Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

butt
25. říj 2010

@petuli80 to je krasa 🙂 jako juju ti moc preju, aby ti vysel porod, jak chces!bohuzel i muj porod byl nahony vzdalenej tomu, jak jsem si ho prala...

betelgeuzz
25. říj 2010

@petuli80 ty pořádáš nějaké semináře? Nebo co je to za aktivitu? A nenech se holkama odradit 😀 Já znám hodně žen, kterým porod vyšel opravdu podle představ, bez komplikací a bez zásahů. 🙂

butt
25. říj 2010

to nebylo mysleno jako odrazovani 😀

petuli80
25. říj 2010

Nenechávám se odradit 😉 Vím, že to může být tak i tak, ale rozhodla jsem se nevěnovat energii variantám "co kdyby", ale jedu si za svou představou.
Bet, nepořádám obvykle, jestli to vyjde, tak tohle bude můj první 🙂 Ale tak jsme se s tím p. Markem dali do řeči (mailové) a najednou jsem toho měla plnou hlavu, a protože nápady mám (i na delší, až mi to rozmluvil 😀 ) a nějaké lidi kolem sebe schopné něco nabídnout a představit taky, tak to je potřeba sladit, najít vhodné místo a získat zájem veřejnosti. Dneska jsem to zkusila přednést dvěma kamarádkám, z nichž jedna má za partnera medika, takže si zatím vůbec nedovolila uvažovat o nějaké vlastní představě porodu, a byly z toho vesměs nadšené, tak snad pár zájemců najdeme. Uvidíme, co z toho bude, jestli to proběhne, budu informovat 🙂

betelgeuzz
25. říj 2010

@petuli80 držím palce, ať se to povede.

Teď jsem na jedné diskuzi našla odkaz na tuto echinaceu http://www.topvet.cz/doplnky-stravy/bylinne-sir..., píšou tam, že nejsou známy kontraindikace v těhu. Akorát tam není přesné složení. Mají i sirup pro děti http://www.topvet.cz/pro-deti/detske-sirupy/570...

herminka
25. říj 2010

Mám mlhavý dojem, že Topvet mívá v sirupech nějaký konzervant, ale nejsem si jistá, jaký (tj. do jaké míry škodlivý).

Petuli, taky držím palce! A případně bych se i zajela podívat (pokud by mě to zaujalo a bylo v hodícím se termínu - celkem lituji, že jsem nemohla na tu konferenci).

erinka83
28. říj 2010

@betelgeuzz Bet, tak už je v prodeji to ekonádobí od kika, ale moc se mi to nelíbí, přijde mi to jak pro panenky 😅 Možná tak na první příkrmy, ale momentálně hrubě malé 😀

betelgeuzz
29. říj 2010

@erinka83 jojo, já si ho všimla v DM asi před týdnem a hned jsem to sem běžela napsat. 🙂 Nám by ta miska asi stačila, ale už jsem si zvykla používat naše skleněné. Maximálně by se mi hodil ten dělený talíř, ale ten je zase nechutně drahej 😒

erinka83
29. říj 2010

@betelgeuzz to jo, drahý je to hodně ☹ Mně teda ta miska přijde hodně malá... a takly už jsem si zvykla používat skleněné 🙂

