Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

juju
29. led 2011

@alpiinka uvidis ako ti to pojde; ja som sa naucila - neplanovat, ale len sa pripravit; ja som mala uzasnu vybavu pre male mimi, vsetko S alebo NB velkosti, plus milion stvorcov, len bambus alebo bio kvalita a latkovky sa konali velmi sporadicky - v 2 a 3 mesiaci. Zacala som s nimi az teraz. Dovod? maly - narocne dieta, ktore ti zaberie kazdu sekundu a tak volis pri vsetkom to najrychlesie a najjednoduchie riesenie; teraz sa zmiernil a tak sup do latkoviek - ani okom nezmurkol, neviem ci si vsimol zmenu; manzelovi som ukazala ako na to a kedze on je total eko/bio tak len pokyve hlavou a je to; ja som si kupila nieco ako gazu a tu mu davam aby mu zachytila kaku a potom sup do zachodu; inak pouzivam batole prasok a supnem do toho od Bambino mio speci dezinfekcny prasok na plienky a vsetky flaky su v cudu. ale urcite si nechaj doma aj jednorazovky (mozno na noc, mozno na cesty, mozno ak minies poslednu latkovku a ostatne nie su suche 😅 ) drzim palce!!!
@jasekd no ja nestresujem ale ma to stve 😠 proste za ovocim sa ani nemrdne, len piskoty, kasa, kuracina, zltok, banan, zelenina (ale musi byt v kombinacii s masom) - to su jeho vychytavky, ale nemoze len to!

vespa
29. led 2011

Dobrý den,

jsem studentkou 3. ročníku oboru Speciální pedagogika. Ráda bych Vás poprosila o vyplnění mého dotazníku k bakalářské práci, ve které se zabývám otázkou kladů a záporů alternativních škol. Cílem dotazníku je zjištění názoru učitelů na vzdělávání dětí v alternativních školách. Níže uvádím odkaz na daný dotazník.
Předem mnohokrát děkuji za ochotu a za strávený čas při vyplňování dotazníku.

http://alternativni-skoly-klady-a-z.vyplnto.cz/

alpiinka
29. led 2011

@andelka no ani mne by manzel do toho nehovoril, keby som ho potom nechala prebalovat do jednorazoviek, ale to by sa zas mne velmi nepacilo, keby uz latkovanie fungovalo....a jasne aj papierove stale budu, keby cosi, ale schovane 😀 😀 ked uz na to dojde 🙂 ale verim, ze nebude nutne robit to takouto cestou...ze je to je len taka prvotna antipatia, lebo v nasom okolo nikto nelatkuje a aj na mna kamaratky pozeraju cudne, ked poviem, ze to chcem skusit 🙄 teda okrem josefky 😉
@juju 😀 sak preto som tam dala tolko smailikov "ze ak vsetko pojde podla planu" 😀 😀 preto chcem kupit len zopar plienok a nie plnu vybavu keby cosi...aj ked sa ma niekto pyta, ci chcem epidural, tak hovorim, ze nic neplanujem a uvidime ako bude, netusim, co ma caka, tak tazko povedat, samozrejme by som rada bez...ale co clovek vie, ze? uz sa zacinam neuveritelne tesim nato, ze cochvila budeme s mimi, ale taktiez zacinam mat obavy z porodu...

jasekd
29. led 2011

@alpiinka Kdyz te tak ctu, tak si uvedomim, ze my uz taky sakra brzo budem s mimi 😀 😅 A takztek zacinam mit obavy z porodu 😀 Nejvic me dostava, kdyz si nekdo s podobnym terminem jako ja pise do tech poznamek nebo kratkych zprav nebo jak se to jmenuje, kolik uz jenom dnu je do porodu, jejky. Ze zacatku byla depka, z tak brzkeho tehot., pak chvile nadseni a teseni, a ted zas prevlada trochu strachu...

