Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
7. srp 2010

Ahoj holky, já dneska trošku o něčem jiném (k výkladu @kam.zyk stejně nemám co dodat 🙂 😀 )...
Před chvílí odjel mm s malým na týden pryč (expedice Ydykseb, a to doslova 🙂) a mně je neuvěřitelně smutno... 😢 ☹ Vy máte ale malé prcky, tak jste od nich asi zatím nebyly na dlouho pryč... Je to fakt hodně zvláštní pocit, takové strašné prázdno najednou, a to jsem se na to dost těšila 😅 No snad si to dokážu užít, až přejde ta první vlna lítosti... 😅

tygrous
7. srp 2010

Ahoj holky, nasla jsem vas tu😉
@luthien.k Tak to znam ten pocit, ja ho zazila, kdyz jsme s manzou vyrazili poprve vecer do divadla (to malymu byly asi 3 mesice a hlidala babicka) a ja si to divadlo stejne moc neuzila, protoze jsem myslela na Honzika a hrozne mi chybel...

luthien.k
7. srp 2010

@tygrous, ahooooj! No snad to ten týden nějak přežiju, zítra jedu k našim a pak s kamarádkou na relaxační pobyt do lázní 🙂 Doma bych se asi zbláznila 😅
Jinak my se tu nijak neschováváme 😀 , řešíme tu, co je dobré pro naše "bio děti" 😀, a že se to trochu rozjelo o alergiích, to až teď 🙂

tygrous
7. srp 2010

@luthien.k No tak to mas super ten relax, poradne si to uzij😉 taky bych enco takoveho potrebovala, jsem nevyspana, protoze malej se posledni uz skoro dva mesice budi v noci co 2 hod, nekdy i casteji☹
Ja vim, ze se tu neschovavate, jen jsem objevila zajimave tema "bio deti", nakouknu tam a jsou tu zname tvare😉

luthien.k
7. srp 2010

😀 Však já si dělám legraci, @tygrous 🙂
Na relax se těším, to je jasný, ale protě první celý týden bez prcka, to je něco naprosto nového...
Ty jo, co dvě hodiny? To si teda užiješ... 😅 A uspává se u prsa nebo má fakt žízeň?

tygrous
7. srp 2010

@luthien.k No taky jsem ymslela, ze ma treba jen zizen nebo chce pochovat. pochovani nekdy zabere, ale po pulnoci fakt co 2hod ji, nezuzla prso jen tak... Uz jsem zkousela dat vecer kasi, pak se docpe jeste mlikem pred spanim, no v pul jedenacte se probudi a fakt pije, jako by pul dne nejedl😅 A takhle je to s kasi, bez kase, s cajem, bez caje, at je unaveny nebo neni...uz vic jak emsic, mozna dva, co davame prikrmy. Bricho ho neboli, nekrouti se nijak, jen knoura a kdyz ho nepochovam, tak se rozerve vic a vic... 😒

luthien.k
7. srp 2010

@tygrous, my měli taky náběhy na takové buzení, taky vždycky pil svých pět minut (víc ani přes den), tj. vypil prso, ale když to už bylo 4x za noc, tak mě to přestalo bavit a mm si vzal na týden "službu", stanovili jsme si čas, kdy nejdřív "přijdu s prsem" 😀 a do té doby ho uklidňoval sám a světe div se - jak nebyla máma a nebylo prso, tak se ani nijak zvlášť nerozčiloval a klidně prospal další celý interval... A taky mi to s příkrmama přišlo horší. Tak třeba přemluvíš drahou polovičku, aby Ti pomohl, teda ne na každé dítě to platí, ale u nás tatínek platil na malého vždycky (proto si ho taky může dovolit vzít na týden pryč ve 14ti měsících... 🙂).
No a taky mm prosazuje takovou trošku tvrdší výchovu, já kdybych ho v noci při kňourání vytahovala z postýlky (malého samozřejmě 😀), tak bude doma zle... 😅

