Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

butt
6. čer 2010

@hexi a jeste, abych snad nepusobila jako pani dokonala 😀 taky obcas ujedu, neziju 100% zdrave a odpovedne, ale snazim se 😉

hexi
6. čer 2010

brutt diky moc aspon nieco som pochopila , velmi rada budem ak sa dalsie holky k tomu vyjadria 🙂

chaarleene
6. čer 2010

@hexi záleží na tom, jak to bereš... mně třeba některé věci zpočátku přišly trochu komplikované, jiné zase ne... vzhledem k tomu, že mi přišlo komplikované si pamatovat ty "špatné" složky v kosmetice, tak jsem si nechala radši poradit na diskuzi - vyzkoušela jsem Alverde, jsme s ním s manželem spokojení 🙂 s přírodní pleťovou kosmetikou nejsem až tak strašně spokojená, tak se asi vrátím zpátky k chemii - jen tak mimochodem obojí přírodní je levnější než to chemické, co jsem používala předtím 😅

prostě můj přístup k eko je takový, že chodím na zdejší a beremkovou diskuzi a leccos jsem pochytila - znám názvy přírodních výrobků a výrobců, takže pak vím, z čeho vybírat (a není potřeba dopodrobna studovat etikety - zas až tolik to neřeším), třeba mi v hlavě utkvělo, že nejsou dobré parabeny, takže když je náhodou na etiketě vidím, tak ten výrobek nevezmu, naučila jsem se čísla těch nejhorších Éček, některé potraviny jsem si proklepla na chemievjidle.cz - celkově to fakt nezabralo tolik času a komplikovaný to nebylo 😉

no a třeba látkové plenky nepoužívám až tak z ekologických důvodů, jako spíš z důvodů ekonomických - prostě látkovky (když vyloženě člověk nenakupuje komplet výbavu z AIO) vyjdou levněji, ač je s nimi trošku víc práce - ale to mojí šetřivé dušičce vůbec nevadí 😀

a zdravé stravování neberu jako nějaké dogma, spíš ta zdravá jídla považuju za obohacení a rozšíření jídelníčku... a tím pádem nevařím ta méně zdravá tak často 😀 do peněz to až tak neleze, protože když člověk jí rozumně (rozumné množství a rozumné složení), tak toho ani nesní tolik... nebo když si k počítači na "zobání" vezmu slunečnicová semínka nebo jablko místo pytlíku chipsů, tak nejenže jím zdravěji, ale i ušetřím 😉

hexi
6. čer 2010

co sa tyka jedla tak v tom mam jasno jasne vsetko zdrave, na latkove plienky som este nedosla lebo ta robota okolo toha ma odradza a radsej pouzijem klasicke papierove plienky asi preto ze som pohodlna ,a potravinam co su balene neviem nikdy ma ani nenapadlo pozriet ci su tam ecka alebo ine chemikalie 😖 asi si zacnem davat na to pozor uz len tym ze mam malu dcerku a zalezi mi na jej zdravi, a na koniec kozmetika ja ju moc nepouzivam co sa tyka licidiel a na plet mam radsej drahsiu kozmetiku znackovu a myslim si ze do nej by nedavali nejake chemikalie , neviem nie je to take presvedcive ale ja som asi malo presvedcena ale moc to chcem vyskuat nieco ine bio, eko

hexi
6. čer 2010

baby navedte ma aby som presla na bio a eko xi

betelgeuzz
7. čer 2010

Hexi a z čeho si myslíš, že se ta drahá značková kosmetika vyrábí? 😀 Zkus si to složení přečíst a pak si najít, co ty složky znamenají.

Včera jste nakously kaše, ty teď taky začínám řešit. Pořád spekuluji, jestli mléčnou, či nemléčnou a jestli kaše stylu nestlé, hipp apod., nebo uvařit z rýže, pohanky atd. Zatím se kloním spíš k té poslední variantě. Protože UM měla malá prvních 14 dní a nějak mi není po chuti jí to teď začít dávat. A i ty nemléčné kaše mi příjdou dost jako chemie. Takže spíš asi udělám kaši z vloček a přidám nějaké ovoce. Kojím zatím dost často, tak si myslím, že mlíko by jí chybět nemělo.

