Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

butt
28. led 2011

@juju diky za info ohledne tech puuzliku..mala je na tech, co jsme meli uz pred tim..v cr jsem zadnou zoravu na tohle tema nepostrehla..ale to nic neznamena, pze ja sotva stiham sledovat zpravy z myho oboru..a mam velkou radost, ze je to s emlikem ted dobry!a s tema jeslickam ana vas moc myslim!

abra
autor
28. led 2011

@juju tyjo, vika taky porad ublinkava, teda jenom pokud ji dam jakejkoli mlecnej vyrobek krome syra, no stejne nic jinyho mlecnyho nez syr neji, takze to resit nebudu, proste uz fakt nic jinyho mlecnyho nedostane, zustanu u syru a budu davat vic brokolice a kvetaku kvuli vapniku... Jj, ja si taky myslim, ze z casti ty problemy jsou jidlem, u viky tak z 1/3 si myslim, pak 1/3 jeji povaha + negativni zazitek hned po porodu z novorozeneckyho a 1/3 variabilni veci jako zuby, naladicka atd...
btw homeopatika doted nezabraly, asi ty dr napisu, ze jako ma vymyslet neco jinyho...

jasekd
28. led 2011

@juju Tak at vam to vysetreni dobre dopadne. Martinek reflux ma a zvraci stale, i prikrmy, i kdyz jasne ze mliko nejvic, kdyz je tekute, nasleduje jogurt a presnidavka, ale zmakne vyhodit i obed 😝 Tak treba to u vas prece jen bude reflux a ne nejaka alergie na mliko, no uvidite. Aspon ze v jeslich se to zlepsuje.

luthien.k
28. led 2011

@abra, zkoušela jsi jí dávat reis drink s vápníkem z DM drogerie nebo z něho něco uvařit, třeba pudink nebo do kaše? V jedné deci je 120 mg vápníku, což při dvou deci denně pokryje téměř polovinu denní potřeby vápníku. Víc se nedoporučuje kvůli obsahu jódu...

abra
autor
28. led 2011

@luthien.k zatim nezkousela, do roka jsem ji to nechtela davat, ale chystam se na to, sama ho mam misto mlika 🙂 nebo oves mliko s vapnikem

erinka83
28. led 2011

@abra oves milk taky dělají s vápníkem? U nás v DM jsem ho neviděla, jen obyč, proto ho malé nekupuju... tak musím mrknout, jestli ho třeba už taky nemají....

abra
autor
28. led 2011

@erinka83 jj delaj, ale je blbe k dostani, spis ten ryzovej.

luthien.k
28. led 2011

@abra, to taky slyším prvně, že je Hafer drink s vápníkem, zatím jsem ho nikde nepotkala 😕 Byla by to dobrá alternativa pro ty, co nesnášejí rýži, ale oves tolerují.
Tak zkus reis drink, to jsem zvědavá, jestli bude Vikče šmakovat 🙂
A gratuluju k ročku a k prvním samostatným krůčkům 😉

betelgeuzz
28. led 2011

@abra jé malá už má rok, tak to gratuluji. I k těm prvním krokům. To si pospíšila. Teda aspoň podle mýho lenocha 🙂

juju
28. led 2011

baby ja som zufala. Maly mi neche ziadne ovocie okrem bananov a ak mu tam pridam jablko, tak mu tam musim dat nejaky keksik/piskotu aby to stiahlo kyslost jablka. hrusky detto, kiwi detto; je zdrave pchat dieta kazdy den bananom? Skusim este mango a ananas... BTW dnes Emilko pije UM o dusu, neviem co sa stalo - teda 250ml na sup nie ale uz dnes stiahol skoro 400ml !!!!

