Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

barica
4. bře 2010

smarja, ja uz bych radeji zadny dalsi link ohledne zdrave vyzivy nevidela, nebo nebudu delat nic jineho, nez sedet u PC🙂...

luthien, ono se nic s bio nema prehanet, ja jsem jednoho casu byla taky takovy bio fanatik, ale kdyz jsem si posleze precetla par komentaru prave treba ceskych vyrobcu bio, kteri maji na testovani bio vyrobku treba vyhrazeno par kusu dobytka, ale ve finale prodavaji pod znackou bio i vyrobky nebio a my trapni fanatici za to akorat vyhazujeme prachy! fakt je, ze u zahranicnich vyrobku si asi clovek muze byt jistejsi, ale kdo vi... je pravda, ze kdyz mam moznost, tak dam prednost bio vyrobkum, ale fanaticky uz je neshanim🙂... jen u mlecnych vyrobku bych nejradeji vsechno bio o mase ani nemluve, ale to bych se nedoplatila a hlavne se stejne moc sehnat nedaji... chtelo by to mit svuj mini statek🙂))

betelgeuzz
4. bře 2010

Luthien, sem jsme se přesunuly my dětné a těhotné, protože se to tam zvrtlo v řešení věcí ohledně dětí a těhotenství a ne všechny to zajímalo. 🙂 A kllidně choď do obou diskuzí. Spíš jde o to, že zde nechceme řešit, jestli má smysl bio nebo přírodní kosmetika. My jsme rozhodnuté, že to smysl má. A v těchto diskuzích si chceme radit ohledně těchto věcí a hledat třeba další varianty, cesty apod.
A já třeba taky nejím výhradně bio (nevím, jestli některá z holek ano) a občas jím i nezdravě, ale v této diskuzi hledám inspiraci, jak to třeba vylepšit.

Abro, aha, já to spletla. Jsem si pročetla zpětně diskuzi a tu Růženku doporučovala Charleene, ty jsi pak přidala odkaz na ten neroli. Jdu napsat PA, jestli už dělaly tu objednávku, aby to kdyžtak opravila. 😠

barica
4. bře 2010

betel, jak se orientujes v ciste prirodni kosmetice? jaka znacka musi byt na vyrobku?

zelena zirafa je mi jasna, ale co treba znacka BDIH nebo CPK bio? te BDIH bych jeste verila, ikdyz takto oznacene jsou i vyrobky rady Alverde a o tom me nikdo nepresvedci, ze je ciste prirodni a pak Saloos je oznacen CPK bio a to pry s bio kosmetikou nema uz vubec nic spolecneho?! to je pry jen ceske osvedceni a k takto ziskanemu osvedceni staci, aby 10% slozek vyrobku bylo ciste prirodnich?! docela jsem koukala, kdyz mi byla tato info sdelena🙂?!

cecil
4. bře 2010

Ahoj skupino 🙂
...vás občas šmíruju jako inspiraci...teda teprve týden, sháním na netu všemožné o alergiích a narazila jsem na vás...

Josefko...jsi výživová poradkyně, bezva. Já něco podobného vystudovala, ale už před deseti lety a od té doby jsem s dětma doma, takže asi nemám úplně aktuální informace, i když se snažím ledaco přečíst a dohonit. Jenže mám právě problém s rozdílností názorů. Navíc mě moje alergie tak vyškolily (kravské mléko,pšenice a soja), že už si neodvedu představit, že bych někomu v poradně měla doporučovat mléčné výrobky atd. Teď mám už nějaký rok dilema, jestli po mateřské vůbec jít zpět do oboru, nebo si to nechat jen jako koníčka dělat něco jiného.(ale to jen tak bokem)

No a jinak dnes a denně bojuju, co budu vařit a jíst 😖 . Často vařím obědy dva - pro mě a pro zbytek rodiny. Ještě navíc bydlíme na malé vesnici, takže v zimě je zásobování ovocem a zeleninou dost problém. Na nákup do města jedeme tak 1x měsíčně. Zase to má výhodu, že na jaře si do zahrádky naseju mrkev, zasadím rajčata a hrášek, taky ovoce máme vlastní....ale ta zima je u nás prostě bídná. A zase mám dilema kvůli alergiím - koupit si pomeranče, grepy nebo ne? Mě se líbí názor, že se má jíst regionální ovoce a zelenina...navíc jsem slyšela, že citrusy zahleňují...víte o tom něco víc?

