Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

betelgeuzz
27. únor 2010

Juju, tím se vůbec netrap. Je opravdu velmi malé procento žen, které nemůžou kojit. Radši si něco dopředu o kojení načti, nebo si zajdi na kurz, poznámky si vem s sebou do porodnice, protože pak se na to těžko vzpomíná. Do porodnice si můžeš vzít i kojící čaj, my jsme nafasovaly termosky a mohly jsme si nalívat buď uvařený nemocniční, nebo byla k dispozici horká voda na zalití vlastního. Pokud používáš homeopatika kup si Ricinus communis 5 CH. A sežeň si kontakt na nějakou laktační poradkyni, kdyby byly problémy, ať tě příjde zkontrolovat a poradit.

Hermi, pila jsem čaj podle Stadelmann. Měla jsem i nějaké kupované, např. v práci, abych nemusela řešit sypaný. Já myslím, že se může pít hned od začátku, ale já si ho namíchala, až jak jsem se dostala k té knížce.

juju
27. únor 2010

no ja viem, ze je to asi skoro riesit, ale ved viete same, ze ked ste boli tehotne tak vam hlavou prechadzalo hocico 😀 nasla som v bio obchode rozlicne bio mlieka, tak hadam budu lepsie ako z lekarne, nie? (to iba pre pripad, ze by som nemala) a mali tak aj kojenecke mlieko zo spaldle 😕

hermi, mozeme blahozelat k tehu? 😵 aj Weleda ma kojenecky porcovany caj

betelgeuzz
27. únor 2010

Juju, jasně, chceš být připravená.

To jsem se taky chtěla zeptat, proč Hermi řeší těhotenské čaje? Že by? 🙂

herminka
27. únor 2010

Betel, aha, díky.

Blahoželať zatím bohužel není k čemu. Jen se předem ptám a ukládám buď do hlavy nebo do Wordu 🙂

juju
27. únor 2010

hermi, radsej si ukladaj do Wordu,lebo ak budes mat ako ja tehotensku demenciu = budes vsetko zabudat 😀 tak ulozene v hlave ti nepomoze ale ak sa nieco rysuje tak dopredu blahozelame a drzime palce 😵

mneme
27. únor 2010

ahojte, chcem poprosit o radu - ake etericke oleje je kvoli voni (namiesto avivaze) vhodne pridat na extra plakanie pradla k octu a v akom mnozstve? je levandula ok, nenecha skvrny?

luthien.k
28. únor 2010

mneme, já přidávám levanduli, asi tak pět až deset kapek (už půl roku) a žádné skrvny nepozoruju 😉 Ale jako po aviváži to určitě nevoní, jenom tak opravdu slabounce 😉

luthien.k
28. únor 2010

juju, já bych raději, co se kojeneckých mlíček týče, dala přednost osvědčeným a kvalitním kojeneckým mlékům známých značek, jako je třeba Nutrilon. A pokud máte v rodině alergie, tak určitě dát hypoalergenní mléko! Ale je opravdu brzy toto řešit a jak radí holky, co nejvíc si nastudovat o kojení a hlavně v porodnici pořád "otravovat" sestry, aby Ti s ním pomohly. Já za nima chodila pořád, aby mi zkontrolovaly techniku sání atd. a nelituju (i když jsem si občas připadala jako blbec 😅 , ale lepší, než s s tím pak trápit doma).

luthien.k
28. únor 2010

cecil, jojo, tak jak to popisuješ s tím ořechem, to je jasná alergie. Ořechům se určitě vyhni, protože další setkání s ořechem by mohlo vyústit v anafylaktický šok, potravinové alergie se mohou stupňovat...