andelka
29. led 2011

@alpiinka určitě je dobré nějaké mít, pro jistotu, no a kdyby něco, dokoupit cokoliv se dá vždycky. Jooo, josefka je v těchto věcech opora 🙂 Já ju nemít... 🙂 Kolem mně taky skoro nikdo nelátkuje, jen Erinka a ještě jedna kamarádka, ale s tou se moc nevídám ani nepíšu, takže ani látkovky nekonzultuju, jen vím že je asi od 3měsíců dcerky používá. Ještěže je ten net 🙂
Já jsem měla k porodu spíš respekt než obavy. Moc jsem neplánovala co chci a nechci, představu jsem měla, ale nakonec se všechno může vyvinout různě. Na porodní plán nebyl čas ho ani propbrat, ani jsem ho s sebou neměla. Člověk se nakonec stejně rozhoduje podle momentálních pocitů a situace.
Juj, 30tt - to vidím jak dneska - konec zimy, solidní bříško a "jen" 10 týdnů do termínu - člověk už musel chtě nechtě myslet na to, že tady mimčo brzo bude. 🙂

alpiinka
29. led 2011

@jasekd veru, veru blizi sa to...aj ja som na tom rovnanko, prve 4 mesiace obavy, plus nevolnosti skoncili ked som bola v 5 a pol mesiaci, potom som si zacala uzivat tehotenstvo, pohyby a pred 3 troma tyzdnami nas male vystrasilo, poslali ma do nemocnice, ci nerodim, ale nastastie nie, minuly tyzden som hrozne spadla, tak znova strach, ci je mimi v poriadku a taaaak 😉 a o prichadzajucom porode ani nehovorim 😀

jasekd
29. led 2011

Ona nejhorsi je ted tasituace s vypovedma, furt to cloveka nuti premyslet, kde nakonec bude rodit, ja jsem z Jablonce a vsude prosakujou zpravy, ze se to bude zavirat, ze ani ted kdyz ty penize pridaji, ze se to neurovna, a ze se bude jezdit rodit do Jilemnice, C.Lipy, Boleslavi apod. Liberec sice blizko, ale jak by to vsechno pobral? A to uz je tu davno zruseny Frydlant, ma se rusit Turnov. Asi budu rodit v poli, pokud se prognozy vyplni, coz si teda po prvnim ne uplne super porodu fakt netroufam 😅 Ja jse taky doktor, pravda v ambulanci v soukr. sfere, ale tahle hromadna natlakova akce uz me s prominutim s..e 😠 Kdyz my meli urcite pozadavky, ktery jsme resili spise symbolickou stavkou, vyveseni cedule na dvere apod, tak to hned bylo neeticky apod. Chapu, malo penez, prescasy, ale ted najednou na to prisli vsichni naraz a nejede pres to vlak.

juju
29. led 2011

@jasekd 😀 😀 😀 v poli, to by bol opravdu total natural porod, ale nie... verim, ze to prebehne v poriadku, ak si lekar nejake znalosti mas a uz nie si prvorodicka, tak vies kedy mas ist do nemocnice - ja som na zaciatku 9 mesiaca isla s manzelom (tiez lekarom ) 10 hodin autom na dovcu a mala som tam kontrakcie ale citila som sa ok, bezpecne, ved manzel by to na dialnici dako odrodil 😀

betelgeuzz
30. led 2011

@juju manžel by to neodrodil, odrodit bys to musela ty 😀

@alpiinka Taky jsem neměla kolem sebe nikoho, kdo látkoval. Věděla jsem o 2 kamarádkách, ale obě bydlí daleko. A m ještě vystrašil švagr, švagrová prý taky původně chtěla látkovat, koupila výbavu za 2 tis 😲 (což švagrovi přišlo hodně, ale příjde mi, že za 2tis nemohla mít moc velkou výbavu), a pak látkovat nezačala a všechno prodala. A ani se nedivím, že nelátkuje. Když vidím, jak málo přebaluje, tak tohle prostě s látkovkama nejde.

