Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
25. srp 2010

Jinak naše doktorka to rozmlouvá každému, toho pneumokoka...

Zajímavé je, že já jsem se zatím ve svém okolí ještě nesetkala s rotavirovým onemocněním, my jsme tu fakt asi nějak "mimo" 😀 Ale běda asi, jak bychom šli třeba do nemocnice, tam to prý chytí skoro každý, hlavně teda děti.

@labutka, bezva, má Markíza i internetové vysílání?

jasekd
25. srp 2010

Cau holky, k tomu ockovani... My treba meli naockovanou hexu s pneumokokem dohromady, protoze ocko predtim snasel dobre, a fakt v pohode, je to asi dost individualni, ptejte se, domlouvejte,ale zas tak se nedeste predem... Rotaviry mame taky a jsem rada, protoze jak pise Lut, nam realne hrozi pobyt v nemocnici (dilatace ledviny a jine radosti 😠 ) a tam se ruzne infekce snadno chytaji (hodne deti, rezistentni bakterie atd), navic malej bohuzel byl kojenej plne jen mesic a pak dalsi tri s dokrmem a ted nesmi prakt.zadne ovoce a vit. C (kryci lecba Sumetrolimem). A pneumokoka mame na pojistovnu a podle me teda rizikovej neni... tak nevim, jak to je.
Ja se jeste vracim k te brambore potvore... udelala jsem tu polivku mrkev brambor a kapku oliv.oleje, teda dost ridke to bylo, dala prvni den a OK, no ale ted podruhy a potreti docela hysterie, prskal to, kroutil se, hruza, vypadal jak kdyz ho boli brisko, ale asi hlad, dala jsem pak jestemliko a zklidnil se a usnul... Polivku snedl celou a jeste s primichanou kupovanou mrkvi, takze podle me mnozstvi dost. Tak nevim, zda je ta zmrzla brambora prece jen hnusna nebo zda je to nejake hladove (nekdo tu psal neco o zmene glyk. indexu?), zkusim dneska a jestli se to bude opakovat, vyleju to do nasi polivky a uz to delat takhle nebudu. Problem je, ze ty sklenicky bejvaj prave obohaceny o vit. C, ovoce, co se jmenuje "banan", tak je tam i jabko a vit.C, a to Martin nesmi 😠 Jakou dalsi zeleninu k brambore a mrkvi mi doporucite?

jasekd
25. srp 2010

Jinak pred kazdym ockovanim mu merim teplotu (vic hlidam i kvuli te ledvine,az manzel nadava, ze to moc resim) a Dr ho prohlizi, posloucha... Nemocnyho by ho urcite neockovala, i kdyz nekde jsem snad slysela, ze pouze ryma nevadi? Ale uz nevim, u ceho to bylo.... Ja bych se u mimina i te rymy bala...

luthien.k
25. srp 2010

@jasekd, já bych doporučila dýni, cuketu, brokolici. Je to HA zelenina a obzvlášť dýně dětem často dost chutná, cuketa je neutrální, ta se dá dát do všeho a brokolice má zase vysoký obsah vápníku.
Jinak se dají určitě najít i skleničky neobohacené o vit. C, například Babylove z DMka nebo Alnatura tuším také. Na Babylove koukám, třeba hrušky Williams-Christ nejsou obohacené a doporučují se jako první atopikům pro nízký potenciál alergizovat.
S tím kroucením těžko říct, co mu vadí, vyzkoušet a případně nedávat, těžko vymyslíme něco jiného...

jasekd
25. srp 2010

@luthien.k Dik, mne prave prislo, ze to byl vztek od hladu nakonec, no uvidim dneska... Na ty hrusky jsem taky koukala, jenze my to nemame kvuli alergii, ale tomu Sumetrolimu (v kombinaci s kyselym se po nem muzou delat az ledv.kaminky), a v podstate vsechno ovoce krome bananu je kysele, jasne ze nedam pomeranc, citron, to se nema ani kvuli alergii, ale nemel by ani jabko apod. Na brokolici jsem taky myslela, a nenadyma? No a nebo salatova okurka, ta by mohla bejt taky v poho? Diky

betelgeuzz
25. srp 2010

@luthien.k Od 1. ledna je změna a pneumokoka hradí pojišťovny všem, je to vlastně první očkování, které je dobrovolné, ale zároveň plně hrazené pojišťovnou.