abra
autor
7. čer 2010

@luthien.k mala je kojena do 3mesice, od ty doby je na nutrosu, prave jsem si rikala, ze kdyz ji to udelam z toho nutrosu, tak ta kase uplne tak prazdna nebude... No zas mame trocha problem s pribiranim a hladem, takze predpokladam, ze nas kase brzo ceka... Zacit zeleninou chci urcite, teda uz ted mala dostava redenou mrkvovou stavu, ja vim ze je to brzo, ale ted jak jsou ty tepla a vlhka, tak se me jednou povedlo, ze byla lehce dehydrovana (suchy rty, tmavsi a malo casta moc), takze jsem ji zacala ucit mezi jidlem pit a bohuzel me zatim uplne odmita vodu, caju si obcas cucne a tu redenou mrkvovou ty se napije (no napije, desitku si cucne ale aspon neco 😀 ) takze zeleninu urco budu davat jako prvni. Abych pravdu rekla, i ja v tom dost tapu, pac jsem mela vizi, ze minimalne do pul rokku budu plne kojit a houby houby zlata rybko 😒 No a vsecko se doporucuje az od pul roku, jenze co delat kdyz do ni tu vodu potrebuju dostat a za zadnou cenu nechcu sladit? ☹

@luthien.k @butt mam the pop in latkovky, do tedka uplne v pohode, jako ja jsem ji je menila fakt po kazdym pocurani, pac ona jak cura do nocniku, tak nesnese vlko, takze si vzdycky rekla, ze jako si cvrkla a chce vymenit, nikdy sem ju v tom mokrym nenechala a fakt vzdycky poctive vymenila hnedka, plus na cesty a na noc mela papirovky, aby proste v tom mokru nebyla, no a ona se me ted uplne nepochopitelne sprajcla a neee, zadny latkovky 😒 dokonce dva dny odmitala uplne jakoukoli plinu, byla cely dva dny naostro 😀 jako to myslim uplne vsude, i v ergu, v kocarku, v noci... no mazec, mam divny dite 😀

@butt tam jde kamoska rodit, tak at se ti tam libi 😉 me se tam nezdalo to, ze neni na boxu wc, to je blby, ale jinak pry je to tam moc prijemny 🙂 Super, ze se otocila, tak parada 🙂 🙂

@halintoa ona ma senzory na spoustu veci 😀 treba na to, ze si chci sednout/lehnout/neco udelat (=okamzite rev 😀 ) nebo kdyz ju chovam a ona vyzaduje, abych nejenom stala, ale i obchazela celej byt, takze kdyz se zastavim, tak rev atd atd :D takze jeji vymysl "nechci latkovky" me vuuubec neprekvapuje 😀

@butt bud v klidu, ja sem pliny a vlozky a vubec posledni veci do porodnice kupovala az v den porodu 😀

@betelgeuzz bet, ja jsem jeste k tem kasim premyslela, ze kdyz uz instantni, tak nebudu rozhodne kupovat ty pro deti, ale koupim normalni ryzovy/jahlovy/pohankovy vlocky, ktery si kupuju pro sebe a udelam to z toho a z nutrilonu nebo z ovocnyho/zeleninovyho pyre a vody (az budem mit zavedeny), pac proste ty vlocky jsou taky instantni, ale vetsina je v biokvalite a neobsahujou nic navic, kdezto ty kase pro deti, to je drsny slozeni 😒 uz dost na tom, ze mala ji ten nutros 😖

luthien.k
7. čer 2010

@abra No jo, někdy sebelepší předsevzetí holt vezmou za svý 😖 Hele, za mě doporučuju z kašiček začít od Hippu bio rýžovou a pak v DMku mají taky bio kaše bez mléka (Babylove nebo Alnatura) a cukru a jiných aditiv, já malému kupovala jáhlovou. Mají konzistenci vhodnou pro taková prťata a není v nic žádnej hnus 😉 Ty vločky bych asi nechala na později, už kvůli té konzistenci.
Jinak pití - mně se nejlíp odsvědčily ředěné (třetina šťávy, dvě třetiny vody) ovocné šťávy, zezačáktu ty pro kojence, teď už jedeme na 100% jablečném nebo jablečnohruškovém moštu 🙂 Čajíky bych já nedávala, čaj i jiné bylinky jsou v podstatě drogy, takže pro tak malý dětský organismus já to nevidím (nemám to ze své hlavy, radí to i annag na svých stránkách http://dojcenie.wordpress.com a annag je podle mě super 🙂 )

