Umíte vařit v papiňáku? Vysvětlíte mi jak na to?

balsiger
18. bře 2007

ahoj holky...jsem sama ze sebe nestastna..mam super papinak a neumim snim zachazet ☹ .Abych pravdu rekla,hodne se ho bojim...dokazal by mi to nekdo takhle na dalku vysvetlit?dik simona

halka
10. dub 2007

ahoj, poradte, jak dlouho byste vařily v papiňáku luštěniny? tj. hrách, čočku a fazole?

jita2
10. dub 2007

Ještě jsem to v papiňáku nevařila, nějak bych z toho měla strach, ale mělo by se to den předem namočit, aby to bylo rychleji 😉

chechta
11. dub 2007

halka: tuším, že je to kolem 45 min - zatím jsem tam dělala jsen cizrnu a je mnohem lepší - taková krémovější než když ji člověk vaří normálně

chechta
11. dub 2007

jo tak teď jsem v jedné moudré knize dočetla že 35-40 min - tak to jsem se až tak moc nesekla 😉

balsiger
autor
22. dub 2007

holky, tak sem dame par fajnovych receptu,co vy na to???

vanusak
6. srp 2007

Čaves, tak jsem po dlouhé době vytáhla papinův hrnec a výsledek tohoto receptu byl pohádka:
http://recepty.atlas.cz/recept.asp?id_receptu=J...
Až na to, že hrnec jsem jen naplnila a opět hlídal manžel 😀

balsiger
autor
18. srp 2007

vanusak...ten vyzkousim - mam flak hoveziho v mrazaku 😀

skuli
6. led 2008

Mám starý hliníkový papiňák a nedám na něho dopustit.Vařím v něm veškeré maso a když není čas,tak i brambory,ty jsou asi za 5 minut.Svíčková,segedín,guláše,španělské ptáčky všechno z papiňáku.Bála bych se v něm vařit jen luštěniny.Tchýně vařila hrách a ty slupky z něho ji nějak ucpaly ten syčák a bouchlo ji to.Naštěstí jsem to neviděla 😀

f.nina
6. led 2008

Jé tak na papiňák nedám dopustit,je to takový můj malej miláček,dělám v něm úplně všechno 😀 .Jen přítel jse ho bojí tak když v něm vařím tak ani nechodí do kuchyně poseroutka jeden 😅 ,Jinak ty luštěniny bych si asi netroufla v tom vařit.

mihapiha
6. led 2008

Jo,tak já taky vařím v papiňáku a to skoro všechno, i luštěniny i rýží. jen jsem tam ještě nedělala těstoviny. Potřebovala bych ještě jeden, páč když vařím třeba maso,tak bych si mohla zapnout už i brambory a bylo by to zároven, tak musím ten papinák umýt a pak do něj na 5 min píchnu brambory... Je to supr, ušetří to spoustu práce a hlavně času.

f.nina
6. led 2008

A taky peněz 😅 😀 😀

mihapiha
6. led 2008

to je fakt, šetříme energii.

f.nina
6. led 2008

Nejlepší jsou v papiňáku vývary,v žádném hrnci nikdy neudělám tak žůžovej jako tam 😝

mihapiha
6. led 2008

Jo, já dělala dneska hovězí zrovna,ale dělám všechny polívky, baví mě to, že to je za pár minut... prostě za 5 min je polívka 🙂 paráda.

skuli
7. led 2008

Moje řeč holky.Já mám papiňáky dva,jeden malej a druhej velkej .Jen do toho malého se mi špatně shánějí ty těsnící gumičky.

