Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

butt
29. srp 2010

@betelgeuzz to rozhodne neni mysleno jako antiko 🙂 myslela jsem to ve spojeni s menzesem, kdy clovek muze ocekavat ze prijde...ze ovulace vetsinou neprijde kdyz nejsou pauzy na kojeni vetsi nez sest hodin a naopak kdyz jsou, je vetsi pravdepodobnost, ze prijde ovulace a pak menzes 🙂 muzu se zeptat, jestli a jak meris bazalni teplotu pri kojeni? ja si t totiz neumi moc predstavit, kazda noc je u nas jina, tak nevim,
pl@petuli80 moje kamaradka je pa, ale nevim jestli dobra 😀 ted skoncila skolu...

betelgeuzz
29. srp 2010

@butt zatím neměřím. V knize píšou, že je zbytečné měřit, dokud nepříjde první MS, protože by ten graf mohl být taky pěkně dlouhej 😀 Já mám teď po 2. MS a chci začít měřit, abych viděla, jak mi funguje cyklus. Jsem zvědavá, jak bude graf vypadat, v knížce píšou, že vstávání k dítěti ten graf až tak moc neovlivňuje.

Zkus si s kamarádkou povykládat o přístupu k porodu. Bohužel i některé čerstvé PA přistupují k porodu stylem: preventivní nástřih, píchnutí vody apod. 😒

butt
30. srp 2010

@betelgeuzz pravda je, ze jsem s ni porod a vse kolem nej nidky nresila taklhe obecne..spis jsemju vzdycky otravovala s nejakym konkretnim mym problemem 🙂 ale teda musim se priznat, ze co se porodu tyce nejsem uplne zastance toho "vse prirozene"..kdyz jsem mela den stahy a nabidli mi pichnuti vody, tak jsem s vidinou toho, ze to porod urychli, rada kyvla...bohuzel to ale na me nezabralo 😀
taky jsem cetla, ze nocni vstavani nevadi...ale nejak se mi tomi nechce verit 😕 tak az budes mit neco namereno, budu rada, kdyz se podelis se zkusenostma 🙂

kutcher
30. srp 2010

Holky,
moc PROSÍM, jukněte!!!
www.promateje.cz

betelgeuzz
30. srp 2010

@butt právě proto je to píchnutí zbytečný, protože to často stejně nepomůže a ještě to dostane dítě do tísně. A v některých porodnicích se voda píchne každé rodičce, které voda sama nepraskla 😒 Ale já myslím, že nikomu nejde o přirozeno za každou cenu. Ne každý porod je bez komplikací, ale proč zasahovat do přirozeného porodu a komplikace ještě způsobit?

@kutcher je tady i samostatná diskuze https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/prosim-p... už byla i reportáž v TV.

butt
30. srp 2010

@betelgeuzz ja tomu fakt poradne nerozumim, takze se nechci s tebou prit 🙂 ja jen nemam problem s vetsinoukontroverznich zasahu u porodu jako je klystyr, pichani vody, ..ale mozna to je proste zpusobeny mou nevedomosti 🙂

chaarleene
30. srp 2010

@betelgeuzz tak mně třeba vodu píchli, bylo to ve chvíli, kdy jsem byla už úplně otevřená, všechno už držel jen vak blan... tak mi píchli vodu (s tím, že bolesti budou silnější) a mně se neskutečně ulevilo 😵 přestaly křížové bolesti a bolesti do břicha jsem měla slabé 😀 je jasný, že nemá smysl to dělat preventivně, ale já si na to rozhodně nestěžuju 😀

juju
30. srp 2010

baby, chcem sa s Vami poradit. Ideme objednavat nosic. Myslite ze tento je fajn? http://www.liliputi.sk/index.php?option=com_vir...

alebo radsej tento? http://www.liliputi.sk/index.php?option=com_vir...

mne osobne sa paci ten prvy viacej lebo je mensi, skladny a lacnejsi. Ale mozno je druhy ovela lepsi?

