Tykat nebo vykat rodičům?

mysteria
11. čer 2007

V poslední době se hodně setkavám s lidmi,kteří svým rodičům VYKAJÍ. Když jsem se zeptala proč,tak mi odpověděli,že neví,ale že jsou tak naučení, jiní odpověděli,že to je proto že si svých rodičů váží.
Mě osobně to velmi překvapilo,svým rodičům tykám a vážím si jich také,vykám jen těm lidem,které neznám a nejsou mi tak blízcí...
Samozřejmě jsem se nad tím zamyslela,protože i já mám dítě...kdyby mi mé dítě vykalo,asi by mi to připadalo,že je "cizí" lépe řečeno,že jsem pro něj "cizí", ale možná to je můj dojem jen proto,že na něco takového nejsem zvyklá a nikdy dříve jsem se s tím nesetkala.
Zajímal by mě Váš názor na toto téma, ...

hanka274
11. čer 2007

mysteria, mam nazor ako ty. Vobec mi to nedojde pekne a mile, urcite nie rodicom. Je to take ako za cias vojny a dozadu. Ked teda myslim, ze babka moja vykala rodicom. Vobec naco vzniklo vykanie, to je ako s I a Y. Naco? 😀 😀 😀 😀
takze nazor je ako tvoj, ze nie, teda sa mi to nepaci.
ahoj

dashak
11. čer 2007

já tohle znám ze Slovenska. Mamka tam má 2 sestry a jejich děcka (nejmladší tak 35 let 😀 ) jim vykají. Mně to taky přišlo zvláštní, taky mi vysvětlovali, že proto, že si jich váží (moje mamka té své taky vykala), ale z mého pohledu mi to nepřišlo, že se spolu baví jako rodina, ale jako známí. Já mám radši kamarádský přístup, když můžu s mamkou všechno probrat, a to mi k vykání moc nejde.

dorotka
11. čer 2007

no ja som vykala starym rodicom a vsetkym surodencom mojej mamy ktory boli od nej starsi rodicom nie ale ani babky mi neprisli cudzie

anamor
11. čer 2007

ja si tiez myslim, ze je to uz prezitok, zastarane... ak to niekto praktizuje, nechcem tym nikoho urazit. V anglictine si vsetci tykaju a je to OK, ako pise hanka je to zbytocnost ako i/y. Takze tykat, jednoznacne, je to osobnejsie, rodinnejsie, milsie.

hanka274
11. čer 2007

ako pise dashak, vraj ze si ich vazia, to som tiez ako dovod pocula. Len mi to dojde take daleko od srdca, ozaj ako keby som sa nerozpravala s clovekom najblissim. Je to paradox, na jednej strane dovod ucta (ze si ich vazim)a na druhej strane mi to dojde take umele.
Neviem to vysvetlit nejako lepsie, snad je to pochopitelne 😀 😀

mysteria
autor
11. čer 2007

Jsem ráda,že ste stejného názoru 🙂

dashak
11. čer 2007

no tak já si neumím představit, že by mi Ivanka jednoho dne vykala, když spolu děláme takové kraviny, tančíme spolu na metal 😀 , muchláme se, běhám za ní po čtyřech a bafám na ni 😀 To si akorát tak myslí, že jsem pěkně na hlavu 😀 Takže radši ať má ve mně kámošku, které se může se vším svěřit a ne mě brát jako nějakou "autoritu"

dashak
11. čer 2007

... teda autoritu jo, ale ne jako postrach, kterému se nemůže ani svěřit, že dostala třeba pusu od kluka a tak. Však mě snad chápete, prostě aby měla ke mě důvěru. Radši ať vím co dělá a co se jí honí hlavou, než aby udělala nějakou blbost proto, že se nemohla se mnou ze strachu nebo z respektu o tom pobavit.

hanka274
11. čer 2007

dashak 🙂 🙂
hej aj my na rock-Iron Maiden, Skorpik, Dreams Theatre, Evanesence. Nechapem ale lubi sa jej to...
zase odbacam od temy.... 😠 😠

akcul
11. čer 2007

Ahoj holky,
mě přijde taky divný rodičům vykat. Ale u koho mi to přišlo přirozený byla prababička. Vykali jí všichni (moje babička - její dcera i moje mamka - její vnučka). Ale tam to byl ještě takovej zastaralej přežitek. Ale protože jsem na to byla zvyklá od malička, tak mi to divný nepřišlo. Měli jsme se moc rádi a měli jsme spolu hrozně hezkej vztah, jen jsem jí prostě neříkala babičko ty, ale babičko vy. Bohužel už není mezi náma, ale hodně a ráda na ni vzpomínám. 🙂

elliana
11. čer 2007

ja rodicom tykam, ale nebolo to tak vzdy...jednoducho, u nas na dedine vykal rodicom kazdy, tak to bola samozrejmost. A myslim, ze vykanie nas od seba nevzdalovalo, s maminou som si bola blizka aj ked som jej vykala. Je to vec vychovy, vkusu a samozrejme aj tradicii. Je jedno, ci deti rodicom tykaju, alebo vykaju, zalezi na tom, ci si rodicov vazia...
Ale mne osobne je blizsie tykanie, dokonca tykam celej rodine a aj mojej 85 rocnej babke /mimochodom jedina z celej rodiny/
A este chcem dodat, ze moji 3 bratia rodicom vykaju a ja s mladsim batom tykam. Nikomu z nas to nepripada cudne, proste sme si tak zvykli a vztahy su super

