Umíte vařit v papiňáku? Vysvětlíte mi jak na to?

balsiger
18. bře 2007

ahoj holky...jsem sama ze sebe nestastna..mam super papinak a neumim snim zachazet ☹ .Abych pravdu rekla,hodne se ho bojim...dokazal by mi to nekdo takhle na dalku vysvetlit?dik simona

vanusak
18. bře 2007

Balsinger - Jsme na tom asi podobně, jsem taky velký strašpytel před tím syčícím "monstrem". Mám Tescomu, na dva pojistné ventily a manžel tvrdí, že se prostě nemůže nic stát - to, že bouchnul papiňák i s gulášem, sice viděl na vlastní oči a paní kuchařka měla vymalováno 😀 , ale to prý byl ještě ten starý typ...
Dělala jsem v něm za tři roky jen jednou (manželovi jsem vařila jazyky - bléééé), ale obsluhoval si to sám 😉 Navíc u papiňáku byla aspoň malá brožurka, takže podle druhu potraviny je tam i doba vaření, jenomže mám problém, že se v průběhu vaření nemůžu podívat pod pokličku a to mi vadí... 😀
Proto bych taky uvítala, kdyby nás nějaká zkušenější kuchařinka zasvětila do tajů Papinova hrnce anebo alespoň dodala pár prvních typů a rad... 😎

majmuna
18. bře 2007

No tak to je kazda rada draha....Ja v nem varim podle brozury nejcastejc hovezi gulas a kdyz potrebuju rychle uvarit brambory.....Jinak me nelaka protoze se poklice nesmi davat do mycky a me nebavi to drhnout v ruce..... 😀

kim
18. bře 2007

Balsinger: dneska už to neni, jako dřív...toho starého jsem se taky bála, vždycky jsem tu páru vypouštěla zdálky 😀 😀 Hlavní je nedávat do něj moc vody a jakmile začne funět - tzn.že je v něm už podtlak, tak stáhnout plamen/plotýnku a vařit zvolna.Jinou radu nemám 😉

balsiger
autor
18. bře 2007

vanusak: vidis, to jsme dopadly...ja z nej mam taky hruzu, ale kolikrat tak v podvecer, kdyz se kolem pul 5vratim domu by bylo super,kdybych tam foukla maso a udelala treba nejaky ten gulasek, nebo veprove na mrkvicce atd...ziju v cizine a tahle jidla od miji milovane maminky mi tu proste chybi ☹ ☹ ☹ ☹

majmuna: ja mam od rijna taky mycku..jupiiiiiiiiiiiiiiiiii a mam podobny nazor jako ty...

ja bohuzel zadny navod nemam. stehovali jsme se v rijnu 2006 a ja se spousty veci zbavila, nerada to skladuju no a obavam se, ze krabice a navod od papinaku letely taky 😖

majmuna
18. bře 2007

Jo jo mycka je cislo jedna a papinak mi jen zabira misto.... 😀

kim
18. bře 2007

Balsinger: já když dělám např.guláš, tak už v tom papiňáku udělám cibulku, na ní osmahnu maso, přidám všechno koření a zaleju horkým vývarem.Nečekám až se začne vařit, prostě hned to zavřu víkem, plotnu pustim na nejvíc a když už začíná v tom ventilku syčet, tak plotýnku stáhnu na minimum a od té doby kontroluju dobu, jak dlouho se to už vaří.Vody dávám tak, aby všechno maso bylo ponořené, ještě raději tak o půl až cenťák navíc, protože se nějaká voda během varu vypaří....fakt se neboj a hlavně to masíčko z toho se nedá srovnávat s vařeným v hrnci!!!!!!!!!!!!!!

majmuna
18. bře 2007

No Kim nevim veprovej gulasek jsem mela vybornej ale hovezi bylo tvrde dlouho....asi nejaka stara krava...ale me to odradilo... 😀 Jinak ho varim stejne jako ty 😉

balsiger
autor
18. bře 2007

majmuna: to s tou "starou kravou" je dobry 😀 😀 😀

balsiger
autor
18. bře 2007

kim: mohla bys mi - teda az budes mit cas napsat jak dlouho se ktere maso muze varit?to je prave to, ze ja nevim, kdyz mi treba hovezi maso(ktere se podle meho odhadu vari min 60min.) zacne piskat v papinaku â vari se treba teprve 30min, co mam delat?

