Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

jasekd
14. bře 2011

@juju No tak to je sila 😝 Takze na WC maji navod jak mejt ruce jako na chir. sale 😀 A ja myslela, jaky jsme tady burani, aspon to zapadni narody tvrdi, jak vychodaci smrdej apod, a ted tohle...
@betelgeuzz Necetla, o co jde? Ja se taky snazim, aby mel svobodu pohybu, manzel vubec vyznava teorii, ze kdyz si jednou nabije, ze uz si to bude pamatovat, jenze ja bohuzel mam z prace dost blbe zkusenosti, co teprv kdybych delala nekde na zachrance nebo ve spitale, tak nevim, zda tohoto postupu budu schopna, az deti zacnou behat a jezdit na kole atd. 😅 Cestovni postylku malej nema rad a nejhorsi je, jak nehtickama skrabe o tu sitku 😝 No my ho uz brzo dame z postylky (stejne je mala, jeste po manzelove mame, nekupovali jsme tu klasickou velikost, protoze mame malej byt), bude mit matraci na zemi, takovej svuj koutek, tam si muze radit jak chce, a nikam nespadne. Snad tam bude chtit bejt a nebude trvat na sve postylce, ale ja myslim, ze ne, je tak malej, ze by mu to mohlo bejt jedno 🙂

betelgeuzz
14. bře 2011

@abra no řídit se doslova nějakou knížkou snad ani nelze, ne? 🙂 Třeba si neumím představit nosit dítě půl roku jenom v šátku. Příjdeš k dětskému, zeptá se tě, jestli už pase a ty mu řekneš, že nevíš, že je pořád v šátku. No nevím, jak by se na to tvářila 🙂
Třeba schody, nebo z gauče jsem ji naučila lozit po zadku a jenom ji připomenu, že má lízt po zadku. Neříkám, pozor spadneš. Taky se malá, dokud nechodila a jenom se stavěla, stavěla u rozkládacího sušáku, který je dost vratký. V první chvíli jsem chtěla říct, že spadne, ale kousla jsem se do jazyku a jenom ji sledovala, kupodivu nespadla a zjistila, že je to dost vratký, tak si dávala pozor. A takových situací jsem si všimla víc. Jasně, u silnice bych na ni zavolala, ale podle mě, pokud člověk neustále pokřikuje pozor, tak to dítě už ani nebude vnímat, protože to slyší pořád.

betelgeuzz
14. bře 2011

@jasekd já jsem si myslela, že bioženy budou mít KK v malíčku 😀
Autorka té knížky strávila nějaký čas mezi indiány a porovnává způsob přístupu k dětem u nich a v západním světě. Taky to, jaký to má pak vliv u větších dětí. Např. velmi propaguje nošení v šátku, indiánské matky nosí děti neustále, neodkádají je do žádných postýlek, děti jsou neustále s nimi, musí zapojovat svaly a mají co pozorovat. Pak nemají problém se odpoutat od matky, protože jejich potřeba blízkosti byla naplněna hned na začátku. Zatímco v západním světě, kdy dítě tráví většinu času v postýlce nastávají různé separační úzkosti apod.

abra
autor
14. bře 2011

@betelgeuzz jj jako tak nejak sem to myslela, jak s tim vratkym stolkem, proste neni to nebezpeci uplne akutne ohrozujici zdravi nebo zivot, tak si to holt nejak osaha sama. S tim doslova sem myslela jako ze oni vubec neupozornujou na prekazky, jakoze fakt vubec, sem cetla nejakej clanek a tam mama prave nechala dite skocit ze schodiste jako pro dobrou vec, no ja nevim, jestli je to vazne tak dobre. Pocky oni ty decka z satku vubec nevyndavaj? Ja myslela zejo ze jako pul napul, prece i ty indianky supnou odbcas dite k ostatnim detem, nebo koukam moc na kovbojky? 😀 No uprimne stacilo me, ze mala odmitala kocarek do cca 7mi mesicu, pak uz sem si prisla jako taznej kun, ted ju pro zmenu zas nemuzu z kocarku dostat 😀

jasekd
14. bře 2011

@betelgeuzz Ja zas takova biozena jako vy nejsem, spis jsem sem zacla chodit pro rady ohledne jidla, atd 😉 Cili tohle v maliku fakt nemam...