abra
autor
7. čer 2010

@luthien.k alnatura ma kase??? Tyjo dikec za info, bezva, bezva 🙂 Ty vlockovy jsou takovy fakt jakoze hladky, neni to jakoze vlocky jako vlocky, cely se to rozpusti a udela to proste hladkou kasi, tyjo, nevim, jak bych to vysvetlila 😅 😅 Ja ji treba tu kasi nechci davat do flasky, chtela bych kdyz uz by ju mela jist, tak ze lzicky, zatim se lzickou nema problem a docela pekne si z ni bere, takze bych chtela flasku nechat jenom na piti, no uvidime, jestli to zas neni nejaky plany predsevzeti 😀
S tim pitim s tebou souhlasim, redeny stavy jsou supr, jenom ji tedko ovoce zatim nechci davat, aby pak neodmitla zeleninu, takze ji redim tu mrkev, mam doma uzasne sladkou biomrkev, tak to ji chutna 🙂 Caj ji davam jenom hodne slabej fenyklo-anyzo-kminovej kvuli nadymani, ona na to hrozne trpi od narozeni a tohle ji ulevuje, takze to dostava po troskach cca od 2tydne (ja vim, je to blbe, ale kdyz to pomaha, tak to proste tak delam no... )
Hele, s tim jablkem a hruskou, kdyz mala trpi na to nadymani, tak jablka a hruska nadymaji ze? Prave vcera jsem s kamoskou premyslela nad tim, co ji pak dam jako prvni ovocnou stavu a nemohla sem prijit na nic nenadymavyho...

betelgeuzz
7. čer 2010

Luth, ale ona i ta hipp má "zajímavý" složení. Minulý týden jsme to zkoumaly s kamarádkou a cosi se nám tam nezdálo. Já taky uvažuji o vločkách (teď je dávám do příkrmu). Však mixérem to rozmixuji na jemno.

Abro, píšeš, že má problém s přibíráním, kolik přibírá? Ono není pravda, že nic nemůže, prostě to, co se doporučuje kojeným dětem o 6. měsíce se začne dávat u nekojených od 4. Jsou tam samozřejmě vyjímky. Četla jsi příkrmy na kojeni.net? Tam je to celkem dobře shrnuto.

luthien.k
7. čer 2010

@abra, když pije zeleninkový šťávy, tak to je super, to bych taky dávala raději, ale my mrkvovou bléééé 😀 Já myslím, že když dáváš ten bylinkovej čajík kvůli nadýmání a nepije ho po litrech, tak je to OK, protože to bere jako lék a lepší, než ty kapky na prdíky 😉 Jo a nám hodně chutnala jako první šťáva od Hippu jablko a hroznové víno...
No, první nenadýmavý ovoce... Hrušky nadýmají určitě, my je ale dávali jako první kvůli alergii, protože Wiliams Christ hrušky jsou prý hypoalergenní. Jablka nadýmají myslím méně, já bych asi zkusila jablíčko (nejdřív ale nic, jen kaši z nutroše 🙂).

luthien.k
7. čer 2010

Složení Hipp bio rýžová: rýžová krupice 99,9% hm., vitamín B1 🙂 Tak že by ten vitamín se vám nezdál? 😀 No možná jo 😕 😅

betelgeuzz
7. čer 2010

Luth, tak teĎ přemýšlím, jestli jsme se nedívaly na mléčnou. Kamarádka totiž řeší, že možná bude muset kvůli zdravotním problémům odstavit, tak by tím nahrazovala i mléko. Tak studovala všechny možný krabice v DM a kontrolovala ty složitější tabulky, ne vyloženě složení, ale energetické hodnoty, nebo co to je. A na většinou tam bylo napsáno: cukry xy, z toho laktoza xy a zbytek nebyl rozepsán. Tak jsme právě řešily, jestli to je doslazovaný. Te´d nevím, jestli je to srozumitelný 😀

abra
autor
7. čer 2010

@betelgeuzz nekojeny muzou driv jo? Na tom kojeni net jsem necetla, tak to napravim a mrknu na to, dikec 😉 Tyjo, kolik pribira ti nereknu, pac ockovaci prukaz je ted ve skrince, vedle ktere malej dracek spi, takze neriskuju buzeni 😀 ale mudra mela nejakej problem, ze ta pribiraci krivka zacina byt horsi, jako nic hroznyho, jenom to rekla a nijak neresila, ale ja chci byt pripravena, kdyby naaahodou se to nezlepsilo (jakoze pocitam, ze v nasem pripade se to nezlepsi, pac "na posranyho i zachod spadne 😀 " ) a bylo potreba tu kasi pridat driv, tak abych byla v obraze co a jak.

