Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

barica
6. říj 2010

@abra muzes mi prosim povedet, co to studujes za skolu? je mi jasne, ze je to nejaka o zdrave vyzive, coz by me hoodne zajimalo a je mi jasne, ze to vsichni vedi, co je to za skolu a kde je, ale ja jsem tuto info nejak asi prosvihla🙂

barica
6. říj 2010

@abra olivovy olej ci jakykoliv jiny olej - pisu, jak jsem precetla v knize o makrobiotice🙂...

a propo, jak mam skladovat otevreny kokosovy olej, v lednicce, nebo staci ve spajzu? pisi tam do 20 st., tak by mozna i spajz stacil?

herminka
6. říj 2010

@barica Klidně ve špajzu. Já ho tak skladuji už asi 3 roky a pořád drží beze změny (v létě, kdy je vedro i ve špajzce, ho dávám do lednice).

didi35
6. říj 2010

@barica ja semienka pridavam na par poslednych minut do varenia. Potom obilovinu + zeleninku + semienka mixujem - hoci makrobiotika mixovanie nedoporucuje, len pasirovanie...

butt
6. říj 2010

@juju jj mas pravdu s tim ozuzlavanim bradavky, budu na to vic dbat 🙂

@abra 😀 😀 😀 😀 vis ceho se desim ja?ze az mala uvidi, jak se tata stravuje, ze ho bude chtit napodobovat 😒 hele a mohla bys mi vysvetlit, jak je to s tim vystavovanim vyssim teplotam u olivovyho oleje?bavila jsme se se znamou, ze smazi na extra virgin oliv oleji a me nekdy utkelo, ze se to nema, ale samozrejme jsem zapomnela proc 😅

abra
autor
6. říj 2010

@barica nepisou v ty knizce nahodou proc? to by me zajimalo, ja mam jednu taky doma,ale nestihnu se podivat a kdyz uz na to budu mit cas tak to zapomenu, ze jsem se chtela podivat 😀
jsem na kurzu vyzivovy poradce 🙂

@butt jo tak toho se desim taky, uz vidim jak u stolu si vsecky deti lejou hory kecupu do talire po vzoru tatinka 😖 😒 ☹ 🙄 🙄
ty rostlinny oleje krome kokosovyho nejsou na vysoky teploty staveny a pri teplote nad urcitou hodnotu (tusim 230, ale nejsu si jista) se stavaji karcinogeni, takze by se na nich nemelo smazit ani nijak moc varit, proste je davat za studena.

butt
6. říj 2010

@abra a po veceri sporadaji balicek chipsu 😀 😀 😀 diky za vysvetleni!snad si to konecne zapamatuju...

abra
autor
6. říj 2010

@butt ty blaaho, nocni muraaaa 😀 nas asi pak odvezou k dr chocholouskovi 😀 potkame se tam jo? 😀

herminka
6. říj 2010

Potkáme se tam všechny 😀 (můj muž taky není vzorem zdravého stravování).

butt
6. říj 2010

@abra jasny 😀 😀 no manzel ma nakazany, ze pred detma se musi tvarit, ze zelenina je mnam, stejne jako pohanka a podobny veci a naopak nesmi ukazovat, ze ji takovy fuj veci, jaky ji 😀 tak jsem zvedava, jestli se to povede 😀

butt
6. říj 2010

@herminka 😀 😀 holky co my to mame za chlapy? 😀 😀

abra
autor
6. říj 2010

@butt to mas dobry, m. me rekl, ze ani nahodou se nijak omezovat nebude, pac to by musel jist vsecko natajnacku ☹

petuli80
6. říj 2010

Abro, ještě pár tvých testů a čísla ho nakonec udolají 😉

abra
autor
6. říj 2010

holky, co si myslite o medu pro deti? Mala me nechce vubec pit nesladky, i kdyz jsem to zkousela vsemozne a s kdecim, tak ani houby, takze jsem sladila glukopurem,jenze me prijde, ze ji toho tam proste davam hrozne moc (kdyz dam min tak to potvora pozna a nepije to), no takze jsem zkusila dat lzicku medu na flasku caje a krasne to pije, akorat tedko nevim, jestli je to uplne koser, kdyz je med alergen ☹ co myslite?

herminka
6. říj 2010

Abro, já bych měla strach dát med tak malému dítěti, obzvlášť, když je malá alergička. Navíc jsem se ještě dočetla toto (doufám, že Tě nevyděsím): "Nikdy nedávejme med dětem mladším než 1 rok, protože může obsahovat spory bakterie Clostridium botulinum, ke kterým jsou malé děti málo odolné. Tyto spory mohou začít pučet a produkovat smrtelné jedy. Starší dětí maji vyvinutou již dostatečnou odolnost vůči těmto sporám."

Co třeba javorový sirup nebo nějaký slad (ale houby vím, jestli se můžou podávat tak malým dětem).

abra
autor
6. říj 2010

@herminka tos me teda vydesila, uka kde to pisou tyjo

herminka
6. říj 2010

Píšou to tady http://dadala.hyperlinx.cz/hypsladkuch/med/medr... , teď ještě hledám dál a tu je uvedení na pravou míru http://www.vceli-produkty.eu/caste-dotazy/med-b...
Ale i tak bych byla obezřetná (spíš tedy kvůli alergii než botulismu).