betelgeuzz
14. bře 2011

@abra já myslím, že je potřeba i brát v úvahu, že život v džungli nese jiné podmínky. Oni tam nemají auta, nemají tam v domě schody a podobně, takže v některých situacích se to uplatnit dá, v jiných ne, protože to hraničí s ohrožením života. Ta autorka to tam tak podává, že dítě nosí pořád, to, že je dítě někde na zemi se zmiňuje v celé knížce jednou a úplně v jiné souvislosti. třeba v diskuzi o bezplenkovce nebo látkovkách (už nevím), přišla jedna, která chce dítě vychovávat podle KK a prý jak to má teda dělat s přebalováním. Ona snad to dítě fakt nechtěla vyndávat ani na tu chvilku. 😲 Mně totiž příjde, že ta autorka to někdy dost idealizuje. Ta knížka vyšla někdy v 80. letech, kdy neexistoval rooming in v porodnicích a doma ženy zavíraly děti do pokojíčků, aby měly klid (ty děti), moc se nenosily, aby je nerozmazlily, a když brečely, tak se nechaly vyřvat. A příjde mi, že ta autorka ten život indiánů idealizuje, aby ukázala ten protipol téhle výchovy a ženy se tomu zkusily přiblížit aspoň částěčně.

abra
autor
14. bře 2011

@betelgeuzz je fakt, ze toho noseni jsem si nejak nevsimla, jak cetla sem to to je pred rokem a ted nejak zapominam 😅 no ale nesundat ze sebe pul roku dite je zvlastni, brala bych treba klokankovani u nedonosenych, nebo tak, sak mala na me mesic spala, ale do pul roku me prijde hodne. To musel byt driv celkove peknej mazec v tech porodnicich co? ☹

juju
14. bře 2011

KK je fajn kniha, ale neda sa nou uplne riadit v nasom svete. Nezijeme tu v komunite ako Indiani, takze deti sleduju len nas ale to podla mna nestaci. Ja malemu davam napr. klepac na maso na hranie a este sa s nim nikdy nezranil, ale na noz by som sa neodhodlala 😖 a videli ste u Indianov ako betelgeuzz pise: auta, schody a pod? podla mna prax z inych kultur a civilizacii sa da aplikovat len ciastocne. ale co som si z tej knihy zobrala ako navod, je, ze ked maly tuzi s nami byt a zdielat blizkost a energiu mame mu to umoznit, pokial sa mu to nezunuje a u nas to vyborne funguje 😵

ad umyvanie ruk...ja som tu uz 4 roky a este stale sa z toho spamatavam - aspon ze manzel si uz umyva ruky a ked pride navsteva tak ich surovo vyhodim si umyt ruky a potom na mna vsetci zazeraju 😠

ad cestovna postielka, bud maju deti radi cestovnu, vid Emil a Abra alebo vobec nie...asi podla toho ako si zvyknu;

jasekd, co za peliesok ste malemu Martinkovi nachystali?

erinka83
14. bře 2011

@juju teda to umývání ruk je masakr, já si to nedovedu představit, jenom když jedu výtahem třeba 😒 a vlastně vždy když ořijdu z venku mám pocit, že mám ty ruce takové "ulepené", prostě mi to nedá se neumýt, ale to je prostě o tom zvyku...

