Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

petuli80
1. říj 2010

Chaar, vida, tak máš zdravější alternativu 😉

petuli80
1. říj 2010

Dotaz na maliník, mám docela ráda těh. čaj Apotheke, ale má ve složení i maliník:
šípek plod (Fructus cynosbati), kontryhel nať (Herba alchemillae), maliník list (Folium rubi idaei), měsíček květ (Flos calendulae), rakytník plod (Fructus hippophae).
Doporučují dva šálky denně. Myslíte, že v tom množství (piju nepravidelně max. jeden hrnek za den) může způsobovat stahy dělohy? Řekla bych, že spíš ne, ale občas se mi bříško vyboulí (pohyby cítím nepatrné necelý týden), tak s ním pro jistotu přestávám.

luthien.k
1. říj 2010

@petuli80, to je přesně dotaz na @kutcher...

petuli80
1. říj 2010

@luthien.k Dík, zkusila jsem jí poslat ip 🙂

barica
1. říj 2010

@luthien.k presnidavky kupuji a normalne konzumujeme🙂...
@petuli80 ten dort je krasny!

luthien.k
1. říj 2010

@barica, já se bála, že přesnídávka alias "ovocná" konzerva bude špatně 😀 Tak zkus do kaše, našemu to moc chutná 🙂

betelgeuzz
1. říj 2010

@petuli80 maliník se dává běžně do těhotenských směsí. Uvolňuje svalstvo a podporuje látkovou výměnu (dle Stadelmann). Proč by mělo způsobovat stahy?

petuli80
2. říj 2010

Bet, já právě měla za to, že se maliník pije až v posledních (6?) týdnech těhotenství, protože uvolňuje porodní cesty a napomáhá stahům dělohy... 😕

@barica, děkuji 🙂

betelgeuzz
2. říj 2010

@petuli80 maliník můžeš pít celý těhotenství, ničemu nevadí. Nebo se pije až na konci, 3 - 4 šálky denně, nebo ho přidat více k těhotenské směsi. Stadelmann to vysvětluje tak, že maliník podporuje tu látkovou výměnu a činnost střev a pokud dobře fungují střeva, bude dobře fungovat i děloha.

petuli80
2. říj 2010

Aha, takže potom je to v té dávce, díky za vysvětlení. V tom případě jdu do něj, protože střeva i zažívání mě v těhotenství celkem trápí ☹ Ovšem můžu si za to sama, první tři měsíce mi nebylo dobře, abych měla náladu na zdravější vaření, nebyl ani příliš čas, takže jsem převážně jedla, co se dalo rychle nakoupit (nemyslím ale fast food 🤐 ), čtvrtý měsíc to bylo hlavně kvůli času a až teď v pátém na to zase dohlížím, ale stačí jedna "blbá" kombinace a letím, takže moc o.k. je mít nebudu. Teď ten čaj asi 10 dní nepiju a stejně mi bříško tvrdne. Na to se zeptám v pondělí mudry, ale mohlo by to souviset s tím samým, protože když si "odskočím", je to zase oka.

juju
2. říj 2010

petuli najma sa vyhni prijmu Mg na tvrdnutie co vsetci lekari na Sk a Cz odporucaju; len oddychuj 🙂

prsky
3. říj 2010

@juju som teraz za naivku, ale preco nie Mg? dik

betelgeuzz
3. říj 2010

@petuli80 @juju to jsem taky chtěla napsat, že dr nejspíš doporučí Magnézko. Mám pocit, že je to univerzální lék na všechny těhotenské neduhy 😒 Zkus pít magnézii, jíst denně mandle. A jak často ti tvrdne. Tvrdnutí párkrát za den je v této fázi už normální, děloha je sval a občas si zacvičí.

@prsky magnézium zhoršuje krvácení při porodu. PA odmítají ženy k porodu doma, pokud brali magnézko. Petuli asi doma rodit nechce, ale o něčem to svědčí.

juju
3. říj 2010

ano ako pise betelgeuzz, Mg zhorsuje mnohe veci pri porode; ak vas to upokoji, na tvrdnutie v zapadnej Europe predpisuje len klud, spomalenie tempa a ked je to velmi silne, nechaju zenu doma na 3 dni inak sa to tu nepovazuje za nic katastrofalne 😉

luthien.k
3. říj 2010

Mně když dr. napsal Mg, tak jsem ho nebrala 😅 Ovšem docílit někdy klidu a zpomalení tempa (zvlášť když jde o druhé dítě) je daleko těžší, než si vzít Mg...

luthien.k
3. říj 2010

@erinka83, jak si vaříš tu kaši z otrub?