a jeste bych potrebovala vedet, jak se pak to viko musi otevrit...tu paru nejdriv vypustit?

hanah_2002
18. bře 2007

Ahojky,
já vařím v papiňáku skoro všechno a nedám na něj dopustit.Ušetří to spoustu času a třeba gulášek je z něho výborný. Vařím v něm i polívky-třaba bramboračku.Tu mám hotovou za 5 minut od doby kdy začne papiňák pískat.Nastavím si na budík 5 minut a pak to vypnu a nechám to zavřený,dokud je tam podtlak, ty brambory se tam dodělají.
Vepřové koleno vařím ani ne hoďku a je krásně měkoučký.Hovězí moc nemusím, tak s tím zkušenosti nemám.
balsiger-páru musíš vždycky vypustit než papiňák otevřeš 😉

brundik
18. bře 2007

Papinak je vyborny pomocnik, pokud se dodrzi urcite zasady neni treba se vubec bat. 😉 Hladina vody by mela byt do dvou tretin hrnce ne vic, zavrit a az zacne sycet, tak ztlumit. Pri otvirani papinak nejdriv schladim pod tekouci studenou vodou, zbytek pary vypustim ventilkem a muzu otevrit. Ja v nem varim maso na gulas a z polevek hlavne vyvar.

balsiger
autor
18. bře 2007

holky, jste zlaty, dekuju za rady, v utery ho asi vyndam na sporama spichnu v nem gulasek🙂

halka
18. bře 2007

ahoj, taky ho mám doma a nepoužívám. Holky, napište sem dobrý recept na guláš v papiňáku, manžel by to možná ocenil. 😝 😉

kim
18. bře 2007

Balsinger: já teda v tom papinusu nedělám žádné maso v celku.Když dělám třeba houbovku - na to se vepřový nehodí, tak to hovězí maso nakrájim na kostky, je to pak i na jedení lepší, nemusíš nic krájet 😀 No jediný, co vařim v celku je to koleno...
Jinak vepřový dělám 30-45 min
Hovězí 45-60 min.a vždy se úplně rozpadá 😉
Napíšu Ti některé potraviny které mají v návodu.Jinak při otevírání opravdu MUSÍŠ nejdřív vypustit páru z toho hrnce, právě to by Ti pak mohlo vyleťet!!!!!!!Takže otevírat až nebude v hrnci žádný podtlak!!!!
Polévky:
česnečka 1-2min.
zeleninová 4-5min.
nudlová 3-5min.

špagety 4-5
květák 4-6
čočka 15
ledvinky 5-6
chobotnice 🙂 30
králík 10-12
slepice 15-20

balsiger
autor
18. bře 2007

no super, to bude fajnove dlabani🙂 uz se na to tesim...to s tema polivkama me prekvapilo, ze jen tak kratce,ale ono to usetri strasne moc prace...hlavne ja se vracim denne kolem 5-6dom a jsem vzdy hladova jak dracice 😀 takze cim rychleji, tim lepe!!

kim
18. bře 2007

Taky mě to zarazilo, že jen 2 minuty...já nikdy polívku nedělala v papínu, takže doufám, že nemají nějaké bláboly v tom návodu!!!!!!!!

