Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

butt
3. bře 2011

@andelka sasule se ksichti na cokoliv novyho 😀 jogurt to je tento: http://www.potravinydomu.cz/produkt/4288-JOGURT... je v baleni 150g, takze akorat 🙂

@abra sbihaji se mi sliny! 😵

juju
3. bře 2011

@alpiinka 😀 😀 ty si fakt optimistka, ale to je kazda mamca pred porodom 😀 ja som si tiez myslela, ze to moje bude dlho spat, potom sa len smiat a hrat, nic z toho sa prvych 7 mesiacov nekonalo ☹ ale sem tam sa narodi aj velmi dobre dietatko 😉 drzim palce....

co sa tyka domacich prac, tak nasa babysitterka zehli, jej dcera nam bude upratovat. Ale zato moj manzel - nieze pomoze, on praveze urobi bordel aj z nicoho, takze na mne ostava denne spratavanie a umyvanie riadu 😝 ale bez 2 pomocnic by som sa asi zblazila, kedze 9 hod v praci + 3 hod cestovanie a zvysok ostane na hranie sa s Emilkom, hygiena, jedenie, pranie, varenie, nakupy, upratovanie, no a cosi zvysi aj na spanok 😒 matka je fulltime job ale tomu nikto neveri okrem matiek 🙄

baby ja chcem malemu na prve narodky upiect nejaku zdravu bio ALE cokoladovu tortu - myslite, ze je to v poho? on sa totiz netvari, ze by chcel mat nejaku alergiu a navyse mu uz robili alergologicke testy a vsetko bolo ok. Uz som mu dala aj bielok, pomaranc, bio sunku, maslo a tvari sa mimoriande spokojne ale UM vela neda, zato chlieb by do seba pchal aj v spanku / ten mimoriadne zboznuje 😅

luthien.k
3. bře 2011

@jasekd, reis drink mléko v pohodě nahradí, jen do pudinků je třeba dát cca 1,5 - 2x víc pudinku, než bys dala do mléka, protože jinak to nezhoustne, ale o tom nedávno psala @erinka83 myslím... Místo palmového tuku bych dala přednost Alsanu ze zdravé výživy.
Jinak chápu, že malý byt = velký binec, moje ségra donedávna bydlela zrovna v takovém - s ročním prckem, psem a nepořádným partnerem, který kromě PC ještě taky rád sestavuje autíčka, která jsou cca půl metrová. Takže si to umím dost dobře představit. Nicméně uklízet velké plochy je prostě zabíračka, zvlášť pár týdnů před porodem, že...

andelka
3. bře 2011

@butt aha, vypadá stejně - ale asi trochu změnili složení, což je fajn 🙂

butt
3. bře 2011

@andelka ja myslim, ze to slozeni je ok, ne?ja sama jim holandii, ale male jsem chtela radeji neco bio...

jasekd
3. bře 2011

@luthien.k Ja mit ten velkej prostor, tak mu prave vysetrim tu jednu mistnost a tam proste nevlezu a deti taky ne. Ten jeho bordel je nejhorsi, protoze ani nevim, kam to dat co muzu vyhodit, krabice tezky... Ty pohazeny ponozky atd. uz me tak nenicej. Jinak vyhoda maleho bytu, vse je po ruce 🙂 Moc se nenachodim.
@juju No ja nevim, s tim coko dortem, ale vis, ze my tady jsme takovy opatrnejsi 😉 Ja jeste bilek nedala, citrusy stejne nesmi, takze my zatim jedem podle navodu co je tady v CR.
@butt Taky kupuju Olmu, ale normalni (Olma klasik).

butt
3. bře 2011

@jasekd hele manzel ma taky svou pracovnu, kde mel mit svuj bordel.akorat jsem tam pak dala prebalovak, pze to nejblizsi mistnost ke koupelne...no ale vysledek?je tady jen bordel, kvuli tomu tady nechce byt a dela bordel po zbytku bytu 😀 😀 a k jogurtum - uff ze nejsem sama, kdo dava olmu 😀

alpiinka
3. bře 2011

@juju jasne, optimistka, kym mozem byt 😀 😀 😀 lebo cochvila ma zivot asi presvedci o niecom inom 😀 😀 😀 ale nevadi, aj tak sa tesim 😅
@jasekd toto je podrobnejsi recept na tu jablkovu tortu...tiez sa ju chystam vyskusat 🙂