luthien.k
7. srp 2010

Jo a díky za rozptýlení, o víkendu tu obvykle nikdo moc není... 😒

tygrous
7. srp 2010

@luthien.k To zni dobre, asi to navhrnu😉 Stejne se manza vzbudi taky, kdyz nevstanu hned a malej zacne zvysovat hlasitost, tak at je taky "uzitecny" i v noci😀

betelgeuzz
7. srp 2010

@luthien.k a když ses vrátila zpátky do ložnice, tak se to nevrátilo? Já pravě slyšela, že se to buzení vrátí. My se na to taky chystáme. Malá je samej faldík, ale stejně v noci chce a myslím, že to je právě tím nočním kojením. Už jsem z toho strašně unavená. 😒

luthien.k
7. srp 2010

@betelgeuzz, pokud jsem i já pak byla "tvrdá" a nestrkala mu hned prso 😀, tak to bylo dobré, horší byly (a jsou) změny typu, že jedu s malým třeba na týden k rodičům, kde se mu hůř spí, to si skoro vždy přivezeme nějaký blbý návyk (usínání za ruku naposledy třebas) a doma následuje "kůra", buď se snažím sama to vrátit do původního vyhovujícího stavu nebo zase pomůže mm. Popravdě to odnaučování kojení v noci nebylo za jeden týden a hotovo, ale bylo to navíckrát (celkem asi třikrát), hlavně ten pobyt jinde to vždy naboural... Když jsem s ním sama, tak vždycky vyměknu 😅 Ale když pak doma vidím, že je to jen "zvyk", že mu to ve skutečnosti pak ani nechybí, tak ani nemám špatné svědomí, že mu to zase odbouráme. Nicméně některé matky taky na MK by mě za to asi dost zepsuly 😝 😅 😀

kam.zyk
7. srp 2010

@luthien.k ahoj ahoj, jak píšeš o té tesknotě prázdnotě po odjezdu prcka s manželem - když jsem byla před měsícem v porodnici, tak přestože jsem malou ob den viděla, protože tam vždycky někdo z rodiny ob den (s ohledem na to, jak je to velká vzdálenost od nás do nejbližší nemocnice, cca 60km) přijel, tak v ten den, co jsem jí neviděla, jsem myslela, že steskem umřu. Když mi volala, tak mi vždycky padaly slzy jak hrachy 🙂 Takže to přesně chápu, jak je ti smutno 🙂

luthien.k
7. srp 2010

@kam.zyk, díky za podporu, já tu od té doby sedím a krafu tady, protože to mi docela pomáhá... 🙂 A úplně Tě chápu, navíc jsi ležele v nemocnici i předtím nějakou dobu, že... Fakt hrozná představa.
Ale už bych měla taky začít něco dělat, je to tu doma jak po výbuchu 😀

erinka83
7. srp 2010

@luthien.k To odnaučování zní zajímavě, malá se taky budí tak 4x... Má kaši, pak prso a o půl 11 vypije celý prso jak kdyby předtím nejedla 😒 a za hodinu třeba zas... Jenže když se ji snažím uklidnit nějak jinak, jako ššš, dudlík a pod, tak řve ještě víc, ani pochování nepomůže, chce prostě prso..

@kam.zyk Ahoj! chtěla bych ti tímto poděkovat, že jsi se nám svýho času věnovala 🙂 Naštěstí u Barči to odeznělo samo, do půl roku byla úplně čistá a od té doby žádný náznak, ale v příkrmech se snažím být opatrnější... Tak ještě jednou moc dík 😵 A gratuluju k mimi 😵

Holky, někde jsem četla, že není dobrý dávat dohromady třeba jabko a mrkev, nevíte proč a jestli je to pravda??

luthien.k
7. srp 2010

@erinka83, no a právě to prso tatínek nemá a tak na to některé děti reagují tak, že se uklidní i bez něj... Tak zkuste 🙂

To o jablku a mrkvi slyším prvně... 😕

tygrous
8. srp 2010

@erinka83 Jee, tak s tim kojenim v noci to mame uplne stejne i casove😉 A vcera sai zlobil i zub, takze dnes jsem jak zombie.