betelgeuzz
25. srp 2010

@jasekd A proč nedáš banán čerstvý, proč ze skleničky? Banán mi příjde ideálně i na cesty, rozdělám ho a dá se pěkně škrabat lžičkou. Taky je to potravina, kterou se malá naučila kousat.

jasekd
25. srp 2010

@betelgeuzz chtela jsem zkusit sklenicku, nez to zacnu patlat sama, jestli to bude jist, chci to totiz "redit" stavou z mrkve, protoze samotnej ho urcite zacpe, a ta sklenicka mi prisla ridsi... Ono vubec s tim varenim nevim, protoze ja nemam moznost si sama pestovat, ani po rodine, musim jen kupovat, a vadi mi, ze nevim, cim hnojej atd...

luthien.k
25. srp 2010

@betelgeuzz, tak to konečně s tím hrazením pneumokoka chápu, díky! 😉

@jasekd, brokolice nedýmá zřídka, nejlépe dát jen ty vrchnní růžičky, ne košťál. Salátová okurka taky myslím v pohodě, nicméně dala bych přednost pro začátek tepelně upravenému, a to klidně i ten banán na páře. Není to u nás moc obvyklé, ale jinde, třeba ve Fr., se to dělá běžně.

luthien.k
25. srp 2010

Jinak ne aby to vyznělo, že bych chtěla dávat teplou okurku, to ne 🙂 Jen bych s ní klidně počkala. Je toho dost, co můžeš zkoušet předtím, vždy alespoň ty tři až pět dní, jestli není reakce.

chaarleene
25. srp 2010

mně doktorka říkala, že když nechám malou proti pneumokokovi naočkovat teď, tak to bude hrazené pojišťovnou, ale pokud bych ji chtěla nechat naočkovat až po roce, tak už si to musím zaplatit sama... nakonec jsem se (po tom, co mi řekla), rozhodla to zatím nechat být a po roce se uvidí - já jsem jako malá hrozně trpěla na záněty středního ucha, takže pokud bude malá v tomhle po mně, tak ji očkovat nechám...

jasekd
25. srp 2010

@luthien.k ja jsem myslela jako tu okurku misto cukety. Dokud byl deda, bylo cuket nadbytek, ale ted ☹ zase jedine koupit a ta okurka je mensi a zbytek snime my, manzel cukete moc nefandi 😉

kutcher
25. srp 2010

@luthien.k já růžovky sbírám od té doby, co jsem zjistila, že na rozdíl od ostatních muchomůrek např. tygrované atd. se ji po uříznutí zbarví dužnina do růžova. Pokud si nejsem jistá tak říznu i klobouku. U bedly červenavé totéž, ta vypadá, jak luxusní muchomůrka, tak ji naříznu, dužnina zežloutne až zoranžoví a hned na to zčervená a pak vím, že je to ona. I holubinka zelenavá ve stadiu otevřeného klobouku je lehce poznatelná už jen tvarem klobouku.

betelgeuzz
25. srp 2010

@chaarleene jojo, já to nenapsala přesně. Pojiš´tovna to očkování hradí všem dětem, ale je tam podmínka, že se to musí stihnout od roka, nebo 13 měsíců, to už nevím přesně.

@jasekd mně osobně příjde okurka a cuketa jako to stejné, ale na kojeni.net doporučují cuketu po 6. měsíci a okurku po 9., takže tam asi nějaký rozdíl je.

kutcher
25. srp 2010

Jo a ještě růžovky - poznáš je velmi snadno už jen podle prstenu, ten je zoubkovaný - to má i much. šedivá a je taky jedlá ostatní ho mají rovný, jak sukénku. Růžovka i bývá v třeni červivější a mívá narůžovělý odstín souplodí.

petuli80
25. srp 2010

Já jenom na okraj k těm příkrmům, dýně hokkaido by mi přišla ideální (nevím tedy, jak z hlediska snášenlivosti, ale snad ok), je výživná, nasládlá, výborná, takže povařit a rozmixovat s tou mrkví a paráda. Ze začátku možná loupaná, ale časem snad ani pro malé děti tu slupku nebude potřeba odstraňovat, když bude rozmixovaná do hladka. Toť moje teoretická představa 🙂

