu řešily dost a nejsou pro děti vhodné, pokud si pamatuju, cca do tří let věku, protože tu vlákninu v nich neumějí dobře strávit. Takže do roka určitě ne a pak velmi zlehka. Toť za mě 🙂

erinka83
21. říj 2010

@luthien.k zrovna dneska jsem nad tím zas přemýšlela, malá už pomalu začíná jíst s náma... MY už jsme hodně zvyklý na celozrnný těstoviny, normální jsem koupila až teď pro ni, a říkala jsem si, že snad nebude tak vadit, když občas dostane celozrnný s náma?

butt
22. říj 2010

holky ja nevim, nerozumim tomu, ale mam dojem, ze celozrny pro deti ne, pze maji problem to stravit...takze ja bych asi tak brzo nedavala...

luthien.k
22. říj 2010

@butt, mluvila tu o tom @josefka víckrát a máš pravdu 🙂

olina.s
22. říj 2010

Dobré ráno,
Barušce vše nej k 1.ročku 😵

potvrdily jste mi, co jsem si tak nějak pamatovala, že malí neumějí vše z celozrnných výrobků strávit, ale měla jsem nějak zafixováno do 7 let a to se mi zdálo moc dlouho... Takže s tím počkám a budu dávat normálně bílé pečivo a malé, jak jsme zvyklí - když peču, tak to míchám půl na půl, pokud je větší množství mouky, pokud málo, tak dávám celozrnnou, akorát teda palačinky jsem si zvyklá dělat jen celozrnné, ale toho zase tolik nesní, tak snad to není špatně 😕

erinka83
23. říj 2010

@olina.s Děkujem za přání 🙂

@luthien.k Luth, tak malá má červený tvářičky a vyrážku na ručičkách ☹ Přemýšlím, že v poslední době se vše dělalo jak dřív, tak mě napadá jen jídlo... Cibule? Měla teď ve větším množství banán, ale ten jedla už i dřív... Před týdnem jsem jí začla přidávat skořici do kaše, ale jen trošičku.... ☹

luthien.k
23. říj 2010

@erinka83, a nerostou jí třeba zoubky? Neleze na ni nějaká rýma nebo něco takového? Z jídla je nejvíc dráždivá asi ta skořice, cibuli také raději vynechat, banánu bych se nebála, když ho už jedla dřív a bez problémů. A jak to vypadá, ta vyrážka? Zkus to víc popsat, jestli to má suché, jestli jsou to pupínky nebo jak to prostě vypadá, ju? A čím mažete?

luthien.k
23. říj 2010

Jo a samozřejmě taky gratulujeme 😵

erinka83
23. říj 2010

@luthien.k zoubky jí rostou už asi měsíc 😀 Jí to leze strašně pomalu 😅 Tvářičky vypadají jakoby ošlehané větrem, prostě červenější, bříško dneska vypadá lepší, skoro nic tam nemůžu najít a ručičky - kolem loktů - vždycky pár pupínků u sebe, takové drsnější, to místo je červenější... ale nevypadá, že by ji to svědilo nebo tak... Hodně mi to připomíná ten exém po očkování když měla 3 měsíce, ale na očkování máme jít až v pondělí....

olina.s
23. říj 2010

Holky, nemáte nějakou radu při růstu zoubků?? ☹

betelgeuzz
23. říj 2010

@erinka83 kdyby měsíc. Já mám pocit, že jí rostou pořád 😀

@olina.s z homeopatik cammomila, prý pomáhá i tohle http://www.nobilis.cz/index.php?page=detail&id=236, přemýšlím, že toho jakoubka zkusím.

luthien.k
23. říj 2010

@olina.s, ségra koupila malému jantarové korálky... 😅 Ale prý dobrý 🙂

betelgeuzz
23. říj 2010

@luthien.k ty jantarové korálky tu myslím řešila i juju, ale nevím, jestli je koupila. Já bych měla z korálků strach, kvůli uškrcení 😒

olina.s
23. říj 2010

Děkuju, u Kájinky jsme používali nějaký gel párkrát, jinak s ní byla pohoda a ten se mi teď nechce, prostě chemie a malej je teda mrzutej chlap ☹

luthien.k
23. říj 2010

@betelgeuzz, já taky.