hanka274
11. čer 2007

eli, ty spion, ma prenasledujes uz par dni 😎 😀 😀 😀 😀

dashak
11. čer 2007

Hani, tak to jsme stejně naladěné 😀 Čím víc u toho může mlátit hlavou a výt, tím víc se jí to líbí 😀

elliana
11. čer 2007

ja som to tusim zacala pisat, ked si tu este prispevok nemala, len som trosku pomala 😉

hanka274
11. čer 2007

dashak, ale je to divne, ze??? no ale ked sa jej to lubi, teda asi sa jej to lubi, ne? ked tak tani-tani 😀 😀

eli nerozumiem, tu som zacala ja prva, inde sa striedame, vacsinou si zacala ty...hej, no ale si dychame na krk posledne dni 😀 😀

elliana
11. čer 2007

jaaaaj, ja som si az teraz vsimla, ze mas aj skorsi prispevok 😀

sisstin
11. čer 2007

jsem nevěděla..že naše generace rodičům vyká 😲 to nedělala ani generace mojí mámy..ani moje babička své matce nevykala..a to bylo za druhý světový 😕

elliana
11. čer 2007

sisstin, niekde je to uplne normalne, ako som pisala, tradicia... Mne to nepripada cudne

sisstin
11. čer 2007

elliana: já se s tím fakt nikde nesetkala..ani na SK 😕

hanka274
11. čer 2007

eli 🙂 🙂

elliana
11. čer 2007

vacsinou sa vyka na dedinach, ale aj tam sa "prechadza" na tykanie. Myslim, ze to ludia neberu ako nejaky prezitok, proste, u nas v rodine sme mohli tykat, starsi bratia si proste na tykanie nemohli zvyknut, kedze v okoli kazdy rodicom vykal...im pripadalo zvlastne prave to tykanie

hanka274
11. čer 2007

ty brdo, ma teraz napadlo. Ved moj muz tyka svojmu strykovi, a tete. Vravi im ujo Lacko a teta Marta. chichi....inak uz si aj potykali, teda mu povedali, ze nech im nevyka. Ale uz to nejde, ma 33 muz a je to uz daky ten rok, takze zvyk. Ale sa mi to nepaci...

slavik
12. čer 2007

Ja som tiež svojej babke vykala a vykám aj svojim tetám a ujom. A vôbec mi to nepríde zvláštne. Teta si už so mňou viackrát potykala, ale ja je stále vykám. Som tak zvyknutá. 🙂

kafa
12. čer 2007

ahojte, my tiez starym rodicom a tetam a ujom vykame.. ale uz rodicom by mi to prislo divne, ved preco aj.. vsade sa hovori a pise, ze rodicia by mali byt aj tvojimi priatelmi v urcitom zmysle, takze vykanie by tam asi nepasovalo.. to platilo pre minule generacie..

kafa
12. čer 2007

ale mam inu otazku.. ako to riesite s nastavajucimi resp. uz sucasnymi svokrovcami?? nasa mamka stale tlacila sestrinho frajera, aby jej tykal, ale ten stale nie a nie, az ked sa zobrali, tak jej zacal tykat.. a to iste aj s mojim chalanom, nechce jej tykat ani za svet - vraj az po svadbe 😀

sharlotta
12. čer 2007

Ja svojim rodicom tykam a neviem si predstavit, ze by som im vykala. Ale mam sesternice, ktore svojim rodicom vykaju, tiez mi to prislo divne a pytala som sa, ci im to nepride take neosobne a tiez mi bolo povedane, ze to preto, ze si ich vazia. Tiez sa priklanam k nazoru, ze je to prezitok.

kristi
12. čer 2007

ja tykam vsem, komu se hodi tykat...nemam rada to rozlisovani, v anglictine nic takovyho neni a taky zijou...i v ucte

titkovamiriam
12. čer 2007

kristi taky tak 😀

kacerka
12. čer 2007

Úcta se dá člověku projevit i jinak než vykáním, takže v tom nevidím žádný smysluplný důvod.

macanet
12. čer 2007

Já manželovým rodičům tykám, ale až od svatby, protože u nich se zkrátka pořád vykalo.Ale když mi po svatbě řekli, ať jim tykám, tak jsem jim řekla, že dobrá, ale nebudu jim říkat jménama, protože jsem jim 8let vykala a teď tykat? Tak jim říkám mami a tati, oni jsou super, tak mi to nedělá problém.Manža mým rodičům tyká od začátku a myslím, že se to na úctě nijak neprojevuje.Každej musí vědět, co si může dovolit a co ne.Jen mě zaráží jedna věc, máme známý a ty si jako manželé vykaj a to jim je kolem 30!!! Připadaj mi jako blázni, teda nedovedu si je představit v posteli 😀 😀