Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

catf
21. dub 2010

s tim vitaminem D me to taky zajima 🙂

josefko, k te kukurici..s cim by se treba mela smichat, aby se celkove glykemicky index snizil?

barica
21. dub 2010

ja verim tomu, ze je vit. D hodne dulezitej, ale ten vigantol je tak akorat chemicka sra..., nic prirozeneho a pry to ma vliv na hormonalni oblast, samozrejme negativne, viz clanek Psenickove...

http://zdenka.psenickova.sweb.cz/maminky2.htm#o...
(cca v pulce clanku, "ostatní preparáty"...)

betelgeuzz
21. dub 2010

Barico, já jsem si tu stránku od Pšeničkové četla, ale moc se mi nelíbí. Dává rady, jak se má co dělat, ale sama je chemička v oblasti nátěrových hmot. Což ve mně moc důvěru nevyvolává. 😒

josefka
21. dub 2010

je to kvuli uhlu, kterym paprsky dopadaji na kuzi a ta je schopna je spravne absorbovat a premenit prekurzory vit D na samotny vit D .... funguje to i kdyz je slunce za mrakem a od brezna do rijna je sila paprsku silna natolik, aby se vytvoril vit D. Za tyden toho budu vedet jeste vic, budu na to psat praci do skoly 😀

but, takhle malinkatatemu miminku bych radsi dala kapicky nez ho vystavovala slunicku ... stejne bys s nim v sestinedeli nemela moc chodit ven .... a navic miminka maji citliva ocicka na slunicko.

catf, treba vajicko nebo orechy nebo jogurt.

josefka
21. dub 2010

barica, co to je za formu vit D? Ja tedy pres zimu vit D zobu v tabletach, radsi umelej nez zadnej .... jo a vit D ovlivnuje hormony, ale pozitivne, je dulezitej pro to, aby se tvorily.

josefka
21. dub 2010

barica, jenom jsem prolitla ten clanek a hned prvni veta u sekce vit D: "jestliže nemáte tmavou afro pleť a nebydlíte ve vysloveně severské zemi, je ho v mateřském mléku dostatek a i miminko si také vyrobí část potřebného množství samo" neni uplne pravdiva - mimino si ho nevytvori samo, pokud neni vystavene slunci a druhy problem je, ze my ho prave casto nemame dost, a tohlavne v zime - takze ty matky, ktere maji dite po lete jsou na tom lepe nez matky jarnich deti. Zrovna ted bude vychazet studie, sice z Anglie, ale situace v Evrope je vsude podobna, ktera zjistovala, jak na tom jsou zeny s vit D - a jsou na tom spatne. Mmj. pouze lide, zijici kolem rovniku nemaji s vit D problem - jsou brany jako standard 😀 ke kteremu se vztahuji hladiny vit D v krvi ostatnich lid ..... ale je fakt, ze to neni az tak uplne vina autorky, hodne se o vit D zjistilo celkem nedavno.

butt
21. dub 2010

josefko ty jo, ty mi upne brutalne rozsirujes obzory 😀 ja mela vzdycky dojem, ze vitamin d neni problem, ze na slunku se clovek prece pohybuje... tak az budes vedet vic, skrz tu praci, tak se s nami podel 😉
jsem si rikala, ze davat na slunko maly prte, asi uplne vhodny neni, ale radsi jsem se chtela zeptat 🙂 takze ty bys to resila davanim kapek, jo?
a jak si zminila, ze bych nemela v sestinedeli moc chodit s malou ven...cemu to jako vadi? 😅 me totiz predstava leta celyho stravenyho doma dost desi 😅

herminka
21. dub 2010

Biolexikon od Foršta jsem měla půjčený nedávno a připadá mi, že to je spíš PR knížka výrobců biopotravin (což nepovažuji a priori za špatné, spíš naopak) a našla jsem tam nějaké nesrovnalosti, snad bude Bio&dítě lepší. Mám teď rezervovanou Radost ze zdravých dětí.

Pohanka mi taky nesmrdí, ale možná to bude tím, co píše Catf - jím ji odmalička.

Díky za info holedně vitamínu D.

Na lepek a mléko mám podobný názor jako Catf s Josefkou a Baricou, ale asi to pak bude pěkný boj s dětskými lékaři i s rodinou 😅

josefka
21. dub 2010

but to chapu - je to kvuli imunite ... ani bys v te dobe nemela doma stridat moc navstevy .... ale kdyz po mesici pujdes ven nekam kde nejsou lidi a miminku nebude zima nebo se nespoti, tak budes v pohode.