jasekd
30. led 2011

@juju No ja teda ne, fakt po zkusenostech s prvnim porodem na to nemam minimalne nervy, na nejakej domporod. A ani doktor porodnik ti nerekne, jak se bude porod vyvijet, spousta mejch kamosek na porodnici lezela, ze to bude nadlouho, a pak rodily malem na chodbe, kdyz si volaly sestru, ze uz fakt rodej 😝

petuli80
30. led 2011

O blížícím se termínu mi něco povídejte 😉 😀 Zatím nemám strach, je pro mě důležitý, že už podle dvou dr. ze tří nemusím na sekci nutně, jestliže se malá neotočí. Ve čtvrtek jsem byla na konzultaci a za týden mám přijít zkusit ten obrat, kromě dvou monitorů, ultrazvuku a hromady otázek na mé předchozí operace se nic nevyřešilo. Tedy kromě toho, že jsem viděla, jak milá může být sestřička a jak brutálně snad znuděný, nebo co mu bylo, lékař - dělám si z toho srandu, ale přijde mi to docela smutný a nesprávný. No, důležitý je, že je malá o.k. a porod kp můžu zkusit, jestli chci, pokud malá nějak moc nevyroste - teď má podle odhadů, 2,5 kg.
Docela často myslím na @herminka, moc se tu taky neukazuje - přijď dát vědět, jak se s miminkem máte 🙂

betelgeuzz
30. led 2011

@petuli80 Ten obrat budou dělat tak pozdě? Někde píšou, že ho dělají asi jen do 35. týdne, ale někde zase, že později, kdyby se po něm rozjel porod. Držím palce, aby se vše povedlo, jak si přeješ.
Hermínka už má po porodu? TAk to gratuluji.

chaarleene
30. led 2011

@petuli80 budu držet palce, ať to dopadne dobře a nechají tě rodit přirozeně 😵

@jasekd o těch doktorech mi něco povídej, taky mi to přijde už trochu přehnané, já jsem z Vysočiny, takže tady to je docela extrém 😖 u nás je vyhlášená porodnice, porodníci zůstávají, ale protože dali výpověď děckaři a anesteziologové, tak by šla do háje celá nemocnice 😒 ale hlavně že teď zase chtějí, aby se všichni mohli vrátit na svá místa, když s tím "protestem" skončí 😠

chaarleene
30. led 2011

jo a pokud vím, tak herminka je ještě před porodem 😕

jasekd
30. led 2011

@petuli80 Taky moc drzim palce, at to dopadne podle tvych predstav 😉
@chaarleene No jo, ja je chapu, mam kamarady doktory z nemocnice (ale ona je na MD a on myslim vypoved nedal), ta situace je hrozna, skoro se nevidej, divim se, ze vubec udelali ty deti 😅 , ty platy vypadaji dobre, ale je v tom strasne naslouzenejch hodin, zaklad na to, jaka je to zodpovednost, neni nic moc, ale holt jsem ted zejmena pacient a koukam na to ze strany zensky, ktera nevi, kde rodit a navic ma nemocny dite, ktery asi nebude mit kam chodit k Dr. Ja proto nesla delat vseobecnou medicinu a slouzit do spitalu, protoze pak je problem i rodinu zalozit atd. My zase v ambulancich mame jine problemy, ktery zas neznaj ty ze spitalu. Kazdej ma svoje starosti, no.

petuli80
30. led 2011

@betelgeuzz Ne, to ne, @herminka ještě snad nerodila, myslela jsem s miminkem ještě v bříšku 🙂.
Budou, podle dr. je dělají mezi 37. - 38. týdnem, asi aby se snížila pravděpodobnost, že se otočí zpátky.
A děkuju za podporu všem!

