Tykat nebo vykat rodičům?

mysteria
11. čer 2007

V poslední době se hodně setkavám s lidmi,kteří svým rodičům VYKAJÍ. Když jsem se zeptala proč,tak mi odpověděli,že neví,ale že jsou tak naučení, jiní odpověděli,že to je proto že si svých rodičů váží.
Mě osobně to velmi překvapilo,svým rodičům tykám a vážím si jich také,vykám jen těm lidem,které neznám a nejsou mi tak blízcí...
Samozřejmě jsem se nad tím zamyslela,protože i já mám dítě...kdyby mi mé dítě vykalo,asi by mi to připadalo,že je "cizí" lépe řečeno,že jsem pro něj "cizí", ale možná to je můj dojem jen proto,že na něco takového nejsem zvyklá a nikdy dříve jsem se s tím nesetkala.
Zajímal by mě Váš názor na toto téma, ...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
kacerka
12. čer 2007

Macanet, podle mě chtějí být zajímaví. Jan Saudek si se svými milenkami také vyká, ale tam je docela značný věkový rozdíl, takže to třeba berou tak 😀 😀 😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
macanet
12. čer 2007

Jo, ale když by mě naštval, tak bych mu měla říkat vy vole? 😀 Mě to taky připadá praštěný, ale je to jejich věc.Teda gedren, takhle kdyby na mě promluvil, tak bych asi dostala záchvat 😀 😀 A rodičům vykat, nedovedu si představit, že bych se potom měla svojí mamce s něčím svěřovat, to bych si připadala , že mluvím s cizí ženskou. Saudek je taky praštěnej, má jich tolik, že radši všem vyká 😀 Ale představte si to, že byste ležely s těma svýma v posteli a on by vám při tom vykal 😀 😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
mysteria
autor
12. čer 2007

macanet - teď si mi přopoměla,ještě když jsem chodila do školy,tak jsme tam měli učitele,který nám dovolil mu tykat a říkal,že když mu budeme chtít říct vole,tak máme říkat vy vole 😀 😀

rova
12. čer 2007

Vykat rodičům?? To jsem teda u nikoho nezažila.. je to neosobní, odměřené a podle mě se to v nejbližší rodině vůbec nehodí.. 😖

kafa
12. čer 2007

no s tymi svokrovcami je to asi ine.. ako hovori gedren su to aspon teda zo zaciatku dost cudzi ludia.. ale myslim, ze to zalezi od nich, ked to navrhnu, tak by som nemala mat problem.. ale to sa asi nestane, pretoze ich zat im vyka, takze tak to bude asi aj so mnou.. takze to bude dost sranda po svadbe ked sa vsetci stretneme, ze moj manzel si bude s mojou mamkou tykat a ja s jeho rodicmi vykat 😀 😀

zuzanat
12. čer 2007

ja vykam babke a vsetkym tetam z otcovej strany, len jeho najmladsiemu bratovi nie. aj otec svojej mame vyka a dokonca aj svojej svokre (mojej babke), ktorej vsetci tykame. on pochadza z vyhodu slovenska a tam je to normalne. mamina mi hovorila, ze ked sme boli so segrami male, tak otec trval na tom, aby sme mu vykali. preto ma velmi potesilo, ked na vianoce navrhli rodicia manzelovi tykanie 🙂 neberiem to ako prezitok, skor tam ide o prejavenie ucty voci druhemu.

franti
13. čer 2007

tiez si nemyslim, ze by vykanie prinasalo viac ucty...ja mam bratranca, je mu 35, a ten donedavna svojej mame vykal... ona si to tak pravdepodobne zelala, ale ktovie aky dobry vztah medzi sebou nemaju. 😒
ja svojim starym rodicom aj rodicom tykam, bola som pripravena, ze budem vykat svokrocom, tak ako som to vzdy videla u svojich rodicov. ale moja svokra mi par tyzdnov pred svadbou povedala, ze si nezela aby som jej po svadbe vykala, a ze ju nemam oslovovat mama, ale krstnym menom, ze chce byt moderna 😀 no najprv ma to aj dost zaskocilo, aj mi to dlhsiu dobu trvalo, kym som si na to zvykla, hlavne oslovovat svokra krstnym menom a tykat mu, ale uz mi to pripada normalne 😀

hanka274
13. čer 2007

manzel rodicom tykal uz davno pred svatbou a zelali si byt oslovovany taktiez menom. Mne svokra ponukla tykanie, ale tak nejak nepresvedcivo, tak jej vykam...aspon zatial. A svokor, ten trval na tom, hodil kukuc prisne, tak poslusne tykam a neoslovujem ho. Je to zvlastne, ale neviem ako. Je mi divne mu hovorit tatko-aj ked sa mi to paci, ked vravia nevesta alebo zat mama-tatko, a meno mi jeho nejde do huby, tak neoslovujem 😅
a vykanie nie je o ucte...to je blbost.
ak by jeden z rodicov vyslovene trval na vykani, pripadalo by mi to teraz tak spatne ako v case Angeliky... 😅 😅

smoulinda
13. čer 2007

Tak já přítelovým rodičům vykám, teda spíš jen jeho mamce, s jeho papíkem spolu nemluvíme. Ale jednou mi řekl "dobrý den"...takže asi tak...
Tom si s mojí mamkou vyká a s jejím přítelem tyká...