luthien.k
31. srp 2010

Ahoj holky 🙂

@juju, nemáš možnost si někde v kamenné prodejně nosítko vyzkoušet? To je totiž úplně nejlepší. Já se alespoň po telefonu radila přímo s prodejcem, co si myslí, že vzhledem k mé postavě a představě použití by bylo nejvhodnější... S Liliputi nemám zkušenost, to první je trochu podobné našemu Bondolinu (v principu, taky se uvazuje), ale fakt hodně záleží, jak Ti to přímo sedne na tělo... Existují i půjčovny nosítek, kde si lze na pár dní za pár kaček půjčit několik typů a zkoušet. Tak to třeba teď dělá ségra a jsem zvědavá, co nakonec vybere 🙂

betelgeuzz
31. srp 2010

@butt já tady ani nechtěla rozebírat zásahy do porodu. chtěla jsem tím říct, že člověk si má s PA promluvit, aby zjistil, jestli má PA stejný přístup k porodu. Ten, kdo chce porod bez zásahů, nebude spokojený s PA, která ráda zásahy dělá, ten, kdo chce epi a nejlépe CS, zase nebude spokojený s PA, která bude chtít porod bez zásahů. A bohužel se nedá spolehnout na to, že čerstvě vystudovaná PA má nejnovější poznatky 😒

@juju Já mám liliputi, ale ten ergo nosič. Mně osobně příjde mei-tai málo pevný, prý je vhodný pro děti, co už udrží hlavičku. Tady je srovnání těch jednotlivých typů nosítek http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=44

luthien.k
31. srp 2010

@betelgeuzz, on ani čerstvě vystudovaný doktor nefandí přirozeným porodům, ač by se zdálo, že už by to dneska mělo být samozřejmostí, ale není (moje spolužačka je porodník a když slyší přirozený porod, tak se jí očividně otvírá nůž v kapse). Ale je fakt, co vypráví, jak jsou někteří rodiče fanatičtí, že než nějaký zásah, tak nechají doživotně zmrzačit dítě a matka třeba div neumře, tak se jí zase na druhou stranu nedivím... Někteří těm zásahům, které by dítě zachránily, klidně i fyzicky brání. Podle mě prostě končí přirozený porod tam, kde nastává ohrožení matky nebo dítěte.
Jinak mně píchali vodu taky až s mým souhlasem, když jsem byla už cca na osm cm a pak to šlo ráz na ráz a byla jsem za ten zásah ráda, že jsem se netrápila třeba další hoďku, dvě...

juju
31. srp 2010

diky za radu 😉

betelgeuzz
31. srp 2010

@luthien.k nojo, když na těch školách učí starý struktury, který to dělají 30 let stejně, tak proč by to měli dělat jinak. A když se najde mladý doktor, který to chce dělat jinak, tak ho převálcují. Nevím, jestli znáš video, jak doktor Houska mluví o nástřizích. Už prý pověsil doktořinu na hřebík ☹ souhlasím, že někdy jsou zásahy potřeba, mně vadí zásahy, které se dělají rutinně, často je jejich výsledek diskutabilní a někdy mohou více uškodit, než pomoci.

butt
31. srp 2010

@betelgeuzz jasne 🙂 ono ja u tehle kamosky vedela ze me rodit nebude, pze sla pracovat do jine porodnice, nez kde jsem chtela rodit..takze jsme s ni ani nemela potrebu rozebirat porod tak obecne...spis jsem ji obtezovala vzdycky s konrtenim problmeme, kt me zajimal 🙂 jinak teda u sebe jsem videla, ze clovek ma sice nejaky predstavy o porodu, co napr. nechce, ale pak kdyz fakt rodi, tak muze mit uplne jinej nazor..kdyby me neposlali na cisare, tak myslim budu za chvilku zadonit i o to epi 😅 ale jinak si mylsim, ze spravna asistentka je ta, kt proste repsketuje prani rodicky i kdyz ma sama jinej nazor..(pokud neni ohrozenej zivot jeji nebo mimca)..coz jsem s tou mou byla spokojena..pichnuti vody udelala s mym souhlasem, epi mi nabizela, kdyz jsem rekla, ze bych rada bez nej, tak me podporila..