No a aby toho nebylo málo, tak jsem minulý týden měla alergickou reakci na ořechy(měla jsem rýmu a oslabenou imunitu). Už jsem si ale dřív všimla, že mi po nich štípe v puse, takže se teď bojím jíst semena a ořechy, které jsou tak zdravé! To samé mořská řasa...co když na ni chytnu alergii? Dávám teda jen vločky Nori do polévek, nebo do pomazánek. Je mi špatně i po tuňáku( i když při odběrech na alergologii se nic nenašlo). A od mládí mám alergii na včely a vosy. Předloni jsem poprve v životě neměla lokální alerg.reakci, ale slabou celkovou a od té doby chodím v létě všude s adrenalin.perem a Zyrtecy. Mám ale i hoemopatica Apis melifica(včelí jed) a ty mě teď při rýmě pomohly víc jak celý zyrtec. Z anithistaminik snesu nejlíp Zyrtec, protože u jiných mám vedlejší reakce - hlavně spavost, příšernou! Já snad budu alergická i na antihistaminika! 😅

Kvůli alergiím jsme si před šesti lety pořídili dokonce kozu na mlíko. 😀

Co tím chci ale říct - mám často dilema zdravé versus alergizující. Ráda bych znala váš názor.

A jestli odbočujeme od tématu, tak to klidně napište do IP.
Díky

cecil
4. bře 2010

Ještě jsem chtěla napsat, že jsem byla dost omezená v jídle kvůli kojení - luštěniny, zelí, jablka(příšerně mě nafukují!), česnek, cibule....atd. No však víte. Chvílemi jsem měla pocit, že jím jen mrkev a rýži a bramobry... ☹ a banány, který jsou strašnej alergen a já to vůbec nevěděla!)

PS : taky jsem slyšela, zase od vitariánů, že brambory a luštěniny jsou v podstatě zdraví škodlivé, snad jedovaté. 😕

Jinak vařím ponejvíce z žitné mouky, kukuřičné, rýžové, pohankové, cizrnové, ovesné, atd. tohle bývá většinou v bio kvalitě. Přímo po ní nejdu, protože je to finančně náročné. Bio máme ještě domácí králíky, vajíčka, slepice a ovoce. No a vlastně ještě to kozí mlíko, pokud je.

luthien.k
4. bře 2010

OK 🙂 Já jen že prostě fanatismus jakýmkoli směrem je mi cizí, i kdyby to byl tak blízký směr, jakým je zdravé a k přírodě šetrné žití 😉 Takže když by dítěti na AE zabírala modrá indulona a nic jiného, tak ho budu prostě mazat modrou indulonou 😎
bar, betel, on by člověk asi taky musel být milionář, kdyby chtěl mít všechno bio... 😒 Jinak na české biovýrobky mám také svůj názor aneb známe českého podnikavého ducha - jak se dá něco ošulit, tak se to ošulí 😠 Psala tu jedna mamina v jiné diskuzi, že její strých má ekofarmu a když se setmí, tak vyžene rodinu na pole hnojit průmylovými hnojivy (a prý to tak dělají mnozí 😲 ). Ale je to jedna paní povídala... U těch zahraničních bio výrobků je zase ten aspekt ekologický, spojený s dopravou 😒 Tak si vyberte... No nicméně i já kupuju malému vše bio (co se jídla týče), pokud to jde, prostě mi to nedá 😅
Jinak statek jsme řešili na jiné diskuzi (ochrana ŽP, přínosy a hříchy) a shodly jsme se, že dneska je to pro člověka velké omezení, mít zvířata, obdělávat půdu, takže do toho jde málokdo. Kdo to tak dělá, má můj obdiv. Když dítě vyrůstá na statku, to musí být paráda! 🙂
bar, tak kosmetika, to docela koukám 😲 Snad na to někdo odpoví.

cecil
4. bře 2010

barica ...saloos není přírodní? No to čumim! Já dřív používala Hádka, hlavně intimu - tu používám doteď, jenže ta má sojový olej! Jenže jsem ještě neobjevila nic jako náhradu - nevíte o něčem?