Ja si to o tom vit D taky myslela jeste donedavna, ale minuly mesic jsem byla na prednaskach ve skole a zrovna se resil vit D ... tak jsem ted chytra 😀 .... a ano, ja bych dala miminu nejake kapky

butt
21. dub 2010

josefko dekuji 🙂 na kapky teda budu myslet. jinak mi to nejak nedoslo s tou imunitou 😅 navstevy jsem rozhodnuta v sestinedeli odmitat 😀 ale balkon a zahrada bude ok i driv, nez za mesic, ne? 😅 se omlouvam za svoje debilni dotazy 😀 nemyslim, ze jsem uplna hlupacka 😀 , ale pocit odpovednosti za to maly stvoreni me desi a clovek jaksi nemuze vedet vsechno 😅

barica
21. dub 2010

josefko, nevis prosim te, jestli vit D je schopny prechazet od matky do mleka? nekde jsem cetla, mozna to tam pise i ta Psenickova, ted nevim, ze je lepsi, kdyz ten vit. D konzumuje matka... ja male davam kapku Vigantolu ob den, nechce se mi ho uplne vynechavat, ale nechce se mi ji ho cpat... a sama uzivam vapnik s D dohromady, tak snad ji to staci... musim jit mrknout do tabulek, kolik D ma vlastne clovek mit🙂

josefka
21. dub 2010

barica, myslim ze ano, ale nevim to na tuty ....az budu psat tu praci, tak na to treba narazim. Na tabulky nekoukej, jsou zastarale, posledni studie ukazuji, ze doporucenych 100-400IU nestaci .... pravdepodobne se v blizke budoucnosti bude doporucena denni davka zvysovat.
Ja beru 1000 - 2000 IU, a dam si na zacatku zimy mesic kazdy den, a pak uz jenom jednou tydne .... takze jestli ho beres ty a jeste ji davas ob den, tak to staci a kdyz ji ted vzdycky soupnes na chvilku na slunicko (nevim jak je velika), tak ho pres leto ani nemusis davat vubec.

butt, to chapu - me se to radi 😀 .... ted jsem zrovna s nekym, kdo ceka dite diskutovala o ockovani .... chapu jeho (otce budouciho mimina) postoj, ze ockovat chce nechat, ze da na lekare .... jde o jeho dite a ja nemam zadny 🙂
Balkon nebo zahrada bude asi OK, holky s miminama ti asi poradi vic, jak to delaly ony.

cecil
22. dub 2010

Jsem zase u vás načerpala informace 🙂 ...
lepek dostala Em. až po roce, ale homeopatka mi říkala, že zásadní je vytváření imunity v tenkém střevě do 8. měsíce života. Takže po 8.měsíci už by to mělo být O.K. Ale já i tak radši počkala. A kojená byla.

Tvaroh před rokem je myslím pěkný risk...když ne kvůli alergii, tak kvůli ledvinám určitě. A smetanový krémy typu Lipánek, Pribináček by děti neměly kvůli tuku do dvou let. Zatěžuje játra a žlučník. Emi ho sní teď ve třech letech a má dva dny rozhozený trávení a suchý fleky na zadku ☹.

Začne chodit do školky a jsem zvědavá jak to bude s jídlem. Nebyla jsem s ní totiž ještě nikde na alergologii (je mi líto ji nechat píchat na odběrech krve ☹, je to takový vižlátko, jí tu žílu ani nenajdou... ) a tak se nemám o co opřít a ani nevím jestli jí dovolit dát normální pečivo, mlíko si snad uhájím.

A jen chci informovat, že já si tou rathanovou pastou vyčistila zubní kámen až vzadu na stoličkách, kterej nešel ničím dolů a chtěla jsem ho dát vyčistit ultrazvukem.... jenže moje zubařka nemá ultrazvuk.....a já ji koupila za 102 unás v lékárně, koukám že na netu je za 120 😕. Takže jsem vlastně ušetřila za ultrazvuk a mám krásný zuby i tak 😀.

A s tím natíráním krémíčkama se budu muset polepšit 😅 , my se moc nemažeme, spíš děcka vzpomenu máznout, ale sebe moc ne. A v létě jsme venku hodně.....

butt....v porodnici vystavují děti sluníčku, kvůli žloutence, ale to je přes sklo, takže to cyhtí uv filtry.....takhle přímo na sluníčko bych zpočátku šla pouze 1,2 minuty....

cecil
22. dub 2010

A ještě dotaz - vám chutnají jáhly? Pohanku sním, ta mi nesmrdí, ale poslední dobou jsem měla "štěstí" na nahořklý jáhly a úplně mě přešla chuť. Vařím je přitom pokaždé stejně....spařím horkou vodou, propláchnu studenou a dusím ve vodě.

abra
autor
22. dub 2010

cecil, jestli se ti dite ve trech letech oleze po mlecnych vyrobcich (tim myslim ten pribinak, kterej je spis pseudomlecnej vyrobek, ale budiz 😅 ) tak nechapu, proc uz si s ni davno nesla na tu alergo... Bohuzel testy jsou neprijemny, ale neleceny alergie jsou desny svinstvo, me nelecili alergie, preslo to v astma, nelecili ekzemy, preslo to v chronicky ekzemy... takze bych fakt doporucovala obrnit nervy a ty testy nechat udelat 😉

Jo a mam blbou zpravu, mala abra dostava nutros, mam mliko pruhledny jak vodu a jeste desne malo, chjo 😒 to je beztak ze stresu, no treba se to jeste zlepsi, ale moc sanci tomu teda nedavam.

