Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

kafulienka
12. bře 2010

ahojte,

pripajam svoj "postreh" a skusenost ohladom bolenia bruska - kedze som citala vsetko mozne ohladom detskej koliky, tak najako mi sedliacky rozum hovoril, ze ziadne kvapky naozaj nepomozu a babatko tym, jednoducho, musi "prejst"...fd

nam sa osvedcilo poriadne odgrgavanie, ale naozaj poriadne - niekolko krat za sebou a hlavne som nechavala a stale aj nechavam malinku co najviac na "holacika", ze ma dostatok pohybu, bicyklovanie nozickami, cmulanie noziciek atd..je asi najlepsi pohyb pre brusko...

jedine, co som malej podla potreby pri kolike podavala bola chamomilla (homeopatikum), kedze som presvedcena, ze koliky su zapricinene nedozretymi "nervickami" v brusku... 🙂

🙂

kafulienka
12. bře 2010

juju,

a skusala si nosit so sebou "sacok" a ked ta "prepadne" hyperventilacia, jednoducho dychat do a zo sacka vdychovat do seba? aby si si ten CO2 nevydychala tak rychlo zo seba? 😉

erinka83
12. bře 2010

Dělám si právě obilný nápoj podle Judity Hofhanzlové, tak jsem zvědavá, jak to dopadne 😀 Ale ona u bylinných čajů (kapřiva, anýz, fenykl, kmín) píše, že by se neměly pít stálo, natož pak preventivně 😕 A já snad od porodu piju 1 pytlík denně (čaj pro kojící matky) v domnění, jak dělám dobře sobě i malé 😅 Co myslíte??

panda
12. bře 2010

eri, taky piju 😕 bud pro kojící matky nebo fenyklový 😅 😕 ha a vůbec mě nenapadlo, že by to mohlo být špatně 😕 😀 proč by se podle ní neměly pít? 😕

holky a co melta, je to ok? 😕

cecil
12. bře 2010

Pytlíček z třešní stačí Pando.

Na prdiky je ještě dobrá poloha tygřík, nebo nošení v šátku svisle. To se potom střílelo 🙂 . JInak teplá vana ani rozbalení u nás moc nepomáhalo, u nás to byly ty potravinový alergie a opravdu jsme si kolik užili až až 😝 .
Ta chamomilla 5 CH je taky dobrá, bohužel jsem o ní napřed nevěděla a odzkoušela jsem ji až na druhý dítě. Zabírala i na zuby a na průjmy k zubům. - 5 kuliček rozpustit vtrošce nechlorované vody a podávat plastovou lžičkou do pusinky - mezi jídly.(nejíst, nepít před a po - aspoń 10 minut)

Vzledem k těm alergiím erinko opravdu nedoporučují fenykl a heřmánek vůbec pít, na druhou stranu je to ve všech čajích pro kojící i pro mimina. Taky jsem četla tu na koníkovi, že někomu ty koliky přešly až přestaly tady ty čaje vařit 😕 . Já osobně když něco špatného sním (dietní chyba, těžké jídlo), tak si uvařím dětský čaj na prdíky a je mi dobře 😵 . Dokonce mi pomůže i strčit Hašlerku do pusy- dělá mi dobře ta lékořice.

S hyperventilací neporadím...nemám zkušenost.

panda
12. bře 2010

já ten dětský čaj na prdíky mám taky a mě právěže taky pomáhá

cecil
12. bře 2010

A právě melta mi dělá děsně zle na střeva. Pila jsme ji místo kávy když jsem kojila a nakonec jsem zjisitla, že tady ty náhražky káv mi rozhodí střeva, takže jsem si začala vařit normální inst.kávu a byl klid. Opravdu každý jsme asi jiný.
Jinak se ale melta doporučuje i na podporu laktace a spousta mamin to pije bez problémů 😉 .