juju
31. srp 2010

ja som mala tiez predstavy o mojom prirodzenom porode a nakoniec mi ho vyvolavali 😠 , po 7 hodinach otrasnych neprirodzenych kontrakcii som si vypitala epidural, ktory mi pomohol tak na polku 😠 , Emilka tahali vakuom a nakoniec ma este museli aj nastrihnut ☹ a to zacali ku koncu uvazovat o cisarskom. takze prax je niekedy uplne ina ako predstavy

inak objednala som ergo liliputi nosic; uz sa nan tesim co to bude zac 😵

butt
31. srp 2010

@juju sis teda taky pekne uzila ☹ a preji at nosic pekne slouzi a obema vam vyhovuje 😉

juju
31. srp 2010

butt a vy ako s kojenim? uz je to ok, bez klobucikov?

dnes som bola u lekara na vysetreni (kvoli tomu, ze syncek viacej place ako zvycajne); povedali, ze asi ma mierny reflux; je pravda, ze viacej zacal zvrackat a hned ako doje tak place - som si myslela ze este je hladny a chce viac, ale skusila som mu dat este vecer nutrilon a vobec sa nan nechytal. v noci ale zaspi na prsniku a neplace; nemate ponatia co to moze byt? moze sa reflux prejavit az od troch mesiacov? a nepoznate nieco prirodne na reflux?

luthien.k
1. zář 2010

@juju, jestli si vzpomínáš, už někde na straně 40, když jsi psala o tom, jak malý pořád pláče, jsem Ti psala, že by bylo dobré ho nechat vyšetřit na reflux, protože při refluxu se nemusí zvracet, stačí, když se natrávené mlíčko vrací do jícnu a dráždí ho tam a to ho samozřejmě nutí k pláči. Vysvětlovalo by to i jeho oblibu v poloze "v sedě", protože dětem s refluxem to dělá dobře - vleže se jim to víc vrací a pálí je ta žáha. Takže se doporučuje polohovat do polosedu, nejlépe v lehátku nebo šup s ním do nosítka. Pak má smysl i v tom kočárku ho polohovat do pololehu. Ségry malý má reflux, takže všechny tyto postupy má schválené lékařem a že je to menší zlo, než aby se dítěti poškozoval jícen. Nevím, jestli Ti doporučili prostředek na zahuštění mléka, aby se tolik nevracelo zpátky - u nás se to jmenuje Nutriton a je to de facto karobový prášek/škrob, který se před krmením zamíchá do trochy mléka a dá vypít. Ségře to pomáhalo hodně, plus s tím polohováním. Něco čistě přírodního na reflux neznám.

abra
autor
1. zář 2010

caute, nestiham, nedocitam, stydim se 😅 😅 😅
jenom co jsem zachytila, tak
Juju, mala ma nedovininutej reflux a dostavala nutriton a pak um pro ublikavajici deti (nutr. AR), polohuju ju do pololeze uplne vsude, jak pise butt, v postylce, v lehatku, v kocare (kdyz tam zrovna je). Zvraci me furt a vsecko, 5x-10x denne prevlikam sebe i ju ☹ Diky tomu ma zrejme poruchu spanku (novy poznatek).
S nositkama liliputti nemam zkusenost, ani nemam v okoli nikoho, kdo by je mel, takze neporadim ☹ Ja mam ergo sport (pac jsem dlouha a vysoka) a kamoska Beco (max spokojenost), dalsi kamoska nejaky co si nazev furt nemuzu zapamatovat 😀

Peti, pry je dobra cermakova http://www.agenturavetrnik.cz/cenik-tehulky.php rodi i doma (o to jsem se zajimala ja).

