Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
10. říj 2012

@abecedka ne, to si myslím, že je blbost, protože buď se očkuje schéma 2 plus 1 nebo 3 plus 1 a počítá se tak s těmi rozestupy... Poslední hexa se dává půl roku až rok po té předposlední.
@aemmi, budeš dávat Priorix?

erinka83
10. říj 2012

@luthien.k víš o někom, kdo normálně očkuje 2 plus 1? Moje Dr je celkem benevolentní, co se očka týče, ale tohle chce očkovat 3 plus 1 😒

luthien.k
11. říj 2012

@erinka83 jen tady z MK, ale kdo přesně, to si asi nevzpomenu.

abecedka
11. říj 2012

holky vy jste tak šikovné, odkud to všechno víte? závidím 😉

nevím nač ta má doktorka furt spěchá, fakt. Paní trnavská, víte chci abysme to už měly hotové tu hexu.... 😝

abecedka
11. říj 2012

ještě jsem se chtěla zeptat na ovesnou kaši na snídani? to má nějaký historický základ? vím že oves je zdravý, výživný, posilňující na zimu.
Když ji vaříte, tak máčíte vločky přes noc a pak do mléka? a jak dlouho to trvá?Moc si nedovedu představit ,že by snídaně byla třeba až za 20 min od probuzení, to by mi asi nevydržely.

luthien.k
12. říj 2012

@abecedka koukej chodit k nám do soukromé a budeš taky chytrá 😀 😀 😀

luthien.k
12. říj 2012

@abecedka no a je těžké dopátrat se toho, co má ve stravování u nás historický základ (jde o to, jak daleko do historie člověk jde a taky regionálně se to liší, podle movitosti obyvatel...).
Já dělám ovesnou kaši tak, že večer vločky a lžíci mixované směsi semínek na každého (směs vloček- různé bezlepkové, co mi přijde pod ruku a k tomu vždy trochu ovesných, protože to po nich má lepší kašovitou konzistenci) zaliju reis drinkem tak, aby byly těsně ponořeny (reis drinkem trochu ředěným vodou, dávám ho kvůli obsahu vápníku kvůli naší bezmléčné dietě) a nechám přes noc normálně na lince, ráno uvařím (chce to dost míchat, přichytává se to) do měkka, což trvá 5 - 10 minut. Přidám domácí ovocnou přesnídávku a pro každého lžičku kokosového oleje. Snídáme to všichni, dělám i m. do práce, kde večer jen zaleju horkým obilným mlékem a zavřu v misce, udělají se i bez vaření a ráno si to ohřeje v práci 🙂

abecedka
12. říj 2012

@luthien.k jůůů to je krásně vymakané. Já bych to dělala klidně i z normálního mléka, až mi přestanou pít ráno Nutrilon nebo jim to už nebude stačit.
Dokud jsem doma, tak toho musím využít. Až budu chodit pak do práce, tak to asi budu víc šidit.

luthien.k
12. říj 2012

@abecedka já bych zase normální mlíko z řady důvodů spíš nedávala a bio nepasterované asi neseženeš 😀

Jinak Tobík chodí do školky, vypravuju je sama (malého bereme samo s sebou) a kaši zvládáme 🙂

estrellita
12. říj 2012

@luthien.k Bio nepasterizovane prodavaji v nekterych bio obchodech, ja jsem na nej tuhle narazila 🙂

sarkar
12. říj 2012

@luthien.k Ahoj, manža si dělá každý den vločky k snídani - jen je nasype do misky, zalije mlékem a strčí na chvíli do mikrovlnky. Já to tak dělám taky, ale mám je ráda hodně měkké, takže párkárt promíchám a zase do mikrovlnky vrátím. Občas jsme dávali i banán a kakao, ale jen výjimečně, moc banány nejíme. Přijde mi, že takhle je to o dost jednodušší než namáčet vločky přes noc a pak vařit, ale nejsem odborník na dětskou výživu (takže nerýpu)...