1kg jablek (oloupaných, bez jádřinců), /urychlení je jablka omýt, nakrájet na čtvrtky, vykrojit jádřinec a postrouhat, šlupka zůstane v ruce, kousky se možná dostanou i do toho strouhaného, ale myslím, že to nevadí
1 litr vody (hrnek nechat na pudinky)
4 lžíce cukru, hnědého nebo třtinového
3 vanilkové pudinky - Bio Amylon nebo Alnatura
piškoty, lze i bezlepkové

Jablka oloupeme, nakrájíme na kousky nebo postrouháme. Přidáme je do vody s cukrem a necháme rozvařit, kdo nerad kousky může zapracovat ponorným mixerem.. Ve zbylé vodě rozmícháme pudinky a přidáme k rozvařeným jablkům. Za stálého míchání chvíli povaříme. Do dortové formy dáme na dno piškoty, nalijem na ně část jablečné hmoty a střídáme ještě 2x. Poslední vrstvou je jablečná hmota. Necháme vychladnout a navrch zdobíme šlehačkou (není nutná)

jasekd
3. bře 2011

@alpiinka Neboj, neni kazdej den tak blbej. Ja naopak musim rict, ze jsem se pece o dite bala velmi, nikdy jsem zadne ani nechovala. Kdyz pominu priserny zacatky s refluxem, nepribiranim, zloutenkou (vikend po propusteni z nemocnice byl pekelnej), to, ze manzel nemel dovolenou a chodil vecer a ja cely den chovala dite ve vzprimene poloze a uklizela zvratky. Ale... zadne prdiky, vyjimecne jsem pouzila rourku, kdyz bolelo brisko, protoze se nedalo masirovat a delat ulevove polohy. Zadne nocni rvani, naopak nas problem byl, ze na zacatku moc spal a nejedl. Nemela jsem mliko, kojeni hruza. Na 5ti tydnech jsme zacli prikrmovat, kojit a pak Nutrilon AR, stabilizovalo se to, na blinkani jsme si zvykli jako na nutnost. Martin od 3. mesicu spal celou noc temer vzdy (krize az v 7. mesici a ted). V kocarku spinkal, doma taky i pres den, ma rad lidi, smeje se na kazdyho (ted uz mene, bere rozum), doktoru se neboji, jsme tam porad, chodi se mnou do prace, takze je zvyklej, necha se zatim hlidat i pres noc od babicky. Takze v obdobi cca 3 az 7 mesicu jsem opravdu povazovala MD za dovolenou. Kdyby M. nebyl nemocnej s ledvinama, nemeli jsme s nim zadny stresy v tomto obdobi. Ted je to krize, ale na vine je moje tehotenstvi (moc brzo po prvnim), horsi fyzicka, unava atd a prece jen Martinek uz ma svoji hlavu, ale nebejt tehotna, dal zvladam v pohode. Povzbudila jsem te trochu? 🙂

jasekd
3. bře 2011

@alpiinka Je diky, musim si to nekde ulozit.
@butt Tak to ja verim, ze v tom bordelu bude zalezlej a stastnej, a ten ostatni neporadek uz neni tak strasnej, az na ty nuzky na podlaze 😝

alpiinka
3. bře 2011

jaaaj a upratovanie...aj moj manzel patri do kolekcie muzov bordelarov, neviem, ako to robi, rano upracem, on sa vrati z prace, je doma 15 minut a ja nechapem, co sa stalo 😠 nastastie mi pomaha, vysavanie je len jeho zalezitost, v spalni mame jednu malu kupelku so sprchovym kutom a plus hlavnu velku kupelnu...tak mala je len jeho na upratovanie...ale sam od seba neuprace nic, vsetko mu treba povedat (niekedy ma to strasne vytaca, ale uz som si aj zvykla 😝 ), lebo pre neho neni nic dostatocne spinave, aj keby ho plesne a spina pozdravili kazde rano, on to nevidi 🙄
no ale vam nezavidim, ani sa s vacsinou z vas nemozem porovnavat...byt v tehu, mat doma male dieta, prip. pracovat ako juju....teda uffff, ja zatial fajn, aj okna umyte 😀 minuly tyzden, zaclony oprate, upratane, uvarene, ozehlene, ale to len preto, ze som doma na marodke a teraz ku koncu tehu sa citim lepsie a lepsie 😵...sok nastane o mesiac, ale nato kaslem, hlavne nech je babo zdrave, nech sa nam dari s kojenim a ostatne sa nejako utrasie...a ked nie, tak sa vam aspon budem zalovat 😉 😀

alpiinka
3. bře 2011

@jasekd vy ste si teda uzili, ale aspon, ze ste to zas mali vynahradene s tym spankom a dobrou povahou Martinka...ja sa zas tak nebojim 😨 😀 necham sa prekvapit a aspon teraz sa snazim byt optimistka 😅 ake fajn to bude 😀 ... ale ako vidim, ked sa dari, tak sa dari (tvoj vcerajsi den)...no na posraneho aj hajzel padne, ze .... 😀 😀 😀