panda
12. bře 2010

mě melta zase dělá dobře 😵 jen jsem nevěděla, jestli nedělám něco blbě 😀 děkuji 😉

cecil
12. bře 2010

Čaj na prdíky 😀 ,s tím mám vždycky zážitky. Posledně jsem ho kupovala v lékárně a říkám : "Dětský čaj na trávení"....paní donesla ten granulovaný za sto korun! 😅 😀 . Povídám jí, že to nemusí být tak drahý, že chci ten porcovaný. Tak paní zase donesla tři a říká : "Pro jak steré dítě? Tenhle je od měsíce, tenhle je od čtyř měsíců a tenhle....." a já : "no, víte ono je to pro mě" 😀 😀 😀 .

panda
12. bře 2010

cecil 😀 😅

erinka83
12. bře 2010

píše, ale asi proto,že jsou to byliny... možná někde jinde píše, že by se stejná neměla pít víc jak 14 dní....

cecil, vidíš, to mě vzhledem k alergii nenapadlo 😒 dnes jsem začla vajíčko, tak jsem zvědavá....

luthien.k
12. bře 2010

My jsme na prdíky nijak drasticky netrpěli, takže v tomto neporadím 😅 Ani s hyperventilací...

Co se týče těch homeopatik, jak píše cecil, to je opravdu moc zajímavá zkušenost! Tak třeba mě ještě pár takových příkladů přesvědčí 🙂 Ne vážně, už teď vím, že je na něco "nenáročného" typu kašel a pod. zkusím. Jednou jsem je vlastně už zkoušela, a to oscillococcinum, ale nepřišlo mi, že by to nějak pomáhalo...

Melta se kojícím matkám doporučuje... Nebo obilné čaje. Víc tady:

http://www.calendula.cz/články na net/jídelníče...

Ne že bych se tím nějak moc řídila, je to hodně "alternativní", ale určitě to má něco do sebe... Možná při druhém dítěti už budu s výživou o kousek dál, tak se mi bude víc dařit řídit se uvedenými radami 😉

erinka83
12. bře 2010

Luthien, to je přesně ono, já mám doma od ní celou knížku 🙂 Vařila jsem podle hodně receptů, je to podle mě fajn čtení....

betelgeuzz
12. bře 2010

Hofhanzlová píše že jakékoliv bylinky by se neměly pít dlouhodobě. Ani třeba těhotenské směsi. ale zase Stadelmann vyloženě doporučuje tu svou těhotenskou směs pít celé těhotenství, takže si vyberte 🙂

juju
12. bře 2010

hyperventilacia - s tym sackom to viem, ale nechcem vyzerat ako fetak a putat an seba pozornost 😖

dostali sme s m. crevnu chripku a strasne ma boli brucho a je brutal tvrde, dufam, ze malickeho to neboli ☹ a ja neviem, co by mi pomohlo, lebo som si davala vzdy pri bolestiach ceresnovy (peckovy) vankusik, ale teraz sa bojim si vyhrievat brucho - mate nejaky tip?

cecil
12. bře 2010

Luthien- mě hoemopatka řekla, že lidem z ulice bez předchozí terénní léčby homeopatika moc nedoporučuje(konkrétně mluvila o Oscillu), protože lidi vyberou jednu tubu a nijak moc jim to nepomůže a pak na homeopatii můžou zanevřít. Ta terénní léčba totiž připraví "terén" pro další léčbu. Jako když budete chtít brát bylinky třeba z Naděje a tam vám vždycky doporučí napřed vybrat nějaký drenážní lék, který protáhne energetické dráhy a připraví tělo na léčbu, zregeneruje receptory. Tohle je to samo. Když jsme si vzali Oscilococcinum před těmi čtyřmi lety, taky mi nepřipadalo jako nějaký "zázrak". Zato letos mi už menší dcerku zachránil před antibiotiky(průdušky s horečkama nad 39) a druhá měla před Vánoci chřipku - pá, so, ne čytřicítky...až v nedlěi v poledne jsem si vzpomněla, že mám Oscillo - dala jsem jí jednu dávku, hned jí klesly teploty jen na 37,5 a už jí nevyskočily. Takže se dá říct, čím víc užíváte hoemo, tím jsou na ně receptory v těle citlivější a tím je odpověď těla větší.