luthien.k
12. říj 2012

@sarkar jednodušší to možná je, ale obiloviny by se měly konzumovat máčené kvůli jejich lepší stravitelnosti a odstranění nebo snížení množství některých antinutričních látek (kyselina fytová, lektiny...), které brání plnému využití jejich dobrých látek (zejména minerálů). On jednodušší postup neznamená vždy lepší postup, ono co jsme si začali zejména výživu zjednodušovat, tak naše zdraví jde postupně do kytek (myslím zdraví naší společnosti - alergiemi počínaje a civilizačními chorobami konče).
Mikrovlnku používám jen naprosto výjimečně, nezapadá mi moc do zdravého životního stylu, sice je zřejmě "bezpečná", ale způsob ohřevu je prostě nepřirozený...

luthien.k
12. říj 2012

@estrellita tak na takové jsem teda já zatím nenarazila a upřímně - v obchodě bych si takové nikdy nekoupila, leda od někoho, u koho vím, jak se o krávu stará a jaká mají kravičky veterinární vyšetření 🙂

estrellita
12. říj 2012

@luthien.k no ja jsem ho stejne prevarila, ale mas pravdu, primo z kravina by to bylo rozhodne lepsi, ale tu moznost nemam. Jeste k nam vozi mleko z farmy, ale to uz je pasterizovane, ale porad lepsi, nez z kramu, ze jo. ale i tak mleko pouzivame vyjimecne, spis jen do cara na dochuceni a jinak ani ne 🙂

martinka1981
12. říj 2012

@luthien.k Kati mysliš že aj tie jemne ovsene vločky z DM treba nechavať namočene cez noc? nebude z toho "blato" do rana 😀 lebo oni sa rychlo rozvaria.

luthien.k
12. říj 2012

@martinka1981 já namáčím všechny, zda jsou jemné nebo ne, nemá na ty antinutriční látky vliv.

luthien.k
12. říj 2012

@estrellita to jo, to určitě, jen že bych ho bez té pasterizace stejně nepoužila. Já mléko používám na výrobu domácího jogurtu, jinak ne.

sarkar
12. říj 2012

@luthien.k Aha, to jsem nevěděla...řeknu to manžovi, jestli o tom ví. Dřív se hodně zdravě stravoval, hodně chodil do posilovny, tak proto o tom dost ví, ale je možný že tohle mu buď uniká, nebo je línej si to takhle připravovat anebo to mají kulturisti jinak 🙂
Mikrovlnku taky moc nepoužívám, ale poránu jí velebím a v práci bych bez ní umřela, jinou možnost ohřevu nemám. Když budu na mateřský tak předpokládám, že taky mikrovlnku moc používat nebudu, ale teď z časových důvodů prostě musím. Ale taky jsem četla, že je bezpečná.
Co se týče té výživy všeobecně tak to máš pravdu, zrovna včera jsme měli diskuzi s tchýní, která chodí po bytě, heká, jak jí bolí tohle a tamto, teď jí zas budou Dr. pozorovat a zakázali jí antihistaminika, tak jsem mrkla na net a zjistila jsem, že má možná jakousi alergickou reakci z toho, jak se stravuje (samé uzeniny, glutamáty, hodně soli, sladkého, levné a nekvalitní potraviny, sladký pití, kafe, ...). Dopadlo to tak, že řekla, že to by nemohla nic jíst a že třeba po chlebu s tvarohovou pomazánkou ke snídani by se jí zvedal žaludek a že salámy prostě jíst MUSÍ. No jo, kdo chce kam.....

herminka
12. říj 2012

@aemmi @abecedka Někteří dr. očkují čtvrtou hexu až v roce a půl (to je dle vyhlášky horní hranice) bez ohledu na to, kdy mělo dítě 3. dávku. Můj dr. je na toto pes, chtěl dokonce naočkovat už po 5 měsících od 3., ale nedala jsem se.

@luthien.k Taky zas musím začít chodit do soukromé, jsem děsná, občas vás šmíruju (přečíst vše není v mých silách), ale nějak se bojím zas zapojit 😅
Katko, prosím Tě, řešíme to v jiné diskusi, může dítě, něco přes rok staré, tahini? Kdy a jak by se případně projevila alergie?

