Tykat nebo vykat rodičům?

mysteria
11. čer 2007

V poslední době se hodně setkavám s lidmi,kteří svým rodičům VYKAJÍ. Když jsem se zeptala proč,tak mi odpověděli,že neví,ale že jsou tak naučení, jiní odpověděli,že to je proto že si svých rodičů váží.
Mě osobně to velmi překvapilo,svým rodičům tykám a vážím si jich také,vykám jen těm lidem,které neznám a nejsou mi tak blízcí...
Samozřejmě jsem se nad tím zamyslela,protože i já mám dítě...kdyby mi mé dítě vykalo,asi by mi to připadalo,že je "cizí" lépe řečeno,že jsem pro něj "cizí", ale možná to je můj dojem jen proto,že na něco takového nejsem zvyklá a nikdy dříve jsem se s tím nesetkala.
Zajímal by mě Váš názor na toto téma, ...

minea
29. pro 2008

Vroni, tvůj postoj se mi líbí - automaticky přejít na tykání taky, pokud někdo začne rovnou tykat. Jenže v situaci, kdy mě partner přivedl poprvé k nim domů, to prostě nešlo. Vidíte se poprvé, okukujete se, obě strany se snaží udělat dobrý dojem, všichni se usmívají. Když zamumlali něco jako "můžu ti tykat, žejo" a nečekali na odpověď, nebyl tam prostor na žádnou protestní reakci. No a taky jsem to moc neřešila, protože jsem nevěděla, jak dlouho s partnerem budu a jestli se s jeho rodiči ještě kdy uvidím...

minea
29. pro 2008

Vroni, vážně si myslíš, že se v angličtině vyká? Opravdu to takhle vnímáš? Můžu se zeptat, v které zemi žiješ?

jabber
29. pro 2008

Tak já jsem manželovým rodičům do svatby vykala, on mým taky. Na svatbě oboje rodiče nabídli tykání, takže od svatby tykáme a oslovujeme křestním jménem 🙂 nejdřív mi to nešlo přes pusu, ale člověk si zvykne rychle. Jinak svým rodičům říkáme oba normálně mami/tati 😀

lenkabu
29. pro 2008

Svým rodičům samozřejmě tykám. MM si s našima tyká od začátku a oslovují se křestními jmény,dohodli se tak vzájemně. Tchyni vykám,jinak bych to nechtěla,křestním jménem jí říkat nechci tak se oslovení vyhýbám,nevím jak jí říct 😅 Ona mi od začátku klidně tyká,ani se neptala 🙄

jabber
29. pro 2008

To si vůbec neumím představit, že někdo vyká svým rodičům 😀 to je jak z filmu pro pamětníky 😀

minea
29. pro 2008

Lenkabu, tak to jsi na tom s tím samozvaným tykáním stejně jako já. Jenže mě už došla trpělivost a chci to změnit (netrvám na tykání, klidně bych si s nima vykala napořád, pokud by ale i oni vykali mně).

minea
29. pro 2008

oprava - mně (3. pád) 😀

lotosek
29. pro 2008

Četla jsem, že v Dánsku děti vykají rodičům.

sirinka
29. pro 2008

jabber ja mam taku kamaratku, spoluziacku...jej rodicia ju mali dost neskoro ako tretie dieta, boli este taka stara skola, u nich bol zvyk vykat a brali to uplne normalne tak, ako u nas sme rodicom tykali...ziadny rozdiel okrem par pismeniek...neviem, preco to ludom tak vadi...skor podla mna ide o sposob a ton akym so mnou kto rozprava 😉

danuska24
29. pro 2008

manzel rodicom vyka, ja nasim tykam aj manzel si tyka s mojimi rodicmi (do svadby nasi muzovi vykali), svokrovci mi tykaju od zaciatku ale oni tykaju aj svagrinej frajerovi kt. ma 35 rokov (z fleku, bez toho aby sa ho aspon opytali).... 😝