S tim jablkem a mrkvi jsem to uz taky snad nekde slysela, ale taky nevim, proc...jakoze je to ovoce a zelenina? Neni o tom neco v makrobiotice?? Fakt nevim😅

kaja73
8. srp 2010

@kam.zyk Ahoj.Chcela ba som sa ťa opýtať, či je ten roibois čal vhodny aj pre 7 mesačne dojča.A tiež čo si mysliš o medovkovom čaji, tiež pre maleho.Dakujem.

butt
8. srp 2010

@kam.zyk mohla bys mi prosim ještě objasnit, proc tak zalezi na mnozstvi prijate napr. BKM? Okud ma byt dite alergik, nemelo by reagovat i na sebemensi mnozstvi?a nebo ta alergie vznikne, az když se prekroci urcite hranice? (mam trosku nepraktickou vlastnost, ze rada vecem rozumim a i když ti verim, ze ma smysl tyhle potraviny ve strave omezovat, tak bych rada porozumela tomu, proc to tak funguje.. 🙂) proto jsem se ptala i a smysl toho HA UM u me kamaradky 🙂
A s tim vapnikem, to muze to telo fakt tak rychle reagovat, ze když kojim, prijdu o nejakej vapnik a tim hned zacnu smrkat..?a ještě jak to je s tim vapnikem a horcikem?ja jsem mela nedostatek skoro všech mineralu a ted (poslední odbery vcca v 32. tt) jsem mela uz jen nedostatek zeleza a horciku (oboje beru) ale podle vysledku mam vapniku dost.
Za tip na napoj diky, stejne jako za odkazy (az budu mit vic casu, musim ty stranky cely prostudovat 🙂)

@luthien.k me stacilo, když si moje mamka poprve vzala malou ven na dve hodky, jsem byla cela nesva…takze ti naprosto rozumim 😀 tak se drz a hezky si odpocin a celej tyden uzij 😉

kam.zyk
9. srp 2010

Butt, jak to jen vysvětlit jednoduše, srozumitelně...pokusím se o to: nejdřív - co je to vlastně alergická reakce: je to přehnaná reakce na vnější podnět (ať už potravinu, inhalační vliv- např.pyly, chemikálii, atd.) - vlastně jde o jakousi hysterickou reakci imunity - na něco (potravina, pyly, atd.atd.), na co by organismus vůbec reagovat neměl. Tento organismus, který má tendence takto "hystericky" (=alergicky) reagovat, nazýváme atopický (přeloženě- atypicky reagující). Jak ale k takové atypické reakci dojde? Tak, že něčeho je moc (např.BKM) - neboli - každý den jí člověk jogurty, mléko, prostě BKM - a není nezdravějšího stravovacího stylu, než cokoli jíst každodenně v poměrně větším množství. Přičemž to "poměrně větší množství" je individuální, každému na to prolomení bariéry, kdy už alergie naskočí, stačí množství jiné. Někdo může jíst deset let 5 jogurtů denně- a jeho střeva (kde sídlí 80% imunity) to ustojí, alerg.reakce nenaskočí - a jiný (a těch je většina, v populaci už je dnes přes 50% atopiků) bude 2 roky pít 2dcl mléka denně - a alergie naskočí - a projeví se například zhoršením projevů pylové alergie, nebo se projeví na dítěti - protože proč se dítě narodí s alergií na BKM? Protože maminka jedla BKM v těhotenství - a vzhledem k tomu, že maminka je na tyto bílkoviny citlivá (a mnohdy o tom ani neví, jen si třeba stěžuje na alerg.rýmu-pylovou, která právě s BKM souvisí, stejně jako vejce s alerg.na roztoče, atd.), předala tuto citlivost na BKM také dítěti během prenatálního vývoje. (tím odpovídám i na častý dotaz maminek - "Pokud mimi nikdy nejedlo BKM, nemůže být z krve přece zjištěno, zda bude na ni alergický - alergická reakce přece vznikne až při střetu s alergenem, ne?" Odpověď je: ke střetu s alergenem vůbec nemusí docházet až poté, co dítě vezme potravinu do úst. Dítě může být sensibilizováno už během těhotenství - tím, na co je citlivá matka a konzumuje to příliš často během těhotenství). Neboli, k vzniku alergie dochází až poté, co je překročená určitá hranice čehokoli - pak se z toho podnětu, který tuto reakci způsobuje, stává alergen. Dobrá prevence, jak se vyvarovat naskočení potravinového alergenu (z něhož se následně po čase rekrutují alergie inhalační), je nekonzumovat nic každodenně. Ono to jídlo má vliv i na alergie inhalační - přemíra BKM vede k zhoršení pylové alergie, přemíra vajec k zhoršení alergie na roztoče, atd.