zirafka105
18. bře 2007

Mamka dela v papinaku rada rejzi - hrnek ryze, necele 2 hrnky vody, sul, hrebicek. Nacpat do hrnce, zavrit, dat na plotnu. Kdyz to zacne sycet, tak trosku zeslabit, ale aby to porad tak jako posykavalo... Po sedmi minutach vypnout a nechat dojit. Nam nam

jusnina
18. bře 2007

Já používám papiňák hodně, nejradši v něm mám maso se zeleninou. Maso pokrájím (podle chuti, dřív kuřecí, ale to teď nemůžu ani vidět), nahážu do papiňáku s různou zeleninou (cibule, rajčata, papriky, lilek,....), občas houby, okořením, zaliju vodou a cca 20-30 minut od začátku syčení nechám vařit. Vypnu, vypustím páru a je hotovo. Maso se zeleninou udělá úúúúúúúžasnou šťávičku. A když se to lehce podlije vínem, je to ještě lepší. 😉

halka
18. bře 2007

a co ten gulášek? napíše některá receptik?

brundik
18. bře 2007

Tak ja delam gulas takhle: v papinaku na sadle zpenim cibulku (ktere je zhruba stejne jako masa), az zruzovi, prihodim na kostky nakrajene maso (nejradsi delam veprove) a micham, aby se maso stejnomerne osmahlo, pak na chvili prikryju poklickou, tak 3 minutky, ale jeste nezaviram, maso pusti stavu a pak naleju vodu, zavru a varim asi 30 minut. Po triceti minutach, zahustim moukou rozkvedlanou v trose vody a povarim jeste 10 minut uz ne zavrene, ochutim cervenou paprikou, rozetrenym cesnekem a majorankou. Takhle jsem se to naucila od moji mamci, vsichni se vzdycky olizujeme. 🙂

halka
19. bře 2007

díky

1980mat
23. bře 2007

balsiger: Tak abych Tě potěšila, já jsem na tom stejně jako Ty. Zrovna včera večer jsem dělala rajskou omáčku s knedlíkama a vařeným hovězím masem. Přítel mi řekl, ať to maso uvařím v papiňáku, že to bude rychlejší. Já se ale papiňáku docela bojím. Zvlášť když v televizi občas ukazují, co se může stát, když s tím někdo neodborně zachází. No přítel to prostě udělal za mne. Utěsnil to, pustil sporák a pak, když bylo hotovo, odpustil páru a pokličku odendal. Já jsem se raději odběhla schovat do obývaku. Mám z toho hrnce opravdu panickou hrůzu a přítel si ze mě dokonce dělá srandu. Včera, když jsme oba stáli u papiňáku, tak přítel řekl nahlas a v nečekanou chvíli:"Buch" a já jsem se tak lekla, že jsem upustila na zem tři cibule, které jsem v té době měla v ruce a ty se rozkutáleli po celé kuchyni. Přítel z toho měl ohromnou prču, já však ne. Ale pravda je, že to hovězí maso bylo opravdu měkoučké a dobré a bylo velmi rychle hotové. 😉

balsiger
autor
24. bře 2007

1980mat...chapu tve obavy,ale nejspis az se naucim s tim spravne zachazet,tak se fakt nic nemuze stat...

macanet
24. bře 2007

Ahojda, k Vánocům jsme si koupili papiňák, po dlouhém uvažování a hlavně jsem zjišťovala po známých, jestli se nemůže něco stát. Možná ty starší typy dělali nějaký překvápka, ale je lepší investovat do lepšího papiňáku s pojistkou a to se nemůže snad opravdu nic stát.Já mám Tescoma bioexclussive, je super, taky jsem se ptala při koupi, jestli mi to nemůže bouchnout, ale prodavačka říkala, tak tenhle teda ne. Kamarádka má Tefal a taky si ho chválí, takže pořádnej a hlavně dobře uzavřít víko a nastavit vypouštění páry a vaříme.Je to rychlost a důležitý je taky hrnec nechat po vaření chvíli odpočívat, než ho rozděláš, já mu pomáhám tím, že na pokličku pouštím proud vody.Akorát jsem si inteligent jednou spálila jazyk, kdy jsem otevřela papiňák a hned aktivka ochutnala lžicí omáčku 😀 Dneska jsme dělali Segedín v papiňáku a nemá chybu, dala jsem ho dělat v 11 a v půl jsem ho dávala s plotny.Navíc maso je šťavnatý .

balsiger
autor
24. bře 2007

ahoj holky, vsem mockrat dekuju za vsechny typy, predstavte si, zadarilo se 😀 😀 😀 jupiiiiiiiiiiii...dneska jsem varila poprve v tom monstru🙂 a super dlabanec 😅 .Bylo veprove masicko s mrkvickou...proste jsem to tam foukla a za 15min po zacatku syceni vypnula a manzel se olizoval.

