Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

jasekd
29. bře 2011

@luthien.k Ale zas za hodinu bylo hotovo, tak co. Proste ses rozhodla, hlavne ze to netrvalo dlouho.Holt sis procvicila hlasivky 😀 Uz se tesim, az vas tady budu takhle bavit ja 😉 Stejne je to sranda, takovy drsny zazitky obcas clovek ma a jak se o tom da vtipne napsat...

erinka83
29. bře 2011

@abra krásnej porod, fakt 😀 ale to bylo asi i tím, žes to nečekala tak brzo, ne? Tak sis furt nemyslela, že rodíš 🙂

luthien.k
29. bře 2011

@jasekd, no vidíš, já furt o porodu a zapomenu Martínkovi popřát, tak hlavně hodně zdravíčka, páč to je fakt to nejdůležitější... 😉
Mmch, u mě se zase divil doktor, že mě bolí, když mi udělal první steh bez umrtvení 😝 Vůbec jsem neměla zrovna štěstí na lidi u porodu, PA taková jakože se snažící, ale bylo vidět, že jí to nejde moc přirozeně a doktor - jak to slušně říct - neempatický? No prostě arogantní a nepříjemný blb 😅 😀 Kéž by tam býval byl můj gyndař, ten je super, ale bohužel.
Taky už se těším, až nás tady pobavíte vy ostatní matky čekatelky 😀

aemmi
29. bře 2011

@jasekd Taky přeju Martínkovi všechno nejlepší 🙂

@luthien.k teda, to je mazec, že to bylo horší než u prvního 😒 já myslela, jak to bylo rychlý, že to musel bejt super porod, ale tak to jsem měla mylný představy...A co personál, v pohodě? Já asi pojedu rodit taky tam...

jasekd
29. bře 2011

@erinka83 No den jeste nekonci, ale vypada, ze dostane jen boty 😉 Teda darky uz dostal v nedeli, slavili jsme s nasima.

jasekd
29. bře 2011

@luthien.k No vsak to mas jeste intenzivne v pameti, ja par dni potom nebyla schopna resit nic jinyho, jen porod a mimi a s tema jeho narozeninama se mi to vratilo v plne sile. Ja mela nastrih dost velkej a rupturu cipku a nemuzu rict krivy slovo, fakt mi to pekne umrtvila, vnitrek nebolel vubec a vnejsi trochu stipaly. Ani ji nenapadlo to zkouset bez anestezie, a prijde mi to normalni, ja taky nesiju lidem hubu bez injekce 😅 Spis mi pripada drsny, ze to dneska jeste nekdo dela. Je par lidi, co treba injekci nechteji, tak kdyby to bylo na jeden steh, tak se mozna zeptam, ale vrhnout se na nekoho jen tak, to je drsny. Jeden steh, to jsou dva vpichy, cili vic nez injekce. Klidne rekni debil! Svoji Dr bych taky brala, ona je mladsi nez ja, ale vsechny si ji moc chvalej, co ji mely u porodu. Anebo i tu, co jsem mela u prvniho, nektere holky na ni sice nadavaly, ale ja muzu jen chvalit. PA byla takova ani super, ani blba, obcas bych ji kopla za nektery vety, ale jinak v pohode. Celkove personal u nas je myslim dobrej. Moje kamoska, co rodila to dite 5,2 kg, mela vrchni sestru a ta je prej milionova, ale tu asi posilaji k tem komplikovanejsim, takze tu vlastne ani nechci 🙂
@erinka83 Den jeste neskoncil, ale asi dostane jen ty boty 😉 Teda darky nejaky uz dostal v nedeli, slavili jsme s nasima, ale na zivej si jeste pocka.

jasekd
29. bře 2011

@erinka83 Nejak mi blbne Kun, tak trapcim s jednim prispevkem dvakrat 😅
@aemmi Taky do Jilemnice? A diky za prani, vsem.
@luthien.k A s anesteziologem ses ani neseznamila, vid 😉 Tak treba priste, kdyz budes chtit ten Epi...