nikes
29. pro 2008

holky, nevím jak to máte vy, ale když je Vám přes třicet, tak už se cítíte docela staré a když mě začne někdo automaticky tykat, tak mě to vůbec neurazí, ale právě naopak,mám takový pocit, že možná až tak staře nevypadám. Ale každá to vidíme jinak a mě třeba ani nenapadlo se nad tím pozastavit, že mi automaticky tchánovci tykali. A vůbec mi nepřipadá divné, když mi někdo starší začne automaticky tykat. Manžel automaticky 20-letým klukům tykal a vůbec mu to nepřipadalo divné, ale já si všimla, že ti kluci se na to dvakrát netvářili, tak jsem ho upozornila na to, aby všem , které nezná, vykal .Ale ke starším nebo přibližně stejně starým lidem vždy vykal. Zkrátka, když je někdo o generaci starší, tak mu to nepřijde divné, že mladým tyká. Když Vám to tedy tak vadí, tak není nic jednoduššího, než že jim to řeknete. Ale jak jsem psala, mě to vůbec nevadí a nikdy jsem se z mé strany nad tím nepozastavila

ankam
29. pro 2008

ja tykam svojim rodicom 😉

slunicko552
29. pro 2008

minea u mamky v práci se mě taky jedna zeptala můžu vám tykat?Tak jsem ji řekla ano můžem si tykat a tak si tykáme 😀

vroni
29. pro 2008

Minea, pobavila si ma. To nie je vecou nazoru, ci sa v anglictine tyka alebo vyka, to je vecou gramatiky. 😉 Z anglictiny od cca 16. storocia zacalo byt vytlacane tykanie (tykalo sa len detom a "lahkym zenam", vsetci ostatni boli taki "nobl", ze si vykali) Podarilo sa im to tak dokladne, ze z tohto jazyka vymizlo tykanie uplne. Precitaj si nieco od uja Shakespeara v originali - on este tykanie a vykanie rozlisoval, tvary, ktore v modernej anglictine pouzivame dnes, su tvarmi vykania (mnozneho cisla) Zijem v Rakusku, co ma bydlisko spolocne so znalostou jazyka a jeho historie?

lenkabu
29. pro 2008

minea:já jí tykat nechci,tykám lidem co jsou mi blízcí,vykáním si udržuju odstup a u tchyně ho chci mít. Jen si mylsím že se mohla aspoň zeptat jestli mi může tykat..souhlasila bych,je to jen o té slušnosti. Já jí hodlám vykat celý život.

lenkabu
29. pro 2008

Máma mýho kamaráda chce aby jí tykala..je to super baba,je jí skoro 60 i když na to vůbec nevypadá,ale mně to nejde z pusy...kvůli tomu postavení,je to máma mýho kamaráda,ne moje kámoška.A ona to tak chce,nutí mně jí říkat ahoj vlasto a já jsem červená až na prdeli 😀 😀 😀

lefika
29. pro 2008

nikes, ja to zas vnimam tak, ze ked mam cez 30 a niekto mi zacne z fleku tykat, tak je drzy ako plostica 😠
a teda moji svokrovci mi zacali tykat uplne bez opytania...ale vtedy som bola mlada a blba, tak som si to nechala 😖
uz som presla na system, ze ak mi aj napr. nejaka nahodna babka v autobuse tyka, tykam aj ja jej 😀 zabera to zaaazracne: tetula sa hned spameta a ospravedlni 😉

slnieckova
29. pro 2008

nechapem ako moze niekomu vadit, ak mu svokrovci zacnu bez opytania tykat.... 😕 😅 ja by som sa teda citila sakramentsky divne, keby mi svokra vykala 😀

proti gustu.... 😅

vroni
29. pro 2008

Joj, k tomu tykaniu som chcela. Ta (recnicka) otazka: "mozem ti tykat, ze" bez pockania na odpoved je pekne podrazacka. Neda ti vela priestoru na manevrovanie a si v pozicii "podriadeneho dietata". Zvlast tazko z toho vykluckovat, ked chces urobit dobry dojem. Takze treba s usmevom a jasnym nadsenim prikyvnut: "jasne, mozeme si tykat!" Buducu (nadejni) svokrovci alebo pochopia (a zhltnu tykanie alebo ti zacnu vykat) alebo ta odsudia ako nehodnu ich syna (a mas pokoj 😀 ). Ono ta snaha urobit dojem by mala byt obojstranna... Od dosiahnutia plnoletosti nevidim dovod, preco by som mala vykat niekomu, kto mi tyka.

petua
29. pro 2008

Ahojte 😉,
já si pamatuju, že mi o tom řikala moje babi, že svým rodičům vykala, dřív to prostě bylo jinak, no... Ale my si doma všichni tykáme 😉