abra
autor
1. zář 2010

samozrejme jak pise luth ne butt, achjo, kazda ruka dela neco jinyho a pak to ma nejak vypadat 😀

abra
autor
1. zář 2010

jo peti, jeste jsem uplne zapomela (a nevim, jestli uz nebude na prihlasku pozde), ale chodila jsem cvicit, plavat zadara sem http://cenap.cz/ a taky na predporodni pripravu (ale na te jsem byla jen na 2 hodinach, pac mala abra si klidne vylezla driv, nez jsem zdarne dokoncila pripravu 😀 )
a cvicit s malou chodim semka, stejne jako je tam vyborna laktacni poradkyne, lucka necasova: http://lata.luzanky.cz/onas/aktualne/index.php

...tak to by bylo par nevyzadanych tipu 😅

butt
1. zář 2010

@juju porad s klobouckem...taky s emusim priznat, ze kdyz se mi prisaje bez kloboucku, tak to neni asi uplne dobre a boli ma pak z toho bradavka , takze to nezkousim porad 😅

dneska jsem s ni byla u doktorky a za pet tydnu pribrala jen 600g, ale dotorka rikala, ze dokud je spokojena a ma pocurany plinky, tak nema cenu to nejak resit..tak dam na ni 🙂

luthien.k
1. zář 2010

@abra, Ty si to mateřství teda užíváš 😨 Mně nedošlo, že toho máte tolik, ještě alergii asi, co, pak tu uplakanost... No to teda potěš 😅 Jsi dobrá, že k tomu ještě zvládáš MK 😉

abra
autor
1. zář 2010

luth, no uz je to lepsi nez to bylo, jak rika jedna moje kamoska, kdyz vim, proti cemu bojuju, tzn znam nepritele, tak je to dobry. Tedko bojujem furt s tim refluxem, alergie (zacina to byt nejaky divny, maly piska v noci na plicich, dr nic neslysela, no uz aby byl listopad, kdy jdem na alergo), tedko se olezla nevim z ceho (podezrivam pelynek anebo neco co dotahl domu pes, pac ho nedavno celyho ozuzlala 😀 ), urvana je uz min, ale je takova narocnejsi, prdy furt na programu dne, zuby zacly rust, a v noci nespi, no to by asi tak bylo nejak vsecko 😀 Dobry je, ze uz nemusi chodit na tu neurologii, vsecko, co bylo blby, tak se upravilo a uz je uplne v pohode, to jsem rada 🙂 Horsi to bude, az budu cekat brachu, to bude teprv blazinec 😀
Tedko jsem si od tchyne dovezla ohradku, musim rict ze je to super vec, malou to tam dost bavi, myslela jsem ze to bude nesnaset, kdyz nesnasi postylku,ale pochopila, ze tohle ma na hrani, tak je spokojena a ja zvladam dvakrat vic veci 😀

luthien.k
1. zář 2010

@abra, no máte toho prostě až až 🙂 Ale bojujete statečně 😉
U nás ohrádka (za kterou jsme chtěli mít cestovní postýlku) naprosto propadla, a to ihned v prvních minutách, nechtěl v ní být ani za nic, takže jsem tu měla plaziče, leziče a teď opilého potáceče pořád pod nohama 😀

Holky, ptala jsem se už v jiném tématu, ale zeptám se i vás, už mi začínají na zahrádce dozrávat dýně hokkaido, je jich docela dost, takže to než spotřebujeme, bude chvíli trvat - jak je co nejdéle uchovat k použití? Jestli dýně používáte, co z nich dobrého děláte, pro inspiraci? Díky 🙂

petuli80
1. zář 2010

@abra, díky moc za odkazy a tipy, to si piš, že vyžádaný, ač nepřímo 🙂 To plavání na září - říjen je už obsazený, mají volno až od listopadu, tak to zkusím podchytit pak. A díky i za tip na tu asistentku, zkontaktuju ji 🙂