aemmi
29. bře 2011

@luthien.k Aha, takže jsi narazila na blbce, no, cose dá dělat 😖

@jasekd přemýšlím, nad tím, je to jedna z variant, ale u mě ani jedn avarianta není ideální, tak nevím, kde pak skončím 😒

luthien.k
29. bře 2011

@aemmi, upřímně, kdybych si měla vybírat porodnici čistě kvůli přístupu k porodu jako takovému, tak to jednoznačně bude Vrchlabí, kde se skutečně respektují ty věci okolo přirozených porodů (to říká ta pravá, která by rodila už jedině s epi 😀), tady primář holt asi není zrovna ten typ a na jeho personálu je to znát. Jakože musej to o sobě říkat, zdejší jedna PA, co pořádá kurzy plavání, těhu cvičení, přednášky atd. mluví o přirozeném porodu, nefarmakol. tišení bolestí atd. na přednášce celkem hezky, že člověk nabyde naprosto odlišné představy od nastalé reality (viz. dále):
- doktor přišel, mm na chodbě u příjmu nepozdravil vůbec, mě na půl huby, celou dobu mluvil jakoby na PA a ne na mě - prostě takový to trapný, že se o Tobě domlouvají před Tebou - tak paní oholte, dejte klystýr a píchněte vodu (prostě vše, co se dneska už "jakože" běžně nedělá) - oholit jsem chtěla, klystýr ne, nakonec mě přemluvila na Yal gel a vodu jsem si pak rozmýšlela
- vyšetření od doktora dost nepříjemné
- naštěstí předal vedení porodu PA (nic nenasvědčovalo tomu, že to půjde nefyziologicky), takže tam pak přišel až po akci, což mi rozhodně nevadilo a ráda jsem to odsouhlasila
- pak to jeho extempore s šitím a měl ještě další hemzy, co si už moc nevybavuju, mm by věděl...

Nicméně - člověk jde do porodnice hlavně kvůli dítěti, že 🙂 A o to se od začátku starali skvěle, na břicho dali, neodnesli, nechali pak přes dvě hodinu u mě v posteli, než jsem šla na pokoj, umyli ho až ráno, když se vyspinkal, dětské sestry jsou tu zatím všechny úžasné (což se o těch porodnických říct teda nedá)... Dětská doktorka taky skvělá, i dětská primářka, takže @aemmi, za Tvého i mého prcka hlasuju ano 🙂

abra
autor
29. bře 2011

@jasekd ntb si s sebou vem, to je supr vec, ja ho mela s sebou celou dobu 🙂
@luthien.k nojo, ale na siti jsem tvrdohlave pozadovala epidural 😀 😀 nedali, potvory 😀

aemmi
29. bře 2011

@luthien.k 😲 já právě myslela, že je to tam takový docela osvícený...ale už mnoho let jdou na tuhle porodnici dobrý reference, navíc pro mě známý prostřebí, známe tam pár doktorů atd...jinak Vrchlabí taky zvažuju, ale o něm jdou zase děsivý historky, jak nejsou schopný zvládnout komplikace, lékaři se tam dost střídají a tak... jasně, všechno asi není pravda, ikdyž o jistých excesech vím podloženě ☹ pak je tu další varianta a to ta, že prostě budu rodit někde tady, jenže okolo 37 tt budu mít ne severu státnici, tak mě napadlo, že bych tam prostě zůstala a porodila tam, jen by bylo blbý, jak to vyřešit s manželem, když člověk neví, kdy porodí, jestli bude přenášet, že...no, mám nad čím přemýšlet, ještě že se apon nemusím nikde registrovat 😅

luthien.k
29. bře 2011

@aemmi, no, já mám s Jil. už dvě zkušenosti a jsou velmi podobné, u prvního porodu jsem měla větší štěstí - na PA i lékařku (moc milá, šila narozdíl od toho brutála tak, že jsem o tom ani nevěděla), ale třeba když jsem vytáhla porodní plán a viděla výraz, který nasadila a hlavně jak to okomentovala (měl službu zrovna primář - a ten na to kouká zřejmě dost s despektem), tak mi bylo jasné, že to nebude takové, jak o sobě sami prohlašují a přece jen - nechci, aby to vypadalo blbě, ale myslím, že tady jsme ženy a matky, co trochu víc o všem přemýšlejí - a takových není většina - takže na obecné reference typu, že v Jil. je vše skvělé, bych opravdu nedala. Není nad vlastní (dvě) zkušenosti... Ohodnotila bych to jako lepší průměr, někdo se snaží víc, někdo míň a o tom to je, o lidech...

