Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

betelgeuzz
2. led 2011

@jasekd jáhly uvař a smíchej s nějakou zeleninou, masem, v podstatě je můžeš používat jako rýži. Nebo se z nich dá udělat i sladká kaše. Ještě se dají koupit jáhlové vločky, ty jsem zatím používala já, protože Ali má problémy s kousky a ty vločky se líp mixují a rychleji uvaří.
Pokud to hlídání Martin nese dobře, tak na tom taky nevidím nic špatného. Naopak závidím, Ali je špatná, když je někde sama hodinu a radši usne 😀
Já to teda jídlo malé za blafy nepovažuji. Vždycky to po ní dojídám. 🙂 Vždyť je to zelenina, jenom bez soli. Člověk aspoň zjistí, jak ta zelenina vůbec chutná 🙂

betelgeuzz
2. led 2011

@abra a s tím žloutkem to zapíkáš, nebo ho tam dáš uvařený?

jasekd
2. led 2011

@aemmi
@abra Ona tu totiz existuje diskuse o hlidani 9 mes. ditete, a tam jsou docela radikalni nazory, ja tam radsi nic nepsala. Pokud by mi dite u nich plakalo nebo ho rvali buckem a parkama, tak ho tam nedam, ale kdyz se to libi vsem, myslim, ze to kluka i obohati bejt s jinejma lidma, se mnou je kolikrat otravenej, protoze vzhledem k tehotenstvi na nej nemam tolik sil, manzel s nim blbne, houpe ho, zveda do vysky, to ja udelam tak dvakrat a konec 😝 A obe babi i dedy ma moc rad, az zacne plakat a bude mit to mamankovsky obdobi, tak tam budem chodit jen spolu a samotnyho ho nenecham, to je jasny. Ale ta diskuse je ostra skoro jako ty o ne/kojeni 😀
@abra co je to jahelnik? Jak rikam, jsem ve zdrave vyzive mimo, jim zeleninu, ovoce, spis zdrave veci, ale tohle zrni vlastne vubec neznam 😀 Koupila jsem si nejakou knizku varime detem, tak tam mrknu, stala asi 40 Kc, tak jsem ji ani nestudovala, co v ni vubec je.

jasekd
2. led 2011

@betelgeuzz No treba ryze se zeleninou je OK, na tom jsem zila 6 let na medicine na koleji (rychle a levne), ale treba brambory, mrkev zmixovany, nic moc, a vrchol pro me byla cervena repa, smrdelo to strasne, ale ja jsem omluvena tehotenstvim, natahujou me i kupovany sklenicky. Ja bych to nedojidala ani kdybych si to prisolila, pockam, az to bude jist v normalni konzistenci, i kdyz jasne ze v tom nic spatnyho nema. Ted ji s manzelem tu cervenou cocku, tvari se vselijak, ale papa 🙂

abra
autor
2. led 2011

@jasekd o cem vsem se nediskutuje 😀 Tak to pis jenom tady nam a hotovo 😀 Kojici diskuze neznam, ani znat nechci, pac kojici extremismus dnesni doby me pekne sejri 😒
Ten jahelnik je jako jahelnej nakyp, das uvareny jahly, vejce, mliko, ovoce, med, prikryjes to slehanym bilkem a zapikas, pro dite to upravis podle veku a alergii, takze pro malou to delam jenom s jahlama, ovocem a medem a tim zloutkem. Mala si to oblibila v rebiu, tak ji to delam i doma 🙂

@betelgeuzz zapikam, aby se to jako chytlo dohromady a slo to krajet

jasekd
2. led 2011

@abra Jo, je to hruza, ty diskuse, ja uz svoje nazory pisu jen do tech diskusi, kam chodim casto, tam spolu treba nesouhlasime, ale nesezerem se. To kojeni je vubec vybusny tema, hlavne ty, co plne kojej a hlasaj ty nazory, ze nekoji jen lina matka apod 😀 Dobrej napad s tema jahlama. My nakyp nejime, ale dite by to jist mohlo.

abra
autor
2. led 2011

@jasekd u nas nakypy taky moc nejedou, teda u me moc ne, ale tenhle je teda dobrej, ja si ho delam zvlast s nastrouhanou chalvou, ta kdyz se tam rozpece, to je neco 😵

hele, mrknete na nositka z r. 1973 🙂
http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=78

btw vcera sem si vyslechla prednasku o nevhodnosti capacku (mame liliputi kozeny) - nevhodny, neprodysny, stahujou a vubec jsou deeesne spatny 😒 😖 tchan je asi ortoped a my o tom jenom nevime

abra
autor
2. led 2011

holky, neznate nekdo tyhle lahve? jsou stejny kvalitou jako siggy? http://www.branakdetem.cz/aqua-skinny-lahev-11.htm

anysek85
2. led 2011

@abra Já o nich slyšela, že jsou složením stejný. Já dostala od Ježíška drahou Siggovku a byla samozřejmě vyrobena v Číně... Vím, že se tam dnes vyrábí už takřka vše, ale u těch Siggovek mě to trošku zarazilo. Podle mě už za tuto značku nemá cenu platit, protože už opravdu platíme pouze za tu značku...

