Tykat nebo vykat rodičům?

mysteria
11. čer 2007

V poslední době se hodně setkavám s lidmi,kteří svým rodičům VYKAJÍ. Když jsem se zeptala proč,tak mi odpověděli,že neví,ale že jsou tak naučení, jiní odpověděli,že to je proto že si svých rodičů váží.
Mě osobně to velmi překvapilo,svým rodičům tykám a vážím si jich také,vykám jen těm lidem,které neznám a nejsou mi tak blízcí...
Samozřejmě jsem se nad tím zamyslela,protože i já mám dítě...kdyby mi mé dítě vykalo,asi by mi to připadalo,že je "cizí" lépe řečeno,že jsem pro něj "cizí", ale možná to je můj dojem jen proto,že na něco takového nejsem zvyklá a nikdy dříve jsem se s tím nesetkala.
Zajímal by mě Váš názor na toto téma, ...

janulle22
28. pro 2008

ja jsem se parkrat prekla a tykla jsem tchynce a ona mi rekla at ji takym ze se mi ju bude lip posilat do prd..e... 😀 😀 bydleli jsme u nich tak byl predpoklad ze nastanou hadky...ale ja to odmitla pripada mi to neslusne...kdyz prijede svagr a rekne jim ahoj tak mi to prijde divne...ale to je jen muj nazor... 😉 treba cekaji na svatbu...se svagrem si zacali tykat az se brali...tak zkus se parkrat prereknout a omluvit se abys na to jeste vic upozornila treba je to trkne... 😉

aponchie
28. pro 2008

ja jsem mejm tchanovcum vykala do doby nez mi nabidli tykani..tykani je pro me prirozenejsi ..manzel tyka mejm rodicum od prvni chvile ti takove drahoty nedelaji 🙂

janulle22
28. pro 2008

apo-a to ti neprijde divny...? 😉 ...ja se k tomu nejak nemuzu dokopat...pripada mi to neslusne...ale asi to tak vidim jen ja... 😀 😀

tinulkab
28. pro 2008

aj môj priateľ bol vychovaný tak, aby rodičom vykal...podľa mňa to rodiča a dieťa od seba vzďaľuje, nevytvára sa taký pevný vzťah (teda aspoň mne to tak pripadá). Čo sa týka úcty, to podľa mňa nesúvisí s tým či dieťa rodičovi vyká alebo tyká. Ja svojim rodičom tykám a zároveň k nim prechovávam úctu. A navyše sme s mamkou ako 2 kamarátky, ktoré sa môžu o všetkom porozprávať. V priateľovej rodine toto chýba, mám pocit že vzťahy sú tam neosobné. Súrodenci medzi sebou držia pokope, a rodičia pokope medzi sebou. Chýba tam taká rodinná celostná súdržnosť. Je to ako keby sa "nejaký ujo a teta starali o nejaké deti". No treba zvážiť aj to, či je tento "rodičovský chlad" spôsobený naozaj vykaním...ale to už je na inú tému

minea
28. pro 2008

Mně ale nevadí vykat jim - jde mi o to, že mezi dospělými si obě strany buď tykají nebo vykají. Jednostranné tykání je přijatelné pouze vůči dítěti od sousedů. Vnímám to jako formu vyvyšování se. Já jsem v době seznámení měla už skoro třicet, kdybychom byli náctiletí, tak to tak neřeším. Samozřejmě se vyhýbám oslovování, protože říkat "paní Nováková" babičce mého dítěte fakt nebudu - tím spíš, že dcera má stejné přijmení.

aponchie
28. pro 2008

co mi ma prijit divne?ze jim tykam? 🙂

janulle22
28. pro 2008

no ze jim tykas... 😉 ?
jaky to je...?asi sem debil ale na tohle snad nikdy nepristoupim... 😖

aponchie
28. pro 2008

a proc by me to melo prijit divne? 🙂 do te doby nez to navrhli jsem jim vykala a pak je slusnost to prijmout preci ne?navic ja zila hodne dlouho v zahranici a tykani a vykani se tam nenosi 😉

minea
28. pro 2008

Jé, teď koukám, že jsem oživila téma, které bylo o vykání vlastním rodičům, no snad se můj příspěvek do toho taky vejde 🙂

aponchie
28. pro 2008

vykani vlastnim rodicum??? 😅

minea
28. pro 2008

Ještě k tomu oslovování - i když se vyká, dá se oslovovat křestním jménem. Zažila jsem to tak v jedné firmě, kde jsem pracovala, a bylo to fajn. Opět ale to musí navrhnou ti starší.

nikes
28. pro 2008

tak já jsem svým babičkám a dědečkům vždy vykala, stejně tak mým tetám a strýcům a přijde mi to normální. Moje máma svým rodičům taky vykala, stejně tak některým svým starým přátelům. Ono se horší říká vy vole, než ty vole. Je to hodně o povaze a já mám větší úctu a vlastně větší vážnost k lidem, kterým vykám. A pamatuji se, že jako dítěti mi přišlo nepochopitelné, že jiné děti svým tetám a babičkám tykali. Už jako dítě jsem měla pocit, že si je neváží nebo tak něco. Dnes vím, že to tak není, ale stejně spoustě lidem vykám i když mi mnohokrát nabízeli tykání. Zkrátka, každý to vidí jinak.