Takže vznik alergie jsem se pokusila vysvětlit, teď ještě další věc- když už alergie naskočí (a překročí se tedy ona hranice trpělivosti organismu a on začne na něco reagovat hystericky, tj.alergicky), jaké množství stačí k alergii? Odpověď: Opět je to individuální, stejně jako je individuální to množství vnějšího podnětu (pyl, BKM, atd.), které stačí k překročení oné hranice, aby org.začal reagovat alergicky. Míra této reaktivity organismu by měla korespondovat s hodnotami sIgE v alergo testech (a občas se stane, že to tak opravdu funguje, často ale ne - znám děti s alergií na úrovni třídy 6 - a v reálu alergie lehká forma, a jsou děti s alergií třídy 1 a v reálu anafylaxe...). Testují se neustále nové a nové diagnostické metody, ale hned tak to nebude, aby byla nalzezena nějaká účinná, efektivní a směrodatná vyšetřovací metoda (jestli se mýlím, tím líp 🙂 ).

Vápník: k tomu, aby se dostal, kam má (=kosti a obecně pohyb.aparát), je potřeba řada prvků: vit.D, vit.C, Zn, optimální poměr s P (nevýhodný je právě u mléka a mléč.výr.) a obzvláště důležitý je též Mg -hořčík - jak je ho málo, Ca se stejně do kostí nedostane, nebo jen částečně- byť je ho v krvi dost - takže - nesázet moc na výsledky krevních testů - tam Ca může být naopak přebytek - ale když k tomu nejsou všechny tyto doprovodné faktory, vyloučí se močí a do kostí se nedostane!!! (jediné vyšetření, kde se skutečně zjistí reálný stav věcí, je vyšetření kostní hmoty- nejl.DEXA). Takže hořčík v potravě- kapitola sama pro sebe, v moc potravinách není- ale kde je: celozrnné potraviny, kukuřice, jáhly, mandle, takže hned recept na něco dobrýho nabušeného hořčíkem:

Nepečená bábovka hypoalergenní
 
1 hrnek jáhel, ½ hrnku polenty, 2 hrnky vody nebo obilninového mléka – třeba rýžové mléko (Reis drink DM extra Ca), 2,5 hrnku ovocné šťávy (lze mošt).
 
Všechny uvedené přísady dáme do hrnce a vaříme (při občasném zamíchání) cca 15 min, ke konci vaření přidáme rozinky či ještě další (může být sušené) ovoce (meruňky, atd.). Odstavíme hrnec z plotny a jeho obsah nalijeme do bábovkové formy vymaštěné olejem a – pokud na něj není alergie- vysypané kokosem (pokud na něj alergie je, pouze olejem vymaštěná forma). Necháme 2 hodiny ztuhnout, pak bábovku vyklopíme (-jde to dobře). A je to!