butt
30. říj 2010

holkdy vy jste takovy rozumny vsechny, zajimal by me vas nazor 😉
s manzelem se nemuzeme moc shodnout, jak k male pristupovat, kdyz breci...konkretne kdyz nemuze usnout a chce nasi pritomnost na usnuti a dal pri pokusu o noseni v satku...ja jsem zastance toho, ze placem dava mala najevo, ze se ji neco nelibi a ze neco potrebuje..takze kdyz breci u usnusti, tak jdu za ni a hladim ji, nez usne...kdyz se ju pokousim nosit v satku a ona spusti jecak, tak dal uz nepokracuju...manzel je presnej opak, pred spanim by ju nechal nejradsi vyrvat, protoze si jen vymrcuje a neni uz tak mala, aby nas potrebovala na usnuti a u satku zas ma teorii, ze si proste musi zvyknout.... taky ma zastani nasich znamych, kt to takhle praktikujou na stejne stary decko...ackoliv jeho argumenty maji svou logiku, tak me se to jaksi strasne prici, mam pocit, ze musim male vyhovat pokazdy, kdyz place, pze je jeste mala a nevymrcuje si, ale fakt to tak potrebuje...jaky mate zkusenosi vy?myslite, ze uz taky maly ditko si muze fakt vymrcovat?
a dalsi dotaz je zas k tomu satku...vy tu mate spis asi nositka, ale treba mi taky dokazate poradit. mala to dost nesnasi..porad...kdyz se ju snazime uvazat, tak se sponuje, takze je i dost nemozny ju uvazat spravne, aby mela zadecek podsazenej...uz jsme se bavili, ze pujdeme do brany vyzkouste nositka, jestli to nebude lepsi, ale prece jen bychom radeji, kdyby si na ten satek zvykla...nemate nejakej figl, jak ji tam sparvne uvazat, kdyz se sponuje?
a dalsi vec, s kterou bych si rada nechala poradit, jsou nase pokusy o bezplenkovku.nikdy jsem nemela ambice chytat vse, malou porad vysazuju jen pri prebalovani, driv mi tam tak na 50 % neco nechala... spis kakani, curani obcas...ted kaka min casto, takze i min chytame...posledni dva tydn vubec nic...a mam pocit, ze uz snad ani nema curaci a kakaci zvuk spojenej s curanim, kakanim...ale zas skoro vzdycky se mi vycura na prebalovaku...vypada to tak, ze ju vysadim, delam zvuk a nic..polozim a za chvilku cura...kdyz si toho vsimnu, tak curaci zvuk udelam..proste mam pocit, ze ona ma zafixovany, ze ma curat kdyz je rozbalena (parkrat se mi stalo, ze mela i suchou plinu a pak na rozbalovaku curala..) ale nechce curat nad nocnikem ani umyvadlem...ja jsem samozrejme rada, ze cura aspon mimo plinu, ale preferovala bych, kdyby to bylo do toho nocniku nebo umyvadla..nenapada vas, co bych mela delat jinak?

rebelie
30. říj 2010

@butt Ahoj butt, byla jsem teď na kurzu Respektovat a být respektován a tam nám ty psycholožky říkaly, že rozhodně nenechávat vyřvat - že si dítko vytváří vztah ke světu a že potřebuje pocit, že tu není samo, že svět je vstřícný a reaguje na jeho potřeby a pak nám i ukazovaly nějaké obrázky spojů v mozku, které se utváří v dětství a které se nemohou utvářet ve stresu... Ony prostě říkaly, že to malé dítě se to teprve učí a kolikrát přítomnost dospělého potřebuje (a 3 měsíce rozhodně nejsou dost, aby to uměla)... Vím, že to usínání je asi úmorné, ale já bych zkoušela vytvořit nějaký usínací rituál, zpočátku u malé byla a hladila jí, pak bych tam třeba jen seděla poblíž, až postupně by to zvládla sama...
A k tomu šátku - zkušenost mých kamarádek je, že některé děti šátek milují a jiné se vzpírají a za žádnou cenu ho nechtějí a nezvyknou si...

butt
30. říj 2010

@rebelie ahoj reb 🙂 dekuji za reakci!s tim (ne)vyrvanim jsi me utvrdila v tom, co tak intuitivne citim...ono to usinani u nas neni zdaleka tak hrozny, neni to pokazdy, naopak vetsinou usne sama, jen kdyz propasneme tu spravnou chvili, kdy dat malou spat a je pak pretazena..nekdy ji vylozene staci, kdyz u ni sedim, nekdy musim hladit..driv mi to i vadilo, ze bych ten cas umela zuzitkovat jinak, ale uvedomila jsem si, ze nic neni tak dulezity jako to, aby se mala citila dobre a moje nejdulezitejsi povinnost je umoznit ji to.takze to vubec nevnimam jako umorny... jen jsem proste zapochypobavala pod vlivem tech znamych a ted myho manzela, jestli to je ta spravne a jestli ji tim snad prece jen nerozmazluju...

