Tykat nebo vykat rodičům?

mysteria
11. čer 2007

V poslední době se hodně setkavám s lidmi,kteří svým rodičům VYKAJÍ. Když jsem se zeptala proč,tak mi odpověděli,že neví,ale že jsou tak naučení, jiní odpověděli,že to je proto že si svých rodičů váží.
Mě osobně to velmi překvapilo,svým rodičům tykám a vážím si jich také,vykám jen těm lidem,které neznám a nejsou mi tak blízcí...
Samozřejmě jsem se nad tím zamyslela,protože i já mám dítě...kdyby mi mé dítě vykalo,asi by mi to připadalo,že je "cizí" lépe řečeno,že jsem pro něj "cizí", ale možná to je můj dojem jen proto,že na něco takového nejsem zvyklá a nikdy dříve jsem se s tím nesetkala.
Zajímal by mě Váš názor na toto téma, ...

aponchie
29. pro 2008

presne tak ..kdyz vas nekdo nasere v rade u pokladny tak vam to bude vadit,ze vam tyka a kdyz to bude nekdo milej tak se vam to bude libit... 🙂

womenne
29. pro 2008

no jo keby to bol nejaky fešak 😀

aponchie
29. pro 2008

jako u starejch rypavejch babek co tykaji na zastavkach nebo ted sem byla v globusu a hledam nejake trenky pro manzela a prisla ke me baba asi 60let a zacala se tam hrabat vedle me v tom jak v seniku a prej:uz jsi nasla nejake elka?rikam nasla hec a ona zbrunatnela pac sem mela dvoje vel L a ona zadne tak se urazila a sla pryc myslela,ze kdyz sme si potykali tak ji pomuzu hrabat anebo ji je ty svoje radsi dam 😀 😀 😀 😀 ale neurazilo me to ja to umim odpalkovat hezky

nikes
29. pro 2008

no vidíš vomenne, tak to ti může spíš lichotit. Holky, neblázněte, neříkám, že všichni, ale spousta starších lidí těm mladým začne automaticky tykat a nemyslí to nijak zle. Zkrátka jim to nedojde. A přece hned nemusíte na toho člověka vyjet, jako něco v tom smyslu, co si to dovoluje. Můžete to říct slušnější formou, něco jako "nezlobte se, ale mě vadí, že mi tykáte, mohla byste mi raději vykat". Vážně to těm starším lidem většinou nedojde.

womenne
29. pro 2008

nikes ale mne nevadi ked mi niekto začne tykat ale bavim sa normalne nie aby začal ziapat,kmasat ho a vykrikovat na cely obchod.Alebo so mnou jednaju ako s deckom lebo vyzeram mlado a ked sa ukažem s detmi ak uplne inač,iba to ma štve.Ja som robila v textile takže som zvyknuta že mi každy tykal 😉

petua
29. pro 2008

Nikes: Ale jasně, pokud to je starší člověk a nemyslí to nijak zle, je milej, tak dobře. Ale když je to nějaká kráva, která tim jenom zdůrazňuje svojí rádoby nadřazenost - tak to teda nééééé 😎

nikes
29. pro 2008

to je jasné, ale stejně si myslím, že spíš toho druhého hodně zahambíte, když naopak vy budete ty slušné. Většinou se mi potvrdilo, že když si chtěl někdo na mě vybít svoji zlost , tak mu řeknu něco v tom smyslu, " Vám to vážně pomůže, že se takto chováte"? Proč si tak kazíte den? A řeknu Vám , že jsem takových lidí ve své práci zažila hodně a tak na 80% toto platilo a vzpamatovali se. Jsem přesvědčená, že kdybych na většinu z těchto lidí taky spustila stejnou písničku, tak by to bylo spíš horší

womenne
29. pro 2008

nikes ja to tiež niekedy tak riešim ale ked mam zlu naladu proste vybuchnem,stava sa.

minea
29. pro 2008

Vroni, Shakespeara nechme spát, já jsem mluvila o moderní angličtině. Tam se výraz úcty projevuje jiným způsobem, tykání a vykání se nerozlišuje, protože moderní angličtina nic takového nezná. Přesvědčovat se vzájemně o tom, jestli YOU je tyknutí nebo vyknutí, je tedy mimo mísu 😉.
Na tu zemi jsem se ptala, protože by bylo zajímavé, jak by na tuhle otázku odpověděl člověk žijící mezi rodilými mluvčími.