luthien.k
29. bře 2011

Jo a teď si třeba představte, že tu snad mají vedle na uvolněném pokoji doktoři a sestry nějaký mejdan, nebo co, prostě něco neuvěřitelnýho, hluk jak o plese (teda bez hudby), neustálé třískání dvěří, halekání, prostě děsněj rambajz. Na to, že bych si tu přes den zdřímla, na to jsem rezignovala hned první den, už jen díky tomu, že nějaký geniální člověk vymyslel dát na nemočniční chodbu dlažbu se spárama, kde projetí jakéhokoli vozíku (a že jich tu jezdí - mimina na vážení a všechna přeprava ostatního materiálu) - to je jak kdyby přejel po chodbě vlak... 😠

luthien.k
29. bře 2011

Ten příspěvek 16:09 je dost nesrozumitelný 😀 S Tobíkem mě nakonec rodila doktorka, páč se mezitím vystřídaly směny, takže jsem primáře tenkrát ani neviděla...

luthien.k
29. bře 2011

Jo tak prej ne mejdan, ale provozní schůze... 😀

Už toho zpravodajství nechám, moc to do biodítěte nepatří 😅

aemmi
29. bře 2011

@luthien.k Jo, já nemyslela, že je to tam super, ale kdybych bydlela u nás, tak je to prostě nejschůdnější varianta, kdybych byla v Liberci, tak se rozhoduju taky mezi Jil. a Jabloncem, Liberec určitě ne...no a ted je všechno úplně jinak, asi (pokud neporodím předčasně, což doufám že ne) tak pojedu do Strakonic, jsou odsud nejdostupnější a prý to tam není tak úplně nejhorší, na webu se sice desně chválej, jak jsou baby friendly, respektujou přání rodičky, por. plán a tak, ale realita bude asi taky někde jinde 😒 uvidím, až to někde prubnu 😀 jo, provozní schůze, za tím se taky může skrývat kdecos, kdoví co tam dělaj 😀

jasekd
29. bře 2011

@luthien.k No vzhledem k tomu, ze jsme tu vsechny tehotne, nebo mame deti nebo oboje, tak si myslim, ze vetsinu to zajima 😉 A prirozenej/neprirozenej porod, to sem patri.
@aemmi No jestli muzu poradit, tak pokud chces vylozene prirozenej porod, tak ani JBC neni ta uplne super volba, ovsem nevim, co tady u nas, asi to Vrchlabi, to bys bydlela v LBC? Ja bych do Vrchlabi nejela, blba cesta a ja zas uplne prirozenej porod mit nemusim, chci mit v zaloze ten Epi, ten snad v JBC davaji, kdyz to jde, celkem ochotne a bez placeni, uplne se nebudu branit ani te vode, jen kdybych vedela, ze to pak bude rychle 😅 Klistyr a oholit budu chtit. Teda oholit se zkusim sama, ale je to peklo 😀 Minule me neholili, byla jsem z domu, klistyr se zeptali a ja souhlasila. Souhlasila jsem se vsim, otazka, jak by se tvarili, kdybych rekla ne. Nastrihu maji dost velke procento, ale znam holky, co cvicily s Epi no a strihly nejsou, ale upozornily na to. Vyhoda, sprcha a WC na sale jen pro tebe, pokoje standard po 2 a vlastni sprcha a WC, to se nekde bere za nadst., i kdyz jste tam 2. U porodu jsem mohla normalne pit a asi i neco mensiho jist, ja nemela chut, ale nikdo to vyslovne nezakazal. Dite na bricho jde (ja nemela, konec byl hektickej), nemejou ho hned, jen osetri ve vedl. mistnosti s tatinkem, cca 10 minut, 2 hodky na sale i s tatinkem, rooming in, detske sestry OK, zenske taky, personal prijemnej. Na sale balon, na 1 i vana (porod do vody ale nelze), prej i stolicka a zebriny, nevyuzila jsem. Stejne vetsina asi rodi na posteli/kresle, napolohuji to do polosedu, operky na nohy jsou, mne vyhovovalo. Idealni porodnice pro nekoho, kdo chce porod pod lek. dohledem, ale v rodinnejsim prostredi nez je nejaka fakultka, to soukromi u porodu je super, nedovedu si predstavit treba Apolinare. Co se tyka ditete, zakladni pece tam je, inkubatory, ale vaznejsi pripady, ev. nedonosence vozej do LBC, nejhorsi do Usti a Prahy. Co se tyka LBC, myslim, ze dost spatne povesti bude z drivejska nebo proste jen jedna pani povidala, znam dost holek, co tam spokojene byly, a pece o dite, kdyz se neco pokazi, bude dobra. Opet to ale bude spis ten lekarsky porod.