taky vim, ze nektery deti proste satek nechcou a nechcou...ale pod vlivem posledny vychazky, kdy jsme musely kocar nosit v rukach kvuli blbymu terenu 😀 bychom radi malou presvedcily, ze noseni je fajn 😀

rebelie
30. říj 2010

@butt Ještě jednu věc nám na tom kurzu říkaly - že takhle malé dítě Tě zatím rozhodně nevodí úmyslně za nos - takže zatím se netřeba bát, že jí rozmazlíte a že si něco vynucuje... Zkusím kouknout po tý knížce, kterou citovali, neb to by asi byl dobrý zdroj argumentů pro Tvého manžela...

butt
30. říj 2010

@rebelie a nevíš od jakýho tak věku je dítě schopný si už vymrčovat?když byla malá, tak ani manžel nepochyboval, že nás potřebuje a nevymrčuje si, teď jen máme každej jinej názor na to, jesti je ještě pořád malý miminko, co se rozmazlit nedá a nebo si už vymrčuje...je to tahle knížka? http://www.neoluxor.cz/ucebnice/pro-pedagogy-i-...

rebelie
30. říj 2010

@rebelie Hm, tak jsem si to nepoznamenala ☹. Bylo to něco o tom, jak se vyvíjí mozek a v podstatě to byly "biologický" argumenty pro to, proč nenechávat vyřvat... (Ale je to pouze teorie, vlastní děcko nemám... Uvidíš, co budou psát ostatní holky...)

rebelie
30. říj 2010

@butt Jo, to je ta knížka, ke které byl ten kurz (mimochodem vřele doporučuji, nejlépe i s manželem), ale ony tam autorky citovaly ještě další knížky a mimo jiné nějakou o tom, jak se vyvíjí mozek dítěte...

rebelie
30. říj 2010

@butt Já jsem si bohužel k tomu povídání o takhle malých dětech nedělala moc poznámky, neb se mě to zatím netýká, takže věk, od kdy to dítě "hraje" jsem přesně nezachytila, ale vesměs byl vyšší než by se zdálo... Ta jedna paní říkala, že dětem by poskytovala podporu při usínání docela dlouho, že je těžké se to naučit, že se to třeba dítě naučí, a pak se to zas zhorší v období, kdy má hodně živou fantazii a tak... Ale přesné číslo fakt nevím - ostatně mnohokrát opakovaly, že my rozumíme svým dětem a tak asi tušíme, zda už jde o vynucování, nebo to dítě potřebuje... a i v případě vynucování by se asi dítěti neměly jen zavřít dveře, ať se vyřve...

nesetrilek
30. říj 2010

@butt co se tyka uspavani, tak ja stale syna uspavam a klidopido jeste dlouho budu 🙂 . nekdy me to taky stve kdyz ne a ne zabrat, ale beru to tak, ze me stale jeste potrebuje 😉 .
Vyrvat nenechavam a ani to zatim neplanuju. Tim vyrvat myslim nechat plakat a jit pryc, protoze jenik uz je ve veku, kdy si zacina vynucovat kdesi cosi, takze mu samozrejme pokazde nevyhovim a diky tomu place. Ale snazim se k tomu pristupovat tim stylem, aby vedel, ze i kdyz mu neco zakazu nebo vezmu nebo kdyz se na nej zlobim, ze ho mam stale rada 😉
Ohledne toho noseni: nosis jen na vertikal nebo jsi zkousela i kolibku? Zkus zmenit uvaz, nektere deti jsou proste kolebkove a jine zase radsi na vertikal. Ja jsem syna nosila snad az do 5 mes v kolibce a byl tak spokojeny podstatne vic nez v jinem uvazu a ja taky 😉
Co se tyka BKM: Vetsinou prijde obdobi, kdy se ditko neumi takdobre uvolnit v klubicku a proto se mu cura lepe v poloze na zadech 🙂 . Byva to spojeno s tim, ze se uci zadrzovat a pak se neumi tak dobre uvolnit 😉 . Nekdy tez pomuze pustit vodu a curani pak jde samo.