Povařit banán v páře? Proč se to vlastně dělá? 😅

kutcher
25. srp 2010

@chaarleene malýmu jsou teď 2 a potom, co jsme zažili od 14 do 16 měsíců pneumokokový zápal plic jsme se rozhodli, že buď teď nebo na příští léto necháme prcka očkovat vakcínou pneumo23. Co se týče prevenaru, tak tomu dávám sbohem. Když byl ten starej - prevenar7, tak ten byl vyroben pro podmínky výskytu v USA, ten nový, zdokonalený už je i na podmínky Evropy, ale v ČR je spousta kmenů, který Prevenar neobsáhne. Máme 2 očkování od Prevenaru a 3. dávku dám to Pneumo 23 - já věřím české, vakcíně. Pokud bych nechala od 2 let očkovat jen pneumo23, tak by působila 5-7 let, prevenar 10 let, ale jelikož budu mít nakombinovaný prevenar s pneumem, bude to mít vyšší účinek taky.

butt
25. srp 2010

@luthien.k tak nejak jsem si to myslela, kdyz clovek vidi furt ty reklamy, ze kdo neuockuje na pneumokok, je spatnej rodic..vecra jsem jeste trosku patrla a nasla, ze v CR onemocni na pneumokok 20-50deti rocne a 2-5 na to umrou..a nevim, mi to prijde maly riziko na to, abych malou kvuli tomu trapila ockovanim 😅 takze myslis, ze spis ockovat na menigoka...?nad tim jsme nejak vubec nepremyslela...

@juju jak jsem psala vyse, ja nsala, ze zdaleka ne vsechny deti, co to chytnou umrou...taky jsem si rikala, ze treba ta masaz, ze nutne ockovatpneumokoka funguje a vetsine rodicu ockovat necha a pak bude pro malou i mensi pravdepodobnost, ze to chyti napr ve skolce.. (podobne jak u vas s rotaviry)

@betelgeuzz a na ty zanety stredousi to zabora to ockovani?ja nekde cetla, ze muze a nemusi...

za tyden jdu k doktorce a dala mi za ukol nejak o tech ockovanich popremyslet, ze se o tom pobavime a domluvime co a jak...tak jsme na ni strasne zvedava, se ukaze, jestlpi je rozumna 😀 jeste si chci iverit..kdyz neni zahojena ranka po tbc, tak bych se dalsimu ockovani mela branit, ze?

@petuli80 banan tepelne upravenej je lip stravitelnej 😉

petuli80
25. srp 2010

Díky butt 😉

Tady jsem našla zdá se mi docela dobrej "manuál" o příkrmech, můžete se mrknout a zhodnotit, jestli je to shrnutí ok?
http://zeinerova.blog.idnes.cz/c/142805/Prikrmy...

juju
25. srp 2010

jasekd, ja by som skusila fenikel ak ho vies zohnat 😉 a avokado, ale ja som tuto problematiku este dopodborbna neriesila kedze na to mame casu dost; inak vsade pisu ze malym detom sterotypna strava nevadi takze nemusis vymyslat privelmi 😵

petuli, malyckym detom sa musi vsetko uvarit, ale ty si zatial var mliecko v prsiach a na prikmy zatial nemysli / ja by som velmi doporucovala vsetkym maminan si nastudovat kojenie naspamat od A po Z lebo potom na to nie je cas a najma vela zien sa trapi s kdejakymi problemamy ☹ v mojom okoli nepoznam babu co by kojila bez nejakych problemov

s tym ockovanim je to rozne - krajina, rodinne prostredie; treba asi najlepsie sama uvazit do coho ist; ja som ale vystrasena za vsetkeho kvoli manzelovi; ten chytil v 26 rokoch osypky (nebol samo na ne ockovany) a skoro zomrel, takze u nas pojdem ockovat vsetko nebezpecne (rotavirus podla m. je v pohodke) len si uz dam bacha na to kedy a ako

petuli80
25. srp 2010

@juju, dík, já bych chtěla všechno znát nejlíp hned 😉 Střelec, no, nadšenej pro věc. Kojení budu studovat taky, zatím pevně věřím, že to v pohodě půjde. To mi připomíná, že mi kamarádka říkala o tzv. laktačních krizích, který se můžou vyskytovat, u ní byly za 16 měsíců kojení 3 x a vždy trvaly asi 2 dny. Říkala, že poprvé stačilo málo, a vzdala by to, ale potom se o nich někde dočetla. Víte o tom něco?