krsa
22. bře 2008

Lidička,zrovna jsem si uvařil své první jídlo v prvním papiňáku a rozplývám se, jak je to lahodné! 🙂 díky všem za tipy jak s tím zacházet! 🙂

macanet
22. bře 2008

Paráda co, rychle a výborný 😉 Nedám na něj dopustit. Dělala jsem kuřecí kousky, orestovala , přidala koření na steaky,pak trochu chilli a kostku masoxu , vysypala 1 pytlík mraženýho leča, podlila jen trochu a zavřela.Po 20 minutách jsem jen zahustila a uvařila rýži, výborný.Ještě chci zkusit svíčkovou, jak ji dělali kluci v akci taky v papináku a rychle, bez práce-skoro 😉

katharin
25. bře 2008

Ahoj macanet,jestli myslíš klasickou svíčkovou na smetaně co dělali,tak sem ji už zkoušela dvakrat,ale bez tlakáču.Byla vážně úžasná.Nebudeš věřit,ale trefili sme se do chuti,já ji dělala včera a dnes sem ji dojídala.Byla ještě lepší.tak ahojky
A jinak tlakáč to je věc,já na něj nedám dopustit.

pipisek
27. bře 2008

já se papiňáku straašně bála, ale fakt hodně. myslím, že za to mohla moje máma 😀
měla (a dodnes má - nechápu !!!) starej papiňák a vždycky, když dala do něj něco vařit, tak hlídala u sporáku, aby odcházela pára, pomáhala tomu vidličkou a když odběhla třeba někam dolů do přízemí nebo i na wc tak na mě volala, ať ten hrnec hlídám a jestli nesyčí, ať ten ventil popostrčím vidličkou 😠 😠
takže ve mě vypěstovala hrůzu z papiňáku.
když se mi narodila první dcera, tak jsem si ho nechala koupit pod stromeček, jak že mi bude šetřit čas. no první vaření v něm horor, když začínal syčet, tak jsem ztlumila sporák a zdrhla do vedlejší místnosti 😀 😀 😀
ale dneska je to už ok, před každým vařením v něm zkontroluju oba ventily, zahýbám u jednoho tou páčkou na vypouštění páry a ten druhý nadzvednu několikrát za sebou (rada od prodavače), abych se ujistila, že ventily nejsou nějak poškozené nebo ucpané.
vařím v něm poměrně často, maso na mrkvi, kuře na paprice, guláš, rajskou, maso na houbách, prakticky všechno hovězí a vepřové maso.

jinak k tomu guláši - maso a cibuli orestuji a zasypu pytlíčkem koření na guláš (nejlepší je od avokáda) a trochu podusím. doleju vodu, papiňák zavřu a tak půl hodinky to nechám osudu. pak jen zahustím (nejlépe straým strouhaným chlebem) a přidám sůl, pepř, česnek a trochu majoránky, případně půlku masoxu.

macanet - hoď sem, prosím tě, recept na tu svíčkovou z papiňáku, díky moc!!!!

pipisek
27. bře 2008

jo a zapomněla jsem .... když peču kuře, dám ho naporcované na 1/4 hodinky do papiňáku. pak mám totiž vývar i na polévku i na podlévání jedním vrzem 😀

andilek
27. bře 2008

já se v něm naučila teprve před vánocema a jinak už teď ani nevařím 😀

ivousek
8. dub 2008

Tlakác je super.nedokázi si predstavt varit napr.gulás v hrncu 😉

kristi
8. dub 2008

ja ho nemam, dostanu ho asi k narozkam 🙂

petik77
11. dub 2008

Ahojky,všichni přečetla jsem si, že skoro všichni tady mate dobrou skušenost s papinakem.No ja si ho přala k letošním Vánocům ale asi se ho nedočkam. 😒 Manžel je proti,švagrová ma totiž klasicky hliníkoví papinák a stala se jí dost nepříjemna věc . ☹ Papinák vybuchl a zničil jim komplet celou kuchyn.od sporáku až po zdi no byla to rána jak z děla naštěstí v tu dobu v kuchyni nikdo nebyl .Tak nevím manžela asi nezlomím .A při tom to tak ušetří práci 😒

chaluska
11. dub 2008

Zrovna jsem v něm dovařila hovězí maso. 😉

pipisek
11. dub 2008

petik 77
tak to měla švagrová nějakou vykopávku s jedním ventilem, ne? jako moje máma, viz. můj příspěvek výše 😝 😝 😝

petik77
12. dub 2008

no měla ještě ten starý typ hliníkový,ja doma vysvětlovala že ted jsou už mnohem modernější no ale co nadělam ☹

