Účetnictví. Vysvětlíte mi základní pojmy?

ria80
25. led 2011

Přítel začíná podnikat a uvítal by,kdyby nemusel nikoho sjednávat na učetnictví.Mě ta představa nevadí a docela mám chut se do doho pustit.Je zatím sám,žádní zaměstnanci.Chtěl by se dobrovolně přihlásit k DPH.
No ale já tomu zatím vůbec nerozumím a nikdy jsem s tím nepřišla do styku.Poradí mi někdo,kdo by mi aspon ty základy a základní pojmy mohl vysvětlit,abych to zvládla?Nic profesionálního,jen pro nás doma.

mmmk
25. led 2011

@ria80 Zasvecene ti muzu rict, ze bych do toho bez prislusneho vzdelani nesla. Neni to jen tak jako naucit se fungovat na internetu nebo upravovat fotky. To ti takhle podle me nikdo nevysvetli. Spis si nekde najdi kurz nebo nejakou ucetni, ktera by ti byla ochotna to vsecko vysvetlit. Je toho docela hodne a z praxe ti muzu rict, ze na DPH by se ta ucetni vyplatila, to je moje nejmene oblibena oblast 😅

pindruska
25. led 2011

@ria80 naprostý souhlas s mmk. já kdysi účetnictví dělala v jedné účetní firmě a je to o tom, že musíš sledovat každou změnu a naučit se to není jednoduché. já osobně bych si nějakou účetní našla, sama bych do toho už nešla.

ria80
autor
25. led 2011

Achjo.Mě by se to hoodilo,kdybych tomu trochu rozuměla.Bohužel ted nemáme zrovna moc peněz a na nějaký kurz nejsou.Tak hledám,jak to pochopit.Když čtu na nějakých stránkách,jak se to dělá,tak půlce slov v tý větě nerozumím.

vojtisek2007
25. led 2011

@ria80 no k osvětlení pojmů - máš DPH na vstupu, a DPH na výstupu - to je to, co budete sledovat a jednou za čtvrtletí budete podávat přiznání k DPH, nechápu proč dobrovolně chce přítel být plátce DPH, většinou se tomu všichni vyhýbají jak čert kříži....navíc, když se jednou přihlásí, ač dobrovolně, musí být plátce minimálně jeden rok...po roce se může zase odhlásit, když budeš chtít vědět něco konkrétního klidně si písni do IP, jsem účetní a popravdě bez příslušnýho vzdělání je to o hubu, jestlli by byl čtvrletní plátce, malý - cca do 50 dokladů na vstupu i výstupu bez všeho ostatního - skladu,mezd....tak nechat si zpracovat vždycyk přiznání u účetní by nebyla zas taková pálka - 1.500-2.000 max.....za zpracování toho čtvrtletí

benjik
25. led 2011

@ria80 to je dost velká odvaha pustit se samostatně do účetnictví,souhlasím s holkama bez kurzu nebo vzdělání je to o hubu,uděláš drobnou chybu,účetní výsledek se ti může i tak rovnat a pak když na to přijde kontrola z toho může být dost mastná pokuta. Já z účetnictví maturovala na podnikatelce a můžu říct,že to fakt bez odborného vysvětlení nejde.

berenika39
25. led 2011

ahoj, taky bych o něčem takovém jako domácí účtování neuvažovala. ono to vypadá jednoduše, ale pro někoho, kdo se v tom vyzná. navíc se všelijaké předpisy pořád mění, když se v tom nepohybuješ, nemáš šanci to zjistit. a neznalost zákona neomlouvá, takže ve výsledku se může stát, že sice ušetříš za profíka účetního, ale finančák ti pro tvoji chybu (třebas neúmyslnou, z nevědomosti) napálí pokutu,která bude vyšší než účetní na rok. Jen to, že včas nepošleš formulář !!!! (ne peníze, jen ten papír) na dph tě může stát 5000,-. A fú vůbec nezajímá, jestli jsi chybu udělala úmyslně nebo proto, že se v tom trochu ztrácíš 😉 .
Levná věc - drahá věc....
Buď si zapla´t dobrý kurs a spolupracuj s někým, kdo je profík, než se zaběhneš, nebo najdi účetního...ti, kteří mají xx firem pod sebou a starají se jednouché "případy" 😀 😀 , nebývají drahý, liší se to podle regionu a samozřejmě podle objemu zpracovaných dat.
Podnikám přesně 20 let, a z toho mám 15 let stejného super účetního a můžu tě ubezpečit, že je to náš firamní poklad. Umí ušetřit , vymyslet pro nás výhodnější varianty všech možných odvodů, daní, záloh...prostě se VYPLATÍ 😀 😀