Od Alverde jsem si teď koupila make-up, tužku na oči a řasenku a dobrý. Mají certifikát BDIH. JInak taky používám konopnou kosmetiku Cannaderm - ta je přírodní? Já si ji koupila kvůli akné a na krabičku se ani nedívala. 😅

abra
autor
4. bře 2010

luth, ja tu kapsu myslela jako neprofuoukavou vrstvu s tim, ze pod to dam male jenom lehkou kombinezu (takovou tu bez toho sustaku) a bude vymalovano. Jak teda idealne oblict takhle maly decko, kdyz ju mam jenom v ty kapse?

bet, ja mam objednanej ten neroli v jojobaku, sem na to hodne zvedava, ale myslim, ze u nas nepomuze ani svecena voda 😒

barica
4. bře 2010

ne, saloos pry neni prirodni, jen se tak tvari a ma velkou reklamu, tot vse... CPK je pouze ceske oznaceni pro "bio" vyrobky, ale staci, aby 10% bylo prirodni a zbytek je jedno?! nejak se mi to nezda, protoze kdyz maji treba na bambuckem masle napsano 100% maslo karité, tak to tak snad musí být ne?! ale prý se pletu... nicméně jsem takto byla informována, nevím, co je na tom pravdy... mně se to moc nezdá, ale je fakt, ze v CR je asi mozné vse🙂...

josefka
4. bře 2010

ja myslim, ze pouzivani bio a nebio vyrobku je kazdeho vec a nema smysl se tady navzajem presvedcovat jestli ano nebo ne 😉. Abra tuhle diskuzi zalozila, aby se oddelila diskuze o detech, protoze ne kazda ma jeste deti a chce si cist o plenkach 😀, ale jak napovida nazev tematu - zijeme jiny zivotni styl, jsme o bio presvedcene ale kazdy to resi podle svych moznosti 🙂.

cecil, jsem rada, ze tady mam kolegyni 🙂 .... je mi lito, ze mas takove problemy s alergiema ☹. Jsou to vsechno alergie (okamzite reakce) nebo si myslis, ze mas i netoleranci na jidlo. Jak ti funguji streva?
Jinak po antihistaminikach se spi normalne🙂, jsou to tlumice a co se tyce mleka, ja take nejsem jeho priznivec a k tem citrusum, tak opravu zahlenuji, jen me nikdy nejak nenapadlo zkoumat proc. Nedoporucuji se astmatikum, stejne jako mleko.

no a co se tyce bilkovin v kojeni, tak vam asi neporadim, sama s tim budu mit problem ☹.
pro ty, co nemaji alergie: bio kureci, kruti maso, losos nebo pstruh, vejce, mozna opatrne pokouset cervenou cocku, obcas tempeh a tofu (v bio kvalite), seminka a opatrne orechy a jejich masla (kesu maslo, mandlove atd ...), buraky bych vynechala.

luthien.k
4. bře 2010

josefka, já jsem přesvědčená, že produkovat a jíst bio je dobré pro nás i pro naší Zemi, ale jaksi nejsem přesvědčená, že vše bio je skutečně bio. Nedávno byla aféra, že něco našli v bio mouce v obchodním řetězci Billa atd. 😒 A to nemluvím o tom, že skutečně "nezatíženou" potravinu nejspíš ani na Zemi vypěstovat nejde, protože vždy budou nějaká rezidua v půdě, vodě, vzduchu... Nicméně je to stále ta nejlepší volba snažit se tento typ výrobků podporovat, to ano!!!

Jinak co se mléka týče - vždy jsem v zimě trpěla na zahlenění, ani jsem nemusela být nemocná, prostě jsem pořád vykašlávala hleny. A co jsem teď kvůli malému měla dietu a i teď jím mléčné hodně omezeně, tak je to o moooc lepší! Takže my jogurtíkovat s malým nebudeme, pro děti (i nerizikové) jsem četla doporučení na mléčné výrobky až po roce, protože obsahují hodně fosforu a zatěžují ledviny.

Pro alergiky se ještě z masa doporučuje králík a jehněčí, pokud vím... Ale jehněčí už není "bílé maso".