nesetrilek
30. říj 2010

Ted jak si to po sobe ctu, tak to vypada, ze jsem desne chytra 😀 tak to ber kdyztak s rezervou 😅

butt
30. říj 2010

@rebelie skoda, ze sis to nepoznamenala 🙂 kazdopadne moc diky za postrehy!plyne mi z toho predevsim pouceni, ze dal budu spolihat na svou intuici a na okoli kaslu 🙂

@nesetrilek 😀 ja jsem za tvoje chytrosti vdecna!jenik je uz fakt vetsi a je jasny ze nemuze byt porad jenom po jeho...ale jak rikas, taky mam dojem, ze je nutny tem detem davat porad najevo, ze je milujeme, i kdyz neni po jejich...
k noseni, mala ma spatny kycle, takze kolibka u nas nepripada v uvahu ☹
a co je zajimavy s tim neuvolnenim v klubicku 🙂 s tou vodou jsem to zrovna dnes chtela i udelat, ale moje ekologicke ja mi to zatrhlo, ze to je plytvani vody 😅 ale vecer, kdyz manzel letel na wecko po tom, co napustil male vanu na koupani, s tim, ze nutne musi, jak slysel tu vodu 😀 jsem si rikala, ze to prece jen zkusim 🙂

blovitc120
30. říj 2010

@butt ja by som vyplakať isto nenechala, je to maličké stvorenie a ste s TM jediné najbližšie osoby, ktoré má a na ktoré sa spolieha. Vôbec ešte nie je veľká, ona si nevie rady sama. Moja dcéra bola strašne uplakaná, nevedela čo s rukami, do 5 mesiacov spávala zabalená ako kukla v zavinovačke a zaspávala mi v náručí, potom som ju dala do postieľky a v noci som ju už nechala vo veľkej posteli. Všetci sa mi do toho starali, že zle robím, ale správne je tak, ako to cíti matka a ja som to cítila tak. Kdesi som čítala, že maličké deti keďže nevnímajú čas, aj 20 sekúnd sú pre nich ako dlhé hodiny a oni si nevedia dať v hlavičke do poriadku, prečo musia byť samé. Človek je asi jediný cicavec, ktorý mláďa odkladá, mne to príde kruté. V 5,5 mesiacoch som dcéru vybrala zo zavinovačky (skúšala som aj predtým) a dala ju do spacieho vaku, ktorý si zamilovala a po takmer polroku uspávania v náručí sa rozhodla spať sama v postieľke, bez nátlaku. Vedela, že keď ma potrebuje, prídem. Podľa mňa sa to vypláca na začiatku vydržať.
Ad šatka, malá ju tiež až tak rada nemala, ale nosič zbožňuje dodnes, máme Manducu a strašne rada sa nosí. Možno je to výhovorka, ale tiež som šatku veľmi viazať nevedela, lebo sa v nej vzpínala, v kolíske nebola nikdy, asi pre reflux jej to bolo nepríjemné a v kríži bola fuška ju napchať dnu. Odkedy máme manducu (cca od 4 mesiacov), problém odpadol. Možno si skús požičať nosič a uvidíš, či je to lepšie.
Ešte k tomu rozmaznaniu, ak máš knižku "nejšťastnejší miminko v okolí", aj v nej pediater píše, že do pol roka dieťa isto nerozmaznáš. Vaša je ešte maličká na rozmaznanie.