Vigantol i kanavit davam, zjistovala sem co a jak a nakonec sem se usnesla v tom, ze tak maly mimino si to proste samo nevytvori, a nez pak resit pokriveny kosti atd tak ji radsi tu kapku decka denne + kapku kacka mesicne dam.

Ted resim to, ze mudra me rikala, ze ty sileny revy male muzou byt zpusobeny nedostatkem vitaminu b, takze jestli chci, tak me to predepise, vzala sem si nejakej cas na rozmyslenou, tak premyslim, jestli do toho jit nebo ne...

Butt, s tim hermankem - hermanek obecne hooodne vysusuje, takze udelej slabouckej odvar + rapikovej slabouckej odvar a vzdycky to zkombinuj s nejakym olejickem, treba tim eone nebo tim alverdim, pak to budes mit pojisteny ze je to oka 🙂

Josefko, woow, koukam, co se dela za studie kolem decka, hele, zajimalo by me, kdyz mam vylezt kvuli decku na pet-deset minut v lete v plny poledne na slunko, tak jak se to doplnuje s tim, ze vlastne pres poledne se nema vuuubec na slunko vychazet?

betelgeuzz
22. dub 2010

K tomu chození ven: my jsme měly zákaz, dokud nebude mít 3 kg, byl podzim, zrovna se ochladilo, bylo deštivo, takže nic moc. Ale kdybych měla dítě v létě normální velikosti, tak bych s ním doma neseděla. Samozřejmě bych nechodila po nákupních centrech, po restauračních zahrádkách apod., ale procházka v parku je podle mě to samé, jako dát dítě na balkon. A procházkou příjde na jiný myšlenky i matka. Mně teda z toho pobytu doma pěkně hrabalo. 😖

Abro, probírala jsi to mlíko s laktační, nebo hledala jsi rady na kojeni.net? A jak jsi přišla na to, že máš průhledný mlíko? Já když jsem si odsála, tak mi to taky tak přišlo, i jsem to ořvala a vidíš, kojím doteĎ. Když začneš dávat UM, tak se mlíka bude tvořit čím dál míň. Kolem 3. měsíce je laktační krize, přikládej malou, co nejčastěji, případně i odsávej. Nasaď Ricinus a kojící čaje.

josefka
22. dub 2010

Abra, myslim, ze 5 - 10 min ti neublizi 😉 .... to neni o tom se svliknout do opalovacek a placnout se na hodinu pres poledne na slunce .... tak jedovaty to slunce zase neni, aby ti za 5 min ublizilo 🙂. Vsechno s mirou 🙂

abra
autor
22. dub 2010

bet, mala zacala mit prujem, nejdriv tmavej, pak to preslo v zelenej, nakonec uplne zelena voda. Pak tri dny jedla po hodine, ve dne v noci, vubec si neodpocala, a jenom rvala, prujmovala a jedla, no a pak me doslo mliko. Detska zjistila, ze ma hranicni prirustek vahy, poslala ji na utz, aby se vyloucilo kde co, dala me na noc nutros a rekla, ze se prujem upravi. Ve finale kdyz sem odsala deci skoro uplne pruhlednyho cehosi, tak me to neprislo normalni, pac sem odsavala docela casto a vedela sem, jak moje mliko vypada. Navic mala proste pije hrozne maly objemy uz od narozeni, takze bych se ani nedivila, kdyby ji to ted prestavalo stacit. Laktacni poradkyni znam nekolik, ale nevolala sem, pac v posledni dobe sem strasne znechucena kojici manii, ktera tady je, na kojeni.net sem se divala kdyz zacaly male ty prujmy a myslim, ze sem tam nasla zavadejici info, kdybych na to nekoukala a hnedka dala na noc nutros,mala nemusela ten prujem mit vic nez jeden den a nebyla by naprosto extra urvana. Ona totiz furt jeci, teda jako od narozeni, proste nonstop rve, jsou jenom svetly chvilky, kdy nerve, takze vlastne skoro nemam sanci poznat, ze ji neco je nebo neni. Toto vsecko a par dalsich veci (nevyspani, vycerpani, zadna pomoc s hlidanim, atd) ve me zpusobily dost velkej stres a tim si myslim, ze to mliko se prestalo delat. Takze tedko sem spis takova tezce pasivni a potize s mlikem me uz dorazily a asi nemam silu to ted nejak resit, takze jedem pul nutros, pul ode me, priorita pro me je se dat dohromady a zacit zas normalne a racionalne fungovat.
uf, pardon za spam, to sem jenom tak chtela objasnit situaci 😔

josefka
22. dub 2010

abra, to je mi lito, snad se to brzy upravi.