jasekd
29. bře 2011

Jinak mame boticky i knihu o tom detatku, tak musim nastudovat.

estrellita
29. bře 2011

@jasekd tak super 🙂

@luthien.k pry provozni schuze 😀 tak snad nebudou schuzovat moc dlouho, at mate chvilku klidu 🙂

jasekd
29. bře 2011

Holky, co vy si predstavujete pod tou provozni schuzi 😀

aemmi
29. bře 2011

@jasekd Já JBC měla v plánu dřív, když jsme bydleli v LBC, je to trochu zmatený, my jsem takoví všudezdejší 😀 ale kdybych si byvala měla vybrat mezi LBC a JBC tak jednoznačně JBC, právě kvůli tomu prostředí, jinak péče o dítě asi OK, ale byla tam loni kamarádka, dítě jí každou chvíli odváželi, neřekli proč, neporadili s kojením, jinak u porodu zástup praktikantek, což bych asi nemusela 😖 😅 jinak já nejsem zase tak úplně na přirozeno, bylo by to určitě fajn, ale člověk fakt neví, co se zvrtne, nebo tam můžu skučet dva dny a pak ještě budu žebrat at mi píchnou ten epidurál, jinak ale zase bych nechtěla automaticky nástřih, chci cvičit s epinem, tak aby mě vyloženě neignorovali, přemýšlím taky nad svou PA, porodním plánem, atd...

jasekd
29. bře 2011

@aemmi Ten zastup praktikantek, to mluvis o LBC nebo JBC? V JBC nikdo takovej nebyl. No v LBC je zdravka, tak asi proto, oni se taky musej ucit 😅

aemmi
29. bře 2011

@jasekd o LBC, jo, však my taky chodily na praxi 😅 ale pro mě by to holt nebylo příjemný 😒

juju
29. bře 2011

a teraz fakt k teme 😀 nasla som par zaujimavych BIO tipov ako na detske neduhy ci choroby, tak sa mozno nechajte inspirovat 😉 :

1. na prerezavanie zubkov: nechat dieta cmulat kozku zo slaninky, na ktorej je este trochu slaninky alebo natierat licka kozim maslom
2. detsky caj: upokojuje a uvolnuje plynnatost: fenikel, kamilka, mata, medovka, chmel
3. kolika: klasika - 1/2 lyzicky prasku z fenikla, anizu a rasce na 3 dcl vody, nechat 5 min luhovat a potom teple pit
alebo na brusko prilozit teple vrecko s horkou solou a ovsom alebo pit lipovy caj alebo obklad na brucho z tepleho mlieka v ktorom sa 2 min varili 2 lyzice feniklu
4. na zaludocnu kyselinu - viacej dni pit 1 hodinu pred ranajkami salku teplej vody

a nieco pre mamicky:
1. caj na chudnutie: medovka, mata, salvia, kamilka, zihlava, lanove semeno (tlmi chut do jedla a urychluje vylucovanie
2. zensky caj: odporucany v tehu, po pororode na zotavenie: mysi chvost, materina duska, alchemilka, medovka, lubovnik
3. bolesti po porode: dat do vrecuska a prilozit na paty varene lanove semeno a popol z dreva, ktore sa spolu varia
4. neprirodzena chut v tehu: zjest citron
5. zvysenie laktacie: pit odvar z vrskov a semien kopru pred jedlom alebo pit vareny kopor vo vine (na 2dcvl vina, 1 lyzicka kopru) alebo nasit na holom tele bedrovnik za prsiami
6.znizenie laktacie: salviovy caj alebo potierat bradavky stavou zo skorocela kopijoviteho
7. cistenie maternice po porode: jest velmi vela petrzlenovej polievky
8. pri zapale prsnika pre pokracovanie kojenia: jest varenu posolenu sosovicu alebo dat si obklad zo zeleru na celu noc
9.nechutenstvo u tehotnych: medzi jedlom vypit poharik sampanskeho alebo lyzicu konaku v pohariku vody
10. plod pomaha vypudit pri 2. porodnej faze, ked uz zena nevladze pitie vody, v ktorej sa varilo 5 kusov vajec na tvrdo
11. plodnost u zien zvysuje: kupat nohy v odvare z vratica a materinej dusky kazdy den 3 dni p[red menstruaciou
12. prevencia proti potratu: po 4 mesiaci tehu 1 krat denne pit zapar z alchemilky obycajnej - 1 lyzicka na 2 dc vody