@sarkar Nezlob se, nemyslím to zle, ale oč složitější je nasypat ty vločky do misky večer místo ráno? Jen si na to musí člověk večer vzpomenout (ale to se zautomatizuje rychle - vím, o čem mluvím, roky jsem snídala namočenou směs vloček a semínek s jogurtem nebo ovocem, ale časem se projevila zkřížená alergie - vadily mi tepelně neupravené obiloviny).

sarkar
12. říj 2012

@herminka Není to složitější, jen je pak průser, když na ně ráno nemáš chuť 🙂 A pak je jednodušší to strčit do mikra než vařit na sporáku, kde se to musí míchat...teda aspoň pro mě, mám ráno cca 35 minut na vypravení se do práce a kdybych doma nechala připečený kastrol od vloček tak by se tchýně za chvíli pos*** 😀

herminka
12. říj 2012

@sarkar Jo tak, když nemáš chuť, to je pak jiná 🙂 Je fakt, že jsem to posuzovala podle sebe, které vůbec nevadí snídat stereotypně (maximálně obměním typ semínek, odrůdu jablek atd.). Ale neviděla bych problém v tom dát do mikra ty namočené vločky (ale možná kecám, MW nemám - ani ne proto, že bych ji považovala za škodlivou, ale když jsem ji měla, stejně se na ni jen prášilo).

sarkar
12. říj 2012

@herminka No já vůbec vločky moc nesnídávám...to spíš manžel. Ale občas si dá třeba chleba s medem nebo tak, vločky má vždycky když není pečivo ani nic jinýho a když má chuť a taky když má mít v práci hodně práce, tvrdí, že má po nich nejvíc energie. Ale já jsem v chutích náladová 🙂 Střídám co můžu, palačinky, míchaný vajíčka nebo špaldovou kaši (hlavně tedy o víkendech, kdy je na to čas), toasty nebo pečivo s medem a džemem, teď začínáme vyrábět domácí šunku, ...
Jinak mikrovlnku taky moc nepoužíváme, teda aspoň doma (kromě těch vloček), ale oba jí máme v práci, ale tam to jinak nejde a díky bohu za ní, jsem zvyklá na teplý domácí obědy 😀

luthien.k
12. říj 2012

@sarkar no jo, tchýně je typická osoba dnešního konzumního věku, masírovaného reklamou na ty hrůzy, co se jim říká jídlo ☹ Ono se té závislosti na procesovaných potravinách nezbavuje snadno, ony působí tak, že je prostě člověk chce, je to jako droga. Pokud si neuvědomí, jak moc si tím škodí, tak s tím těžko něco udělá... Moc dobrý článek zrovna na toto téma: http://doma.nova.cz/clanek/stihlaafit/prejidate...

Jinak ty potíže, co má, mohou být spojené s histaminovou intolerancí...

Mikrovlnku můj. m. taky používá v práci a víš co? Když uvařím jídlo doma a nebo ho doma ohřeju (na plotně), tak je v pohodě, jakmile si to samé dá v práci do mikrovlnky, tak ho to nadýmá... Je to mnohokrát ověřené. Co za tím je, netuším...

luthien.k
12. říj 2012

@herminka ahoj 🙂 Koukej se zapojit, všechny budeme rády!!!

Tahini - já myslím, že může (nejlépe přírodní, nesolené), pokud není alergie, a ta by se mohla projevit stejně, jako jakákoli jiná potr. alergie - trávicími potížemi (od zvracení, přes bolení bříška, po průjem atd.), kožními vyrážkami nebo (výjimečně) i potížemi v dých. cestách. Ale pokud nemají atopii (alergie, astma, ekzémy) v rodině, tak bych se toho nebála. Časově to může být od minut po pozření až po cca tři dny (nejčastěji).

katyxq
12. říj 2012

Jak vás tady čtu, tak mám na sobě ještě co pracovat 😀. Dneska došel na účet rodičák, takže první krok - neobjednám u Countrylifu instantní kaše, ale vločky a krupičky. Snídat stereotypně mi (ani malé) nevadí - střídám jen druhy rostlinného "mléka", obilniny, ovoce a oříšků.
A asi do virtuálního košíku přihodím i tahini, sezam malá ještě neměla, mandle, lískáče a kokos prošly v pohodě.

herminka
12. říj 2012

@sarkar My jsme v práci mikrovlnku neměli, její nákup zakázala kolegyně, co si myslela, že škodí 😝 Takže jsme ohřívali poctivě na plotně (taky jsem si nosila domácí obědy, do restaurace jsem s ostatními chodila jen jako těhotná, kdy jsem na to hospodské jídlo měla hroznou chuť 😅).