herminka
30. led 2011

@petuli80 Jsem tady a zatím 2v1 🙂 Prcek je hlavičkou dole a doufám, že vydrží +- do termínu. A já se cítím skvěle, i když teď posledních pár dnů už se nějak snadno unavím.
Vidím, že máš problémy s KP, ale že by to nemusela být překážka k přirozenému porodu, to je dobře. A budu držet palce, ať se přetočení povede. Taky na Tebe myslívám 🙂

juju
30. led 2011

@petuli80 tu robia pretacanie aj tesne pred porodom a rodia aj v polohe zadockom aj ked je to zlozitejsie; baby drzim vam palce, urcite to dopadne fajn 😵

chaarleene
30. led 2011

@jasekd já je taky svým způsobem chápu, ale na druhou stranu - třeba v Novém Městě mají nejvyšší platy na Vysočině a přitom tam dalo výpověď nejvíc doktorů... nemluvě o tom, že u nás třeba dalo výpověď 6 primářů - a fakt nevěřím, že je nějak tlačí podmínky začínajících doktorů, ti to udělali jen kvůli svému korytu 😒 no a třeba porodníci tady výpověď nedali, protože jeden z nich do Německa asi před rokem odešel a barvitě jim popsal, jak se teď má 😀
prostě je na jednu stranu chápu, na druhou stranu mi ta akce ale přijde opravdu až neetická, protože si berou za rukojmí pacienty a hlavně děti (ať už narozené nebo ještě nenarozené) 😔 spoustě z nich podle mě nepřišlo vůbec Německo na mysl a jen udělali to, co jim nadiktovaly odbory 😒

betelgeuzz
30. led 2011

@herminka jé tak, to jsem ti gratulovala předčasně. 🙂 jsem to nějak nepochopila.

Já ty doktory chápu. Proč by nemohli mít stejná práva jako ostatní. Když mají pocit, že to nefunguje tak jak má, tak se něco udělat musí. Řeči bohužel nikdo neposlouchá. Stávkování ve stylu, že si dají na dveře cedulku, je každýmu ukradený. A v této akci nejde jen o platy, ale o celkové hospodaření ve zdravotnictví. Proteče tam tolik peněz, kdyby se s nimi hospodařilo lépe, můžou mít doktoři daleko lepší platy. Proč má třeba každý gynekolog ve své ambulanci UZV a dělá ho při každé kontrole? 3 - 4 by bohatě stačily, srdíčko se dá poslechnout i jinak. A pokud si chce někdo prohlížet miminko častěji, ať si zaplatí. Stejně u porodu. Spousta zbytečných zásahů, které stojí peníze. 😒

jasekd
30. led 2011

@chaarleene No ja sama nevim, jak bych se zachovala, delat na oddeleni, kde vsichni tu vypoved podaji, a mas pravdu, nekde i ten tlak odboru asi byl. U nas na porodnici jim pry jde hlavne o ty blbe pracovni podminky, sluzby od nevidim do nevidim, ono je fakt, ze mit zodpovednost za zivoty pacientu, kdyz se nemuzes ani vyspat, je sileny, proto jsem do toho nesla. U nas ty porodnici asi nemysli na Nemecko, dost jich ma i svoje ordinace a holt jim dosla trpelivost, pro me zrovna v blbou dobu, kdy potrebuju porodit druhy dite a mit dobryho doktora pro to prvni. U nas primari vypoved nepodali.
Porod KP, ty jo, do toho ja bych si nesla, ale ja cekala kluka, velkyho na moje rozmery a meli jsme co delat i tak. Otocil se mi taky dost pozde, byl pricne, pak KP, ale nakonec se otocil sam od sebe, ale myslim, ze to bylo driv nez je @petuli80 , tak pocitam do 34. nebo 35. tt, uz mi rikali v Hradci, kde jsme byli kvuli tem ledvinam, ze se neotoci, ale moje Dr v klidu a fakt se otocil, mela jsem kliku 🙂 Kdyby se mi ted neotocila holka (opet je pricne jako byl Martin) a byla KP, a rekli mi, ze muzu normalne, tak do toho za normalni situace asi jdu, ale takhle bych si asi vybavila cisare, aspon bych mela zajisteny prijem nekde. Sestrenice nestihala a druhe dite rodila v sanitce a prvni co bylo, ze se Dr. patala, zda je dite hlavou dolu, a prej bezva, tak to spolu zvladnem. Rodila s Dr. z ARO, co slouzila na te zachrance, a prej super 🙂 Ale taky meli kliku, ze to slo dobre, prvni porod mela klestema.

