Uklízení, vyklízení, třídění, jak na to?

aneriska
21. kvě 2013

Ahoj, nenašla jsem tohle téma. Nuže... Mám pocit, že nemám pod kontrolou úklid. Doma 5 letou slečnu a 10 měsíční mimi. Před téměř 2 lety jsme se přestěhovali do nového rodinného domu. Problém je v tom, že pokud bych měla nábytek na vše, co potřebuju schovat, měli bychom sklad skříní. To nemáme, ale věcí plno.
Jak třídíte věci? Já bych skoro vše vyházela, pak si to rozmyslím - mohlo by se hodit. A do toho občas něco koupíme... Takže mám plno věcí, děti plno hraček, manžel má koníčka, který zabírá velkou místnost v podkroví. Do toho jsem rozená bordelářka, nejsem schopna tak dobře udržovat pořádek. V práci jsem si vždycky pečlivě srovnala stůl - moc mi to pomohlo. Ale doma je toho moc. Pomůžou mi vaše typy, jak na to.. Bordel - vyřazování věcí. ... Jo a kolikrát než abych uklidila si raději zacvičím 🙂. A protože je nepořádku všude dost, nechce se mi ani začít.. Fotky radši přikládat nebudu ...

berynka
21. kvě 2013

@aneriska, stačí mi zkušenosti z dětsví, kdy polovina rodiny jsou shromažďovačí věcí 😝 a je to děs, který bere čas i energii . Takže skutečně přebírám a bez milosti VYHAZUJI. U oblečení i věcí je lhůta 3 roky, u něčeho fakt šikovného 5 let. Občas něco prodám, ale nemám tu trpělivost nabízet po internetu, takže to nakonec končí rozdaním, nebo u popelnice.
Oblečení jde na charitu.
Dětské hračky nabízím kamarádkám.

Manžel jezdí na snowboardu, my s dcerou máme výbavu na lyže. To ale naštěstí můžeme mít uskladněné u rodičů, jinak nevim teda 😅

mafeska
21. kvě 2013

@aneriska oblečení po mně venuju na dobročiné účely, po dcerce budu prodávat. Já mám ráda pořádek a nejsem "sběratel", při stěhování do našeho bytu jsem nemilosrdně vyhazovala, co mi nepřišlo důležité letělo ven, přítel je bohužel opak takže mám v kumbálku plno věcí které nutně potřebuje mít doma a které se můžou hodit. Musim skladovat nádobí, staré povlečení na postel atd. Při jarním a podzimním úklidu vždycky něco vyletí, probírám skříně.. Máme jen 2kk, jsme tu tři a místa je tu opravdu málo, o úložným prostoru ani nemluvě. Oblečení po dcerce mám zavakuované v pytlích, až bude čas vrhnu se na focení a prodej, zimní bundy taky v pytlích. hromadu nepotřebných hraček zatím nemám.

terinda
21. kvě 2013

Mám podobný problém, krámy nahromaděné v bytě, málo místa. Občas mě popadne amok a pár věcí vyhodím, to je tak očistný pocit 😀
Pravidelně při výměně sezonního oblečení ve skříni vytřídím tašku věcí a hodím ji do kontejneru pro charitu. Obvykle věci, kt. delší dobu nenosíme, nesedí atd.
Lepší velké věci po dítěti prodám nebo rozdám.

aneriska
autor
21. kvě 2013

@berynka No, shromažďovač věcí je moje maminka, která bydlí hned vedle - máme dvojdomek. A když už nasbírám velkou krabici oblečení do charity, ona mi to probere a já vidím skoro vše pak u ní 🙂. To taky není moc motivující. Ona má názor, že se vše hodí a někdy dlouho lituje věcí, které vyhodila. No a mě to trochu ovlivňuje.
Mám taky dilema u věcí na děti, chtěla bych ještě jedno, ale možná už manžel nebude k přemluvení, takže opět - nechat, darovat? No a u svých věcí si zas říkám - to se bude hodit až půjdu do práce..
Platí pravidlo, že co člověk neoblékl 1 - 2 roky dát pryč? Co se skleněnými věcičkami, kameny, které jsou hezké, různými blbostmi.. Vyhodit? Staré mobilní telefony, které nepoužívám ale fungují? Asi se pustím do věcí od sebe, bude to mazec.. A nejhorší je, že za 14 dní jedem na dovču a určitě zas něco přibude :-/

mijave
21. kvě 2013

co nepotřebujem odvážíme na charitu a nebo do bazaru. Hned! Jednou by se to sice mohlo hodit, ale člověk to stejně nenajde. A když to najde, tak to zase někam založí. Takže nemilosrdně s tím pryč.

berynka
21. kvě 2013

@aneriska, tak to má mamka zrovna špatné "oko" při vyhazování věcí... že se zrovna rozhodla vyhodit něco, co pak nutně potřebovala 😉 . To se totiž stává minimálně 😀.
Je nutné přistoupit na myšlenku, že žijeme v konzumní společnosti... věci se kupují, vyhazují a zase kupují. Kdo to dělat nebude, bude zavalený krámama 😝 .
Taky si třeba při třídění řekni, že člověk vystačí s 20procenty věcí, které skutečně má 😎 .