nuz na niecom som sa dobre nasmiala ale mozno nieco stoji za to vyskusat. nedalo mi to a musela som vsetko prekopcit, lebo fakt sa clovek nasmeje 😀 😀

luthien.k
30. bře 2011

@juju, taky jsem se docela dobře pobavila, i když některý rady můžou být i nebezpečný, když se nad nima nepřemýšlí (třeba pro mě dát si na prsa celer = sleze mi kvůli alergii kůže a bude po kojení... 😅 ).

My dneska nejspíš půjdeme domů, teda jestli prcek přibral. No a už v pátek nás čeká cesta směr Motol... ☹

aemmi
30. bře 2011

Holky, jdu vám napsat co se mi stalo 😕 ikdyž se to netýká dětí. Došel mi Alverce deo rozprašovač, ktarý mi teda moc nevyhovoval, nevěděla jsem, kdy se někam dostanu, tak jsme si koupila antiperspirant Garnier ve spreji, píšou tam, že by neměl dělat bílý fleky. No, použila jsme ho jednou a myslela jsem, že se zbláznám, jak to začalo štípat, zkusil ajsem to ještě druhý den a zase...pak jsem se na to vykašlala, ale zato jse objevila v podpaží takovou tukovou bouličku, která docela nepříjemně bolela, nevím, jestli to bylo z toho, už naštestí zmizela, ale trochu jsem se lekla 😒

@juju hlavně ta plodnost, to je zajímavý 😀

@luthien.k to je mi líto, že začínáte takhle nemocnicí ☹ ale co se dá dělat, že když to musí bejt 😒

luthien.k
30. bře 2011

@aemmi, ta boulička je zajímavá, s tím jsem se teda ještě coby reakcí na kosmetiku nesetkala (teda jestli to byla reakce na ni). Jinak taky mám doma Alverde rozprašovač a taky mi nevyhovuje 😅 Teď mám deo stick (ne antipersp., jen deo) od Baley (takže to není "bio") a docela dobrý. Já jsem ale hrozně zvyklá na ty antipersp., nevím, jestli si někdy zvyknu bez nich...

Jinak do Motola jedeme zatím jen na vyšetření, ale operace nás s největší pravděpodobností nemine... 😖

aemmi
30. bře 2011

@luthien.k Já právě taky byla zvyklá dlouhp na antiperspiranty, jenže mi z toho tvrdlo oblečení v podpaží, nešlo to vyprat a stejně se mi zdálo, že když se víc zpotím, že je to cítit, ikdyž ne potem, ale divně mi to smrdělo 😅 ted mám od Alverde jakýsi minerální deo balzám a ten mě teda pozitivně překvapil, krásně voní (narozdíl od toho rozprašovače) a když se zpotím, tak není nic cítit, denně očuchávám oblečení a dobrý 😀 tak to snad vydrží...

anysek85
30. bře 2011

@aemmi Ty bouličky jsem měla také, když jsem si na začátku těhotenství (ale i před otěhotněním) stříkla nějaký chem. dryák přímo na kůži (konkrétně toaletku Puma). Teď mám krystal Santé do podpaží: http://www.cestaprirody.cz/index.php?productID=... a kombinuji to s toaletkami Occitane, které si dávám spíš na oblečení než na kůži a dobrý. Fleky mi to nedělá, kůži nedráždí a když se zpotím, tak není nic cítit.

@luthien.k Gratuluji k miminku 😵.

Jinak holky, já vás občas čtu a vypisuji si nějaké postřehy, přispívat zatím do této diskuze nemám moc čím, mimi se narodí teprve v létě 🙂.

aemmi
30. bře 2011

@anysek85 No, mně se to udělalo poprvé, tak je možný, že to souvisí s těhotenstvím, možná i proto to tak štípalo 😠 Hm, od Sante jsme ještě nic neměla, tak třeba příště...