@luthien.k nee po litrech nee 😀 no kapky na prdy bere taky, do kazdyho jidla, jinak by mela hrozny bolesti, zkousela jsem to vysadit uz kolikrat, ale proste to neslo ☹ Takze myslis, ze nejdriv zavadet zeleninu, tech 10 doporucovanych druhu a pokud nebude potreba kase tak kasi az po ty zelenine a az po kasi ovoce? No ona by dobrovolne mrkev nepila, ale tu sladkou co ted mam tu jo, a taky sem ju opruzovala kolik dnu se lzickou mrkve nez si na to zvykla 😀 mame vsecko oranzovy tedka 😀

@betelgeuzz podobnej pruzkum jsem taky delala, kdyz mala musela zacit pit um, a nakonec me vsecko vyblindila (hazela cca 2 metry dnouhy tycky 😒 ) , takze existuje jenom jedno um, ktery nevyblindi a to ma zrovna nejhorsi slozeni ☹

luthien.k
7. čer 2010

@betelgeuzz Tak to potom jo, ale ta nemléčná je fakt ve složení jednoduchá 🙂 Moje ségra taky musela kvůli svým problémům odstavit a taky skončili na Nutrilonu..
@abra, jasně, nekojený můžou od ukončeného 4. měsíce 😉 Ale jinak myslím, že platí stejná doporučení: zeleninka, masozeleninka, ovoce, kaše... No a kapky - sama víš nejlíp, co dělat, aby malá netrpěla, že to zahrnuje i kapky, to se nedá nic dělat, ono je to nezabije 😉

abra
autor
7. čer 2010

@luthien.k aha, tak to jsem nevedela, tak ja ju zacnu zvykat na trosku zeleninky za tech ctrnact dni, jak ukonci 4 mesic. Ona je na jidlo hrozne zvedava, uz ted me cumi do talire 😀 Hele a maso driv nez ovoce? No nic, budu muset zacit studovat, vidim, ze mam rezervy 😀
ty kapky na bricho ju sice nezabijou, ale ja z toho mam hrozne blbej pocit, ladovat do ni chemii uz odmalinka, vzdycky kdyz to tam kapu, tak bych to nejradsi vyhodila 😒

luthien.k
7. čer 2010

@abra Jestli máš dobře údaje v pase, tak už malá abra měla ukončený 4. měsíc 🙂 No, maso dřív než ovoce, cca 2 - 4 týdny po zeleninině... Taky asi kvůli té chuti, páč ovoce jim (aspoň teda nám) jede mnóóóhem víc 😀
Na kapky se vykašli, s příkrmama se to stejně změní a myslím, že nebudou potřeba 🙂

abra
autor
7. čer 2010

@luthien.k pocky, ja myslela, ze ukonceny 4 mesic je vlastne zacatek patyho mesice, tj 4 mesice a 4 tydny, ne? Ja jsem teda matka, shame on me 😀 😀 😀
taky sazim na to, ze az zacne mala mit trochu vic pestrou stravu, tak to bude s tim brichem lepsi, no snad 🙂

abra
autor
7. čer 2010

bet, tak mala pribrala za mesic 370g, ale vzhledem k tomu, ze ma 5,7kg tedka tak se me nezda nejaka podvyzivena 😅

betelgeuzz
7. čer 2010

@abra když má dítě 4 měsice, tak má ukončený čtvrtý měsíc. na tom kojeni. net je word ke stažení a je to tam dobře rozepsané. A ještě tady http://dojcenie.wordpress.com/category/zavadzan... jsou tam trochu rozdílné info, tak můžeš porovnat.

