Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
29. zář 2010

Jsem taky moc ráda, že se tu dozvídám užitečné a zajímavé věci, třeba o tom alkrylamidu jsem to nevěděla... 😅

erinka83
30. zář 2010

@luthien.k to nevím, doteď jsem lámanku taky moc nedělala 😅 Mně tak pohanka kroupy nešly, musela jsem vždy aspoň cvíli povařit...ale byli jsme ve Šmajstrlově mlýně, kde paní tvrdila, že to tak jde s jejich pohankou, která je mechanicky loupaná a řekla mi, že ta, kterou kupuju (mlýn Alfa) je termicky loupaná 😠

barica
30. zář 2010

@luthien.k lamanka se pripravuje naprosto stejne... jen ja pohanku moc nedavam, protoze jsem si na makrobiotice precetla, ze pro deti se pohanka moc nehodi, sice neni skodliva, to ne, ale neni vhodna pro deti, protoze ma nejakou vlastnost, ze by po ni ditka nemusela rust?! musela bych ten odstavec primo sem opsat, z hlavy to sama nevyplodim🙂, ale obcasna konzumace urcite neuskodi...

ja zase zkusim ten kokosovy olej, ne sice pro malou, ale sama, ja zvladam olej jen olivovy a jeste ne syrovy, ale musi byt tepelne upraveny, holt mam citlivejsi zazivani (skupina A🙂) a v makrobiotice mi zase vysvetlili proc (tam dokonce pisou, ze olej, ktery se nespoji s jidlem varenim, tak muze v organimu skodit), takze mi to ani nevadi, ale pokud se kokosak travi jinak, tak bych ho zkusit za studena mohla...

barica
30. zář 2010

@erinka83 ja kupuji jen Smajstrovu pohanku, takze jestli se jina pripravuje jinak, tak to fakt netusim🙂...

luthien.k
30. zář 2010

Malej má pohanku hrozně rád a já taky... Ale víc mu dávám rýži nebo jáhly. Tak zkus najít, proč se pro děti nehodí, ju? Jinak malej má taky skupinu A, takže na tom citlivém trávení něco bude, protože ho má také opravdu citlivé... Co se píše o AB, kterou mám já?

Jinak tu kaši z lámanky jsem nakonec snědla víceméně já 😅 Musí si holt asi zvykat, je to víc "surová" chuť, než z té instantní kaše. Takže jí nedřív nechtěl, udělala jsem mu tu jeho známou a pak si dala tu lámankovou a když viděl, že to jím, tak chtěl nakonec taky 🙂

erinka83
30. zář 2010

@barica Já už teďka poučena taky kupuju jen od Šmajstrlů 🙂 Ale ta z toho mlýna Alfa na mě taky působila dobře, ale na obale teda napsané nebylo, jak je loupaná..
@luthien.k Nezvyk to určitě je...Však si časem zvykne... Kaše teda jídal jen ty "hladké", jo? Ale jinak už normálně jí kousky a tak? MY jsem teďka celkem pokročily, kaše jsme teda Barče od začátku vařila i "normální", tak to jedla, ale jinak ty obědové kaše jsem musela mixovat hodně do hladka, jinak to nechtěla, až teď už tam může mít kousky, dokonce už jeden oběd jedla sama, pokrájený na "vojáky" 🙂

barica
30. zář 2010

@erinka83 co to znamena "pokrajeny na vojaky"?

@luthien.k ono na chut pohanky se opravdu musi zvyknout, ja sama jsem si na ni taky nejakou dobu zvykala a mamka se segrou to nemuzou ani citit🙂... do knizky se podivam, ale ted ji u sebe nemam, vydrz do pristiho tydne...

co se pise o skupine AB nevim, ale myslim si, ze ty to maji nejlepsi a mohou jist mix bez omezeni, ne?! tuto skupinu jsem opravdu nestudovala, ale rekla bych, ze mohou opravdu jak jidla ze skupiny A, tak ze skupiny B, no proste vyhoda🙂... ikdyz tedy ja na to stravovani podle skupin moc nedam, protoze to uz bych opravdu nemohla jist nic, jen proste jidla, ktera jsou vylozene "skodliva" omezuji, ale nevynechavam...

erinka83
30. zář 2010

@barica jéé, ty neznáš vojáky😀 Co já se toho jako malá najedla 😀 Normálně na kostičky 🙂

erinka83
30. zář 2010

@barica když já totiž dám na talíř větší kousky, uhryzne si moc velký kus a nebo to do pusy narve celý 😅 a pak neví, co s tím, dáví se a tak, takže krájím na menší kousky, i když si tam narve třeba 3, pořád se jí s tím pracuje líp...

luthien.k
30. zář 2010

Na vojáky to teda taky neznám 😀

@erinka83, kaše míval jen hladké, ale jínak jí kousky, těstoviny třeba nemá vůbec nakrájené, ty sní jakkoli velké (a taky v jakémkoli množství, ty miluje, ať jsou z bílé nebo tmavé mouky, to je mu jedno 🙂). Spíš to byl prostě nezvyk, ale to se určitě zlepší, když ode mě pak jedl 🙂

@barica, já kdysi o AB skupině četla, že je ve vývoji krevních skupit "nejvýše", že je to takový univerzální mix, tak to asi bude tak, jak píšeš. Mám dokonce negativní rh, takže mám prý nejméně obvyklou krev vůbec...

betelgeuzz
30. zář 2010

@erinka83 krájení na vojáky taky neznám 😀 Takže ty ji to nakrájíš na kousky a ona celý oběd sní rukou?