Ale co se týče těch tchýní a tchánů - manželovo rodiče my vykali, ale řekla jsem jim hned, ať mi tykají, že jim to určitě půjde líp 😅 - takže oni mi tykaj a já jim vykam, což mi přijde tak ideální.. Já bych jim nikdy tykat nedokázala, fakt nikdy, přijde mi to "divný" 😅 - každopádně oni mi to nikdy ani nenabídnou, tim jsem si jistá, tak mam klid. Spíš mam strach, aby někdy nenapadlo mojí matku říct MM, aby jí tykal - mně by to prostě strašně vadilo, nemůžu si pomoct.. A blbě se to odmítá, to je taky fakt 😅

lotosek
29. pro 2008

vroni - to s tou angličtinou je zajímavé, sice se nerozlišuje číslo, ale míra uctivosti (otevři okno x byl bys, prosím, tak hodný a otevřel okno?). V němčině se zase oniká... 😀

petua
29. pro 2008

Jinak když mi někdo začne automaticky tykat, tak taky lítam z kůže, nesnášim to, jako kdybych byla nějakej malej smrad 🙄 🙄 Ale nejlepší je se tomu "bránit" jako Lefika, já už to taky párkrát použila - když vylezla sestra z ordinace (bylo mi asi 20, jí kolem 40) a povídá "Ty jsi objednaná? Pojď dál!" Tak jsem jí řekla: "My se odněkud známe? Já si tě nepamatuju" - a bylo vymalováno. Každopádně na mě už víc nepromluvila a házela ksichty 😀 😀

aponchie
29. pro 2008

lotosek ja jsem v Dansku zila a nevsimla jsem si ,ze by deti vykali rodicum 😅

btw kdyz mi nekdo zacne tykat tak mi to nevadi prave vubec 🙂

vroni
29. pro 2008

Slnieckova, no vidis, ja zase nechapem, ako to moze niekomu nevadit 😀 😀 😀 Svokra nie je moja ucitelka a ani nijakym inym sposobom mne nadriadena. Preco by mi ona mala tykat a ja jej vykat? Ona mojho partnera vychovala, ja s nim zijem, to sa mame zacat porovnavat, kto je viac? To snad nie.... Vek tiez nie je indikaciou tykania ci vykania. Keby mi v robote sef najvyssi zatykal, tykam aj ja jemu. Sef-nesef (moj sef ma vyse 70). Ale vykame si, jednoducho sme voci sebe (navzajom) slusni.

slnieckova
29. pro 2008

😎 😎 😎

petua
29. pro 2008

Aponchie: Tak ať tyká, ale já budu taky v tom případě, důchodkyně nedůchodkyně 😝 😀 😀

vroni
29. pro 2008

Lotosek, ved ano 🙂 Ja sa len nudim v robote tak tu robim historicky vyklad 😀 😀 😀
Inak aj nemcina pozna klasicke vykanie (2. osobou mnozneho cisla) - ale pouziva ho ako sa pouziva v slovencine onikanie (ako archaicke oslovovanie, na zdoraznenie zvlastnej ucty) Povedzme slachte sa pri oslovovani vykalo (cize nie Sie... ale Ihr.....) a nie onikalo ako v beznom rozhovore.
Jezisi, zastavte ma niekto, nez tu z toho urobim jazykove okienko!!!! 😀 😀 😀

gtver
29. pro 2008

Už ze zásad slušného chování je přece známé, že to, že je někdo starší ( i o generaci či více), mu dává právo NABÍDNOUT tykání mladšímu jako první, ne právo mu rovnou tykat 😎

slunicko552
29. pro 2008

Ono je to o člověku 😖

womenne
29. pro 2008

My sme raz boli v Baumaxe a bolo tam straaašne vela ludi a boli 2rady a navzajom sa to prepletlo že sme už envedeli kde patrime,a jeden pan začal na mojho manžela ziapat že čo sa predbehol a tykal mu 🤐 som sa otočila a hned donho vyjela že či sa takdobre poznaju ked mu tyka 🤐 čo si to vobec dovoluje že či mam začat aj ja(ten pan mal okolo 50)hned sklapol a ospravednil sa.pritom samanžel vobec nepredbehol stali sme v druhom rade 😀 Ja tiež neznašam ked mi okamžite začnu tykat.sranda je že ked začnu tykat a ja sa tam zachvilu objavim aj s detmi sa vždy ospravedlnuju 😎
Ja svojej mame vykam,robime to všetci neviem boli sme tak vychovany ale otcovi tykam,svokrovcom taktiež.