jabber
29. pro 2008

sirinka - to mně to nevadí, to ne, jen mi to připadá zvláštní a legrační 🙂 ale je to každého věc 😉. Já si jen prostě neumím představit, že bych našim vykala 😀

gtver
29. pro 2008

minea, nejde o to, jestli zájmeno You je tyknutí nebo vyknutí, ale vyčasuj si sloveso být 😉 😀 😀 ano, víceméně to nerozlišují tak jako my, ale jednoznačně vychází z vykání 🙂

gtver
29. pro 2008

minea - není to důležité, ale pro doplnění: žila jsem léta mezi anglicky rodilými mluvčími a dodnes přetrvávají kontakty 😉

vroni
29. pro 2008

Minea, ja viem. 😉 Kdesi na zaciatku bola poznamka, ako si vsetci anglani tykaju a ja len na to, ze to teda nie. Takze sme celkom v teme 😀 😀 😀 Inak si tiez neviem predstavit vykat svojim rodicom a este menej, ze by moje dieta malo vykat mne....

petua
29. pro 2008

Ony jsou i opačný "extrémy", já mam známou, která v 16 otěhotněla, měla toho malýho prostě takhle brzo, a na to konto - že jsou si jako takhle věkově blízko - (tvrdila ona) on jí nikdy neřikal "mami", ale křestním jménem - a je to tak do dneška. Což mi přijde taky dobře jetý... 😅

kristtin
28. bře 2009

ja som sa s tým stretla. Ale každá rodina má svoje zvyky tak sa riaď podľa svojej. Možno by to tvojím rodičom nebolo ani príjemné keby si im začala vykať🙂 je to také neosobné.

alon111
28. bře 2009

tak ja by som nechcela aby mi deti vykali pretoze mi to pripada take neosobne a bez znamky citu ale je to len moj pocit.je vzdy prijemnejsie ak mi moj drobec povie "mamka tak velmi ta lubim"ako keby mi povedala "mamka tak velmi VAS lubim"ale pokial to rodicom pripada spravne je to na nich.na druhej strane aby ma deculo oslovovat menom to uz v ziadnom pripade deculo musi mat urcity respekt pred rodicmi a to sa pri oslovovanim menom ako si neda. 😉

kocurik16
2. dub 2009

môj názor je ten,že tykanie alebo vykanie neni znak úcty,lebo moja skúsenosť zo života je taká,že tykám ľudˇom,čo pre mňa vea znamenajú,vážim si ich,a vykám takým ľudˇom čo nám tak ublížili,že keby som im onikala,ani topánky by som si o nich neotrela.

iinuska
2. dub 2009

Jednoznacme tykanie.V nasej rodine sme od malicka vsetkym tykali. Mne to vykanie pride take neosobne. Dokazem si vazit cloveka aj bez vykania. Moj manzel mojim rodicom od zaciatku tyka, oni to hned tak chceli. Ja mojim svokrovcom vykam, a ked mam pravdu povedat, vadi mi to. Nikdy mi tykanie ani nenavrhli.

kacka.va
2. dub 2009

rozhodně tykání, nedovedu si představit se by se se mnou moje dítě mazlilo a přitom mi vykalo. 🙂
Ale taky nesouhlasím, aby děti rodiče oslovovali jménem.
Jinak co se týká anglicky mluvících zemí, tak mě přijde docela legrace, když koukáte na film s dabingem, a někdy spolu lidi jsou už pomalu ve svazku manželském a je to nadabované, že si vykají. Jinde se neznají a rovnou ty tykají.

minea
2. dub 2009

Mně oslovování jménem vůbec nevadí, naopak, jsem tomu nakloněna. Dítě moc dobře ví, kdo je jeho máma a táta a oslovování jménem nemá s nedostatkem respektu nic společného.

alon111
2. dub 2009

minea tak je super ak ti to nevadi .ja napriklad svokrovcom vykam nie len preto ze si ich vazim ale aj preto ze ak clovek hovori tak mu z ust obcas vyjde aj to co by nechcel ked hovori TY ale ak uz zacnem s VY tak instinktivne vazim slova a trosicku krotim svoje vasne.a to je iste s oslovovanim rodicov menom, ak svojmu dietati nieco povies co sa mu nepaci tak pri osloveni menom povie nieco co pri osloveni MAMA si to jednoducho nedovoli. 😉

minea
2. dub 2009

Tak tohle já mám úplně jinak. Hlavně se tu míchají hrušky s jabkama 😅 - oslovování jménem neznamená mezi dospělými automatické tykání.
Pokud mluvíme o dítěti ve vztahu k rodičům, tak je to jen o tom, jaký cirkus rodiče udělají, pokud jim dítě řekne jménem. Když se rozzlobí a budou to zakazovat, pro dítě se to okamžitě stane něčím lákavým a schválně bude provokovat - pak asi může dojít k tomu, že řekne něco nevhodného. Pokud to ale rodiče budou od začátku brát jako něco, co je normální (oni se tak jmenujou, jmén není urážka), pro dítě to bude mít stejnou váhu jako oslovení "máma, táta". Myslím si, že u toho dítě nezůstane a když se mu dá volba, stejně zase začne říkat máma/táta.