andelka
3. bře 2011

@butt jo jo, to je OK 🙂

butt
3. bře 2011

@andelka jsi me totiz trochu vydesila 😀

annie003
4. bře 2011

Ahoj holky, všechny zdravím, tato diskuze je naprosto úžasná, už jsem z ní od začátku kus přečetla a našla dost tipů a věcí k zamyšlení, časem bych ji ráda i dočetla, takže moc děkuju všem, co sem píšou... 🙂
Vzhledem k tomu, že se tady docela vyznáte, chtěla bych poprosit, jestli by pro mě někdo neměl nějakou radu, ostatní prominou, že to tu teď zahltím, ale snad nebude takový problém moje psaní přeskočit. Moji téměř 3m holčičku začala trápit nějaká vyrážka, kdy přesně začala si teď už nevybavím, ale 14 je to už určitě a spíš to měla už dřív, ale bylo to jenom tak lehounce, že jsem tomu dřív nějak úplně nevěnovala pozornost. Začalo to na obličeji, nejhorší to má nejhorší na lících u oušek. Tak posledních 14 dnů má vyrážku už i na prsách a trochu na bříšku. Ještě jsem zapomněla na čelíčko a na obočí. Ale to obočí má jen červené, na ostatních místech jsou to jakoby červené minipupínky - jenom takové tečičky, ale dost hustě u sebe, kolem těch míst je to začervenalé, kůže drsná a celkoě suchá. Po 2 měsíci se jí objevila v hlavičce seborhea, doktorka nám dopoučila Linolu, tu ale nedávám kvůli tomu, že není přírodní, dávala jsem mandlový olej (efekt jsem nezaznamenala), pak kokosák a docela se to zlepšilo, ale spíš než šupinky už tam začíná mít taková červená místa, takže ten kokosák už se bojím dávat. Příští týden jdeme na kontrolu k doktorce, tak tu vyrážku uvidí, ale obávám se, že po příčině moc nepůjde a dooručí nám akorát nějakou chemii... ☹

annie003
4. bře 2011

Je mi jasné, že to může být v podstatě z čehokoliv a tak nějak nevím, od čeho začít.
Malá je kojená, ale přijde mi, že vyrážka jí občas víc zčervená během dne, nicméně spojitost s jídlem se mi žádná vypozorovat nepodařila.
Očkování jsme ještě neměli (máme jít popříští úterý a teď, když má tu vyrážku se toho nějak začínám bát...), zuby jí taky ještě nerostou...
Peru pořád ve stejném prášku, aviváž nedávám, navíc máme látovky a zadeček má v pořádku, takže myslím, že tím to nebude... Jo, ještě jsem zapomněla, že vyrážku má už i na lýtkách a na ručičkch hlavně kolem loktu a na pažích. Mažeme od začátku tělíčko jenom mandlovým olejem jemným od Nobilisu a na ven pusu zimním krémem od Weledy, ale ani jedno mi nepřijde, že by ji dřív nějak drážilo, jen to tu vyrážku teď nelepší, takže by to teď chtělo asi něco jiného... Chci teď koupit bambucké máslo - prý by mělo být hypoalergenní, ale i tak to radši na ni zkusím jen na kousek.
Koupeme od začátku jenom 2x týdně, už před tou vyrážkou měla nějakou dobu spíš sušší pokožku, babičky nás sice přemlouvaly, ať koupemečastěj, když se jí ve vodě líbí, ale voda je tu i hnusně chlorovaná, takže koupeme opravdu jen 2x týdně. Naposledy jsem si všimla, že po koupání jí ta vyrážka dost zčervenala, takže ten chlor jí to asi dráždí, ale jestli by mohl být i příčinou? No a ještě poslední věc - máme plastová okna a i když větráme, pořád tu bojujeme s plísní, tak se bojím, jestli to nemůže mít i z toho. ☹
Co se týče dědičné zátěže - v rodině nikdo ekzém nemá. Přítel má akorát alergii na břízy a ještě asi na něco z trav. Já alergii nemám, akorát hodně citliou plet na obličeji a akné. Dívala jsem se už i po něčem na detoxikaci (sebe, nějak i intuitivně cítím, že bych ho fakt potřebovala), jestli ji třeba i já něčím "nezanáším", ale co jsem se dívala, tak všude je, že když se kojí, tak by se detoxikovat nemělo. Někde dopoučují dospělým s ekzémem pupalkový, brutnákový, konopný olej, myslíte, že to může mít stejný efekt na malou i když bych to jedla já? Abych byla upřímná, jím teda i dost častých potenciálních alergenů jako vajíčka, lepek, mléčné výrobky apod., (třeba čokoládu a tak teď nejím) ale nějak si netroufám všechno potenciálně alerizující vysadit, protože mám strach, že bych si sama nedokázala uhlídat, abych měla s toho potenc. nealergizujícího dost vitamínů, minerálů apod. - zvlášť, když teď kojím... A nebo to zkusit vynechávat po jednom - např. třeba napřed jen vysadit mléčné výrobky? Ale za jak dloho by se to projevilo, jestli to jsou třeba ony?
Třeba dneska tu vyrážku má o dost hezčí než včera večer (vůbec ne nijak rudě červenou), ale opravdu netuším, jak přijít na to, co jí to zhoršuje a jak se dopátrat k příčině ☹