juju
22. dub 2010

abra to je skoda ☹ tak daj vediet co za nutros, ci nejaky speci alebo z lekarne

dnes som dostala od kolegov baby satku z bio bavlny, a kopec bio/eko veci pre deti (dala som jednej kolegyni tajny tip uzasneho biobaby obchodu, kde stale miniem kopec prachov) tak sa tesiiiiiiii. Abra ked budes mat chvilocku, poslala by si mi prosim ta navody ako viazat satku, teda ake su najlepsie pre jednotlive obdobia a aktivity, ake teda nieco take mas. Dakujem.

rosina
22. dub 2010

jezkovy voči, vy jste tady, no to mi bude trvat věčnost, než vás dočtu 😅 catf, co tady na biodítěti prosimtě děláš ty?? 😀

josefka
22. dub 2010

rosina a co tady delas ty ??????? .... nejaka novina???? 😕

catf
22. dub 2010

rosi, nojo, kdyz je tu polovina osazenstva, tak obcas nakouknu, abych byla v obraze 🙂

juju
22. dub 2010

baby dnes mi napuchli chodidla, moze to byt znak bliziaceho porodu?

erinka83
23. dub 2010

cecil, nahořklý jáhly jsem měla jen jednou a to jsem zrovna koupila jinou značku než obvykle... tak je zkus spařit ještě 1x, třeba to pomůže, já někdy to spařený zrníčko ochutnávám, myslí, že ta hořkost by se poznala...

betelgeuzz
23. dub 2010

Já četla, že když jsou jáhly hořké, tak jsou staré. Je dobré je kupovat co nejčerstvější.

Juju, určitě se nedá říct, že když ti napuchnou nohy, tak do týdne porodíš. Kamarádka chodila s opuchlýma nohama minimálně měsíc.
A doufám, že nevadí, když ti jeden odkaz na úvazy hodím já. http://www.nosenideti.cz/napoveda.php?id=uvazy#... na téhle stránce jsou rozepsané jednotlivé úvazy, pro koho jsou vhodné a odkazy na videa nebo nafocené postupy vázání. Na tu stránku chodím na rady, když tak si proklikej Články, je tam hodně informací.

betelgeuzz
23. dub 2010

Tak jsem se po ránu pobavila. Tady je vtipný článek od Cajthamlové http://www.rodina.cz/clanek7681.htm Líbí se mi, jak přirovnává reklamy ke Smolíčkovi, to si musím zapamatovat.

juju
23. dub 2010

bete diky budem sa musiet nejako preklikat a v takmer v ziadnmom odkaze a ani na tej stranke sa mi nezobrazuju obrazky a neviete poradit naj sposob na nosenie novorodenca? ozaj a je to bezpecne, nerozviaze sa to? ja mam uz asi dva tyzdne paniku z bezpecia dietata 😅

betelgeuzz
23. dub 2010

Zkus třeba jiný prohlížeč. Na té první stránce taky nemám obrázky, ale když si kliknu na některý odkaz, tak tam ano. Např. stránky v bavlnce, nebo didymos. Tady je moc pěkný video, až jsem skoro uronila slzu dojetím 😀

https://www.youtube.com/watch?v=qYdI7HH9PW0


Obecně používej radši úvazy na obě ramena, je to šetrnější pro tvoje záda. Většinou se doporučuje pro novorozence kolébka (ta je i na tom videu).http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=92 Ale některé děti ji nemají rády, nebo kvůli širokému balení není zrovna vhodná, takže pak vertikální úvaz, např. Kříž s kapsou uvnitř (ten používám já, asi od 3. měsíce). http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=91
Zatím se mi to nikdy nerozvázalo. Mám delší šátek, takže ho mám zavázaný jednou vzatu a pak ještě v předu 😀

butt
23. dub 2010

abro diky za info o tom hermanku...myslis, ze by se dalo v nejake takove kombinaci i koupat?jako odvar z hermanku, z rapiku a trosku oleje?

jinak me moc mrzi, ze mas takovy trable s mlikem ☹ ja zastavam nazor, ze i kdyz je matersky mliko to nejlepsi, co mimino muze mit, tak jeste dulezitejsi je, aby byla mamina v pohode a ne vystresla a pokud to znamena dokrmovat umelym mlikem, tak bych vycitky nemela..takze drzim palce, at se ti povede co nejdriv se dat do pohody 😉

bet a s jakou vahou se mala narodila?zes musela cekat, nez bude mit tri kila s chozenim ven..