petuli80
31. říj 2010

@butt, jestli jsi ještě nečetla, doporučuji Koncept kontinua, tam najdeš dostatek argumentů pro podporu své intuice - děláš dobře 🙂

blovitc120
31. říj 2010

tiez odporucam aj koncept kontinua ako hovori petuli 🙂

juju
31. říj 2010

butt, my sa tiez s manzelom hadame, ci nechat maleho plakat. ja ho nechavam plakat, len v krajnych pripadoch, napr. ked sa nestihnem osprchovat a potrebujem sa doumyvat alebo ked nieco MUSIM urobit, inak sa ho snazim stale zabavat. pri zaspavani tiez neche byt sam a aj ked je na smrt unaveny, kym uplne nezaspi stale otvara jedno ocko a kuka ci som stale pri nom; ja mu spievam a hladkam a podla mna sa tym tvori puto medzi nami a to predsa je pre babatko dolezite... manzel raz nechal maleho plakat ked mal este len 1 mesiac skoro 3 hodiny a vobec neprestal a ani nezaspal (podla mnazelovej teorie mal sam zaspat) a odvtedy som mu povedala, ze nic take uz neurobim - islo mi srdce puknut; male babatka sa nedaju rozmaznat, az od cca roka; tiez som citala ze od pol roka by sa malo male babo vycvicit aby prespalo celu noc tak, ze sa necha v noci plakat a potom po 4 dnoch prestane a prespi celu noc; no ja neviem, ci je to zrovna najlepsia metoda - manzel za nu tvrdo bojuje, ale ja ju spraktizujem az vtedy ak mi sem niekto napise ze to skusal a aze to ozaj funguje

co sa tyka satkovania, tak ju neviaz na zabku ale do kolisky, ci ako sa tomu hovori, tak ze cele telicko bude na boko bruskom k tebe pozdlzne a mozno to sa jej zapaci; nasemu sa to zapacilo na treti krat a miluje tak byt aj ked teraz je uz hrozne velky a tazko sa mi tak viaze;

betelgeuzz
1. lis 2010

Koncept kontinua jsem zrovna teď četla, ale mám z něho smíšené pocity. Trochu mi připomíná Freuda. Freude viděl za všemy problémy sex, Liedloffová za nimi vidí chybějící fázi v náručí 😀 Ale určitě má v některých věcech pravdu, to zase jo.

My jsme taky jednou nechali malou plakat, už jsme nevěděli, co s ní. Byla to asi hodina, výsledkem byl hysterák, který se těžko utišoval 😖 Takže pak jsem chodívala s malou spávat někdy po 9, usnula mi u prsu a byl klid. 🙂 Pak jsem ještě zkusila vyplakání v době, kdy jsme ji učili spát v postýlce, to jí bylo asi 7 - 8 měsíců. Asi během 3 dnů začala usínat bez pláče, ale pak jsem si řekla, že mým cílem není, aby sama usínala, ale aby spala v postýlce. Takže i teď ji uložím, zaspívám ukolébavky a počkám, až usne.
Jinak ta knížka o vyplakání je Každé dítě může dobře spát. U někoho to prý opravdu funguje, ale v knížce upozorňují, že je to pro děti od 6 měsíců. Kromě téhle metody tam popisují, jak funguje spánek, fáze spánku, poruchy spánku u dětí apod., takže i ten, kdo nechce nechat dítě vyplakat, se v ní dozví hodně zajímavého.

ikarkulka
1. lis 2010

@betelgeuzz tys to vydržela hodinu? klobouk dolů - musel to být nápor na nervy.
jednou jsem to ze zoufalství taky zkusila. dala jsem deset minut, pak už brečel tak zoufale, že to nešlo. když jsem ho pak vzala do náručí, tak úplně nešťastně hýkal, tulil se ke mně, tekly mu slzy a byl celej hotovej. brrrr 😔
a včera jsem ho dala spícího do postýlky, šla jsem rychle se psem ven, ale nechala jsem si otevřený dveře, abych ho případně slyšela. za chvíli se vzbudil a začal brečet. ale pes mi zrovna zdrhnul a neposlouchal.
tak jsem naháněla psa, slyšela jsem eliáše jak nešťastně řve, mohla jsem se zbláznit. než jsem psa zahnala domů, tak on asi vyčerpáním usnul. celý den jsem si to strašně vyčítala.