hanka274
13. čer 2007

smoulinda, zlaty "svokor"...jednou mi rekl dobry den...mile... 😀 😀 😀

paja123
13. čer 2007

ahojky, holky dlouho jsem na onikovi nebyla.Ale konecne jsem se sem dostala a koukam na tohle tema. Prekvapilo me, ale zaroven me trosku napado ze bych tu mohla najit odpoved i na muj dotaz. ja rodicum samozrejme nevykam. Tedy ja rikam samozrejme protoze u nas to je samozrejme, ale nerikam, ze to ma byt tak nebo jinak. Kazdy podle gusta🙂 Ale chtela jsem se zeptat jak na tchyni. Zatim ji stale vykam, ale ona po me chce abych ji rikala ahoj a ne dobry de. Prijde mi tak divny kdyz ji mam vykat a rikat ahoj. Me to nejak nejde k sobe.Je na me mila a ja vlastne ani nevim jak ji poradne oslovovat. me by vubec nevadilo ji rikat mami, ale nevim jak to je zda to muzu navrhnout ja.Manzel ma uz jen maminku a ja s ni nemam vubec zadny (no zadny velky 🙂) problem.Proto bych ji rada vyhovela s tim jejim AHOJ, ale jak to zaonacit at ji muzu i tykat nebo ja nevim jak jinak to udelat.Ja bych se ji i narovinu zeptala, ale nevim zda to neni prilis troufale. Tak ted ji vykam a ona nestatsne touzi at ji rikam ahoj ale tykani nenavrhla.Poradte 🙂 Diky

hanka274
13. čer 2007

paja,tak to je smiesnezlate....neviem, mile... 🙂

paja123
13. čer 2007

🙂 to jo, ale jak z toho ven?

hanka274
13. čer 2007

😕 to netusim.

smoulinda
13. čer 2007

Pájo a co ji zkusit "nechtěně" zatykat? Řekneš, že sis to neuvědomila a bu´d ti navrhne tykání nebo zůstane u vykání...Ale za pokus to stojí 😉

paja123
13. čer 2007

no ja prave zvazovala jak to navliknout, protoze si myslim, ze ona by urcite byla i rada,znamenalo by to pro ni vetsi zblizeni-myslim (kdyz chce to svoje AHOJ misto Dobry den) ale nevi mozna ani sama zda to navrhnout.Mozna takove male prereknuti by nebylo na skodu.........nebo na ni rovnou. Jako co byste na to kdyby.... 🙂

franti
13. čer 2007

paja...ja by som to asi skusila ako navrhje smoulinda 😉

georgine
13. čer 2007

pajo já jsem taky dlouho vykala tchyni a ne jednou jsem se nechtene prekecla a ona jakoby nic.. urputne si stála za tim svým "dobrý den" 😖 a musela to slyset i na hajzlu... no a jednoho krásneho dne kdy uz jsem ji znala 3 roky mi sama od sebe rekla hele a nechces si tykat.. no a já ji na to rekla jasne a jenom jsme si dohodli jak si budem rikat a bylo to.. ale mám kamarádku která se se svou "tchýní a tchánem"(neni vdaná)do dneska vyká a to s jejim synem zije jiz vice nez deset let 😅 😅 .. no tak co na to ríct je to ruzne ale za pokus to stoji vsak co.. klidne na ni tykni a mozná se chytne nebo rekni manzovi.. treba do ni rypne 😀

paja123
13. čer 2007

diky 🙂

mysteria
autor
15. čer 2007

Vykat přítelovým nebo manželovým rodičům mi nepřijde zase až tak divné a neobvyklé - mě spíš hodně překvapilo vykání vlastním rodičům.
Jsem ráda, a děkuju za Vaše názory 🙂

listicka20
18. čer 2007

Musím s troškou do mlýna, manžel je cizinec a vykání a tykání ve své řeči nijak nerozlišují. Moje maminka neumí slovo anglicky a ve své konzervativnosti mi nechce věřit, že v angličtině vykání neexistuje. Když jsem přivedla manžela (tehdy ještě přítele) poprvé ukázat domů, usmál se na mamku a řekl Čau! protože viděl, že se takhle oslovujem. Maminka málem měla infarkt, ale zase je to docela dobrá léčba konzervativismu šokem! 😀

listicka77
20. čer 2007

Vykání rodičům mi taky přijde jako z jiného světa. Ale když mi tchánovci nějakou dobu po svatbě nabídli tykání, tak jsem si hrozně dlouho nemohla zvyknout. To manžílek by si zvyknul hned, ale jemu to zas nikdo nenabídne, naši jsou v tomhle hrozně konzervativní. A nedojde jim to, ani když se někde výjimečně (třeba na oslavě našich narozenin) s tchánovcema sejdou a viděj, že já jim tykám.

sisstin
20. čer 2007

vykání rodičům manžela nebo přítele mi přijde dost normální..nebo spíš ne nenormální...ale vykat vlastním rodičům..to je fakt jak z jiného světa( v téhle době) 😕

sisstin
20. čer 2007

jinak můj přítel si s našima tyká skoro od začátku..zato já si neumím představit, že bych jeho matce tykala..přičemž ona mi suveréně tyká od začátku 😠

minea
28. pro 2008

Poraďte mi, jak taktně naznačit partnerovým rodičům, že by mi měli konečně nabídnout tykání. Sami mi tykají a nechají si vykat, a mně to dost pije krev. Trochu jsem doufala, že s tím sami přijdou, když jsem otěhotněla (předpoklad, že je ještě mnoho dalších let budeme stýkat), ale nestalo se. Sama to navrhovat nemůžu, leda že bych přišla s tím, aby mi oni vykali 😀. Jinak partner si s mými rodiči tyká, nabídli mu to hned na začátku.

mikalove
28. pro 2008

aj ja vykám,ked s tym oni nezačnú 😒

eva7780
28. pro 2008

minea,ja svokrovi vykám,a ani ho nijako neoslovujem ,on my tiež tyká,mne to je blbé,on mohol niečo navrhnuť,moja mama manželovi hned navrhla tykanie a tiež ju oslovuje ako ja mamina, a nik s tym nema problém,asi to je na tych starsych