annie003
4. bře 2011

Jo, ještě jsem zapomněla napsat, že od narození blinká, teď už teda spíš jen ublinkává, často i těsně před dalším jídlem, jde jí to častokrát i nosíkem... V poslední době mi to teda přijde maliličko lepší než těsně po porodu, ale pořád se jí během dne dost jakoby vrací mléko, že třeba ani neblije, ani neublinkává, ale třeba jenom začne řvát a když k ní přijdu, slyším, jak se jí to vrací, nebo, že to polkne. Doktorka o tom ví, ale v podstatě nic nám na to neřekla, něco ve stylu, že je to u děcek běžné, že blindí... Nejspíš bych řekla, že má nějakou lehčí formu refluxu, ale někde jsem teď četla, že to blindění snad může souviset i s nějakou potravinovou alergií. Ale to je asi málo častý jev. Všechno je to "může a nemusí" a fakt nevím, od čeho se nějak odrazit, takže budu moc vděčná za jakýkoliv podnět, co bychom mohli zkusit...

butt
4. bře 2011

@annie003 ahoj 🙂 k vyrazce tu jsou povolanejsi, takze ja te nebudu zahrnovat svyma domnenkama 🙂 a co se tyce seborey, malou jsem ji zbavila tak, ze jsem jo hodne dlouho nechala odmocit ve vode a pak mokrou zinkou tu kuzi proste "oskrabala" a pak namazala kokosovym olejem.nevim, jestli to je uplne koser, ale nic jinyho pred nezafungovalo 🙂

aemmi
4. bře 2011

@annie003 Já teda tomu až tak nerozumím, ale jestli jsou akutní příznaky, tak bych asi mazala tou mastičkou od Dr., někdy není zbytí, u sebe to dělám taky tak, když se mi rozjede ekzém.

aemmi
4. bře 2011

@annie003 Počkej až se tu objeví Luthien, ta má tohle zmáklý...

nesetrilek
4. bře 2011

@annie003 ahoj zkus se kouknout do diskuze https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/babske-r... 😉

juju
4. bře 2011

@annie003 su tu povolanejsie, ale kedze je kojena, tak podla mna si skus vypozorovat, ci nereaguje na nejake jedlo co ty jes... co sa tyka supiniek na hlavke, to neries, ono sa to vracia a ked vyrastu tak to vymizne, je to len esteticka chyba; malickej by som iste nic nekremovala liecivami...co sa tyka ublinkavania, tak to si este uzijes 😉 su to take typicke babatkovske problemy, na ktore len treba cas

annie003
4. bře 2011

@butt @ aemmi Dík moc za odpovědi. 🙂 No my ještě od doktorky žádnou mastičku nemáme, na minulé kontrole jsme měli v podstatě jen sušší kůži a možná už něco lehoulince začínalo na pusince (ale to ani doktorka nekomentovala) a tu seboreu a na to mi přišlo, že ten kokosák docela zabírá, akoát jsem ji teda nenechávala tak dlouho ve vodě kvůli té suché kůži, takže to bude asi nadýl. Uvidím, co na to řekne doktoka teď ve středu a co nám na to dá, jasně, že kdyby nic přírodního nezabíralo, určitě malou nechci "týrat" tím, že bych trvala na tom, že na ni budu plácat jenom něco přírodního, i když by to nezabíralo... Ale prostě bych se tomu přecejen radši vyhla, pokud by to šlo... Každopádně oběma děkuju a ještě si teda ještě počkám na Luthien, jestli něco neporadí...

annie003
4. bře 2011

@nesetrilek Dík za tip na diskuzi, takže myslíš, že to vypadá na atopák, jo?