alisek
30. led 2011

ahoj, já bych to nechala na odborné účetní firmě nebo samostatné účetní, která mu to zpracuje a pokud bys chtěla pomoci tak jedině třídit účty, nic víc. Ono to není snadné a není to jen o zadávání účtů, jednak se pořád musíš vzdělávat, zákony se stále novelizují, takže samá školení a za druhý účetní taky musí umět poradit s hospodařením, dělat účetní uzávěrky atd. a pokud nemáš ekonomické vzdělání a nikdy neúčtovala, tak to nemá smysl, spíš bys mu tím uškodila ačkoliv bys to myslela dobře. A další související s úč., mzdové úč.. Já sama podnikám, mám z účta maturitu, měla jsem ho na VŠ a stejně bych si nelajskla dělat si účetnictví, to bychom rychle zkrachovali. A ono najít dobrou účetní je taky docela težké, takže dejte na reference.
@berenika39 naprosto souhlasim a závidím dobrého účetního, ta naše nás přišla na více jak 1mil. .,hned jsme od ní odešli ale stejně jsme se ztoho dlouho vzpamatovávali ☹.

leonaxyt
30. led 2011

Ahoj holky, vidim že se tady sešlo pár účetních 🙂, můžu se vás zeptat? Chystam se udělat účetnickej kurz, láká mě to, protože se po MD nechci vrátit k původní profesi.. Ale dá mi kurz to, co se jinak učí středoškolák na obchodce ty 4 roky..? Najdu uplatnění, nebo ostrouham, když půjde někam žádat o místo, nevezmou přednostně člověka se SŠ vzděláním v oboru? Máte s tim někdo zkušenost?

vojtisek2007
31. led 2011

@leonaxyt ono asi záleží na jaký kurz narazíš....jestli na kurz co bude 4x po hodině, tak to asi nebude nic moc, nebo kurz kde ve finále nedostaneš žádnej dekret....ale hlavně tím to nekončí, při legislativních změnách je třeba si zajišťovat kurzy právě k novelám zákonům a tak...nemusíš samozřejmě tě nikdo nutit asi nebude - někdy ve firmách i zaměstnance posílají na školení i ho zaplatí - ale já osobně si myslím, že kurz nenahradí kompletní 4leté studium, kde mezitím máš stovky hodin praxe....tak zkusit to můžeš, taky záleží na tom, jak ti to "sedne"....

kaatulka
31. led 2011

@leonaxyt: no upřímně to co jsem se za 4 roky naučila na oa, to už stejně dneska neplatí...daňpvý zákony jsou jiný, pořád se novelizuje, takže je třeba to sledovat...myslím že dobrej kurz se vyplatí, ale tam se ta kvalita opravdu odvíjí od ceny....je asi lepší nějaký základy mít, ale nutnost to podle mě není....
@ria80 : a má to teda jako hlavní činnost? Já třeba manželovi papíry dělám, ale má to jako vedlejší, jednoduchý účto je ok, ale na podvojný bych si už netroufla...akorát nechápu, proč se chce přihlásit k dph...

mmmk
31. led 2011

@leonaxyt Souhlasim s @vojtisek2007 . Jsem z gymplu, takze jsem ucto na stredni nemela, na vysoke ctyri semestry hooodne intenzivne a prakticky + vsecky dane a pravo a muzu ti rict, ze me pri nastupu do praxe cekalo jeste hooodne uceni. To neni asi jen tak se rozhodnout stat se ucetni. Nevim, z jakeho oboru jsi, ale pokud jsi uplne mimo tuhle sferu, bude to narocne. I ja s prislusnym vzdelanim a zkouskami pujdu tedka na kurz ohledne nejakych zmen v nemeckem ucetnictvi 😉

ria80
autor
31. led 2011

@kaatulka On to má zatím taky jako vedlejší činnost,ale chce se přihlásit k DPH.Asi se zkusím někoho poptat,kdo by mi to mohl vysvětlit a uvidím,jestli se odvážím nebo ne.

kaatulka
31. led 2011

@ria80: a přítel poskytuje služby nebo tak, že se mu vyplatí se dobrovolně registrovat jako plátce?

leonaxyt
31. led 2011

Holkz je to kurz přímo od Svazu účetních, kterej má 126hodin, s akreditací MŠMT, po absolvování dostanu rekvalifikační certifikát MŠMT... (konkrétně je to rekvalifikační kurz podvojného účetnictví). Je mi jasný, že to znamená další a další vzdělávání v budoucnu, spíš mi teď jde opravdu o to, jestli mam šanci sehnat práci stejně jako člověk s "obchodkou" - jestli nemáte třeba zkušenost s tímhle, neznáte někoho, kdo takhle po kurzu v účetnictví pracuje.