alpiinka
14. bře 2011

@erinka83 @jasekd jaaaaj, no co som varila? 😀 😀 😀 praveze by som to ani nemala spominat 😔 nic az take zdrave, lebo som chcela chlapom spravit radost...bolo masisko bravcove, sebe a segre kuracie (aj ked ona si dala 2x bravcove 😀 )...najskor opecene na panvici a potom sa este zapekalo v trube s omackou, k tomu ryza, zemiakova kasa s jarnou cibulkou a salat podla hanky zemanovej...hovorim, ze si to musim napisat a skusat na netrpezlivych rodicoch 😀 😀 prip. na sebe uz coskoro...
@jasekd segra ma tiez prve babo, nasi sa tolko vypytovali na vnuca, az budu mat dve v priebehu jedneho mesiaca 😅

no a k tej hygiene...juju ma pravdu, ked bol moj m prvykrat na slovensku a vysiel z nejakych verejnych toaliet, tak hovori, ze to este nevidel, aby si tolko chlapov umyvalo ruky po zachode 😕 ze francuzi su v tomto riadne prasiatka a len maloktory chlap si tie paprce umyje 😝 nastastie ten moj je vynimka, lebo by ma asi vystrelo...ale on stale hovori, ze on nie je francuz, ale bretonec 😉

luthien.k
15. bře 2011

Ahoj holky, co se týče KK - nastudováno nemám, znám jen ty myšlenky a taky si myslím, že něco z jakékoli jiné kultury striktně aplikovat na tu naši je nesmysl, ono je dobré si z toho vzít těch pár myšlenek, těmi obohatit to svoje chování k prckovi, ale otázka té maminky ohledně přebalování, to jsem šla do kolen... 😅 Jinak jsem tu slyšela i od některých maminek žijících na západ od nás, konkrétně v Holandsku, že šoupnout kojence do svého pokoje a nechat ho tam, nechť se děje vůle boží, je běžné prý i dnes, žádné kojení na požádání apod., ale netuším, do jaké míry je to zkušenost třeba jen z jejího okolí a nakolik se to takhle praktikuje obecně...

Mytí rukou - musím říct, že mě to až tak nešokovalo, jako studentka jsem s kamarádama procestovala Evropu s batohem na zádech, vlakem, takže jsme byli celkem blízko životu "obyčejných" Evropanů, dostali se do míst, kam se normální zájezdoví turisté nedostanou a celkem mě překvapilo, že leckde (hlavně Francie, Belgie a Holandsko) je ještě daleko větší "bordel" (s prominutím 😅 ) než u nás - velká města a jejich ulice, nádraží, levnější ubytování atd. Takže já o některých věcech ztratila iluze už dávno.

jasekd
15. bře 2011

No segra zila rok v Portugalsku a tam treba nemeli (aspon tam co ona byla) ani popelnice, proste se bordel nahazi vecer pred dum a nad ranem to uklid. ceta vsechno uklidi, zamete, rano cisto a vecer zas vsude humus 😝

jasekd
15. bře 2011

@juju Jeste nic, ale bude spat pod tou zvysenou posteli, dame tam jen matraci, takze nikam nespadne, z te male postylky by stejne brzo zdrhal, teda spis padal, az se zacne stavet a nekam drapat, tak ta bude pro mimco. Mama mu tam usije nejaky kapsare na hracky a muze si tam hospodarit po svem.

juju
15. bře 2011

@jasekd vidim, ze este Martinko este nebeha a nelozi, lebo potom by si asi uprednostnila postielku; vsak vam z toho matraca bude zrhat!!! to keby Emco mal len matrac tak to by som ho nedonutila spat lebo by len lozil a zdrhal 🙂 takto mozem aspon skocit na WC dam ho tam a viem ze sa mu nic nestane

abra - ked Viki vystrajala v cestovnej postielke nestalo sa ze by sa s nou prevratila? ja sa trosku bojim, ale ona je asi o dost lahsia ako Emil - uz tahame na 10kg 😎

viete aky bol argument lekarov!!!! ze preco si neumyvaju ruky po pouziti WC? po prve moc je sterilny a po druhe ved chytame len papier - no comment! a v domoch tu tiez najdete vacsinou strasny bordel a furu zbytocnosti