luthien.k
4. bře 2011

@annie003, zběžně jsem pročetla, skutečně to vypadá na AE, i když to stále může být "jen" seborrhoická dermatitida. Až budu mít chvilku (asi až půjde malý spát), tak napíšu víc, do babských receptů, ať to tu nazahlcujeme povídáním mimo téma 😉

nesetrilek
4. bře 2011

@annie003 jsem ráda, že se Tě luthein.k ujala, můžeš jí důvěřovat 🙂 😉

jasekd
4. bře 2011

@annie003 Vyrazka neporadim, ale s tou seborheou stejne jako @butt , odmocit, vydrbat kartackem nebo zinkou, promazat, vycesat... Dr. rikala, ze se nemam bat trochu pritlacit 😉 Vypada to hnusne, ale tohle zmizi. Taky to M. mel a ja si rikala, kde se berou ty krasny cisty reklamni mimina, a uz ho mam taky 😀 Teda skoro, obcas se nejakej kozni problem vyskytne. S tim ostatnim drzim palce. Blinkani mame taky za sebou, teda jeste ne, i kdyz je malymu 11 mesicu, ale ty nejzoufalejsi doby jsou za nama a vetsina deti ani tak dlouho neblinka. Pokud ti pribira, nikdo to moc neresi, u nas se to resilo a malej mel hranicni siri pyloru a pri dalsi kontrole uz norma, reflux ma, ale hlavne, ze nebyla pylorostenoza. Ale nam blinkal furt, i obloukem. Pokud vidis aspon trochu zlepseni, tak to snad bude jen nezralost traviciho systemu s refluxem, to je dost bezne, a ne nejaka alergie. Kamosky holka mela podobny problemy a brisko k tomu, zkusila vysadit u sebe mliko a zlepsilo se to, i kdyz alergii prokazanou nemaji. Tak drzim palce 😉

jasekd
4. bře 2011

Nejak ten muj dotaz zapadl mezi neuklizejicima manzelama atd, tak zkousim znovu 😉
Jeste dotaz, co pouzivate na umejvani mimca? Myslim pri prebalovani atd, misto vlhcenejch ubrousku kupovanejch. Ted myslim novorozence. Na Martinka (ale uz na starsiho) se mi osvedcil odvar z mesicku, ale nekdy jen voda hur cisti, treba za usima u nas jen vodou nemozne, chce to nejaky olej do toho, no a nevim jaky. Ted tam cmrndnu trochu olivovyho, ale nekdo tu psal, ze ten ne, proc? Je to nejakej alergen?

betelgeuzz
4. bře 2011

@jasekd ze začátku jsme tu měla nějaký jednorázový ubrousky a pak jsem to dělala tak, že jsem si před přebalováním namočila látkový ubrousek do čisté vody, utřela to nejhorší, abych od toho nebyla celá a odnesla ji pod kohoutek. Taky jsem vyzkoušela mycí olej medvídek od eon, prodává se k tomu lahvička, kde máš vyznačené, kolik dáš oleje a kolik vody a sprejem to stříkáš. Ale když jsem si doma přečetla složení, tak jsem zjistila, že není přírodní, jak se propaguje 😖 A stejně mi to používání nevyhovovovalo. Do koupele používám olej alverde, teď už mají i nějakou mycí emulzi na tělo a vlasy. A pokud bys chtěla používat čistý olej, tak bych používala spíš mandlový, ten by měla být nejbližší pokožce.
Jo a kde se berou ty čistý reklamní miminka? No tam, kde se berou ty fotky modelek bez vrásek a pih. V PC 😀

jasekd
4. bře 2011

@betelgeuzz Diky, takze mandlovy, a jakou znacku, je to jedno? Proc vadi ten olivac? Ja si uvarim odvar z mesicku a mam v misce u prebalovaku a do toho namacim latkovy ubrousky a s olejem to cisti lip. Porad mejt pod kohoutkem se mi nechce, navic planuju opet svoji variaci na BKM a doufam, ze aspon neco chytnem mimo plinu. No a cisty miminka jsou proste ty starsi mimca, nas novorozenec vypadal jak zanedbane cikane, samej pupenec a opruzenina, at jsem delala cokoli, a najednou klid 🙂 Jinak mam na konte taky jednu titulni stranu (na Zdravotnickejch novinach, fotili nas na prednasce bez naseho vedomi a me prdli na titulku a dovnitr k nejakymu clanku o spatnem uplatneni studentu socialni fakulty, coz me nastvalo, protoze se me nikdo nezeptal a navic jsem studovala medicinu a zadnou socfakultu sokromou), no a pekne me vyzehlili, pravda 😀