My před pár lety likvidovali "dědictví" po babiččině sestře. Měla malý domek kousek za Prahou, ani bych neřekla, že se zavalovala věcma, to vůbec. Ale za 80let jejího života se něco nashromáždilo, jezdívali před rokem 89 hodně do zahraničí, tak tam se vždycky něco koupilo do zásoby a pak prostě užitné věci (osobní a ty co k životu v baráčku patří). Výsledek byl ten, že se zaplatilo 5 kontejnerů, které se zaplnily vrchovatě a v rodině se našlo využití ani ne pro desetinu co v domku bylo 😝 . Moje mama například prala rok zadarmo, protože se našla zásoba Persilu 😉 , ale to bylo jedno z mála...

vojtisek2007
21. kvě 2013

@aneriska s oblečením to dělám tak, že když ho danou sezonu ani jednou nevytahnu že skříně, jde rezolutně pryč 🙂 , co je mi malé/velké neschovávám vůbec na potom - až zhubnu nebo až to zase naberu, je to zbytečný....věci po dětech - všechno jsem prodala, porozdala, něco podědili v příbuzenstvu, řešit, že třeba za 5 let budu mít další a někde skladovat ty krabice - navíc co si budem povídat, za 5 let budou ti věcičky zase někde jinde a stejně bych 80% nakoupila nových...stejně tak kočár,autosedačka,lehátko,postýlka.....staré mobilní telefony, ač funknční - použila jsi některý za půlrok/poslední rok ? NE ? tak vyhodit - nechat max jeden, kterej by se dal třeba na přechodnou dobu použít jako náhradní..... Navíc právě třeba při stěhování se mi podařilo dětem vytřídit hračky - ani to nezpozorovali a takové ty už otlučené,polámané apod nekompromisně šly do popelnice a bez řevu, jinak mají plyšáky bez nohou, autíčka bez kol...a já to vyhazuju potají když spí, stejně tak jsem protřídila i nádobí - x sad hrnců a pánví, talířů..... - darů svatebních a dalších....nechala jsem jednu obyč sadu na denní používá a jednu na "lepší", hrnce jsem si nechala ty nejnovější a pánve jen dvě velké - fakt obr, a dvě malé...teflonky, všechny ostatní letěli, jen se váleli ve skříňkách a stejně se na nich nikdy nic nedělalo,protože se to přichytávalo, pálili uši, neměli odpovídající pokličky, měli vypouklé dno apod.....

lv
21. kvě 2013

čistky v šatníku dělám co sezona, co jsem ani nevytáhla, nebo žila v domění, že to jednou obleču /až se do toho dostanu/ třídím buď na vyhození ke kontejneru, nebo ségře, menší jejím dětem..po dětech si to předáváme s kamoškama..někdy se mi nechce oblíbený kus dát pryč, ale jsem nemilosrdná, jak něco rok, dva nevytáhnu, musí z baráku..

ivana_uz
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
aronek
11. črc 2018

Bohužel neporadím, plácám se v tom stejně. Mám tři děti, čtvrté na cestě. Bydlíme v jedné velké místnosti, plánuje se půdní vestavba, ale půda je zanešená věcmi. Nyní jsme koupili zahradní domeček, že tam vystěhujeme co se bude hodit a zbytek se vyhodí. Jenže přítel je sběratel, vše se může hodit, do toho ty staré krámy ještě vozí domů. Kdo co vyhazuje se nám může hodit. Všude krámy, hadry ...... Když už něco vytřídím, najdu to třeba za půl roku, že to má schované v kůlně. Pro mně věčný koloběh, který mně unavuje. ☹

terkavil
7. bře 2019
Uživatel terkavil je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od terkavil.

Pak treba s vecmi ktere nemam kam dat ale do budoucna se hodi mam dobrou tuto zkusenost http://skladovani-profigroup.cz/ , jako reseni super

klea81
7. bře 2019

Průběžně a neustále, v bytě to ani nijak nejde. Přečti si něco o minimalismu, tam najdeš inspiraci. Děti si třídí věci sami od 2 let, co nechtějí, vyhodí, datují nebo prodáme dle stavu.

xxx3d
7. bře 2019

Ahoj,
já se řídím zlatým pravidlem, co jsem neměla 2 roky na sobě - pryč!
Je dobrý mít nějaký odbyt nebo jak to říct, osobně mám problém vzít někdy nové věci a vyhodit je do popelnice, ale i to už jsem udělala v návalu frustrace, že sakra nikdy není místo 🙂 No, teď to mám vyřešený, manžel moje oblečení odnáší do zařízení charitativního typu (samotná charita je něco jako sekáč, věci které tam dáváš musí mít lístek z čistírny 😀 což mi přijde jako hodně pracný, to už jsou lepší kontejnery na oblečení, když už)
Drobnosti jako kamínky, skleničky, hrníčky - vzpomínkové předměty, tam je to horší, ale i to se dá zvládnout a regulovat v budoucnu.
Hlavní je odhodlání, vnitřní.
Věci po malým nabalím a věnuji, nejčastěji. Málokdy prodávám, mám s tím hromadu práce, nafotit, stáhnout, vyvěsit, ocenit a potom čekat na zájemce, dopisovat si mailem xkrát to samý, potom doma čekat, kdy dorazí, mít blokovaný den, dva, týden... brrr. Tohle absolvuji jen někdy.

kittyy17
7. bře 2019

Co se týče věci a hraček po dětech, mám mladší bezdětnou segru, takže naše mamka má plné skříně krámů.
Svoje oblečení třídím na kategorie do práce, na ven, na doma, na chatu, do popelnice. Sezónní oblečení dávám do plastových krabic s víkem, krabice do skříně.
Pokud něco pět let nepoužiji, vyhodím.
Nemám ráda vitríny s předměty typu sádrové zvířátko, jsou to lapače prachu a blbě se pod nimi vytírá, takže se už všichni naučili nám takové dárky nedávat.
Co se nám v domácnosti nehodí, odvezeme na chatu. Pokud to na chatě nevyužijeme, jde na sběrný dvůr