soanpe
28. únor 2010

juju
já bych teda v žádným případě netestovala boi a špaldova mléka na novorozenci 😅
přece jen ty osvědčená UM mají nějakou tradici a zkušenosti s výrobou počátešních mlík.
neupínej se na vše boi, protože třeba zrovna tvému dítěti to bio nebude
vyhovovat a budeš muset slevit z nároků 😎

soanpe
28. únor 2010

boi=bio 😀

abra
autor
28. únor 2010

juju, ja sem resila jeste na predchozi diskuzi to, ze nevim, jestli budu vubec kvuli lekum moct kojit, no a vyslo nam z toho tohle:
http://www.babybio.cz/vyzlah.html
http://www.najadashop.cz/zdrava-vyziva-biopotra...
takze sem si pro sichr poridila jednu pixlu tohodle a jednu hypoalergeniho sunaru (pac sem netusila, jestli mala aba nebude po me citliva na kravsky mliko)

mneme - mandarinka pekne voni a je oka pro deti, ale je potreba ji pridat s necim mastnym, treba nakapat do slizu jestli ho pouzivas, ono se to pak lip rozvoni.

josefko, obavam se, ze to mydlo v cr nesezenu ☹

juju
28. únor 2010

dik abra, tak nie som jedina sisi 😀 , ktora to riesi vopred. To Holle mliecko vyzera fajn a ma znacku Demeter, co som citala, ze je naprisnejsia bio znacka a ma aj nemecku testovaciu znacku, tak asi nebude zle to mlieko. Kupim si ho a este aj z lekarne nieco ale budem dufat, ze mlieko budem mat. Mna tiez caka od porodu asi terapia, len dufam, ze to cez leto zvladnem bez nej, co bude aspon nejaky cas na kojenie. Abra a kupila si si uz Neroli? tu je to brutal drahe a ani to nie je takmer nikde nie zohnat 😖

erinka83
28. únor 2010

hermi, přesně ten weledí krém mám a mažu, teda používám to i na ty ručičky 😕 Ach jo, tak prcku máme skoro OK, ale ty ručičky ☹ Zítra jdem do poradny, tak jsem zvědavá, co na to dětská....

Holky, dost jsem zhubla, já si toho teda nevšimla, ale mamka mě poslala na váhu, že jsem nějaká vychrtlá, mám o 7 kg míň než před těhu a děsně mi padají vlasy ☹ Myslím, že jím dost, ale kdo ví... Měly jste taky takový problém? Co mám jíst "výživnýho"? 🙂

soanpe
28. únor 2010

http://www.saloos-shop.cz/stranka/8/ucinky-esen... jak řešíte ty oleje, tak tady máte docela slušný přehled a zároven eshop

luthien.k
1. bře 2010

eri, to se určitě ještě spraví (ty ručičky), důvěřuj Věrce a společně určitě na něco přijdete 😉 Dětská Tě maximálně pošle na kožní a tam dostanete kortikoidy, ale to jen tipuju 😝 😀
Padání vlasů je normální, mně padaly strašně a upravilo se to až cca před měsícem, takže něco přes 7 měsíců po porodu. Teď už mi rostou nové, mám takovou mini ofinku z nových vlasů 😀 To hubnutí není moc dobré... Z těla se tak z tukových zásob vyplavují usazené škodliviny do MM 😒 A co tak obvykle jíš?

erinka83
1. bře 2010

luthien, čekám modrou indulonu 😀 Chci aby o tom věděla a viděla to, ale kortikoidy nechci ☹ Chci se zeptat i na jiný věci, nejdu tam kvůli tomu...
No řekla bych, že jím dost, ale když nad tím přemýšlím, tak to jídlo asi šidím, jak to pití ☹ Taky jsem se musela víc zaměřit na to, abych fakt pila dost...
Snídaně: většinou nějaká kaše - ovesná, kuskus... svačina - domácí buchta nebo ovoce, oběd - brambory, rýže, těstoviny, pohanka, jáhly... se zeleninou, sýrem (teď ne), luštěniny... sváča - ovoce, buchta, večeře - vařím oběd na druhý den, nebo domácí chleba s pomazánkou, kuskus.... a pak většinou ještě ovoce... Maso asi 1x týdně, ryby taky...