abra
autor
7. čer 2010

jo a taky malo mlika vypije potvora, jenom kolem 700-800ml za den, a cim vic se ju snazim otravovat s tim, ze by mela jist, tim min chce, jezis ja nesnasim decka co blbe ji, to je neco na me 😅

abra
autor
7. čer 2010

@betelgeuzz aha, no tak jdu studovat, pac sem pozadu, stydim se 😅 😅 😅

butt
7. čer 2010

@abra snad se ti mala s tema plinkama umoudri... a ty dva dny na ostro jste zvladly?nebo to bylo pro tebe na prasky? 🙂 jinak me jsou milosrdni taky celkem sympaticti, ty zachody nemaj moc vyreseny, to je fakt...no nejak to preziju 🙂 stejne nejvic podle me zalezi, na jakej personal clovek narazi..a to bohuzel neovlinim, budu doufat 🙂 a dik za uklidneni, ze existujou i dalsi nezodpovedny tehule, kt kupujou veci na posledni chvili 😀 ale tebe omlouva, ze jsi rodila driv 😉 ja se chystam do dm tenhle tyden, tak tam snad dokoupim posledni zbytky a pak uz taky budu zopdovedne nachystana tehule 😀

jinak vase reseni prikrmu a kasi me desi 😅 zatim delam, ze se me to netyka 😅 ale uz se vidim, jak vam tu budu za chvilku brecet, co mam male davat 😀

chaarleene
7. čer 2010

@butt já jsem taky sháněla věci na poslední chvíli 😉 tašku do porodky jsem dobalila v 39. týdnu 😀

butt
7. čer 2010

@chaarleene tak vidim, ze jsem naprosto normalni 😀 me jen trochu vydesila @halintoa , ze uz ma koupeny plinky 😀 ja si zacla chystat tasku pod natlakem manzela 😀 , byl z toho dost nervozni, ze nic nachystanyho nemam, tak jsme vzala tasku, hodila do ni rucniky, oddaci list a pororodni vlozky a hned je klidnejsi 🙂

a kdyz jsem u te tasky, jaky etericky olejicky byste doporucily k porodu? (jestli se to uz probiralo, tak reknete a ja to zkusim dohledat🙂)

halintoa
7. čer 2010

@hexi zaujímavá otázka 🙂 . Ako povedala butt, je to o úcte - ku sebe a svojmu telu, ako aj k okoliu a životnému prostrediu.
Eko - žijem na dedine a je mi smutno z toho, ako málo ľudí tu separuje odpad. Žijú štýlom - Ja, ja len ja a po mne môže prísť aj potopa ☹ ... Ale ja chcem, aby moje deti vedeli, čo je to čistý vzduch, aby videli ako ja srnky a veveričky vo voľnej prírode a podobne. Pre mňa je samozrejmé separovať odpad - čo sa u nás netriedi zabalím svokre do tašiek a ona to v Bratislave hodí do príslušných kontajnerov alebo odnesie do zberného dvora. Prechádzam z chemických pracích a čistiacich prostreidkov na šetrné pre prírodu- btw. sliz na pranie je hádam najlacnejší prací prostriedok aký poznám 😉 , aby som neznečisťovala naše toky a prírodu. Plienky pre malú (aj ostatné deti ktoré plánujem) mám nakúpené látkové - tona odpadu iba z jednorazových plienok vyprodukovaná jedným dieťaťom z časom rozkladu 500!!! rokov je pre mňa silný argument a navyše sa nemusím báť chémie, ktorou sú napustené jednorazovky, aby moč v nich zgelovatel a pod. Ja používam z toho istého a aj z iných dôvôdov pre seba látkové vložky. Nákupné tašky - igelitky nepoužívam - nosím si svoj Envirosax - http://www.envirosax.sk/ pohodlne v kabelke a jednorazová investícia doňho sa mi x-krát vrátila ako finančne, tak dobrým pocitom. A takto by som mohla pokračovať donekonečna....

Bio - mám úctu voči svojmu telu, ktoré mi dobre slúži a teraz navyše živí aj moje milované dieťatko 😵 , tak je pre mňa prirodzené, že sa mu snažím dať čo najlepšie pohonné látky a nie chemikálie, ktoré mi ho budú postupne ničiť. Bio potraviny sú podstatne drahšie, uznávam, preto netvoria príliš veľkú časť nášho jedálníčka, ale aj tak si vyberám - nekupujem "mňamkové" ostro oranžové, zelené a iné malinovky už len kvôli tej prirodzenej farbe :-P, radšej uprednostním vodu s citrónom. Sledujem obsah éčok v potravinách a vyberám si proste to lepšie, hoci aj nie bio. Pomazánky pripravujem doma, tresku som nejedla ani nepamätám, lebo mi stačí pozrieť zloženie a prejde ma chuť, môjmu manželovi už pár rokov robím detské výživy, lebo mu chutia a viem, čo do toho dám - z našich nepotrekovaných jabĺk a teraz budem aj malej robiť výživky miesto kupovania - je to za jedno lacnejšie a za druhé mám istotu, že tam nejde žiaden chemický sajrajt. To isté bio kozmetika - to čo zjem ešte trochu "očistí" žalúdok a enzýmy, ale to čo dám na svoju/detskú pokožku - to ide priamo do tela, krvného riečišťa... Asi som trochu cáklá, ale neviem sa prinútiť používať darovaný oriflame krém ani na zmäkčenie chodidiel, nie to aby som ho šupla na ruky, alebo tvár... Atď... Áno, zaberie to spočiatku trochu času ako všetko o čo sa zaujímaš, ale predsa sama píšeš, že pre svoju dcérku chceš len to najlepšie 😉 .