luthien.k
15. bře 2011

Tak u nás by taky matrace nehrozila, protože by dítě okamžitě zdrhlo, a to od chvíle, kdy se umělo plazit 😀 Já zase pomalu budu řešit, jak bude malej spát po klasické postýlce, zatím se do ní v pohodě vejde, má tu 140 cm dlouhou, ale je nízká, zatím spí teď v zimě v teplém spacím pytli, ve kterém se ani nepostaví, natož aby vylezl z postýlky, ale v létě bude mít něco slabšího, možná už ne pytel a to se bojím, že už v pohodě vyleze, teda spíš vypadne 😅

@juju, zajímavý argument, ale jaksi zapomněli, že moč a papír není to jediné, čeho se na toaletě dotýkají a myslím, že "to" třetí sterilní rozhodně nebude... 😝

jasekd
15. bře 2011

@juju
@luthien.k Ja se na verejnych WC stitim cehokoli dotknout, a koukam, ze opravnene 😝 A co se tyka postele, ono to pujde, protoze my tam mame takovou "mistnost" pod nasi posteli, funguje to ted jako garaz na kola a odlozny prostor, je to na sirku postele, ze dvou stran zed, z treti skrinky a z jedne se tam leze, a tam asi udelame nejakou ohradku jako u postylky, takze neutece, pokud by zdrhal, tak to manzel vymysli, i tu postel stavel, kdyz chce, tak je sikovnej 🙂 Vetsinou ovsem nechce 😝 Tu starou postylku proste mit nemuze, ona nema sundavaci postranici a jak by prelejzal, spadne. Museli bysme koupit vetsi, jenze tady nemame misto (1+1, 40 metru). I kdyz jeho tempem jen tak prelejzat nebude, jenze na to se clovek nemuze spolehat, jednou toproste udela. Sestrenice holka jeden vecer hrozne zlobila, furt ze pit a curat a kdyz jecela asi po dvacaty, tak uz ji ignorovali a ona se najednou objevila uprostred obyvaku a dupla si, ze fakt curat!!! Proste najednou prelezla...

betelgeuzz
15. bře 2011

Když jsem byla v Anglii, tak jsem se bavila s jedním mladým Angličanem, který byl nedávno na návštěvě v Praze a popisoval mi, jak byl nadšený, že Praha je čistá. Jsem si nejdřív myslela, že mu špatně rozumím 😀

@luthien.k tak malá si stoupne klidně i ve spacáku 🙂

@jasekd a kolik ta holka měla? Já právě občas čtu, že jim dítě vylezlo z postýlky a docela by mě zajímalo, jak se jim to povede. Jak jsou třeba ty děti velký. Malá, když stojí, tak má vrch postýlky asi pod paže a to myslím, že ještě můžem posunout matraci níž, tak mi příjde téměř nemožný, aby se jí podařilo vylízt.

Já jsem někde četla, že moč sterilní není. Jedině u absolutně zdravých jedinců, kteří se velmi zdravě stravují.

jasekd
15. bře 2011

@betelgeuzz Jezis, to uz si nepamatuju, ale podle me neco mezi 1,5 a 2 lety. Fakt nevim. A prelezla, zadna rana, nic, proste najednou tam stala 😅 Ledaze by protekla mezi sprinclema 😀 Jinak postylka to byla velika a matrace hodne nizko. Jinak u zdraveho cloveka moc v moc. mechyri sterilni je, ovsem velmi brzy se kontaminuje (kontakt s kuzi apod.) Prokazana infekce je tusim pri poctu 10 na 5 bakt. asi v 1 ml moci, co je min, je vetsinou ta kontaminace.