Dodám, že pokud bereme preparát s Ca a také jiný preparát s Mg, nikdy nekombinovat tyto dva preparáty dohromady (stejně tak celozrnné potraviny (tj. potraviny bohaté na Mg, hořčík) není dobré jíst s něčím, co obsahuje hodně vápníku (takže - ne celozrnný chléb s jogurtem) - dochází tak totiž k sníženému vstřebání Ca do pohyb.aparátu (zas- vyloučí se močí a do kostí se nedostane). Takže- preparát s Ca ráno (nejl.nalačno a hodinu na to nejíst, Ca potřebuje velmi kyselé prostředí žaludku, aby opět neodešel močí, ale odešel do kostí) - a preparát s Mg navečer. PREPARÁT S Fe BLOKUJE VSTŘEBATELNOST PREPARÁTU S Ca!!! Takže preparát s železem jez až min. 3 h poté, co budeš jíst preparát s Ca, popř.potraviny s vyšším obsahem vápníku. Vápník, to je věda...🙂
 

kam.zyk
9. srp 2010

@butt, zase jsem zapomněla připojit ten zavináč před přezdívku 🙂 Takže - máš tady ode mě odpovědi na tvoje otázky, viz předch.příspěvek 🙂

tygrous
9. srp 2010

@kam.zyk Ahojky, precetla jsem si tvou odpovede pro butt, protoze me tohle tema ted taky dost zajima... A chci se zeptat, jestli se ta citlivost na BKM u matky treba nemusi projevit vubec nijak? Je pravda, ze ja jsem driv (i v tehu) jedla mlec.vyr.denne a hodne - 2-3 "porce", ale nemela jsem nikdy zadny projev alergie, problem se zazivanim apod...proto jsem ted prekvapena, ze malej na BKM reaguje.
A druha vec se tyka uzivani Ca. Jsem ze zdrav.oboru (konkretne farmacie) a nas vsude uci a prednasi nam na seminarich, ze Ca by se mel brat vecer (na lacno atd, jak pises i ty), protoze v noci se pry lepe vstreba. A Mg pak samozrejme naopak rano...jinak s tebou ve vsem souhlasim😉

abra
autor
9. srp 2010

but, tak to je teda nahodicka s tou alergolozkou 🙂 svet je fakt desne malej 😀

eri, mrkev a jablko myslim vysvetlovala josefka v jinym zivotnim stylu mam pocit

kam.zyk, pisu si babovku, to zni dooobre 😀

tygrous, to brani Mg na vecer, neni to tim, ze nekdo je po Mg vic spavej?

kam.zyk
9. srp 2010

Ahoj @tygrous - jak se ptáš
A chci se zeptat, jestli se ta citlivost na BKM u matky treba nemusi projevit vubec nijak?
Odpověď: bohužel, ano...Jen se ale chci zeptat: jsi atopik, tj.máš (jakékoli) projevy atopie? Pokud ne - porod byl normálně neob císařem? A v rodině- je atopie? Jakmile totiž atopie (i v rodině, např.bratr) je, pak přílišná (a ono "přílišná" je opět individuální, ale obecně- každodenně není dobře) konzumace BKM v těh.vede poměrně často k alergii, tj.projevené atopii potomka... (atopie - multifaktoriální porucha- aneb vliv genetiky+vliv vnější - sem m.j.patří i to, čím matka krmí sebe a dítě - co se týče samotného genet.vlivu, statistika říká- matka atopik - dítě na 60% atopik, oba rodiče atopici - cca 90% pravděpodobnost atopie dítěte, otec atopik dítěte - na 40% atopie dítěte)