@luthien.k, super, množství dýní závidím 🙂 U našich a u švagrové taky zrají, tak doufám, že taky bude zásoba. My z nich děláváme nejčastěji polívku (s mrkví, červenou čočkou, koriandrem a kurkumou, potom mixujeme a někdy na talíř zakysanou smetanu), nebo prostě upečeme podkovy dýně (vč. slupky, stejně tak kostičky na polívku vč. slupky), a nebo ji přidáváme k bramborám, když děláme kaši. V chladu, suchu a temnu vydrží do příštího léta, jestli jich máte tolik 😉 (já bych měla ideálně na spotřebu aspoň jednu za týden 😀 ).

abra
autor
1. zář 2010

luth, peceny s olivacem, pecorinem a rozmarynem mnaaaam (a k tomu bily vinko, uuuch 😵 ) misto brambor do kase, pak dynova polivka, do hummusu, smazeny obalovany, smazeny jako placicky (na zpusob bramboraku, ale s rozmarynem nebo tymianem a susenyma rajcatama), do zakladu omacky ke spagetam a tak 🙂 Ja je nijak neuchovavam, proste je vsecky snim 😀 ale taky jich nemam plnou zahradu, spis je kupuju nebo nekde dostanu, a kdyz zbyde, tak zamrazim.
Ta ohradka je u nas dobra myslim proto, ze ona se tam citi bezpecne, jako ze ma vyhrazenej prostor, kde si jako hraje, kdyz je normalka na zemi, tak furt leze za mnou kamkoli se hnu, a nechce byt sama, tady v ty ohradce vydrzi nejakou chviku (a dneska me dobu hypnotizovala pracku jak prala 😀 bezva vec 😀 )

peti, ono to byva obsazeny pomerne rychle, treba ta predporodni priprava se zaplni ten den, co je vypsanej prijem prihlasek, takze je dobry se hlasit 00:01 ten den 😀
jee,jednu za tyden 😅 , tento tyden jsem uz zdlabla 3 dyne 😀 ale byly maly, tak to se nepocita 😀

holky, kdyz uz jsme u ty zeleniny, loupete patizon? Ja loupu jen ty velky, ty maly ne, ale prej by se snad mely loupat vsecky, ze ta slupka neni dobra, ale ja jsem zadnou divnou chut nezaznamenala, co vy? A detem do prikrmu loupete patizon a cuketu nebo ovoce - broskve, merune a tak?

luthien.k
2. zář 2010

@abra, petuli80, díky za tipy, některé z nich vypadají fakt výborně, už se těším! Mimochodem, nejsem si jistá, jestli poznám, jestli jsou ty dýně už zralé, ještě jsem je nepěstovala, co myslíte, jak se to pozná? 😅 Některé jsou už pěkně vybarvené do oranžova...

Jinak s tím loupáním - já raději loupu... Prostě pro jistotu, ne vše seženu bio a tak se obávám, co by na slupce mohlo být za chemii...

petuli80
2. zář 2010

Abro, některý tvoje tipy na dýni taky vyzkouším, s pecorinem jsme ještě nezapíkali 😵

Luth, stopka dýně by neměla být zelená, ale už seschlá, dřevnatá, a dýně sytě oranžová, pak je zralá 🙂

Patizony i cukety (kromě těch mini, pokud je mám od někoho ze zahrádky) loupu.

betelgeuzz
2. zář 2010

@abra co je pecorino? Já loupu i broskve i meruňky. Nevím, jak by jí byla ta chlupatá slupka příjemná. cuketu taky loupu, ta mi příjde tvrdá, patizon nedělám.

Ty hokkaido jste sázeli z čeho? Koupili jste sazeničky, nebo semínka? Já měla na jaře jednu koupenou pro malou (jsem si ji zamrazila a vydržela mi dost dlouho) a semínka jsem dala tchýni, ať zasadí, ale prý nevyrostly ☹