janulle22
28. pro 2008

to je o tykani vlastnim rodicum...? 😅 😅 😕

aponchie
28. pro 2008

ale pozor na to zase pac to muze znit jako ,ze kdo kyvnul na nabidku starsi osoby aby ji tykal tak je nevychovanec 😀

janulle22
28. pro 2008

apon-to jsem asi spis ja debil ze to nedokazu... 😀 😀 😀 ale to sem ja... 😀 😀 😀

minea
28. pro 2008

Moje babička tykala své mamince. Dobře si to vybavuju, protože prababička umřela, když mi bylo šestnáct. Nojo, ale ona se narodila v 19. století 😀

aponchie
28. pro 2008

nemyslela jsi vykala? 😀 moje babicka sve tchyni (moji prababicce)taky vykala pac se ji bala 😀 a narodila se taky hoooodne davno a nosila fjertusky pekla pagacky a rvala po nam neznabozi 😀 a vecer nas nutila s ni spat a modlit se 😀 😀 😀

nobody
28. pro 2008

tak dřív to byla povinnost vykat
teď je jiný svět ve všech ohledech takže já bych to osobně neřešil

bibula
28. pro 2008

ja tykam vsetkym-rodicom,svokre,strykom,tetam,babkam,dedkom a to neznamena,ze si ich nevazim 😉

moja mama svojej tyka a mamina sestra jej vyka....

no a moja dcera ma spoluziaka,ktory neviem,ci len mame,alebo obom rodicom !!! onika!!!

junovka
28. pro 2008

svojim rodicom tykam, babkam som vykala, nase deticky nam tykaju, taktiez tykaju aj svojim starym rodicom, svokrovcom vykam, aj ked sa stane, ze im zatykam-nechtiac 😀 😀 ...potom mi je to trapne 😅

kristi
28. pro 2008

tykam nasim, rodicum manzela. Babicce manzela vykam

babalala
28. pro 2008

Když jsme měli něco jako zásnuby, kde se naší seznámili, navrhla moje máti všeobecné tykání - tchýně se na to ale nějak netvářila, narozdíl od tchána, takže jsem to zahrála do autu a nadále jim oběma vykám. On je tady totiž jeden takový problém - švagrovi, který je v rodině o patnáct roků dýl než já, tykání taky nenabídli - tak by to bylo asi dost ujeté, kdybych jim já tykala a on vykal.
Ale tak nějak to nepovažuju za klíčovou záležitost - i když mě trošku mrzí, že se mi nedostalo podobného privilegia jako mémo muži u mých rodičů (oni ho prostě jakoby přijali za vlastního, kdežto já jsem jen žena jejich syna a matka jejich vnoučete) - holt jsou důležitější věci na světě.. 😉

skurinka
28. pro 2008

s moji tchyni si vykam dodnes.a jsem 5let vdana

zd57
28. pro 2008

já své tchyni vykám už 31 let. Prostě ona mne nepřijala za vlastní. Dnes už to neřeším. Moje snacha i zeť mám tykají a oslovují buď jménem nebo babi a dědo. Jsem za to ráda.

lefika
28. pro 2008

zd57, a oni tebe tykaju alebo vykaju?
lebo mne to prislo take blbe, ze oni mi uplne na drzovku od zaciatku tykali, ale mne tykanie nenavrhli ani po svadbe, ani vtedy, ked moja mama navrhla tykanie mojmu muzovi a ti dvaja boli pri tom 😒
teraz je to jedno, kedze sa nestretavama, ale po tom, co mi vyviedli, kebyze ich stretnem, tak by som im normalne tykala...pretoze uctu k nim neprechovavam vobec, ale vobec ziadnu 😠

zd57
28. pro 2008

Tchyně mi od začátku tykala. Můj manžel mým rodičům tyká. Já si myslím, že se může tykat a vážit si jich. Prostě tchýně by to nevydýchala. Dnes už má roky tak to opravdu neřeším. Ale před třiceti lety mi to bylo i líto. Ona prostě dodnes nevydýchala, že jsem si vzala jejího syna. Ale to je jiná kapitola. Já k ní jedu jenom ze slušnosti na návštěvu protože jak říkám už má léta.

ina.b
28. pro 2008

Já manželovo rodičům tykám, manžel mým taky tyká a zatím dobrý 🙂

konja
28. pro 2008

No neumím si představit svým rodičům vykat.Ale manželovým rodičům budu asi vykat navždy. Neumím si přestavit, že bych jim tykala.Tchýně měnabídla abych ji tykala krátce po svatbě,ale to už jsem ji několik let vykala.Nedokážu ze dne na den ji začít tykat.Nějak mě to nejde z pusy.Tchán mě to ani nenabýdl a taky bych to asi nedokázala. Prostrě mě k nim tykání nesedí 😅

konja
28. pro 2008

Jinak oni mě tykají.

sisstin
28. pro 2008

s našima si MP tyká od začátku..s jeho matkou si tykat vůbec nedokážu..ani mi to nenabídla..ale sama mi drze tyká od začátku 😕 aniž by se zeptala...tykání vůči vlastním rodičům se snad už neřeší 😅