A muísm jít počítat matiku se starší, máme odečítání pod seboou...takže konec srandy.... 😀 ..a usím jít vařit oběd. Hawk.

Zdarec.

PS : luthien - ty obilný nápoje mi připomněly, že je děláváme koze, když má kůzlata....že bych si je taky uvařila? Ale já nejsem ani těhotná, ani nekojím...hm, škoda. 😀 😀 😀

luthien.k
12. bře 2010

cecil, to s tou kozou 😀 😀 😀

Tak já se jdu podívat po homeopatovi 😉

evaje
12. bře 2010

Ahojte, jsem vám sem zašla špehovat a přečetla si že trpíte na prdíky. Teda někteří drobečci. Já mám svou zkušenost s mladším synem. Nepomohlo taky nic, ale ke konci prdíkového období jsem vypozorovala, že když zbaštím cokoliv co obsahuje rajčata, ak je večer tanec. Ale teď už je to vpohodě 😉 Tak hodně štěstí

panda
12. bře 2010

rajčata vadí kvůli slupce hlavně, nám rajčata nedělají nic, jen je musím dobře pokousat nebo mít bez slupky 🙂

barica
13. bře 2010

holky, jak resite u ditek horecku? My jsme mely vcera po ockovani poradnou, tak jsem ji soupla Paralen, ale nemela jsem z toho moc dobry pocit, chtela bych neco setrnejsiho... Zkousela jsem i tvarohove zabaly...

nejsou na to nejaka homeopatika? ten Paralen stejne nijak moc nezabral, dostala ho vecer a jeste k ranu horecku mela... ted ji ma jeste zvysenou, tak to uz neresim a doufam, ze do vecera do bude dobry...

juju
13. bře 2010

barica, ja som niekde v nejakej alternativnej knihe citala, ze pokial to nevystupi nad 39C tak sa to riesit nema, len samoska vela tekutin a klud a pod. pokial ide o kratkodobu horucku a vobec sa na to nemaju davat ziadne lieky

kafulienka
13. bře 2010

ahojte,
dovolim si "okopcit" nieco, co bolo tiez "okopcene" v teme Aky je vas nazor na homeopatika

Mne moje svedomie suhlasi s tymto clankom, takze my sice sme horucku ani teplotu este nemali, ale ak bude, budem ju "zrazat" az od tej 39tky...