abra, to myslím bude málo, toho oblečení... Navíc je jí jen 6 týdnů, my máme skoro 9 měsíců a stejně ho dost nabaluju (punčocháče středně teplé, babylegs nebo teplé podkolenky, na to ještě teplé ponožky a do zimní kombinézky - taky není šusťáková, povrch má takový jemný, nešustivý, ale není to jen fleecová kombinézka). No a navrch kapsu, někdy si ho ještě dá mm pod slabou bundu šusťákovou... Ta kapsa neprofoukne, ale nedaří se nám jí utáhnout tak, aby nefoukalo pod ní (ne úplně). No uvidíš, až vyzkoušíš 😉

petrajda
4. bře 2010

já se chci jen připojit k tomu co psala Luthien. O té farmě a tak. Žiju na vesnici a třeba tchánovci momentálně chovají jen ovce a mají slepice. Co se jim narodil vnuk,tak najednou se chtějí vracet k chovu například králíků,krůt,myslím že přemýšleli nad prasátkem.Dříve měli chov dost rozšířený nakonec zůstali jen u těch ovcí,i když u nějakých 35 kusů.Což už je pěkné stádo.Skoro mi to přijde,že jak se najednou narodil malý cvrček,že chtějí aby i vnouče si chovalo malé králíčky,aby poznalo takový ten "pravý" venkovský život. No zní to asi naivně,ale oni chtěli dřív všechno staršně moc omezit a najednou jako když do nich střelí. Za chvíli tam budou mít farmu 🙂 .

No a že se na alergii doporučuje králičí a jehněčí? Tak to je pro mě nová informace. Asi bych v sobě měla potlačit tu nechuť k tomuto masu 🙂 .

betelgeuzz
5. bře 2010

Barico, ano, orientuji se hlavně podle certifikátu. Co mám doma, má BDIH. CPK používá snad jenom Saloos, ale od nich nemám nic. REspektive mám jenom éteráky do aromalampy ze starší doby. Vím, že holky dřív psaly, že saloos není extra kvalita co se éteráků týče. Taky se musí dát pozor na to, že některé éteráky jsou přírodní a některé jsou chemické určené jen do lampy.

Jinak motáš dohromady přírodní kosmetiku a bio. Existuje certifikát CPK a CPK bio, podmínky pro ně si můžeš vyhledat. JInak není problém si přečíst složení a sama si ověřit, jestli kosmetika přírodní je, nebo ne.

Včera byl v sama doma kuchař a dělal cizrnové karbenátky. PRý je cizrna nejméně nadýmavá luštěnina, že by jí začínal u malých dětí. A ty karbenátky balil do rýžového papíru, že se pak tak nerozpadají a nenasají tolik oleje.

barica
5. bře 2010

betel, nevim, nevim, prirodni kosmetiku a kosmetiku bio dohromady rozhodne nemotam, certifikat CPK je pry jen nas certifikat a se slovem BIO v tom zneni, za jake ho povazujeme, nema nic spolecneho, jenze nasi vyrobci si ho tam dali... podle me je to dost matouci! ikdyz ja uz jsem poucena🙂...

cizrnu mam od vcerejska namocenou, dnes se karbenatky budou delat, tak doufam, ze to s malou ustojime🙂... cervenou cocku oznacil take za nejmene nadymavou a my jsme to tedy poznaly🙂!

erinka83
5. bře 2010

tak já už jím i fazole a nepoznala jsem nic 🙂

betelgeuzz
5. bře 2010

Barica, včera jsi psala: "CPK je pouze ceske oznaceni pro "bio" vyrobky, ale staci, aby 10% bylo prirodni a zbytek je jedno". Ale CPK není označení pro bio, ale pro přírodní kosmetiku. Pak existuje i CPK bio, které splňuje podmínky pro přírodní kosmetiku a zároveň obsahuje i bio suroviny. Není definované kolik, takže opravdu to neznamená, že je vše bio. Ale to si může najít každý na netu, jak to je, např. zde: http://www.vsebio.cz/certifikaty-bio/, nejde o žádný podvod.

Fazole jsem ještě nezkoušela, já je ani moc nemusí, ale třeba květák ano. Mně příjde, že malá prdí po všem, ale teď už to umí sama vytlačit, tak je to v klidu. Ona se u toho vždycky stočí na bok a zatlačí 😀

butt
5. bře 2010

petrajda: tak to je uplne jako moji rodicove 😀 bydli na vesnici, maji ovecky, kozu, kraliky, slepice na vajicka a ted jsem je ukecala i na kurata na jezeni 😀 jsem strasne nadsena, ze i kdyz s tim nasi uz kolikrat chteli seknout, ze vytrvali a ze nase prdolka bude za a) videt a znat zivy zvirata a za b) je moct jist... my bydlime ve meste a i kdyz mame zahradu, tak slepice a kralici by nam tu tezko prosli...

luthien.k
5. bře 2010

betel, díky, žes to vysvětlila nám, co jsme líní si to najít 😎 😀

butt,petrajda, když mají zvířátka lidé v důchodu (předpokládám), tak to ještě chápu, mají čas, tak to je OK, ale nějak si nedovedu představit, že bych je měla sama. To se nedá fakt ani na den odjet (pokud člověk nemá super ochotné sousedy nebo nebydlí poblíž někdo z rodiny, což nebydlí).