luthien.k
1. bře 2010

eri, já bych řekla, že u Tebe ve stravě chybí trochu bílkoviny...Možná bys měla jíst častěji maso - krůtí, telecí, králíka... Vzhledem k té bezmléčné (a bezsójové) dietě jinak bílkoviny asi nenaženeš (luštěniny vzhledem k jejich nadýmacímu účinku nevidím jako nejvhodnější). Ale asi moc nebudeš masová, že...? 😅

soanpe
1. bře 2010

luth
jj, to jsem erince taky psala.hlavně luštěniny nejsou tak bohaté jako maso.mám doma chtrou knížku a docela dobře tam je popsaný proč maso jíst.
hlavně ten jídelníček má hrozně jednostranný

josefka
1. bře 2010

juju, k tem mlekum - doporucila bych si najet na stranky vyrobce a podivat se, co o tech svych mlekach pisou, pripadne je zkontaktovat, pokud mas nejaky dotaz. Nezapomen, ze spalda je druh psenice a ty nechces davat diteti lepek alepson do pul roku, nejlepe do roka.
Kdybych nemohla kojit, urcite bych zvolila bio a hypoalergenni formuli, ale asi ne zadnou alternativu, jeste se nepodarilo zformulovat to spravne slozeni.

erinko, holky maji pravdu, mela bys jist vic bilkovin, mas malo vyzivnou stravu, prestoze kvalitni. Padani vlasu muze byt k tomu, bilkoviny potrebujes i pro spravne slozeni mleka, pro svaly a kosti, pro hormony .... ja bych zkusila alespon to kruti maso a obcas rybu, lososa nebo pstruha a nebo zarad vajicka. Do te ovesne kase si davej 1 pol. lz lnenych, dynovych a slunecnicovych seminek - klidne je namel na jemno (v pomeru 2:1:1) a uchovavej je v uzavrene sklenici v lednici, ale ne dele nez tyden. Na ty nebyva alergie a jsou zdrojem zinku a horciku a esencialnich mastnych kyselin, to vsechno pomaha pri alergickych reakcich.

Vic nealergennich bilkovin me nenapada - neco je taky v avokadu, ne tak moc, ale muzes si ho treba zkusit namazat na chleba a na to kousek vajicka.

luthien.k
2. bře 2010

josefka, vajíčka jsou druhý nejsilnější alergen pro kojence po kravském mléku, takže raději to maso. S rybím bych byla taky opatrná, ale to vysleduješ, jestli vám to ten ekzém nezhoršuje. Jinak semínka určitě 😉

aleachim
2. bře 2010

luth, alergen je bílek, žloutek by měl být ok. Proto se i malým dětem nedoporučuje do 1,5 roku bílek dávat.

luthien.k
2. bře 2010

aleach, já vím, ale pro ty, co mají riziko alergií, se nedoporučují dávat pro jistotu vejce celá. Tělo se bez nich v pohodě obejde 😉

aleachim
2. bře 2010

tak to jo, omlouvám se za dezinformaci 😔

josefka
2. bře 2010

luthein, ja myslim, ze je potreba to odzkouset. Erinka nema zadny prijem bilkovin a nejake potrebuje a pokud neji maso, tak kde je ma sebrat? Vejce je dobre vstrebatelna bilkovina a je v nem spousta zivin a dobre se travi. Pokud si da vejce a pak pocka na reakci, tak neni potreba se mu vyhybat, kdyz to bude v poradku.
Ryby jsem take navrhovala ty, ktere jsou nejmene kontaminovane, alergie byvaji spis na morske plody a koryse. Losos ma omega 3 MK, ktere jsou dulezite pri elrgickych reakcich (zklidnuje je), momentalne erinka nema skoro zadny prisun omega 3.
No, je to potreba odzkouset, nema smysl drzet hladovku, ale treba kazdy tyden zkusit jednu potravinu a pak tyden pockat na reakci.
Ja moc nesouhlasim s tim, ze kdyz mam riziko alergie na mleko, tak nebudu pro jistotu jist ani vejce, ani soju, ani sezam .... to pak vede k jednostrane a nevyvazene strave a k problemum v budoucnu.