chaarleene
3. říj 2010

holky, potřebovala bych radu... začala jsem zkoušet příkrm - pasírovanou mrkev vařenou v páře...
prvně jsem do ní dala pár kapek olivového oleje, ale jakmile jsem malé propašovala do pusy první lžičku a ona to poválela po jazyku, tak se jí zvedl žaludek a hrozně se poblinkala ☹ dneska jsem to po 2 dnech zkusila znovu, tentokrát jsem tam místo olivového dala slunečnicový olej a dopadlo to podobně, akorát nezvracela tolik... ale prostě v momentě, kdy jí tu mrkev dám do pusy, tak se jí začne navalovat, prvně jsem myslela, že jsem jí dala moc hluboko lžičku, ale dneska jsem si dávala pozor a bohužel to mělo stejný průběh 😒

co myslíte, že bych měla zkusit teď? znovu mrkev, ale třeba mixovanou, aby byla úplně hladká? nebo spíš jinou zeleninu? mám tu domácí cuketu....

didi35
3. říj 2010

@barica pohanka sa neodporuca kvoli tomu, ze ma extremne JANGovu energiu t.j. prilis stahujucu, dostredivu, vysusujucu - a to male deticky nepotrebuju, lebo maju rast... Su viac JIN. Tiez som sa v mnohom inspirovala z knihy o makrobiotike. Ja uzdavam sezamove semienka, tekvicove a slnecnicove. Mandle ani oriesky som este nedavala. Syn ma rok.

blovitc120
3. říj 2010

@chaarleene moja dcera robila to iste, pokial nemala dohladka vymixovanu stravu. V podstate az ked zacala jest pecivo, naucila sa jest aj kusky. Do roka muselo byt vsetko hladke, inak to slo von... Ja by som skusila najskor nahladko rozmixovat, ci to nepomoze. Hoci u nas sa asi do roka nejedla mrkva vobec, neznasala ju. Ale milovala pastrnak (dala som od zaciatku miesto mrkvy) a fenykel. Samozrejme tiez dohladka vymixovany.
Zaujimalo by ma, ako na "zapade" riesia moj stav. Od 29tt som bola skoro 9 tyzdnov v nemocnici, nemala som krcok (cipok), bol uplne skrateny a mala som cca 200 niekedy aj viac kontrakcii denne, ktore zaznamenavalo aj ctg ako riadne kopce. Davali mi 3x denne infuzie, kde bolo aj Mg. Nakoniec som rodila den po termine, ale porod bol kratky, po 7 a.m. som prisla do porodnice, 9:45 bola dcera von. Moj dr. si mysli, ze by som dieta donosila aj bez hospitalizacie, ale s tym nalezom (krcok 0cm, hlavicka nalieha a vstupena v porodnych cestach od 29tt) proste museli so mnou nieco robit. Povedal, ze s tym sa este nestretol, dieta vstupene dole, nemohla som ani chodit, ziadny krcok a este den pred porodom zatvorena. Mg mi nedavali od 36tt a stav sa vobec nemenil az do konca. Ja som sa bala podpisat reverz, to dieta som chcela a chcela som ho donosene, hoci som si tiez nebola celkom ista, ci maju tie infuzie zmysel pri tom mnozstve kontrakcii denne..

luthien.k
3. říj 2010

@chaarleene, taky jsem pro dokonalý mix, olejem to podle mě nebude, ale mohlo by to taky naznačovat, že buď ještě není vůbec připravená na příkrmy nebo bude na mrkev alergická, děti často odmítají to, co jim vadí... Ono se už ani moc nedoporučuje začínat mrkví, spíš brokolicí nebo dýní, které jsou víc HA. Já bych pár dní počkala a pak naposledy zkusila mrkev nebo ty dvě výše uvedené, Cuketa sama o sobě nic moc neobsahuje, je lepší ji později kombinovat...

luthien.k
3. říj 2010

@blovitc120, pochybuju, že u nás by Tě s takovým nálezem nechali doma 😉 Ale my nejsme západ 😀

blovitc120
3. říj 2010

@luthien.k tak v porovnani s nami zapad ste, bez debaty 😀. Aj pristup k porodu a moznosti su v CR na omnoho vyssej urovni, u nas je to este v plienkach. Ako si to myslela, ze pochybujes, ze by ma nechali doma? Myslis, ze by ma nechali chodit do prace?

juju
3. říj 2010

blovitc, ja som tiez mala velmi silne kontrakcie, krcok uplne skrateny a ked to malo prist maly sa rozhodol, ze sa este povala v brusku a na 8 den po termine mi ho museli vyvolat. ale trvalo to dlho lebo som sa nevedela otvorit. ja som bola 3 dni doma, plus dovolenka 😉

luthien.k
3. říj 2010

@blovitc120, ježiš, samozřejmě by Tě podle mě nechali doma, resp. v nemocnici, já to blbě napsala 😅 Řekla bych, že přístup tady je takový hodně opatrný, co se týče těhu, tak i potom dětí, i když, jak v čem (viz. očkování, že...).