mates22
31. led 2011

@leonaxyt ahoj, tak tenhle kurz jsem taky absolvovala, ale dělala jsem ho už jako zaměstnaná účetní, protože původním vzděláním jsem strojařka a tak nějak se to sešlo, že jsem skončila v účtárně a připadala si jako bl..... A musím říct, že výběr dobrej, dost sem se toho naučila, takový ty jednoduchý věci jako fakturace a zaúčtování faktur, pokladnu....jsem v poho zvládala. Ale všechno tě asi nenaučí, to bych si zase iluze nedělala, je to totiž docela fofr.... a jestli to budou zaměstnavatelé brát jako dostačující bez praxe, nevím, trochu bych se bála, ale zase když už si ten kurz děláš, tak by jim to mohlo jako ukázat, že tě to baví a máš o to zájem (narozdíl od čerstvých absolventů ekonomek)
@kaatulka to se mi taky zdá jako hloupost, dobrovolně se registrovat jako plátce ☹ , tuplem pokud to má jako vedlejší a byla by možnost jednoduchýho účetnictví, to by se pak doma zvládnout dalo, do podvojnýho bych teda bez vzdělání a praxe nešla

ria80
autor
31. led 2011

@kaatulka Ano dělá služby a už o pár zakázek přišel,že neplatí DPH.Tak proto.

leonaxyt
1. únor 2011

@mates22 Počkej, rozumim tomu dobře, žes dělala v účárně, aniž bys měla jakýkoliv vzdělání v oboru? Nebo tomu nerozumim? 😀
Já holky chápu všechno, co píšete - budu se muset dál vzdělávat, kurz mě něco naučí, ale ne vše.. Ale já mam strach opravdu čistě z toho, že si zaplatim kurz, strávim tim spoustu času, energie, pak ho dodělam, dam prcka do školky a - nic. Nenajdu místo, kde by mě vzali a peníze, čas, energie, elán vyletí do luftu.. ☹

alisek
1. únor 2011

@mates22 tak to seš dobrá když ses ze strojařky dostala k účetnictví, je vidět že to jde i bez vzdělání, možná je víc než školy zájem to dělat a taky že tě to baví. Můj muž je taky bez úč. vzdělání a je skvělej účetní, sice poradenství využíváme u jiné firmy ale jinak celé úč. nám vede manžel a že toho máme dost, manžel začínal tak že nejdřív účtoval jednoduché, pak musel přejít na podvojné úč., taky je to o programu co si zvolíte ale nikdy neabsolvoval žádný kurz, školení, všechno vyčte na netu, kde je k dispozici novel. zákonů a hlavně praxi si udělal na své firmě, já sice se vzděláním nezaúčtuju nic, leda vystavení faktur a podobných dokážu, jeho to fakt baví.
Jinak za sebe, nevzala bych k sobě do firmy účetní bez praxe, dřív jsme měli úč. firmu co nám zpracovávala úč., kde pracovalo několik lidí (ženy), některé s praxí nekteré bez praxe a stejně šéfka musela po nich všechno kontrolovat a že tam bylo chyb nepočítaně.

andy82
16. únor 2011

já být tebou, tak bych se na DPH vykašlala, vedla jen daňovou evidenci, navíc, když dělá služby, tak pro něho stejně bude určitě výhodnější uplatnit si výdaje paušálem, protože na takové výdaje se ve skutečnosti nedostaneš a celé "účetnictví" by byla jen zbytečná práce, ale to by jsi tu musela napsat, co dělá

ria80
autor
16. únor 2011

@andy82 Montuje zabezpečovací zařízení.
A že prý firmy chtějí jen od toho, kdo platí DPH:

andy82
16. únor 2011

no jo, protože je to pro ně levnější,
no ale stejně si myslím, že by bylo lepší si najít účetní, dejte si inzerát, spousta maminek doma si takhle rádo přivydělá, být vámi, tak bych do toho nešla

bilbery
29. črc 2014

Dobrý den,chtěla bych obnovit diskuzi s otázkou jak na přenesenou daňovou povinnost. Na účet.kurzu min.rok říkali,že je v tom hrozný chaoz a prakticky jsem se nic nedozvěděla. Můj účet.program to neumí zpracovat (účto) a nevím co s tím. Momentálně to dělám tak,že nevepisuji dph,tudiž se mi to ani neprojeví na přiznání o dph a projeví se mi to až v nákladech, tudiž se ochuzuji,je to tak? za to mi snad pokutu nikdo nedá,v případě kontroly? Musí se vyplňovat nějaký speciální formulář nebo stačí vyplnit řádek 25?Děkuji

ala1970
29. črc 2015
Uživatel ala1970 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od ala1970.

Dobrý den,
pokud můžu poradit, opravdu bych bez zkušenosti a znalosti oboru daní, do toho nešla sama. Minimálně doporučuji kurz ideálně něco praktického jako stáž přímo u účetního. A možná po půl roce až roce bych pomalu o něčem přemýšlela. Se koukněte na firmy co poskytují účetní a daňařské firmy www.fiobek.cz - mají x let praxe a optimalizace daní a účto není žádná švanda.

kynda
14. únor 2017

Pro všechny účetní amatéry 🙂 - tady mají celkem pěkně udělaný blog - http://cz.f-chain.com/vedeni-ucetnictvi-pro-pod...