luthien.k
28. led 2011

@juju, náš malej odmítá čerstvé ovoce kromě banánu dodnes, sní leda přesnídávky. U nás bude asi trochu problém v tom, že já kvůli alergii nejím ovoce taky skoro žádné a jak to nevidí u mě, tak to nechce. Když jsme měli doma tatínka nemocného, tak alespoň od něj ochutnával, ale když u toho není, tak je to bída. Banán bych ale každý den nedávala (a nedávám), dávám aspoň obdem, do toho ty přesnídávky a snažím se co nejvíc zeleniny v jídlech, když moc nejí ovoce...
Ananas je dost velký alergen, tnavíc má takovou "ostrou" chuť a hodně lidem vadí i jen to, že si o něj "odřou" pusu (jednou jsem hledala pro nějakou holčinu alergencitu ananasu a našla na něj opravdu hodně negativních ohlasů a v okolí znám hodně lidí, co ho nemůžou jíst, včetně mě), ten bych být Tebou raději nezkoušela. Co hrozno? To náš ještě někdy sezobne, to hodně sladké, bez pecek... Nebo meloun, celoročně jsou s k sehnání ty žluté nebo meloun galia apod.

jasekd
28. led 2011

@juju Souhlas s @luthien.k , podle me ananas ne, ja ho obcas cerstvej davala do mrkvovyho salatu a lepsi to bylo az druhej den, je to agresivni, stejne tak bych nedala kiwi. Martinovi ted rostou zuby, takze dnes taky jidlo zadna slava. Nekdy nastrouhany jabko ji v pohode, dneska naznacoval, ze se poblinka, a to i u kupovane presnidavky. Banan hodne zacpava, takze ho denne nedavam. Hroznovy vino ale mozna nadyma? Ja teda nevim, ale rikali mi to lidi, kdyz jsem kojila resila, co muzu. My kvuli tem antibiotikum nemuzem moc sladke, takze ja nekdy ty jabka lehce povarila a pak to tak kysele nebylo, jedl to v pohode. Prijdes teda o nejake vitaminy, ale asopn neco, Martinek se stejne Cckem moc ladovat nemuze. Hrusky kupuju nejake ceske, stavnate a sladke a ty papa dobre, obcas prihodim par boruvek, ale to mu zas nekdy vadej ty slupky. Taky to nemam s ovocem lehky, jednak ATB a jednak ze jen tak nejaky nechce 😝 Zitra to treba bude lepsi.
@luthien.k Meloun teda v pohode? To bych mohla zkusit 🙂 A co avokado? Je vhodne? A jak to kdyztak delate, povazujete ho za zeleninu nebo ovoce? Mne nepripada jako alergen, ale prece jen to neni domaci plodina, tak nevim.

jasekd
28. led 2011

@juju Jsem blba, chtela jsem napsat, ze nemuze kysele, ne sladke... Jo a taky jsem si koupila nejakou bio mrkvovou stavu, nalila do tech tvoritek na led a ted pridavam k tem strouhanym jabkum a hruskam dve tri kosticky te stavy, je to stavnatejsi a navic sladsi. Protoze odstavnovat mrkev teda nevim, nemame na to pristroj a jeste puvod te mrkve v krame je takovej pochybnej.

luthien.k
28. led 2011

@jasekd, avokádo je super, patří mezi HA ovoce, já ho používám do pomazánek třeba nebo jen tak na pečivo místo másla, pro mě je mňamka si ho jen tak pokapat citronem nebo limetkou a jíst lžičkou 🙂 Jinak že není od nás neřeším, to bych já osobně nemohla jíst nic kromě těch borůvek a hroznového vína, v létě melounu.
Meloun zkus 🙂

jasekd
28. led 2011

@luthien.k Pro me je to taky jedno, myslela jsem spis jestli to nevadi detem. Jak ho mam udelat malymu? Jinak ja taky pomazanku delam.