Dále přidávám osvědčený recept na úpravu bulguru - dělám ho v létě z čerstvých hub, ale jistě by to bylo dobré i z hub naložených.

150 g pšeničného bulguru | 400 ml vody | 4 lžíce oleje | 2 cibule | zelená petrželová nať | bazalka a dakší bylinky dle chuti | 300 g jedlých hub | 100 g nakráj. celeru | 1 středně velká mrkev | 2 stroužky rozetřeného česneku | 1 čerstvá paprika nakráj. na nudličky

Postup:

Houby nakrájíme na tenčí plátky a osmahneme na oleji. Přidáme cibuli, celer, mrkev, česnek, podlijeme trochou vody a dusíme 15 minut. Pak přidáme bulgur, zalijeme 400 ml vývaru a společně dusíme ješte 15 minut. Nakonec přidáme nakrájenou petrželku a bazalku. Dochutíme kořením, případně vmícháme smetanu. Posypané sýrem podáváme s bílým a červeným zelným salátem.

Moc dobré 😵.

Ad Silvestr: My byli v v hotýlku na rakouských hranicích a objevila jsem tam hrozně dobrou rakouskou bylinkovou limonádu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Almdudler

Nabízeli i nesladkou variantu. Nedělám si iluze o biosložení, ale bylo to moooooooooc dobré a mělo to velmi příjemnou bylinkovou chuť (tipla bych heřmánek a lipový květ). Mají to v Bille a pro těhule (a nejen pro ně) se mi to zdá ideální na večírky a party a je to příjemná alternativa k těm sladkým srajdám typu Mirinda 😕 😝 . O půlnoci nikdo ani nepoznal, že si nepřipíjím šampáněm 😀. Mám v plánu to v lednu nakoupit na manželovu narozeninovou party jako sladké nealko.

A k tomu nezdravém jídlu 😀 - my se přecpali uzeným lososem, vepřovými řízky a bio gazdovskou parenicí 😀. Ale zase jsme se hodně hýbali, tak kila nepřibyla 🙂

anysek85
2. led 2011

@erinka Gratuluji k těhu 😵.

anysek85
2. led 2011

A ještě jedna otázka, tak nějak na všechny... Holky, jak jste to měly s přibíráním cca do čtvrtého měsíce? Existuje nějaký doporučený počet kilo, která je normální přibrat? 😅 (sorry za hloupou otázku 😀) Já zatím nepřibrala nic a vůbec mi to nevadí, ale Dr. se začíná tvářit divně... Přitom náš chlapeček odpovídá - naopak je trochu napřed.

andelka
2. led 2011

@jasekd tu diskuzi jsem taky četla a popravdě já se malého občas ráda zbavím 😅 Mamka bude ještě 14 dní pracovat a pak jde do důchodu, takže se strašně těším, že začnu chodit pravidelně plavat 🙂 Teď sem tam vcyužívám toho, že mě Dany od oběda do 18h nepotřebuje kvůli kojení a chodím si sama oběhat obchody a tak. A čeká mě zase práce do školy, takže si Dany babičky asi dost užije.Ale on je na ni zvyklý, takže je to OK 🙂
Jo a jáhlové vločky používám taky, kombinuju to s ovesnýma a dělám si z toho kaši. Na jáhly se dlouho chystám, že koupím a zplichtim ten jahelník, zbyly mi sušené švestky, tak nasladko by to mohlo být mňam. 🙂
Červenou čočku dávám do zeleninové polívky.
@anysek85 jé, další recept na bulgur, dík 🙂
já jsem nepřibrala vůbec nic do 21tt 😅 Dr neříkal nic, Dany byl ukázkové mimčo. Neměla jsem ani nevolnosti, takže v poho. Přibrat by se mělo průměrně 10 -12kg, záleží na výchozí hmotnosti prej, kdo byl hubenej může přibrat víc, 12-16kg, kdo je tak normální 10 - 12kg a kdo má nadváhu (jako já na začátku těhu) 😅 tak 7-10kg. Ale je to indivindi.

andelka
2. led 2011

@jasekd tak jsem mrkla a našla jsem recept podobný jak psala Abra 🙂 určitě udělám
http://www.recepty.cz/recept/jahly-se-svestkami...