@luthien.k Víš, jak dlouho si to zapojení už slibuju? 😅 Ale teď jsem to veřejně napsala, tak musím 🙂 Děkuju za to tahini.

sarkar
12. říj 2012

@luthien.k No mě přijde, že už je na těch párcích a čínských polívkách taky závislá...A těch nemocí má strašlivě moc. Myslím, že se jí propadla klenba na noze, strašně jí bolí - ono není divu, myslím, že už je obézní. Má tak 155 cm a nevím sice kolik váží, ale její břicho vypadá jak v 9. měsíci. Já jsem proti ní v 5. měs. modelka. A ten tuk co se ukládá na břiše je prý ten nejhorší. Má astma a stejně kouří, i když teď hodně elektronickou cigaretu, ale stejně to asi není zdravý. Blbě se jí dejchá, tuhle jí bolelo pod prsama, no prostě děs...Hlavně její typický den - ráno vstane, nacpe se chlebem se salámem a kafem, jede do práce (busem nebo s někým autem), kde celej den stojí a svačí chleba se salámem, přijde domu, někdy něco uvaří (zeleninu co taháme ze zahrady většinou při vaření ignoruje a když dělá třeba lečo, tak zase nesmí chybět uzenina, někdy ani nevaří a dá si třeba párky a samozřejmě nesmí chybět kafe, pak sebou kydne před PC a je tam těch zbývajících cca 5 hodin než jde spát (ještě předtím si dá ideálně chleba se salámem nebo se sýrem - většinou taveným a když ne taveným tak hodně levným, protože co je levný je přece dobrý 😖 ). O víkendy nastává změna, vstává později a pokud nemusí, nevstane od PC celý den a pokud nepotřebuje nutně ten chleba, tak si nedojde ani do krámu, co máme cca 50 m od baráku (páč jsme ve 3NP a bez výtahu a ona už šlape po schodech jak 90ti letá bába). Jo a je jí 46 let.
No ale když jí manžel včera říkal, že si za ty nemoci stejně může sama tak argumentovala tím, že když byla mladá byla taky štíhlá a že manžel taky bude mít v 50ti letech pupek...

To nadýmání po ohřevu jídel z mikra u sebe nepozoruju, ale věřím tomu, v dnešní době je možný všechno, bohužel 😖

sarkar
12. říj 2012

@herminka No to si nedovedu představit, ohřívat si jídlo na plotně...jak jste to dělali s hrncema a mytím nádobí? 😕

luthien.k
12. říj 2012

@herminka máš závazek 😀

@sarkar, no těpic, tchýně si teda koleduje ☹ Já teda taky rodiče pořád usměrňuju, co se týče stravy, ale takhle teda s prominutím "neprasečili" nikdy 😅

@katyxq taky vždycky čekáš na rodičák jako na smilování? 😀 Jinak mám poznatek, ono když se kupujou fakt jen ty základní potraviny a z nich se připravuje veškeré jídlo (nebo aspoň 90% toho jídla), tak to umí i šetřit peněženku 🙂

katyxq
12. říj 2012

@luthien.k jojo, vždycky jak přijde, tak objednám nutné věci - suché potraviny, drogerii, kosmetiku, teď taky nějaké zimní oblečení pro malou - hlavně na nohy do šátku/nosítka, vršků jsme dostali hafo darem. A maso, zeleninu, ovoce kupuju průběžně. Taky bych řekla, že jíme čím dál tím líp a náklady na jídlo nám nerostou, spiš naopak (i když teď, s mojí velkou spotřebou masa moc neušetřím, já jím jak horník, evidentně je kojení těžká fyzická práce 😀).