juju
28. led 2011

@jasekd avokado papa maly a velmi mu chuti; robim mu ho so zltkom a chystam sa aj so salatovou uhorkou; ja som zufala, ako som napisala ze dnes mu UM celkom ide, potom od 15h do 20h uz nic nechcel jest a potom kusok slavnej instantnej kase; jedine co by nonstop zul su piskoty - este ze tu maju take detske bio vhodne aj pre jeho vek,ale davam mu len max 3 denne; viete z coho mi je najhorsie? ze clovek vie ake ma byt zlozenie stravy ako by malo take babo jest ale kedze vase babo je vymysladlo, tak musite robit take ustupky, ze mi niekedy az vlasy dupkom stavaju 😠

luthien.k
29. led 2011

@jasekd, pro dítě je taky avokádo v pohodě, to by ho ovšem muselo to dítě jíst, že 😅 U nás teda u malého nefrčí...

@juju, no jo, to se nedá nic dělat, násilím to do nich nedostaneme. Jsem zvědavá, jak dopadnete na těch vyšetřeních.

jasekd
29. led 2011

@juju Hele, zase se tim nemuzes nejak stresovat, vsak pro nej delas co muzes. Ja jsem furt stresovala s tema ATB a co muze a co ne, hrozne jsem to resila. Oni ani doktori ti nereknou, jeden rekne jen mirne omezeni jako ze ne citrusy a kiwi a cervenej rybiz, coz stejne malemu miminu nedavas, a nekdo zakaze vsechno krome bananu. Tak jsem si udelala svuj system a pravidla a snad to delam jakz takz dobre. Proste ustupky musis delat a snazit se ho prelstit. Kdyz mu chutna instantni kase, tak mu ji davej, jedi to skoro vsechny deti, moje taky 😀 Protoze jsem se zatim nedokopala vytvrit nejakou domaci, co by za neco stala. A brzo budu mit deti dve a casu jeste min, tak na sebe nesmim mit nejak velke naroky 😀
@luthien.k Tak mam doma ten meloun. Mne to teda nechutna, my vzdycky kupovali klas. cervenej. Ale pro dite myslim super, sladky, stavnaty, zabiju dve mouchy jednou ranou, kyselost i tekutiny, teda pokud to bude jist. Ale stal 45 Kc a malej ho teda nestihne snist ani nahodou, jde si to pripravit do sklenicky a mrazit? Ani ja ani manzel se na nej nejak neklepem, takze pro nas skoda. Aby to nebylo jako s bramborama, kdysi jsem se tu na to ptala, rikaly jste, ze nemrazit, asi dve sklenice jsem uz predtim zmrazila (mrkev, br. a jeste neco) a fakt hnus, vyhodila jsem to.

luthien.k
29. led 2011

@jasekd, člověče, to teda nevím, jestli jde meloun mrazit, to jsem opravdu nezkoušela... Tak si s manželem udělejte nealko bowli 😀

jasekd
29. led 2011

@luthien.k No asi to zkusim, kdyz bude hnusny, vyhodim. Mne to pripomina okurku, nevyrazna chut, hodne stavy. Malej nadsenej nebyl, ale on ted neni nadsenej z niceho, rostou mu horni dvojky a zdaleka to neni tkova pohoda jako dolni jednicky, o tech jsme ani nevedeli.
@juju Malej ted taky blbne, je nastydlej, zuby... Jak uz zvladal kousky, tak ted zas musim mixovat, aby neco snedl, nastrouhala jsem ten sladkej meloun a jabko a nic moc, tak jsem to zmixovala a o malinko lepsi, ale taky se po tom nehnal. Zato obed (cervena cocka, repa, mrkev a trocha kukurice a hrasku) snedl celkem ochotne a dost, ale pomixovane. Ja tu repu uplne nenavidim, ten smrad pri vareni, ale malymu jede.

blovitc120
29. led 2011

@jasekd ja len k skladovaniu melonu, on sa da uspesne ususit. U nas by problem nebol, ja zjem aj 2 kg na posedenie 😉. Co sa mrazenia tyka, mne to pride ako tekvica, tak by to mohlo ist, tu uspesne mrazim.