hypo
14. dub 2008

ja mam papinak, sice neni hlinikovy ale novy model to taky neni, ted se delaji takovy lepsi 🙂
nicmene varim v nem skoro vsechno hovezi maso, je za chvilicku...
i kdyz se ho taky trochu bojim tak stale varim a varim 🙂 zatim nic nebouchlo, to spis se mi vyvarila voda a vse jsem spalila ☹

garfieldmail1
14. lis 2009

Ahojte 🙂 Snad se mi podaří tuhle diskuzi obnovit 😎

Koupili jsme si tlakáč od Tefalu i s recepty, ovšem ty mi vůbec neporadily, jak se v tom vlastně vaří ☹ Pročetla jsem všechny příspěvky tady, trošku už jsem v obraze.

Ještě mne zajímají tyhle věci, snad mi některá poradíte (moc díky!!!!!) 😵 :
1.zpočátku budu opatrnější s těmi časy. Co když tedy zjistím, že maso není ještě dost měkké, mám znovu opakovat celý proces, akorát na kratší dobu nebo to mám raději už normálně dovařit?

2.Když jsou dejme tomu dvě základní ingredience a každá vyžaduje poměrně rozdílný čas vaření. Děláte to tak, že dáte tedy vařit v papiňáku jednu, co vyžaduje delší dobu, pak otevřít, až tam nebude tlak, přidat tu druhou ingredienci a znovu v papiňáku povařit (tedy sporák na nejvyšší výkon, až začne papiňák syčet, ztlumit a nechat povařit po dobu nutnou pro uvaření té druhé ingredience). Nebo si tu druhou ingredienci uvaříte raději zvlášť a pak to tam už jen přidáte?
Jako příklad zkusím uvést třeba rajskou, normálně nejdříve nechám důkladně povařit jíšku s vývarem a kořením, pak dám protlak, zase důkladně povařím a nakonec dám předem uvařenou rýži a rajčata. Mám to dát do papiňáku všechno najednou (možná teda kromě rajčat)?

Vyloženě mám před prvním použitím papiňáku pocit, že budu poprvé vařit nebo co.... 😅

kamila02
15. lis 2009

>garfieldmail

Papiňák je prima věc🙂

1) Čas pro dobu varu čehokoli normálním způsobem z jakéhokoli receptu vyděl třemi - odpovídá to značně přesně, papiňák vaří třikrát rychleji. Platí to pro maso, brambory, rýži, luštěniny (ty není vůbec třeba namáčet, stačí vydělit třemi dobu jejich normálního varu, namáčení totiž neslouží urychlení uvaření, ale vylouhování některých nadýmavých látek).
Třetinový čas funguje v případě, že započteš i zchladnutí papiňáku (stáhnutí na studenou plotýnku a samovolné uvolnění poklice). Pokud hodláš víko papiŇáku zchladit prudce vodou, tak si k té době papiňákování ještě přičti 5-10 min. Já tohle nedělám, kov má sice velkou teplotní roztažnost, ale ne neomezenou a třeba při výskytu miniaturního kazu by to v tom místě mohlo rupnout a buchnout páru do obličeje.

Když otevřeš papiňák a potravina není hotová, záleží na tobě, zda znova zavřeš a dopapiňákuješ, nebo dovaříš normálně. Jen si uvědom, že otevřením papiňáku utekla pára, není tam tlak a nějakou dobu při opětovném zavření trvá, než se zas natlakuje a začne "rychlovařit", takže když usoudíš, že by to chtělo třeba ještě 10 min papiňákování, tak k tomu připočti ještě 5-10 min na to natlakování.

2) suroviny tužší, jako houby dávám k masu, křehčí zeleninu přidávám po otevření (třeba si ji zvlášť orestuju) a dovařím to už bez papiňákování.
Tip na zahušťování - mouku v papiňáku jen v případě, že maso opeču a zapráším moukou a podliju. S jíškou nepapiňákuju, mohlo by to vykypět a ucpat pojistku. Ale guláše zahušťuju tak, že navrch položím chleba a papiňákuju i stím chlebem, on se rozvaří a zahustí to.