Shrnutí
Horečka je základní mechanismus obrany proti infekci. Mozek zvýší teplotu v situaci, kdy dostává z periferní krve prostřednictvím mediátorů zánětu informaci o přítomnosti infekce. Použití antipyretik (paracetamolu, kyseliny acetylosalicylové, ibuprofenu) zabrání tvorbě těchto látek a mozek dostane nesprávnou informaci o stavu boje proti infekci a sníží teplotu v situaci, kdy infekce ještě není zvládnuta, což oslabí imunitní reakce. Použití paracetamolu s sebou nese navíc další riziko. Při jeho metabolizování vzniká toxický meziprodukt, který se chová jako volný radikál. K jeho zneškodnění používá organismus glutathion, základní antioxidant. U geneticky disponovaných jedinců neprobíhá tato detoxikace dostatečně a dochází ke kumulaci toxické látky v těle. Její aktivita jako volného radikálu a vyčerpání zásob glutathionu poškozuje mitochondrie. Mitochondrie pak nejsou schopny plně fungovat a tvořit energii. Důsledkem je únava, bolesti svalů, duševní nevýkonnost, deprese a prakticky jakákoli chronická nemoc.
Rozdíly v genetické výbavě vysvětlují, proč si někdo může dovolit srážet horečku pravidelně bez vážnějších následků a někdo po jedné epizodě upadne do chronického únavového syndromu. Protože nikdo z nás neví, jaké má geny, je rozumné předpokládat horší možnost a snažit se poškození předcházet. Doporučený postup:
Horečku nesrážet, ani když je vysoká přes 39C. Výjimkou jsou opravdu oslabení lidé. Pokud i starý člověk dokáže vyprodukovat vysokou horečku nad 39C, je třeba to brát jako známku silné vitality a vítat ji, nikoli potlačovat léky. U dětí není obvykle důvod ke zbytečným obavám, děti snášejí horečku dobře. Výskyt febrilních křečí není tak častý, aby ospravedlnil rutinní potlačování horečky a nad 38,5C a poškozování imunity u každého dítěte. Matky jsou zbytečně strašeny. Naopak právě zdravé, robustní děti spontánně produkují vysokou horečku a často jim ji ani nelze srazit. Ohrožené jsou naopak právě ty děti, kterým se horečku podaří antipyretiky srazit.
Když už z různých důvodů potřebujete horečku na chvíli srazit, použijte acylpyrin nebo ibuprofen, nemají tak ničivý vliv na játra a mitochondrie jako paracetamol.
Omezte nebo zcela vylučte stravu. Pokud budete chtít jíst, použijte staré osvědčené recepty: čaje, česnečku, polévky. Viz výše uvedený výčet potravin.
Ideální terapií infekcí je homeopatie, nejlépe individualizovaná, v nouzi lze použít i Oscillococcinum, které má studiemi klinicky prokázaný účinek při virózách.
Vitamín C ve vysokých dávkách, vitamín E, B komplex, selen, zinek a N-acetyl cystein na podporu tvorby glutathionu.
Možná to nejdůležitější na konec: nebojte se nemocí. Strach a úzkost prokazatelně oslabuje imunitní systém. Epidemii podlehne jen ten, kdo věří, že nemá kontrolu nad situací a může se stát její obětí. Důvěřujte svému tělu, posilujte ho rozumnou životosprávou a homeopatií a ono si poradí.
Když už onemocníte, berte nemoc jako signál, že je třeba dát si pauzu. Při nemoci dejte průchod všem emocím, které se objeví. Zvažte, co bylo spouštěčem nemoci, proč jste potřebovali vypnout a proč jste ty signály přehlíželi. Až to uděláte, přestaňte se nemocí zabývat. Vizualizujte si zdraví, jak chodíte, cvičíte, pracujete, hrajete si s dětmi, užíváte si života. Pokud onemocníte před nějakou očekávanou událostí a chcete se jí zúčastnit, představujte si (s pocitem štěstí), že ji ve zdraví absolvujete. Vaše vědomí vytváří realitu a když vytvoříte vědomí zdraví, realita se prostě přizpůsobí. Osobně vyzkoušeno.

barica
13. bře 2010

Naprosto s timto souhlasim, jen se divim, ze je paracetamol (mimochodem, kdyz jsem si pak precetla mozne nezadouci ucinky, tak jsem si to celou noc vycitala🙂) horsi, nez ibubrufen, ja jsem zase neco podobneho cetla o brufenu, takze je nejlepsi asi neuzivat nic, jenze kdyz clovek opravdu cte, jake mohou dostat ditka krece, tak si to clovek rozmysli... ale je fakt, ze je asi lepsi nejprve vyzkouset vsechno mozne... u nas byla teplota vecer 38,7, dala jsem pulku cipku paralenu a je fakt, ze do rana teplota vubec neslezla, zatim jsem dalsi nedala, prestoze jsem temer rodinou kamenovana🙂... ale jsem vybavena octem, zelim, tvarohem - vse na obklady, tak snad uz to zvladneme bez medikamentu... kazdopadne diky za text, clovek takovou podporu potrebuje🙂!

abra
autor
13. bře 2010

cecil, chamomilla 5 CH je volne dostupny v lekarne a muzu ju s klidnym svedomim dat dvoumesicni mael abre bez konzultace s homeopatem? Ja bych to zkusila... Ty koliky se nam zlepsily (rychle zaklepaaat! 😅 ) , ale porad ju to dost trapi...