Fakt jsem rada, ze jsem to zvladla, holky to je rozdil, varit 2hodiny nebo 30min. 😝

kacerka
24. bře 2007

Ahoj bal, já jsem na tom byla podobně, ale jde o to poprvé 😉 My jsme nečekaně dostali papiňák k Vánocům a někdy před měsícem, jsme ho začala používat. Poprvé jsem v něm dělali španělské ptáčky, potom roštěnky a všechno se povedlo supr. Mělo to výhodu i v tom, že se v tom hrnci udrželo dost tekutiny, takže jsme měli dost omáčky, což se mi dosud při vaření v klasickém hrnci nestávalo. Jenom se mi v něm moc nepovedl segedín, byl takový bez chuti, tak nevím, co bylo špatně. Ale podle mě, když má člověk kvalitní testovaný papiňák a zachází s ním dle pokynů, nic se nemůže stát.
Gratuluji k prvnímu jídlu z papiňáku 😉 😉 suprrrrrr

mapris
24. bře 2007

ahoj balsiger,
Tak to je fajn, že se ti papiňák zalíbil. Já teda nějak extra moc nevařím, co se týče gulášku, tak vaří manžel, protože je napůl maďar, tak dělá maďarský. Jinak co se týče masa - když je to čerstvé, tak stačí někdy i 20 minut - protože se pak rozvaří, no a hovězí dělám tak 30 minut, to bývá tužší. Jinak já ho spíš používám na polívku. Osmahnu na sádle cibul a naházím tam všechno, nechám vařit 5 minut a pak už jen dochutím. Mám starší typ, dostala jsem ho jako svatební dar v roce 98, ale je nerezový a poklice se zavírá dovnitř. Hlavně opatrně s tou párou - TO by pak mohlo bouchnout :o)). Mně se teda v něm povedlo jednou spálit maso, protože jsem tam dala málo vody - ale to jsem hned poznala podle páry, že to není ono :o))

tak držím všem palce při vaření v něm. Manželova maminka v něm taky nevaří, protože prý jí jednou vybuchnul, ale to byli ty staré typy, kde se to jenom upevnilo na takovou smyčku. Takovej měla i naše mamka. Teď má ten samej co já a nemůže si ho vynachválit, hlavně, když musí vařit pro dva statný chlapy :o)) tak to ušetří hodně práce. Hlavně polívku. Jinak když vařím třeba kuřecí maso na polívku, tak to tak nechávám 20 minut. Tak páčko.

halka
26. bře 2007

ahoj, taky to budu muset vyzkoušet, ale nemám recepty ☹ holky, dejte sem návody třeba na ten segedín nebo maso s mrkví, díky moc...

brundik
26. bře 2007

Balsiger, tak to je fajn, ze se povedlo. A ted uz se urco bat nebudes, vid? 🙂
Halko, segedin jsem delala ted v nedeli. Jinak zaklad je uplne stejny jako u klasickeho gulase, jak jsem psala vyse. Navic ke konci pridas podusene kysane zeli, ktere je uz polomekke, mletou sladkou papriku a zakysanou smetanu, ve ktere rozmichas mouku. Po zahusteni moukou varis jeste tak 10 minut.
Jinak ja pri vareni hodne experimentuju, co se tyka koreni i surovin, takze vetsinou podle receptu moc nevarim a kdyz ano, tak stejne zacnu improvizovat a zkouset. 😉
Halko, tak at se taky podari. 😉

halka
26. bře 2007

ahoj, díky, já vařím docela ráda, ale neumím maso, léta jsem ho nejedla, takže teď se teprve učím takové ty klasiky. To zelí a smetanu s moukou přidám až když papiňák otevřu? Nebo to pak ještě zavírám?