erinka83
2. bře 2010

Holky, díky 🙂
Josefko, tu dietu bez BKM a vajec, soji... držím něco přes týden a už jen týden budu a budu zařazovat nejdřív vejce, takže to padání a chudnutí nemůže být kvůli tomu, že nejím vajíčka....
Jinak luštěniny Barče problémy nedělají, tak je jím docela dost, cizrnu, červenou čočku, hrášek, ale i fazole a obyč čočku... semínka jsem si dávala do těch kaší, teď jsem trochu opatrnější, ale budu teda zas dávat 🙂
Maso jím v podstatě jen v neděli 🙂 Nějak ho nepotřebuju...rybu jsme měli jednou týdně, teď se taky bojím ☹

luthien.k
2. bře 2010

josefka, jasně, souhlasím, že pokud zjistí, na co malá ekzémem reaguje, tak si může dát rybu, žloutek nebo dokonce vejce. Ale ona je, pokud vím, ve fázi testování, z čeho má malá na ručičkách ekzém, takže by měla jíst co nejvíce hypoalergenně a postupně zavádět problematické potraviny. Jestliže je podezření zejména na mléko, tak sóju vynechat na 100%, protože její bílkovina je velmi podobná té mléčné (to samé výrobky z kozího a ovčího mléka). Ale protože je v péči Věrky, zkušené to ženy přes atopii, tak toto jistě ví 😉
Takže já momentálně navrhuju to nejméně problematické, a to je maso, jak jsem psala, krůtí, králičí, skopové, telecí... Nemyslím, že krátkodobé vynechání některých potravin vede k nevyvážené stravě a problémům v budoucnu 😉

erinka83
2. bře 2010

Vajíčka miluju, předtím jsem jich měla dostatek 😀 A krůtí tu poblíž nikde nemají 🙄 Ale už jsem domluvená s m, že skočí do centra 🙂
Jen doufám, že brzy zjistíme, z čeho to malá má, i když to je spíš běh na dlouhou trať 😒

luthien.k
2. bře 2010

Ať koupí určo chlazené a dej si do mrazáku 😉
Jinak s malou je to fakt asi na dýl 😅

josefka
2. bře 2010

jo tak to jo, ja jsem nevedela, ze je ve fazi testovani 🙂 ..... ja akorat tuhle eliminacni dietu nemam rada a kdyz to jde, tak to resim s klientama obracene, ze vysazuju alergeny postupne. Je to sice delsi (nebo muze byt), ale trosku prijemnejsi, clovek neni tak unaveny a vycerpany z toho, ze skoro neji .....

Akorat u te sojove bilkoviny - uplne az tak nezalezi na podobe, ale na tom, jak pasuje do tvaru protilatky na mlecnou bilkovinu. Tyhle tvary jsou vetsinou jako zamek a klic a i maly rozdil uz zpusobi to, ze nepasujou presne a tudiz k reakci nedojde. Muselo by se zjistit, jestli ji soja vadi nebo ne, ale je fakt, ze ja bych to ze sojou stejne z mnoha dalsich duvodu neprehanela. S tim ovcim a kozim mlekem souhlasim.

erinko a ty sama jsi na neco alergicka? jestli se uz radis s nejakym konzultantem, tak do toho uz zasahovat nebudu, ale jenom jednu vec - predpokladam ze jste spolu resily jake mas pripadne alergie ty a jak ti funguje travici trakt? Zaklad je totiz tam. Jinak verim, ze jsi v dobrych rukach a moje intervence by mohly vnaset zmatek. Kazdy ma svoje metody 😉.