všichni mi do toho od eliášova narození kecají. já ho nechci nechat brečet, chci se mu věnovat, ráda ho nosím... nevím, proč bych ho měla odložit do postýlky a dělej si tam, co chceš. to mi přijde krutý.
ale pořád jen slyším: neučte si ho do postele, nech ho klidně v postýlce vyřvat, on ti usne, musí se naučit tam usínat sám, trénuje si plíce, nenos ho tolik, bude rozmazlenej... nejsou mu ani 3 měsíce 😔
výsledkem toho je, že kolikrát už nevim, co je správně a co mám vlastně dělat. samozřejmě, že to vnitřně vím, ale taky mi v hlavě naskočí pochybnosti... opravdu ho nemůžu rozmazlit? opravdu to na mě nehraje? atd.

juju
1. lis 2010

ikarkulka, on je velmi malicky na to aby si ho nechala vyplakat sa, to naozaj mozno az od 6 mesiacov, ale nie na dlho a do siestich mesiacov, max na 10 minut a aj to pokial sa ti neda, ze je napr v autosedacke a nepaci sa mu a pod... ja po mojej skusenosti som total odporca vyplakavania babatka 😠

betelgeuzz a ta kniha sa da stiahnut na nete, alebo sa da kupit? 😕

ozaj co mi poradite na natecene prsia, som prestala kojit pred tyzdnom ☹ a prsia mam otecene, po 4 dnoch som si ich musela trochu odstriekat a tuto noc som sa zobudila ako mi tecu, je na to nejaka metoda? bolia ma a su tvrde ako kamen

betelgeuzz
1. lis 2010

@juju já ji měla z knihovny, ale prý se dá i někde stáhnout. Nedívala ses na odstavení na kojeni.net, nebo na stránky annag? A všimla jsem si, že je tu nová diskuze, kde radí laktační poradkyně https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/laktacne...

butt
1. lis 2010

diky holky moc vsem za reakce a za tip na dalsi knizku 😉
o tech metodach nauceni se na spani celou noc jsem cetla..vyrvani me dost desi...taky obcas nejsem schopna k male hned prilitnout a tak proste chvilku breci, ale jsou to max minuty a vyjimecne a nikdy to neni zamerne.
mam to vlastne stejne jak @ikarkulka taky vim jak na to, ale ted me zrovna prepadly pochybnosti, tak jsem rada, ze jste mi pomohly je rozptylit!

@blovitc120 nejaky nositko zkusime, i tvoje ditko je dukazem, ze kdyz nekdo nesnasi satek, nositko si muze zamilovat 🙂

@juju do kolibky prave vazat nemuzu, pze ma spatny kycle...jinak co vim, tak i kdyz prestavas kojit, tak je potreba odtsrikat do ulevy, kdyz uz mas prsa jak kamen...ta produkce se nezastavi ze dne na den..

jinak mala mi za 18 dnu vubec nic nepribrala, chudinka nema ani pet kilo..tak jsem letela dneska pro bebu ☹

luthien.k
1. lis 2010

Nazdárek děvčata, tak jsem si pročetla, co řešíte a k těm knížkám - hlavně není dobré se ještě před narozením prcka upnout k nějaké té moderní psychologické metodě typu koncept kontinua a pod., pak se stává, že jsou maminy rozčarované, že mají třeba "nekontinuální dítě" 😀 (jedna mamina tu například založila toto téma, jak si myslela, jak to podle toho krásně půjde, ale dítě jaksi rady z této knížky statečně bojkotovalo 🙂)
Já věřím hlavně na mateřský instinkt a zdravý rozum 🙂 Je jasný, že malý miminečko nepochopí, že si nic "nevybrečí", kdežto to větší už to dokáže pochopit docela dobře 🙂 Třeba když byl malej nějak kolem půl roku a měl pořád tendence se budit v noci na kojení třikrát a víckrát, tak já už z toho byla utahaná a tak jsme to prostě s tatínkem vyřešili, že jsem odešla z ložnice, nastavili jsme pro mě přijatelné intervaly nočního kojení, tatínek malého uklidňoval a fungovalo to moc dobře a kojení se upravilo, já se vyspala, dítě nijak netrpělo... 🙂

@juju, na zastavení laktace jsou i nějaké léky, ale určo bude lepší, když se mrkneš na rady laktačních poradkyň...