jasekd
29. led 2011

@blovitc120 Dekuju. Radsi zamrazim, kdyz to ususim, nebude tam ta tekutina a o tu mi taky jde. Nevim, co presne je "tekvica", asi tykev, cili neco jako okurka, cuketa apod. Cuketu mrazim v pohode. Ten meloun mi prave pripomina cuketu nebo okurku. Ja meloun taky muzu, ale ten cervenej, klasickej, co se prodava v lete, tenhle zlutej sladkej me nenadchnul, ale pro malyho mi pripada jako idealni ovoce, i kdyz on se tak zatim netvari, ale to ted na zadne ovoce 😝

alpiinka
29. led 2011

@jasekd vdaka za rady ohladne plienok, to mas super s tou podporou od manzela...ten moj teda neni ani trocha nadseny, doteraz uplne bezproblemovo toleroval vsetky moje bio, eco aktivity a zmeny, co som zaviedla, ale toto sa mu vooobec nepozdava....ale som si ista, ze ked sa ja do toho dostanem, ze ho uz rychlo presvedcim 😉 ... ja som zatial nakupila eco jednorazovky iba na 2 tyzdne a do porodu nemam v plane kupovat viac, tak uvidime, asi by to chcelo zacat cim skor...a tie separacky neochrania plienku na zaciatku, ked to babo vyse kaka ako cika?
@luthien.k mam na teba otazocku 😀 zrovna dnes sme kupili monitor angelcare AC401 a ked som hladala na konikovi skusenosti, tak som videla aj tvoj komentar, ale vtedy si ho mala este kratko...ako si s nim bola spokojna po dlhsej dobe? chlapik nam hovoril, ze to moze ist pod akykolvek matrac do 10 cm, ten nas vyhliadnuty ma 9 cm, myslis, ze to bude ok?

betelgeuzz
29. led 2011

@jasekd tekvica je myslím dýně. Já mám taky ráda červený meloun, ale ty žlutý mě moc nejedou.

@alpiinka Zkus manželovi spočítat, kolik dáš za jednorázové plenky a kolik za látkové. Na to většinou chlapi slyší. Nesmíš ale říct, že pro spousty holek se to stane koníčkem a pak přikupují každou novinku 😀
Já si taky myslím, že čím dřív začneš, tím si na to líp zvykneš. Jak budeš dlouho používat jednorázovky, už se do toho nebude moc chtít. Já jsem používala jednorázovky asi měsíc, měla jsem problémy s kojením, tak jsem nejdřív řešila to. M už pak byl nervozní, jestli vůbec ty látkovky začnu používat, když už stály tolik peněz 🙂

jasekd
29. led 2011

@alpiinka Ja ted planuju papirovky jen do porodnice a mozna ze zacatku k Dr. Separacka zmuze hodne (mam zkusenost teda jen s flisovejma, ktery peru, neznam ty, co se vyhazuji), ale prece jen, u plne kojeneho miminka je to dost ridke a zatece to leckde. To je i duvod, proc ja nedoporucuju do zacatku ctvercovky, protece to pres separacku a vsechny vrstvy novoskladu. Pokud ti nevadi fleky, tak pohoda, mne vadej a to bych si ruce zedrela z prepirani a zehleni 😝 Manzel naopak bojkotuje papiraky, prebaluje jen do latkovky, akorat nocni vycpavane pliny mu skladam a on je jen da (Haipa, 2 vkladacky ruzne zkombinovane, to uz je na nej moc 😉 ), umota i novosklad. Kdyz byl v nemocnici s malym na rtg vysetreni, ja byla na chodbe kvuli tehot., tak mu Dr. musel pak pomoct kluka zabalit, s papirem si fakt netyka, proste sprajc z jeho strany, ale toleruju to, hlavne kdyz umi latkovky 🙂