erinka83
30. led 2011

@betelgeuzz No zrovna ty UZ v ambulanci s tím ale asi nesouvisí, ne? Já si je teda musela zaplatit, u prvního jsem chtěla a u druhého ani jiná možnost není, prostě platím 50 kč měsíčně a předpokládám, že je to za UZ, protože mi ho dělá pokaždé... Ale zrovna ty jsi vlastně myslím psala, že za to nic nechtěl, že?
"Nejlepší" na tom je, že se stejně nic nezlepší, zásahy u porodů budou furt, oni jsou tak na to prostě nastavení 🙄

jasekd
30. led 2011

@betelgeuzz No to bys mela slyset ty reci a kritiku od verejnosti i spitalnich doktoru, kdyz jsme si my "jen dali na dvere cedulku", to bylo pozornosti, ale negativni. Takze i ja rikam, ze chapu pozadavky, mene uz formu. Ale jak rikam, kazdy to vidi ze sveho pohledu a ja jsem ted pacient a matka pacienta, kazdej je trochu sobeckej. UZ si kazdej ambul. Dr. kupuje na sve naklady a ne kazdej dela UZ vzdy, i kdyz to byva caste. My treba tu indikaci s Martinem meli, ty ledviny. Ted ji nemame, ale UZ mam, to je pravda. Je to jak jde. Stejne tak s ledvinama, nekde se dela plosnej screening u vsech novorozencu, u nas ve spitale treba ne a my meli UZ na doporuceni z tehotenstvi, kamaradky ani spolubydlici nesli. Jenze kdyz ti pak neco neobjevi, coz je treba u tech ledvin dost caste, pokud se to neudela poradne v tehotenstvi a pak neni ten plosnej screening, tak pak clovek nadava, ze se to zanedbalo. Nejhorsi je, kdyz slysis, ze mag. rezonance pro jeden spital stala 40 mega a jinde jina prakt. stejna 25 mega, kde je ten zbytek? 😅 Bohuzel je to tady ve vsech oborech, akorat to zdravotnictvi je tak nejak vsem na ocich, protoze ho kazdej nekdy potrebuje.

abra
autor
30. led 2011

@juju mala me taky nechtela jednu dobu vubec ovoce, pak jsem zjistila, ze nejspis kvuli zubum, jak ji vyrostly a rostly a byly citlivy, v ty dobe taky prestala pit cokoli s medem a cokoli teplyho. Takze zila tak mozna na bananu a to mango to jedla, to vyzkousej a ananas jsem ji dala a po tom by se mohla utlouct,ale ja ji ho davkovala 😀 meloun taky snesla, tak hledej, co by si dal. Ale jako je fakt ze to ovoce neni uplne nezbytny, kdyz budes davat vic zeleniny, na prechodnou dobu, nez proste zacne to ovoce zas brat, tak nic nezkazis.

@luthien.k jojo, ovesmliko je i s vapnikem, ma jenom malinkato jinej obal a je hrozne blbe k dostani, mela jsem ho doma jenom parkrat. Jinak ja si teda nedelam vubec iluze, ze mala z toho bude nejaka extra odvarena, zkousela sem na nu vanilkovej provamel sojovej (nasla jsem ted pri vybalovani pixlicku) chvilu nadsene cucala z brcka,ale pak se ukazalo, ze to nadseni je z brcka a neee z provamelu, takze smula a konec s pitim ☹

erinka83
30. led 2011

@abra tak nám ten Reis drink docela zvýšil pitnej režim 🙂 A to jí to ředím minimálně 1:1 vodou... A kdybys koupila v DM ten jejich hrneček s brčkem? Malá z něj pije moc pěkně...

betelgeuzz
30. led 2011

@erinka83 no nesouvisí s tou stávkou, ale s plýtváním ve zdravotnictví ano. Já neplatím nic a dr dělal UZV pokaždé. Ze své kapsy asi těžko, prostě mu to proplatí pojišťovna.