hele, s tou horeckou, souhlas u dospelych zdravych lidi s tim popisem, tam je to fakt, jak se to pise, infekce si telo pekne vyzabiji prave tou horeckou a je klidek, ale rozhodne nesouhlas u deti, pac horecka nad 39 muze mit docela blby nasledky na mozek decka, takze bych rozhodne v tomhle pripade horecku velmi rychle srazila... skoda, ze nemam uz skripta ze skoly, kde sme tohle probirali, meli jsme uzasnou ucitelku a tohleto nam perfektne vysvetlovala.

ty bylinky a dlouhodoby uzivani - jsou ruzny druhy bylin a jejich pouziti, u nekterych je dobry jen jednorazovy pouziti, u jinych pravidelne po urcitou dobu a u nekterych je to uzivani dlouhodobe, je to celkem veda. Kazdopadne prave fenykl, anyz, kmin (proste veci co sou v kojocaji) tak jsou vhodny pro uzivani pravidelne po urcitou dobu (v tomhle pripade po dobu kojeni ze zacatku ve zvysene davce, postupne ubirat az vysadit ) ale v primerenych davkach, takze spatne je, kdyz se uzivaj ve velky davce pravidelne delsi dobu, to pak fungujou naopak nebo nefungujou (bohuzel vyzkouseno na male abre a nasledne potom nastudovano ☹ ☹ ☹ ) A ke slozeni kojocaju - koukala sem na slozeni welediho caje a ten by se mel pouzivat jen na rozkojeni nebo pri laktacni krizi, pac obsahuje piskavici (recky seno) a ta se prave ma uzivat jen omezene pri potizich - tj. na rozjeti ty laktace nebo na podporu vyroby mlika pri krizi

abra
autor
13. bře 2010

jo, JUJU, na neroli v jojobaku furt jeste cekam ☹ jeste me do shopu nedosel ☹

evaje
13. bře 2010

Ty rajčata byly samo že bez šlupek, tak jak skoro všechno při prdíkách.Už jsem měla pocit, že jím jen staré rohlíky ze sýrem 😉

betelgeuzz
13. bře 2010

Abra, jo. ty homeo jsou volně prodejný a nemají vedlejší účinky. Akorát na ty koliky jsou asi 4 různé homeo a těžko se rozlišuje, které jsou vhodné.
Taky bych měla strach nechat dítě s vyskou horečkou jen tak. Nepřipadá mi, že febrilní křeče jsou až tak vzácný. Já jsem teď koupila čípky viburcol, které jsou i na horečku, není to klasická homeo, ale na podobné bázi. Slyšela jsem na ně chválu ohledně růstu zubů.
A docela mě překvapuje doporučování ibuprofenu. Vžyť celkem nedávno se tvrdilo, že moc d obrý není, teď nevím, jestli na žaludek, nebo játra.

kafulienka
13. bře 2010

ahojte,

no my sme tiez uz mali "v dupke" polku cipku viburcolu, ked moja mala bola extra podrazdena a nervna kvoli zubom...a mozno aj ockovaniu, kto vie... hlavne, ze pomohlo, ukludnila sa a pekne zaspala

Ja som dostala od detskeho lekara (ktory je aj homeopat) zoznam homeopatik pre babatko ako "prvu pomoc" pri rozlicnych tazkostiach, tak tam je napriklad na zvysenu teplotu uvedene Ferrum Phosphoricum

Samozrejme, ze vysoka horucka je uz nieco ine...

barica
13. bře 2010

holky a ten viburcol je volne prodejny?

kafulienka, nemohla by jsi nam sem ten seznam hodit?! docela rada bych si nejakou "lekarnicku" z homeopatik udelala...

kafulienka
13. bře 2010

barica,

no idem to prelozit a "hodim" to tu...trosku to bude ale trvat 😀