blovitc120
3. říj 2010

@juju vdaka za objasnenie, ze zeny sa nechavaju same na seba, neviem, co mam na to odpovedat. Keby som porodila v 30tt a mala preto mozno postihnute dieta alebo on prisla, asi by som vycitala vsetkym dookola, ze sa nic nerobilo a rozmyslala by som, ci mam niekoho obvinit zo zanedbania lekarskej starostlivosti... Tiez by som radsej chodila do prace, nechala sa obskakovat a jedla by som same zdrave dobroty a chystala vecicky, nie bola cele leto v nemocnici, ale ked som sa postavila, mala som stale tlaky ako v druhej dobe porodnej a chodit som nemohla, ani sediet. Moje dieta bolo uplne zostupene a pripravene na porod 11 tyzdnov, porod bol vlastne len otvorenie. Navyse mi vobec nerastlo brucho, nepotrebovala som jedinu tehotensku vec a mala som kratky pupocnik a dost malo plodovej vody. V den porodu som mala mensie brucho ako kamaratka v 19tt, niektori ludia si ani nevsimli, ze som tehotna a ked ma dr. prijimal v 29tt, nechapal, kde mam brucho, bolo ploche, ako trochu najedene. Mozno je lepsi pristup nechat zenu tak, tiez by som chcela prirodzene tehotenstvo a porod, ale ja som sama citila, ze nieco nie je v poriadku, ked mi robilo problem sediet co len chvilu na stolicke alebo prejst 30 m, mala som stale pocit, ze mam tam dole zavesene zavazie, ktor vypadne. Som rada, ze som dieta donosila a dufam, ze donosim aj dalsie a mam pocit, ze moj lekar sa o mna staral najlepsie ako vedel, hoci by zapadni kolegovia jeho postupy zavrhli.

blovitc120
3. říj 2010

@luthien.k aj som si myslela, ze to tak myslis, ale pre istotu som sa opytala, aby som nezostala na pochybach 🙂. Co sa ockovania tyka, zdielam plne tvoj nazor a moja dr. ten nazor ticho toleruje, dokonca mi povedala, ze by v mojom pripade urobila rovnako a nehlasi ma (zatial 😉)

juju
3. říj 2010

blovitc, ak to vyznelo ako kritika, urcite nie, zena musi sama citit a "poradit" lekarom 😉 ked je to vazne, tak samoska treba byt opatrne a ostat v nemocnici, ale mne sa zda, ze pri najmensom tvrdnutiu nechavaju na SK zeny doma, ci v nemocnici a pchaju do nich zelezo. inak ja som mala prirodzene tehu (vynimajuc ockovania proti mexickej chripke 😠 ) ale porod som mala mimoriadne neprirodzeny 😀 ale o tom som tu uz pisala; dolezite aby kazda z nas urobila vsetko tak ako sa ona citila bezpecne a aj ked to niekedy je na ukor bio stylu

juju
3. říj 2010

no myslela som nie zelezo ale magnezium samozrejme 😀

erinka83
4. říj 2010

@luthien.k podle tohoto receptu : http://www.varimezdrave.cz/ovesne-otruby-s-rozi... ale ovesmilk nedávám, čistě vodu, ani just nemám....

petuli80
4. říj 2010

Byli jsme s m. na tom ultrazvuku a mám hrozně dobrej pocit, protože mám samý dobrý zprávy 😵 Tak utz to byl "velkej", tzn. kontrolní. Sotva jsem usedla, hned jsem se začala vyptávat, co se tím všechno zjistí a jestli to není jenom pro potěchu oka, protože můj dr. (byla jsem u jiného) mi o tom nic neřekl, jenom mě tam poslal s tím, že je to 3D a že si na něj můžu dovést m. Tak se trochu podivoval, že to všechno ano, ale hlavně že se tam zjišťují možné vady a kontroluje se stav dítěte i plodovky a placenty. Ulevilo se mi, byla jsem ráda, že to není zbytečnost a že bude prcek zkontrolován. A jelikož jsem já chtěla znát pohlaví (m. moc ne, ale udělali jsme kompromis a u dalšího dítěte se necháme překvapit 😉 ), tak jsme zjistili i to.

Miminko je v pořádku, dr. zkontroloval všechno od hlavy až k patě, včetně počtu prstíků, vnitřních orgánů, přeměření hlavičky, stehenních kostí, kontroly placenty, plodovky, zvuku krve a srdce, který jsme slyšeli (přiznávám, ukápla mi slza), tepání pupečníku, prostě všechno. Zároveň to suprově popisoval, abychom nebyli mimo. Všechno to nejspíš znáte, ale mám z toho zážitek, tak to musím ventilovat 😉 Pak jsem se ještě vyptávala na to tvrdnutí (teď už normální, mg netřeba - každopádně díky za info o něm, netušila jsem, co může způsobit), na další věci, co mě zajímaly, povolil mi i cvičení a zapsal to do průkazky (ten můj se nějak ošíval, chtěl počkat až na tuhle kontrolu), no a celkově jsem z kontroly u tohoto doktora měla stokrát lepší pocit, než z kontroly u mýho, kde mám pocit, že ho ruším, když se na něco ptám.

Hlavně jsem ráda, že je všechno o.k., že nebyla totální zbytečnost to podstoupit a že miminko viděl i m. 😵

Pak jsme na Bráně vyzvedli balík, takže se tady ňuchňám s novinkami, představuju si v nich drobka a jsem v sedmým nebi 😉