jasekd
2. led 2011

@anysek85 Oni koukaj divne, at priberes malo nebo moc 😀 Jestli je dite OK, tak bud rada. Ja ted pribrala behem prvniho trim. cca 3 kg a s tim byli spokojeny. Ted uz je to horsi 😀 Ale ja mam opet bricho ja tesne pred porodem, hodne vody, na Silvestra se lidi ptali, zda tam nehodlam rodit 😝
Ted jsemkoukala na zpravy a Italove zakazali vyrobu igelitek (nebo pouzivani v supermarketech, ted nevim presne), melo by to bejt i u nas, a ne zadarmo, aby si kazdej narval 10x vic, nez potrebuje, a pak to vyhodil.

jasekd
2. led 2011

Ja u Martina nabrala celkem asi 14-15 kg, jsem normalni, ne vychrtla, ne tlusta (167 cm, 55 kg, teda bejvavalo pred Martinkem 😀 ) Po M. mi zustaly 4 kg navrch, ktery jsem nestihla shodit, takze ted vychozi vaha asi 59 kg a ted mam cca 68, ach ty Vanoce, ale mam i velke bricho, tak na to kaslu, na prohlidce si sem tam kilco uberu, at nemaj kecy 😀

andelka
2. led 2011

@jasekd též jsem to slyšela, ale taky si teď nevzpomenu jestli to zakázali celkově nebo v supermarketech, ale je to fajn 🙂 já nosím s sebou vždycky takovou skládací šusťákovou tašku, muž dost často kupuje 😝 no a sem tam si igelitku vezmu, dávám to pak do koše, kam sbírám plasty 😅 když je to zadarmo 😅
ty seš číslo, chi chi🙂

chaarleene
2. led 2011

já jsem dělala jahelník podle tohoto receptu a byl naprosto luxusní 😵 😵 😵

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912986-...

jasekd
2. led 2011

@andelka Ja dokud nebyl M., tak jsem si nosila na nakup i mikrotenaky uz drive pouzite, abych nebrala nove, ale ted nejak zapominam. No vsimni si tech buranu, co si to rvou do tasek pomalu celej stos tech tasek, ani to nepotrebujou. a kdyby do toho aspon dali odpadky, ale to ne, na to se kupuji specialni pytle na odpadky, a do tech spec. pytlu na odpadky narvou tyhle mikrot. tasky, protoze je vlastne nepotrebujou 😅 Zakazat, nedavat, smitec 😎 Ja kdyz uz potrebovala tasku, koupila jsem si v Albertu papirovou.

andelka
2. led 2011

@chaarleene jé, ten díl jsem zrovna viděla a zaujalo mě to. Zítra jdu do DM pro jáhly 🙂 ( a jiné věci)

@jasekd myslím že kdyby je nedávali, nic by se nestalo, spíš naopak. Taky když už musím koupit, tak když to jde tak papírovou nebo odbouratelnou (ve Sparu ze škrobu)

aemmi
2. led 2011

holky, až na to, že ta papírová taška nic neunese a škorobová teda jakbysmet 😀 já chodím s batohem 😉

teda, děláte mi tu chutě....bulgur ještě neznám 😝 jen jsem zjistila, že to ted do nejbližší DM mám cca 60 km 😅 😠

petuli80
2. led 2011

Ahoj, než vás dočtu, přeju všem super rok 2011, ať je plný skvělých zpráv a ještě lepších událostí 🙂 Doufám, že máte za sebou pohodový svátky. My se dnes vrátili po asi 10 dnech od mých rodičů a myslím, že mám nějaký to kilo nahoře 😅 @abra, pečlivě dodržuju bílkoviny a už si ani nenavleču ponožky 😀 , takže malá stopro povyrostla, na ten utz jdu teď v úterý (přeobjednala jsem se), tak dám vědět 🙂

andelka
2. led 2011

@aemmi tak to jo, ale člověk ty tašky kupuje většinou když něco náhodou koupí a nemá to kam dát, nebo když se mu nedostává dost tašek a něco zbude, ne na velký nákup, aspoň já to tak mám. Jinak batoh je jasnej, když se vydám vyloženě na nákup, tak beru taky 🙂
Ehm, měla jsem určité tušení, tak jsem se šla podívat do špajzu a samozřejmě jsem tam našla balíček s názvem Hirse - podívám se dozadu co to je a ejhle - jáhly 😀

betelgeuzz
2. led 2011

@andelka dobrý 😀

já taky nosím batoh, nebo mám v tašce velkou igelitku, mám doma i síťovku, ale na tu jsem si nějak nezvykla.