Vápník- ono je vlastně jedno, zda ráno či večer - to podstatné je, aby v žaludku nic nebylo, tj.aby pH žalud.prostředí bylo co nejnižší (což je právě v noci, kdy v žaludku není nic- stejně tak ale také ráno, ale zas - nesmí se člověk na to cca 1-2h najíst, aby měl vápník čas se vstřebat). Takže mě nejideálnější se jeví doba kolem 2 - 6h ranní, protože já třeba jím až do velmi pozdních hodin 🙂 A hořčík pak dáme adekvátně tomu, jak jsme vzali Ca...Zajímavá věc- naše babičky si na to uměly zajít: vaječné skořápky nejprve rozdrtily na prášek, poté přidaly citronovou šťávu - prášek se rozpustil za cca 2 dny a dostaly tak výluh plný Ca (nadto v dobře vstřebatelné - organické - formě - citrát) - no nebyly fikaný? 🙂

kam.zyk
9. srp 2010

@butt, máš dobrou alergoložku. Dělala drahý testy, nešetřila na tobě 🙂 A já je teď jdu pročíst, je toho dost. Dotaz: tys prodělala v nedávné době mononukleózu? (EBV) Klíště nebylo - cca v posl.2 letech?

kam.zyk
9. srp 2010

@butt - radši to probereme přes mejl, že jo 🙂

tygrous
9. srp 2010

@kam.zyk Jee, s tema skorapkama to znam, to mamka jednu dobu taky delala, kdyz jsme byli mali...
Jinak ja atopik nejsem (nemam fakt zadne projevy), manza miva nekdy dlouhodobeji rymu, takze asi tam neco bohuzel bude..., ale nikdy to nijak neresil. Porod jsem mela prirozene, probio+prebio jsem jedla v tehu i po porodu. Muj bracha ma lupenku (projevila se mu nekdy v 15 letech),ale mlecne vyr. tak od svych 2 let neji, proste to sam odmita (jen kdyz mu mamka neco tajne propasovala a schovala do nejakeho jidla).
s tim Ca - ja zas mivam brzo rano hlad, takze bych asi nevydrzela hodinu nejist😉, proto beru biomin vecer tesne pred spanim...

butt
9. srp 2010

@kam.zyk hezky jsi mi to objasnila 🙂 recept zkusim, uvidim, co z toho bude 😀 (co jde, to pokazim, co se tyce vareni 😕 ) a chtela jsem se zeptat, ta hladina vapniku..on mi ten doktor nebere jen krev, ale nosim mu i vzorek moci za 24 hodin, vysvetloval mi, ze to co je v krvi nic moc nerika, ze dulezity to je porovnat i s tim, kolik toho clovek vylucuje...ale u toho vapniku je i skrz tu moc nepresny, jestli to chapu dobre, ze? 🙂
no a je to teda desna veda s tou vyzivou a doplnkama 🙂
ty moje vysledky asi prece jen budem resit pres mail, odpovedi ti tam jdu napsat 😉

kam.zyk
9. srp 2010

@butt, vidím, že máš dobré doktory - to je půl zdraví 🙂 aneb - že porovnává moč a krev co do obsahu Ca, to je moc dobře. Řada lékařů to odbyde tím, že vezmou krev- a víc nic...kdybys měla např.dietu bez BKM po dva roky (např.z důvodu alergie dítěte - kojení) - ještě by bylo vhodné si zajít proměřit kostní hmotu, nejl.přístrojem DEXA. No a já jdu juknout na mejl 🙂

kam.zyk
9. srp 2010

@tygrous - brácha s tou lupénkou dělá instinktivně velmi správně, že odmítá BKM. Autoimunní choroby jsou kapitola sama pro sebe (taky už jsem sestavovala léčebný plán pro nemocné lupusem-SLE, lupénkou, RA, atd.), obecně ale jeden z "ozdravných" kroků je právě vysazení BKM (na různě dlouhou dobu - dle typu autoimun.choroby). Ale těch kroků je celá řada, a je to každopádně běh na velmi dlouhou trať, často jde o choroby předpokládající konzumaci systém.kortikoidů, imunosupresiv, atd., úspěchem je pak každé dílčí snížení např.dávek syst.kort., atd....
Biomin H! Vynikající preparát. Mimochodem právě na bázi vaječ.skořápek 🙂 Mezi další dobré preparáty patří např. Caltrate plus.

klara_klara
10. srp 2010

baby neviete od akeho veku sa mozu pridavat detom do stravy ovsene vlocky? ma to nejake obmedzenie?