betelgeuzz
25. srp 2010

@butt to pak záleží na tom, co ty záněty způsobuje. Jestli pneumokok, tak očkování pomůže.

@juju nejsem si jistá, co jsou osypky, ale předpokládám, že některé z dětských nemocí. Jenže u nich je typické, že u dospělého mají daleko horší průběh, než u dítěte. Pokud si těmi nemoci projdeš jako dítě, získách imunitu na celý život. U očkování to není jisté. Např. zarděnky můžou být nebezpečné pro ženu v těhotenství, ale proč tím očkovat všechny miminka? Já si zarděnkama prošla jako malá, pak se ještě očkovalo v asi 13 letech. Ale proč to naprad ročnímu dítěti? Podobně přiušnice (nebo neštovice?) - ty mohou způsobit u dospělého muže neplodnost. Ale mně příjde lepší, nechat dítě si tím projít a pokud to nechytne, tak až před dospělostí naočkovat.

betelgeuzz
25. srp 2010

@petuli80 studuj, studuj, laktační krize přichází ve 3 týdnech, 6 týdnech, ve 3 měsícíh a v 6 měsících, ale to najdeš snad v každé brožurce. 🙂

betelgeuzz
25. srp 2010

@petuli80 je to vlastně období růstového spurtu, kdy dítě má větší potřebu mléka a chce častěji pít. Kdo o tom neví, myslí si, že má najednou málo mléka a začne třeba přikrmovat. Ale když začneš přikrmovat, tak tělo nedostane info, že je větší poptávka a ani víc mléka tvořit nezačne.

juju
25. srp 2010

ja som mala skor na mysli zaciatky, tie su tazke, ked sa dietatko nevie prisat, ked su bolave prsniky a tak - studujte najma rozne polohy, ako osetrovat prsniky a pod 😉 ja nedam dopustit na laktacne poradkyne, treba si zistit dopredu kontakt a tie potom vedia pomoct pri rozkojeni 😵

petuli80
25. srp 2010

Koupila jsem si dnes První rok života od českého pediatra MUDr. Matouška
http://www.salvar.cz/kniha.php?id=15
Jsou tam otázky a odpovědi, tváří se docela jasně, výstižně, přehledně, tak jen doufám, že obsah nebude v nějakém rozporu s mými pocity.

Ještě mě napadlo, že se zeptám, docela se mi zamlouvá myšlenka mít od začátku svou vlastní porodní asistentku, která bude zároveň přítomna porodu, máte s tím osobní zkušenost?

juju
25. srp 2010

baby, mate skusenost s nosicm? manzel chce kupit nejaky (satky sa strasne boji 😀 ). chceme nejaky ergonomicky co by v nom babo mohlo byt v oboch smeroch. viete o niecom?

chaarleene
25. srp 2010

@petuli80 já vlastně jo, protože moje teta je PA, takže jsem s ní několikrát probírala všechno možné, věděla, že mám epi-no, že nechci nástřih, probrala jsem s ní svůj postoj k medikaci, k epidurálu atd., pak jsem jí volala, že asi rodím, tak se mnou byla doma, pak se mnou jela do porodnice a odrodila mě a bylo to super 😵

chaarleene
25. srp 2010

@juju v obou směrech myslíš jako na zádech i na břiše nosiče nebo pozici čelem i zády k nosiči? protože pozice zády k nosiči není vhodná a nosit by se tak nemělo 😕

my teď budeme testovat manducu, pak jsou ještě ergo, beko a holky si tu chválí bondolino 😉

juju
25. srp 2010

myslela som ze by bol otoceny ku mne bruskom a aj chrbatikom - on totizto rad vsetko ocumuje 😀