juju
15. bře 2011

@betelgeuzz tu vobec nejde o to ci je moc sterilny, podla mna to nie je argument proti umyvaniu si ruk - oni proste nie su vychovavani, ze by si ich mali umyt pred jedlom, pred spanim, za zachodom, ked pridu z von; ked som bola tehu tak si viete predstavit aka som bola pazrava a stale som si kupovala nejake bagety a ked som videla ako mi hadzu na chlieb zeleninu a predtym chytali peniaze, bolo mi zle. a to veeeelmi pochybujem, ze niekedy umyvali tu zeleninu - proste tu je to tak 😠 ☹

k tomu preliezaniu; ja som bola velmi drobna ked som bola mala a ked som mala okolo 1 roka (este som nechodila)sa mi podarilo presupnut sa z postielky von - nasi cakali na pridel na spalnu 😀 😀 tak spali na nafukovackach a ja som bachla na ne; Emilkovi asi dlho nebude trvat a prilezie za mnou zo spalne, ale mi tam mame len tvrdu dlazku 😖 on je v hrubom spacom vaku a za 5 sekund sa vystvera hore na postielku tak ze lakte ma na postielke a hlava mu z nej cela trci (asi stoji na spickach) - vazne uvazujem, co idem vymysliet 😕

aemmi
16. bře 2011

Týjo, máte tu dobrý téma 😕 já nikdy na západě nebyla 😅 a žila jsem v představě, jak je tam všude čisto, uklizeno a pořádek, vůbec by mě nenapadlo, že někdy není po použití wc zvykem si umýt ruce 😅

jasekd
16. bře 2011

Tak jsem zpatky z gyndy, holcicka je OK, ale otocila se zpatky KP, uz byla spravne a ted tohle 😅 Nastup do porodnice 4.4., plan. sekce 5.4. Jsem z toho radne v pr... Kdyz se tocila hlavou dolu, poznala jsem to, velky bolesti bricha a pak zas dobry, ted jsem nepoznala nic, takze me to radne zaskocilo. Tady KP spont. nerodej a ja bych asi ani nechtela, vzhledem k mejm rozmerum a rozmerum mejch deti, sice je to holka, ale asi neni uplne mala a prvni porod nesel vubec hladce, tak to nechame takhle. Zkusim jeste cvicit kocici hrbety, ale moc tomu nedavam, i kdyz vim, ze nekomu se i takhle pozde dite otocilo, prej vody mam dost.

betelgeuzz
16. bře 2011

@jasekd když se otočila KP, tak klidně může i zpátky. Držím palce.

aemmi
16. bře 2011

@jasekd Tak držíme palce, at se ještě otočí 😉

jasekd
16. bře 2011

Holky diky. No kdo vi, kdy se otocila zpatky, uz muze byt takhle skoro mesic. Minula kontrola, kde byla otocena dolu, byla pred mesicem. Je fakt, ze vcera mi bylo zle, ale tak jinak, nez kdyz se tocila poprvy. Jestli se neotoci, tak za 14 dnu uz vybavuju predoperacni vysetreni, nabira to nejak rychlej spad 😕
@betelgeuzz Mozna se pamatuju blbe, ty jsi rodila KP? No tady to asi nedelaji, kor u me a asi bych do toho nesla, ale jaka byla zkusenost? Jestli jsi to nebyla ty, tak sorry, nejak se mi ty lidi pletou 😉

luthien.k
16. bře 2011

@jasekd, ajaj, ale víš co, já než abych rodila obrácenou polohu, tak raději sekci, známé holčička měla po takovém přirozeném porodu dlouho problémy, musela s ní cvičit Vojtovku, dlouho nechodila atd. To raději fakt císař.