erinka83
23. říj 2010

@betelgeuzz kamarádka ty korálky pro malou měla a zuby bez problémů, to uškrcení by mě teda nenapadlo 😖 my teda zuby zatím taky máme bez problémů i bez korálků 😀 Ale já jsem se zubama taky trápení neměla, tak je asi po mě 🙂

petuli80
23. říj 2010

Ahoj! Chci sdělit své pozitivní dojmy z konference o aktivním rodičovství, která včera a hlavně dnes probíhala v Brně 😉 Včera proběhlo promítání filmu "Porod, jak jej známe" a diskuze s Lucií Suchou Groverovou (autorkou skript Aby porod nebolel), na kterém jsem se seznámila se super holkou, ze které se vyklubala porodní asistentka, která chodí k porodům (teď je na mateřské) do porodnice, kde nejspíš budu rodit, takže jsme se domluvily předběžní s ní i s její kolegyní, jako zálohou 😵 Ale zpátky k té konferenci, včera proběhlo několik dotazů / osobních příběhů týkajících se porodu a porodního traumatu a jeho zpracování, bylo to pro mě strašně zajímavé, neboť o svým vlastním zrození zatím nevím téměř nic.

Dnes jsem byla na přednáškách - na konci Bondingu s M. Mrowetz, na Nové době porodní s V. Markem, na Přirozeném porodu v Čechách s I. Köngismarkovou a Léčení porodních traumat s P. Steinerovou, potom mě nachlazení zahnalo zpátky do peřin 😔 Každopádně to bylo tak moc inspirující, radostný, nabitý informacemi, že nelituju, že jsem se tam vypravila, naopak. Je úžasný vidět na vlastní oči takový množství lidí, kteří aktivně a dlouhodobě pracují na tom, aby se u nás pohled na těhotenství a porod změnil, a zároveň tolik "alternativních" rodin s malými dětmi, že jsem fakt doslova nasála novou energii, radost a hrdost na to, že jsem žena a můžu to prožít. 😉

juju
25. říj 2010

ano, malickemu sme kupili jantarove goralky ale zatial som mu ich nedala, lebo sa tiez bojim uskrtenia. vcera v noci som vsak objavila, ze malickemu rastie prvy zubok ale neprejavuje nespokojnost, ale ak zacne, tak mu ich dam. Viem, ze prve zubky vacsinou nebolia ale stolicky a ocne. tak uvidime... skusonost zial nemam ale jantar urcite neuskodi; asi mu ich budem davat cez den a ked bude spinkat dam mu ich dole

baby ked maly v polovicke jedla place, znamena to asi ze uz nechce ze, nie ze mu nechuti alebo cosi ine? ja som si myslela, ze bude vypluvat, ale on place a nadalej otvara ustocka; inak po zeleninke je vzdy hladny a do hodky mu dam este mliecko lebo inak ujuka, je to normalne? nemala by zeleninka nahradit jednu davku mlieka denne? 😅 inak zatial mu chutilo vsetko (mrkva, pastrnak, cuketa, tekvica) ale najviac mrkvicka 😵

blovitc120
25. říj 2010

@juju možno korálky ani nebudeš potrebovať, ja som u dcéry nevedela ani o jednom zube, ani o stoličkách, ani o očných, žiadna teplota, mrzutosť, hnačka, vyrážka, proste nič. A keď tie korálky vyrábajú pre maličké deti kvôli zubom, nie je to nejako poistené proti uškrteniu? Vôbec neviem, o čo ide, ale tak logicky by mi to asi vyplynulo, že keď je niečo pre bábätká, malo by to byť bezpečné?

Nebolí malého bruško, keď plače? Nepapá nejako hltavo? U nás zelenina nahradila jedlo, mlieko som dávala po jedle len preto, lebo som si chcela udržať laktáciu, asi je malý hladoš?

Petuli, taký pozitívny príspevok, u nás v okolí teda nič také nikdy ani nebolo, tu sme 100 rokov za opicami v tomto smere.

betelgeuzz
25. říj 2010

@petuli80 i z tvýho příspěvku je cítit, jak se ti to líbilo 🙂 škoda, že tento přístup k porodům člověk pozná akorát na specializovaných konferencích a ne v porodnicích 😒