@butt Nestresuj. Je fakt, že mi do komplet výbavy chýba už asi iba 10 položiek - čakám na podporu, aby som ich mohla kúpiť a mám všetko od postielky po sieťované nohavičky do pôrodnice, ale som nezamestnaná a mám čas to riešiť 😉 .

chaarleene
7. čer 2010

@hexi já ti můžu poradit, jak přecházím na eko a bio já... vždycky, když mi v domácnosti nebo v kuchyni něco dojde, tak si rozmyslím, jestli to vážně potřebuju (např. tekuté polévkové koření, které jsem dávala jen do majdy na naložení masa - tj. měla jsem ho kvůli jednomu receptu 😅) a když jo, tak se poohlédnu po přírodnější variantě 🙂 tímhle způsobem už vlastně v koupelně nemáme žádnou chemii, všechno alverde (šampony, sprcháče, mýdla, tělové mléko,...) totéž s čisticími prostředky 🙂 třeba ti nebude všechno vyhovovat, já jsem například po roce praní v Ecoveru zpátky u chemie (s tím, že plenky a ručníky peru ve slizu, oblečení pro malou v Ecoveru delicate a naše věci peru v Persilu sensitive), protože oblečení po pár dnech ve skříni nejenže nevonělo (to bych přežila), ale vyloženě zatuchle smrdělo 😒 ale zvykla jsem si místo aviváže dávat jablečný ocet a rozdíl je minimální - takže aspoň něco 😅 na záchod střídám Domestos s Ecoverem, protože bohužel se mi tam dělají dost usazeniny a nepomáhá na ně nic (ecover, ocet, sliz, drhnutí) 😒

co se týče kuchyně a vaření, tak jsem dopoužívala všechny kostky, polotovary, dochucovadla atd. a další už jsem nekoupila, snažím se vařit ze základních surovin, jíme víc zeleniny a ovoce, snažím se kupovat kvalitnější věci a tak 🙂

ber to tak, že i po malých krůčkách lze ke zdravému životnímu stylu dospět, není třeba všechno násilím změnit v jednom okamžiku 🙂

hexi
7. čer 2010

halintoa a chaarleene krasne ste to napisali uz tomu chapem a chaarleene ty si mi to najlepsie napisala teraz uz to i ja pomaly zacnem tak robit diky moc dufam ze pomaly ale urcite do toho zapadnem

abra
autor
7. čer 2010

@butt jo, ty dva dny se daly, uz jsem ji tak mela nekolikrat, kdyz se osypala na zadku a lecily jsme 🙂 jenom v nositku to byl trochu adrenalin, ale jako musim rict, ze me pocvrkla jenom jednou a trosku 😎 Ja jsem taky delala ze se me prikrmy netykaj a ted jancim 😀 😀 😀

@butt k porodu jsem si vzala olej s damaskou ruzi a kdyz sem si k nemu tam cuchla, taxem se pozvracela 😅 😅 Stejne tak dopadlo osvezujici matovy piticko z dm 😀

@chaarleene tyjo, co je tekuty polevkovy koreni? to zni silene 😅 😕

chaarleene
7. čer 2010

@abra no, jmenovalo se to polévkové koření klasik, bylo to takový tmavě hnědý s malýma kouskama 😅 😖 😀

@butt já jsem s sebou nic neměla, protože u nás v porodce mají tolik olejíčků, že by to bylo nošení dříví do lesa 😀 něčím mě pořád patlaly břicho, prý aby se zesílily kontrakce a potom aby odešla placenta... ale vůbec nevím čím 😅