Já červenou čočku dala už i malému a v pohodě. Cizrnu taky ráda, našla bych někde ten recept na karbanátky?

betelgeuzz
5. bře 2010

Najdi si v archivu ČT včerejší sama doma, tam uvidíš, i jak vypadají 😀 Myslím, že ta cizrna byla uvařená, namletá, pak i okořenil, ale nevím, jestli ještě něco nepřidal.

luthien.k
5. bře 2010

Mrknu, díky 😉

luthien.k
5. bře 2010

Na sama doma bych i koukala, ale nemáme televizi 😎

barica
5. bře 2010

luthien, vy nemate TV? v tehle dobe je to prekvapujici🙂...

do te cirzny daval cesnek a bazalku, jinak myslim nic..., fakt to vypadalo dobre, jsem zvedava, jestli se mi to taky tak hezky povede?! kazdopadne balit veci, ktere se jinak rozpadaji, do ryzoveho papiru, je fakt super rada, kterou urcite vyuziju, samotnou by me to nenapadlo🙂?!

betel, diky za vysvetleni! ja jsem to napsala tak, jak jsem dostala info v obchudku s bio kosmetikou, proto jsem to sem psala, aby mi to nekdo vysvetlil... (pravda, staci se podivat na net a prostudovat si to radne sama...) nicmene se na me nezlob, ale laik, kdyz uvidi CPK bio, tak to bude povazovat za bio kosmetiku a rozhodne ho nenapadne, ze neni 100% bio, takze mi to opravdu prijde zavadejici! jsem rada, ze uz jsem se poucila a budu si na to davat pozor!

butt
5. bře 2010

luthien:nasi ve svych 46 maji do duchodu hodne daleko 😀 ale jak rikas, kolikrat to je proste drsny a narocny...nekolik let nebyli na dovolene, i kdyz jsou oba nemocni, tak za zviratama se proste musi, volnej cas si ridi podle toho, jak se musi zavrit slepice apod. oni oba dva pochazi z mesta a celej zivot po zviratech touzili, takze tohle je takovy splneni jejich snu 🙂 ale ja si sama taky nedokazu predstavit, ze bych se mela takto uvazat... ale naism jsem neskonale vdecna 🙂

josefka
5. bře 2010

my taky nemame televizi 🙂

nekde mam ulozene, co znamenaji ty jednotlive certifikaty, tak to zkusim najit

luthien.k
5. bře 2010

Nám se TV rozbila před několika měsíci a nová nám prostě nechybí (ale máme net, to je jasný 😅 ). Jen nevím, jestli až budou děti větší, je ochudit o ty pohádky v televizi, které jsme tak zbožňovali...

Dívala jsem se do sekce receptů a neviděla jsem tam téma o "zdravých a pokud možno hypoalergenních receptech". Přispěly byste, kdybych ho založila?

barica
5. bře 2010

josefka, na ty certifikaty uz jsem koukala, staci dat slovo do vyhledavace, betel ma naprostou pravdu, otazkou je, jestli se zrovna tem ceskym da verit, ale tak je to se vsim, pak uz je jen na kazde z nas, jake mame zkusenosti a cemu verime...

luthien, na ty recepty uz se tesim, fakt! par treba bezlepkovych muzu pripsat🙂!

josefka
5. bře 2010

barica, nejlepsi je najit si, co v prirodni kosmetice smi a nesmi byt za ingredience a za chvilku uz poznas sama, jestli je ten vyrobek prirodni nebo ne. Jinak treba kdyz ma treba Saloos 100% bambucky maslo, tak je to 100% bambucky maslo, tomu verit muzes a vubec etiketam verit muzes 🙂

luthien.k
5. bře 2010

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Tak jsem začala s recepty. Ten první je zrovna nepůvodní z biokuchařky, ale určitě dodám i nějaké vlastní, takže také směle do toho!

abra
autor
5. bře 2010
luthien.k
5. bře 2010

Bezva, díky, jen číst dozadu diskuze mě neba a nemám na to čas, tak doufám, že najdu inspiraci i v těch právě založených receptech 😉