@petuli80 ty jsi měla nějaký problém s růstem? Já jen, že já taky.

jasekd
2. led 2011

@aemmi Nahodou ta z Alberta drzi velmi. Chodila jsem na velkej nakup i sama, batoh na zadech a v kazdy ruce jednoho alberta. Par kilo to unese. Jinak presne jako Andelka, kupuju je az kdyz neni misto v batohu 😉 Jo a bulgur jsem videla v Albertu v tom bio koutku, kdyz jsem kupovala malymu tu cocku a jahly. Pro me je to vsechno jedna velka zahada, moc nemusim ani ten kuskus.

erinka83
2. led 2011

@anysek85 Díky 🙂
A jinak klíííd, hele, schválně jsme se mrkla do průkazky z prvního těhu,mám ji okopčenou 🙂
Takže ve 13tt plus 300g, v 19tt dalších 300g 😀 23tt k tomu 1,3 kg!! Takže neboj, přírůstky přijdou 🙂 Celkově jsme přibrala 8 kg... Když jsem se sestry ze začátku ptala, jestli nevadí, že nepřibírám, tak se smála, ať su ráda 😀 No týden po porodu jsem byla na původní váze, 3 měsíce na 47kg, teďka mám 50kg 😒 Jsem zvědavá, kolik přiberu teď, jestli se vůbec dostanu na výchozí váhu v prvním těhu 😅

erinka83
2. led 2011

Jo a konečně jsem si stáhla Ečka do mobilu (s vydatnou pomocí m 😀 )

aemmi
3. led 2011

@andelka
@betelgeuzz
tak to máme všechny stejně 🙂 jenže já jsem taková, že většinou zásobení taškama do krámu podcením 😅
tuhle byla dobrá prodavačka v Intersparu, říkala náký ženský: paní, tu si neberte, je bio, je drahá a prd to vydrží, no a tu papírovou si taky neberte, ta se vám hned rozmočí 😀 takže dělají tomu "pěknou reklamu" 🙄

@jasekd tak do Alberta jsme moc nechodili a ted si o něm můžeme tak leda nechat zdát 😅 takže jejich taška neznám, já jsem měla jen ty ze Sparu...
jé, kuskus jsem neměla asi rok, ale docela mi chutná, jáhly nemusím, ty mi smrdí 😅 ale poslední dobou mi hodně chutnají kroupy, dělám z nich kroupoto, nebo je jím jako přílohu, nebo i do polévek 😉

andelka
3. led 2011

@aemmi já mám pocit, že u nás ve Sparu (většinou chodím tam, nemám měsíčník, auto, a tam se dostanu za 10 minut pěšky) bio a nebio taška stojí stejně. Ale 100% si jistá nejsem, většinou to nějak poskládám do batohu a tašek co tam mám - i když samozřejmě vždycky je nákup větší, než jsem plánovala 😀 he he, je fakt, že v tomhle počasí papírová taška nic moc 😀
Já kuskus mám ráda, dvám ho do polívky nebo zamíchám se zeleninou, šunkou, sýrem - taková rychlovka 🙂 Na ty jáhly jsem zvědavá. Zkusím zítra, musím koupit vajíčka na to.

@erinka83 to máš fajn, že sis těhuprůkazku okopčila, já jsem na to myslela a pak najednou - jdem se zeptat do porodnice - buch a už jsem ji neviděla, že 😅 docela mě to mrzí. Sice základní vci mám buď ve fotoblogu nebo těhotenském kalendáři, ale není tam všechno. 😒

aemmi
3. led 2011

@andelka já myslím, že takovou tu tenkou malou mají levnější, ale ted už fakt nevím...my jsme taky do Sparu chodili nejvíc, protože to bylo blízko a nebylo tam takový kvantum lidí, jako dycky v Tescu...ted tu máme Lidl, Penny 🙄 hrůůůůza, děs 😒 a Tesco, takže je to jasný 😅

herminka
3. led 2011

Ahoj!
@anysek85 Díky za recept na bulgur. Ad přibírání - otěhotněla jsem s BMI cca 18,7, první kilo jsem přibrala v 16.tt a teď mám nahoře 6 kg, dr. mi nikdy nic neřekl a doufám, že už moc přibírat nebudu 🙂

@abra Vzpomínám si, že jsi před prvním porodem psala o nějakém nápoji (tuším s mátou?) z DM, který si chceš k porodu vzít - můžu se zeptat, o co šlo?

@petuli80 Vaše malá měla problém s růstem? Můj doktor na to měl taky podezření (málo mi roste děloha a břicho mám taky dost malé), ale UZ to naštěstí nepotvrdil. Ale celkem by mě zajímalo, co by mě případně čekalo.

Ad igelitky - nosím s sebou většinou 2 látkové tašky, takže není problém.

A taky mám hloupý dotaz na všechny - je třeba mazat novorozenci na ven obličej? Ve velkých mrazech asi stejně chodit nebudeme (nevím přesně, od jaké teploty se to nemá), ale co takové ty "normální" mrazy a chladné počasí? Říkám si, že ho zababuším a v hlubokém kočáře ho neofoukne, ale zas nechci, aby mu hned olezl ksichtík, že.

Jo, a ještě - jak hustý je ten dětský koupelový/mazací olej Alverde? Dal by se aplikovat i rozprašovačem?