luthien.k
29. led 2011

@alpiinka, s monitorem jsem spokojená na 100% (za ty prachy taky, že... 😅 ), matraci teda nezměřím, protože mm právě ukládá malého, ale myslím, že má těch 10 cm minimálně, je docela tlustá (kokos - pohanka, ale už nevím, od jakého výrobce). Planý poplach nebyl nikdy žádný chybou monitoru, jen mojí - když jsem třeba tu desku zapomněla po příjezdu od rodičů zapojit do té snímací jednotky 😀

andelka
29. led 2011

@alpiinka já jsem začala látkovat asi od 5 týdnů (předtím jsem měla zdravotní problémy), pomalu, napřed na den, pak i na ven, dneska používám papírovky jen na noc. A snažím se moc se nerozšoupávat, i když sem tam "si radost udělám" 🙂 Ale co jsem počítala, tak jsme zhruba na stejných penězích jak při papírovkách, možná už jsme začali i šetřit.Na malé mimi byl nejlepší novosklad s vkládačkou a separačkou - používala jsem Popolini celulozové, flísové jsem nechtěla, bylo to v létě. Od toho nejhoršího to plínu zachránilo, zbytek vyřešil žlučák. Odjakživa peru v Lovele na 50 a fleky nemám a to používám víc jak půl roku pořád dokola 25 plín 😉 A že Dany kadil hodněkrát za den až do příkrmů. Na malé mimi mi bylo kalhotovek a kapsovek líto, dneska už bych do nich sem tam šla i u malého mimča. Kapsovky co mám jsou z druhé ruky a pořád bílé, i když jsem je začala používat už za dob vaječiny (asi od 4měsíců).
Manžel je ochotný přebalit do látky, ale zvládá jen plíny narovno do svrchňáků. Babička teda radši sáhne po papírovce, ale když přichystám látkovku, vezme ji většinou navědomí. 🙂

alpiinka
29. led 2011

@luthien.k nam sa ho podarilo kupit za celkom dobru cenu 88 eur, original bola 125, ale tento vikend mali na vsetko zlavu 30%...my sme sa rozhodli pre matrac kokos molitan pohanka, tak to bude podobne...som sa trocha obavala, ze ked je to tak natesno, ze ci by fungoval, alebo by bolo lepsie pozriet iny matrac...no ale nastastie teda netreba 🙂
@jasekd @betelgeuzz no vy sa mate s tymi manzelmi 😀 vidim, ze mam este vela prace pred sebou 😀 😀 😀
ja sa mu snazim informacie podavat tak nejak priebezne a zlahka, aby to nevidel ako natlak...je zmereny s tym, ze to rozhodne chcem skusit, ale zatial sa tvari, ze jeho sa toto netyka 😝 a pritom my tu usetrime este asi o cosi viac ako vy 🤐 tuna sa neplati za vodu, na pranie chcem pouzivat pracie gule, kt. sme kupili za facku, ked tu rusili jeden eco obchod...tie nove plienky netreba zehlit....no ale vam to hovorit nemusim...uz len aby to mna chytilo, ale odhodlanie je velke 😅

alpiinka
29. led 2011

@andelka ja chcem tiez objednat tie popolini celulozove a ked vsetko pojde podla planu 😀 😀 😀 tak mam nachystanu taktiku, ze vsetky jednorazovky dosli 😉 a hups uz mame iba latkove 😅

andelka
29. led 2011

@alpiinka no já radši vždycky nějaké papírovky měla, když je máme na noc, že, to je jasný, ale třeba i v přebalovacím pytlíku jednu mám, pro jistotu, jinak všude když jdu ven beru látkovky kolik si myslím, že by bylo potřeba.
Jinak u nás je to tak, že tyhle věci k péči o prcka jsou na mně, protože já jsem s ním většinu času, takže do toho mi manžel nemluví. 🙂