@jasekd jasně, pokud je nějaký problém, tak je častější UZV na místě. Ale proč ho dělat pokaždé všem?

jasekd
30. led 2011

@betelgeuzz No prave proto, ze kdyz se pak na neco neprijde (a znam dost pripadu prave proto, ze resime ty ledviny), clovek jim nadava, takze si kryjou zada. Je otazka, zda treba delat ten UZ screening ledvin kazdemu diteti v porodnici, zda by nestacilo poradne koukat na velke UZ v tehot., ale nejsem ani gyndar ani nefrolog, takze nevim, nakolik se treba co projevi v tehot. nebo po porodu. Ja jsem jim jenom vdecna, ze na to prisli, Martina vzali pod dohled a nemuseli jsme prodelat opakovanej akutni zanet, po kterem by pak mozna nekdo zacal neco resit, proc se to jako deje, a to uz by ta ledvina taky mohla bejt poskozena. A takhle ji poskozenou nema 🙂 Gyn.por. je snad nejzalovanejsi obor, takze mozna i ja bych si ty UZ delala, pro kryty zada, i kdyby to na poj. neslo, kor u pac., kde mas urcite pochybnosti. Ja taky radsi udelam rtg, kdyz mam podezreni (delam RVG, pres pocitac, davka zareni minimalni a naklady na snimek zadne, kdyz pominu velkou porizovaci cenu programu a pristroje), klidne i po pul roce, protoze nekdo fakt ma vsechno ciste a za pul roku prusvih (delam zubni), a na tu poj. to taky hodim, protoze vim, ze si to kdyztak obhajim. Pokud snimek opakuju treba pro neostrost nebo fakt sichr (treba u manzela to fakt nebylo jasne), tak uz ho nevykazu. Ono pacientum se nezavdecis, ani kdyz to vysetreni delas, ani kdyz ho nedelas, pro nekoho moc, pro jineho malo 😀

jasekd
30. led 2011

@abra A mango nevadi, ze je to exot. ovoce? Ja tyhle ovoce nejim, i ten sladkej meloun jsem ochutnala poprvy, tak nevim. U nas ted celkem bojkot jakehokoli ovoce vcetne presnidavek, sni, ale malo a bez nadseni, nastrouhane a kousky uz vubec ne. Zeleninu zatim nedavam (myslim syrovou). Kdy jste zacli se syrovou zeleninou, s jakou a v jake forme?

abra
autor
30. led 2011

@erinka83 no vyzkousim,jestli si to vezme, uvidime. Hrnek s brckem? to se mrknu, ale teda ta krabicka ji jako vydrzela jenom chvilu pak uz nechtela, ona je furt flaskova, co se tyka hrnecku a tak takova zabrzdena 😀

@jasekd ja nevim, jestli vadi nebo nevadi, ja jsem rada za to, ze ji, pac jinak by byla ziva jenom o bananu, syru a rajcatech 😀 jakoze kdyby me jedla tak, jak bych si predstavovala, tak bych ji asi takto brzo mango nenabidla, nevim no. Jako kazdopadne ja mam mango rada, i ananas si dam, obecne ja se dovozovym vecem nebranim, myslim, ze mistni suroviny jsou fajne, ale melo by se to trochu mixnout i s dovozovyma. A to, ze jsou castym alergenem je pravda, kazdopadne alergen muze byt cokoli a dokud se to nevyzkousi,tak se to nezjisti, treba mala je alergicka na kedlubnu (dostala ze zahradky od moji babi). Jinak alergo testy na ostatni potraviny, co ji delali, tak vysly negativni, takze fakt zkousim, co vezme a co ne.

abra
autor
30. led 2011

@jasekd zeleninu syrovou poprvy dostala v 6 mesici mrkev z lednice na zuby 😀 od ty doby dostava obcas kousek a tedko uz jde sama po paprice, rajceti, mrkvi , aspon v necem me dela z toho jidla radost 🙂