luthien.k
30. zář 2010

Holky, dělali jste někdy něco z plodu kdoule? Jsem si dneska jen ze zvědavosti jeden koupila, prý se to hodí spíš na marmelády než na přímou konzumaci, ale pán na trhu mi poradil, že když se to dá na misku v místnosti, tak to celou místnost hezky provoní a fakt to voní příjemně 🙂

barica
30. zář 2010

@luthien.k neznam, tropicke ovoce moc nekupuji, ale pokud to hezky voni, tak bych mohla vyzkouset🙂

luthien.k
30. zář 2010

@barica, není to exotické, právě jsem našla, že to u nás zdomácnělo už ve středověku, vypadá to trochu jako něco mezi jablkem a hruškou... Ale fakt je, že jsem to nikde, ať už v přírodě nebo parku nebo v obchodě neviděla.

erinka83
30. zář 2010

Teda holky, to tomu fakt nikdo neříká na vojáky?? 😀

@betelgeuzz Udělala jsem to tak jen jednou a snědla toho míň, než kdybyž to má rozmixované, ale v tom je zase vždycky voda....

herminka
30. zář 2010

Eri, moje babička říkala na ovečky 🙂

luthien.k
30. zář 2010

Tak je to asi nějaký moravský výraz 😀, mm je z Moravy a zná to, obojí, jak na vojáky (taky prý měli jako děti vše nakrájené na vojáky 🙂), tak na ovečky, což se prý říkalo třeba osmažené housce v polévce atd.
Co my se tu nedozvíme 😀

blovitc120
30. zář 2010

@erinka83 u nás na Slovensku sa hovorí "na vojačikov", je to odvodené z toho, že kúsky jedla sú v zástupe ako vojaci 🙂

erinka83
30. zář 2010

@luthien.k to jsem ráda, že to někdo zná 🙂 Zajímavý, že můj m to neznal 😅

@blovitc120 Po slovensky to zní líp 😉

barica
1. říj 2010

holky, poradte mi jeste, cim ochucujete kase? ja zatim davala jen vecer, ochucovala jsem ovocnou stavou, ted zacnu davat i dopoledne, ovoce tedy presunu na dopoledne a vecer asi ryzove mleko, napada me jeste ryzovy slad a javorovy sirup, mluvily jste i kokosaku, tak to mozna pozdeji, jeste nejake napady? co rikate na oriskove (treba loupany seznam, mandle) pasty? jsou to vylozene najemno rozemlete orisky bez jakychkoliv primesi, vim, ze by se mely orisky az od 3 let, ale to je dle meho nazoru kvuli moznosti vdechnuti, u takoveto upravy to nehrozi... samozrejme, ze s tim pockam az do roku, videla jsem v tv makrobioticky recept na polevku a tam uz davali mandlova seminka uplne v pohode i mladsim detem?!

petuli80
1. říj 2010

@luthien.k - vyzkoušela jsem m. k svátku ten "dortík", na který jsi dávala recept na předchozí stránce. Dala jsem rýžomlíko z DM a víc mouky a stejně byl krém tekutej a neztuhnul, jak píše p. Mokrá na svých stránkách, olej byl kokosovej. Ale nevadí, úspěch měl i tak, takže díky 😉

petuli80
1. říj 2010

Jinak teda na vojáčky, ani na ovečky neznám - my tak leda za maminku, za tatínka... 😀

luthien.k
1. říj 2010

@petuli80, víš co je zajímavý? Já když ho dělala poprvé, ten krém, tak se mi povedl normálně hustý jako krém, ale to jsem ho dělala z toho sušeného rýžového nápoje... Ale vypadá moc hezky ten Tvůj dortík 🙂

@barica, já ochucuju kaše přesnídávkou Babylove nebo Alnatura, ale to se Ti myslím zamlouvat nebude 😉 Tak co přímo rozmixované ovoce? Sezamu bych se určitě vystříhala, je to silný alergen, stejně jako arašídy třebas a ořechy obecně. A co třeba karob a ten rýžový sirup?

herminka
1. říj 2010

@petuli80 Můžu se zeptat, jak ten krém chutnal - jestli by se dal k něčemu přirovnat?

petuli80
1. říj 2010

@luthien.k, asi tam má ten sušenej nápoj taky svou tuhnoucí roli, ale sušený mi nejsou moc sympatický, ani mi to nechutná, tak jsem to udělala s tím a asi to v tom pak chybí.

@herminka, připomínalo mi to trochu těsto na bábovku třeba 😀 Jako malá jsem vylizovala mísy, když mamka pekla 😅 , prostě mi to děsně chutnalo, tak něco podobnýho, jestli Ti to pomůže. K tomu koláči se to hodilo, dala jsem tam jenom čtvrtinu hrnku tř. cukru (místo celého), spoléhala jsem na sladkost ostružinové marmelády, která je uvnitř a toho krému, a stačilo to bohatě. Víc mi chutnala ta tmavá verze, neměla jsem karob, tak se lžičkou kakaa Méďa (odtučněné kakao (40%), rapadura (60%), vanilka).

luthien.k
1. říj 2010

@herminka, on je to vlastně omaštěný rýžový pudink, tak to popisuje paní J. na svých stránkách a celkem ho to vystihuje. Možná kdyby se tam dalo taky něco kukuřičného škrobu, líp by to tuhlo....

prsky
1. říj 2010

@erinka83 my krajame na vojacikov 😉

herminka
1. říj 2010

@petuli80 @luthien.k Oběma díky. Těsto na bábovku mě pobavilo 😀

chaarleene
1. říj 2010

@petuli80 jé, těsto na bábovku vylizuju ještě teď 😅 😀