butt
16. bře 2011

@jasekd jak jsem tu onehdy radila petuli, jsou odbornici, co umi deti otacet, tak zkus popatrat, jestli v okoli nejakej neni...ja ti muzu dat tip akorat na brnenskyho 😀

jasekd
16. bře 2011

@luthien.k Ja bych si taky netroufla, prvni porod sel blbe i hlavickou, pro dite bude ta sekce jistejsi. Uz mame doma jedno dite, co je pomale, nechci mit dalsi a jeste zpusobeny nejakym blbym porodem. Martinek je totiz zralej na rehabilitaci, uz si to mysli i nase Dr., jenze musime poresit, kam, kdy a kdo by s nim chodil, ja budu ted mimo. Nejak se nam to sype, nadavam si, ze jsme byli tak nerozumny, jenze nikdo nemohl tusit, ze M. bude takovej. Ale zase jednu dobu mu hrozila v tomto terminu ta operace a ta se odsouva, takze mohlo byt i hur. Ja furt doufam, ze je zdravej, jen linej, pokroky dela, ale malinkaty.
@butt A povedlo se to u te Peti? Ja mam pocit, ze ne, ze mela nakonec sekci?

juju
16. bře 2011

@jasekd drzim palce - ja by som asi tiez bola za sekciu; pri mne lekar uvazuje uz teraz a to este ani nie so tehu, ze pri druhom to tak urobime, kedze som strasne uzka a Emilko si fakt vytrpel a bolo stastie ze to dobre dopadlo. Niekedy je to istejsie a pre bejby lepsie, aj ked nie "BIO" 😀

S Martinkom si urcite nic nevycitaj. Pozri dolezite je ze je zdravy...on to vsetko dobehne! Mam bratranca, ktoreho ucitelka chcela v prvaku preradit do osobitnej skoly a teraz studuje doktorat - ani neviem ako presne sa to vola ale ma to nieco spolocne s nuklearnou energiu 😎 takze detom treba dat cas 😉

jasekd
16. bře 2011

@juju Prave, ja jsem taky uzka, slo to blbe, takze KP rodit normalne bych nechtela. Ty jsi dokonce mela kleste nebo VEX, ze? To u me se to zvladlo jeste normalne. Ale treba moje sestrenice mela kleste, je drobna, a podruhe porodila kluka uplne v pohode (rychlej porod, rodila v sanitce), obe deti kolem 3,5 kg, coz sice neni az tak moc, ale na ni to bylo hodne. Martin mel 3,75 kg, 52 cm a hlavicku myslim 35 cm, takze zadnej vylozene obr, jenze ja panev 16 cm v conjug. externa, takze vlastne obr byl 😀 Takze kdybys mela deti nejak brzo po sobe, treba by to bylo uplne v pohode. Treba... To je prave to, ze to clovek nemuze vedet, treba by i to KP u me bylo ted v pohode, ale komu se chce riskovat...

betelgeuzz
16. bře 2011

@jasekd ano, rodila jsem KP. Jako komplikace byly, vojtovku jsem s malou cvičila, ale takhle to mohlo dopadnout i po císaři. Měla problémy ke konci těhotenství a ona samotná poloha KP už nese určitá rizika. To dítě je prostě v břiše jinak, než je přirozené. Znám i takové, co právě cvičili i po císaři KP.
Já mám pánev 17,5, takže taky nic moc. Ale Ali byla daleko větší prcek, 2240 g.
POkud vím, tak u Petuli se obrat nepovedl a kvůli nějakým komplikacím ke konci byl císař.
A té rehabilitace se neboj. To neznamená, že bude automaticky cvičit vojtovku. Dr se tak jistí a chce vás poslat za odborníkem, který má více zkušeností. Možná zjistí, že žádné cvičení není potřeba, možná nasadí jen nějaké motivační cviky. Vojtovka je u takhle starých dětí dost problém, pokud to není vyloženě nutné, cvičí se něco jiného, např. bobath.

@luthien.k ono se to nedá tak brát. PRotože jsem se o porod KP zajímala, tak vím, že jsou holky, který porodí KP naprosto bez problémů a ještě to hodnotí, jako jednodušší, než porod hlavičkou. Jsou i takové, které komplikace mají i takové, které ty komplikace mají po císaři. Je potřeba brát v úvahu spoustu okolností a podle těch se rozhodovat.