@juju kolik té zeleniny sní? Plná dávka se počítá asi 150 - 200 g, ale v tématu máme holky, co jim děti sní na oběd i 250. Říká se, že dítě pozná, kdy má dost, takže se mi nezdá, že by brečel, že má dost, ale zároveň otvíral pusu. Nedáváš mu to moc pomalu? To některým dětem vadí, že chtějí jíst a maminka zdržuje 😀 Nebo i třeba to bolení břicha, jak píše blovitc.
A to nahrazení příjde postupně. Teď si nemůžu uvědomit, jak dlouho přikrmuješ. Já jsem jedno kojení nahradila asi během měsíce, když jsem viděla, že snědla už skoro celou dávku, tak jsem pak nekojila.

juju
25. říj 2010

blovitc, betelgeuzz, papa len tyzden a pol. pri mrkve a pastranku to nerobil, len pri tekvici a cukete, len teraz; neviem, mozno to ma suvis aj s tym, ze mu zacal rast prvy zubok. spapa cca 80 ml a potom place, ale vidim, ze je hladny; snazim sa mu to davat rychlo lebo ma rychle tempo v otvarani pusinky ale nie prehltani, tak potom ma preplnene usta 😀 a vsetko ide von - myslite, ze brusko ho moze boliet z toho ze je to nieco nove a zaludok a creva si musia na to privyknut? to by hadam malo casom prestat;

petuli - dufam, ze ti porod vyjde podla tvojich ocakavani a predstav; mne to vyslo uplne inak ako som si to predstavovala minuly tyzden som bola spolu s malym na speci masazi; pani tam hrala na tibetske misky a mne ich aj prikladala k telu aby som sa napojila na vibracie a zharmonizovalo ma to; kedze malickeho tahali zo mna vakuom tak si pani mysli, ze ma stale tramu z porpdu, lebo ked mu chcela masirovat hlavicku tak strasne plakal; odporucila nam ist oboch k osteopatovi - mate niekto skusenost alebo viete o tom nieco?

abra
autor
25. říj 2010

caute, peti, to muselo byt super 🙂 ja jsem se nekonec nemohla pridat, makam na zaverecne praci, tak nemam ani minutu volna ☹ pak musime zajit nekam posedet a povykladas 😉

s tema celozrnnyma vecma pro deti jsme tedko meli na prednasce, ze do 6-7let nedavat kvuli vlaknine, ktera vlastne hodne cisti streva a decka maj ty streva hodne citlivy, takze by jim je to mohlo poskodit. Ta vlaknina se defacto chova jako kartac, takze kartac v detskych strevech asi nebude to pravy ☹

holky, s tim zelenym jecmenem diky moc za prispevky, ja to brala jen jako doplnek stravy pri prevenci zimnich nachlazeni na ktery dost trpim, samo ze to neni samospasny, ale zaujalo me to hodne.

Jantarovy korale bych mela strach, mala se me posledne malem obesila na bryndaku a to jsem se jenom pro neco otocila, takze to ja nerisknu, a uprimne ani tomu moc neverim, to uz se me spis libi ten jakoubek, dobrej tip 🙂

juju, mozna se zkus vratit o krok zpet s prikrmama a davat jen to co predtim a pak hodne postupne treba primichavat novy, treba mu ten prechod na prikrmy bude trvat trosku dyl.
Jinak vikca me jedla prikrmy od 5. mesice a zacinala na davce 40g, ktera ji stacila jako obed pekne dlouho 😀 plnou davku kolem tech 150g me ji az tedko 😵 Ale tedko se pekne rozezrala, furt cuci ze ma hlad :D

petuli80
25. říj 2010

Pro mě bylo zúčastnit se těch setkání fakt hodně podnětný a inspirující. Dokonce natolik, že jsem se zkontaktovala s p. Markem a když všechno dobře půjde, tak bych mohla na jeho podnět dát některou listopadovou nebo prosincovou sobotu dohromady malý intimnější seminář, na kterým teď pracuju 😉 , který by proběhl s hlavní účastí právě p. Marka a porodní asistentky. Byl by na téma přístupu českých žen k porodu (až 90 % jede do porodnice s myšlenkou, že "ono to nějak dopadne, jsou tam od toho přece lékaři"), co je na tom možné změnit, jaké může mít medicínsky vedený porod důsledky pro dítě i ženu a jaké jsou vlastně další možnosti a práva ženy, pokud se rozhoduje, kde a za jakých okolností chce přivést své dítě na svět.
Tak abro možná budeš mít příležitost zúčastnit se, drž mi pěsti 🙂
A já přeji hodně štěstí při obhajobě závěrečné práce, ty jo strašně rychle to uteklo, co?