blovitc120
6. říj 2010

Ak sa môžem pridať, tiež dostávam infarkt, keď vidím, čo MM do seba pchá 😝 😠. Salámy, klobásy, plesnivé syry, potom také tie klobásy a salámy obalené v plesni (chce sa mi grcať, keď to vidím a cítim) tony nanukov a komerčných sladkostí no hrôza. A dcéra s obdivom pozerá, ako to ocko do seba tlačí. Minulý víkend som nebola doma, bola som na stretnutí z VŠ a dala mu príkaz, čo jej má dať jesť, tak mi večer volal, že nevie prečo, ale okrem 8!! plátkov salámy nič nechcela večerať. Navyše od ich spoločného víkendu nechce piť vodu (dovtedy pila väčšinou vodu), ale osladený čaj (tvrdil, že jej bola zima, tak jej navaril bylinkový čaj a osladil "našťastie" melasou). Keby sa dalo cez mobil škrtiť, bola by som už vdova 😠

petuli80
6. říj 2010

Abro, já četla o medu i javorovém sirupu, že se malým dětem fakt nemají dávat, z důvodu, co píše herminka. Zerzán se Strnadelovou doporučují tepelně upravené ovoce, obilné slady a amasaké, to můžeš udělat z rýže, jáhel, kukuřičné polenty, krup i z pohanky.

abra
autor
6. říj 2010

@herminka uf, tak jsem klidnejsi, ten co mam je zpracovavanej hodne kvalitne. no ja fakt nevim, zda se me 1 mala lzicka medu lepsi nez 4 vrchovaty glukopuru ☹ fakt nevim ☹

abra
autor
6. říj 2010

@petuli80 ovoce je na nu sladky malo na piti, zkousela jsem ruzny vyvary z jablek a tak a houby ☹ a obilnej slad ji urco dat zatim nemuzu ☹

herminka
6. říj 2010

@abra Hm, to je fakt těžko říct ☹ Možná zkusit někde zjistit, který med je co do alergičnosti nejbezpečnější. Ideální by bylo, kdyby pila nesladké, ale to není tak jednoduché, že? Člověk má nějaké ideály, ale dítě se pak podle nich nechová 😀
A co třeba rozvařit a rozmixovat sušená jabka? Je to blbost?
Třeba ještě "dětné" holky s něčím přijdou 🙂

abra
autor
6. říj 2010

@herminka no kez by ☹ ale proste to nebere ani nebrala ☹ to me jako hodne stve ale nenadelam nic, treba ju casem preucim (snahy furt mam 😀 )

luthien.k
6. říj 2010

@abra, mm starší dceři vždy sladil čaj jablečným moštem, tak třetinu až půl moštu a zbytek čaj. Já tak dávám pít malému jen ten ředěný mošt, protože nečajíčkujeme (jen výjimečně šípkový čaj, normálně z drcených šípků). Ale to se bojím, že taky nebude dost sladký...
Teda holky, co to máte za chlapy? 😀 Ten můj jí vše, co mu dám, zatím mi hodil na hlavu jen jediné, a to sójový jogurt a těm nezdravým pochoutkám, co jste tu popsaly, mám problémy odolat hlavně já 😅 😀 Například pohankové placky má raději než bramboráky, miluje kuskus se zeleninou, k večeři vyžaduje lehké polévky nebo saláty a když zatoužím po nějaké klasice, tak mi to víceméně vyčítá... 😉 Taky si samozřejmě dá i něco nezdravého občas, na chuť, ale jinak mě ve zdravé výživě hodně "drží" on 🙂
Jinak díky za info s tím extra virgine oliváčem, já jsem vždy nechápala, že v těch pořadech typu Kluci v akci (dokud jsme měli televizi 🙂) na něm vždy smaží a tak, protože všude jinde jsem slyšela o té karcinogenitě při vysokých teplotách...

juju
6. říj 2010

@ abra ja som zasa citala ye javorovy sirup je ok pre deti 😅 tak neviem a skus melasu

juju
6. říj 2010

baby a vy jete ukazkovo ako sa ma? 😕 waw, tak to mna teda prichytite napr s Bio nutelou a ked som na SK tak neodolam Hermelinu a najde sa toho viacej. Dolezite aspon pre mna je ze vacsina jedal su zdrave 😅

butt
6. říj 2010

abro tak to slazeni nejak vyzkoumej, ja to zatim odmitam resit, pze moje dite bude pit bez problemu vodu, ze 😀 😀 ale kdyby nahodou ne, tak se na tebe obratim 😀

juju ja vubec nejim 100% ukazkove..ale jak rikas, jde o to, ze se snazim a vetsina jidel je rozumnych.. 🙂 muj manzel je schopnej nekolik dnu v kuse nejist zeleninu, ale balicek chipsu vecer je uz skoro pravidlem...a to mi prijde na hlavu ☹

blovitc120 pekny 😀 😀

luthien, tak ted ti ho budeme vsechny zavidet 😀

luthien.k
6. říj 2010

@butt, proto jsem to psala 😀

Já teda ukázkově nejím, hlavně když jsem třeba u rodičů, to je té klasiky až moc a to se vždy těším, až si doma něco lehčího a zdravějšího uklohníme 🙂

terezkaq
6. říj 2010

že vám sem lezu.... 😉
@abra dcera taky nesladké nepije a já používám rapaduru - sušenou třtinovou šťávu. přišlo mi to jako takové nejmenší zlo, sice sladký jako sladký, ale rapadura je aspoň hodně bohatá na minerální látky 😉 a navíc je to dobrý 🙂 třeba ta melasa má takovou zvláštní chuť, taky jsem jí zkoušela, ale neuspěla jsem s ní

petuli80
6. říj 2010

Ještě mě napadlo, jak jsou na tom co do alergenů datle? Pak by se dal použít datlový sirup, prostě datle namočený v teplé vodě pár hodin a rozmixovaný . Asi to ale o.k. nebude, co, je to exotika a poměrně těžko stravitelná... Potvůrka Vika, zdá se má chutě po tatínkovi 😉