Umíte vařit v papiňáku? Vysvětlíte mi jak na to?

balsiger
18. bře 2007

ahoj holky...jsem sama ze sebe nestastna..mam super papinak a neumim snim zachazet ☹ .Abych pravdu rekla,hodne se ho bojim...dokazal by mi to nekdo takhle na dalku vysvetlit?dik simona

brundik
26. bře 2007

Maso v papinaku na cibulce varim tak pul hodky, pak pridam vse ostatni (podusene zeli, smetanu s moukou a mletou papriku) a uz papinak nezaviram, varim otevrene tak 10 minut. A obcas s tim michnu, protoze jak se zahusti moukou, tak ma gulasek tendence se prichytavat ke dnu.
Ja jsem zase manzelovi slibila svickovou uz pred lety a jeste na ni nedoslo. Takze ho nekdy prekvapim, snad se povede, kdyz ji budu delat poprve.

jusnina
26. bře 2007

Každý je asi zvyklý na to svoje. Já dělám segedín tak že osmahnu cibulku, na ní osmahnu zprudka maso, přidám hooodně mleté papriky, aby se taky lehce osmahla (nepřipálit, pak zhořkne) a syrové kyselé zelí přidám rovnou k tomu ( pokrájené, nejlépe Křimické)+ sůl, kmín, zalít vodou a po cca 20 minutách zahustím, přidám kysanou smetanu a česnek.

seri
26. bře 2007

Ahoj holky, já papiňák používám na cokoliv, polívky, omáčky,...zrovna o víkendu jsem dělala guláš z hovězího, asi tak 30 minut a masíko se úplně rozpadalo. V normálním hrnci snad už ani vařit neumím (myslim tím ty omáčky).
Je to fakt výborná věc, hlavní je opravdu ho nechat po vypnutí vysyčet a pak teprve otevřít.

brundik
26. bře 2007

Ono je to v podstate to same, jen se zeli a paprika pridava v jine fazi vareni. 😉 A ten cesnek nedavam. Jusnino a kdyz varis zeli v papinaku, neni pak uplne rozvarene? Ja mam zeli nastesti domaci od manzelovy maminky, takze jsem trosku rozmazlena, s kupovanym se neda srovnat. 🙂

jusnina
26. bře 2007

Právě že rozvařené není. Krásně se ty chutě promíchaj. Mňam, já tak miluju zelí! A obzvlášt ted. Ale manžel ho nemusí 😒

s6tik
26. bře 2007

tak ja mam stejny problem. Rada bych v nem varila, ale nejak se mi povedlo, ze mi vybouch. ☹ Bojim se uz i toho jak syci. Nejake triky, nemate?

seri
26. bře 2007

s6tik: a jak se ti to stalo? To vybouch jen tak při vaření nebo když jsi ho otvírala? Ještě se mi to nestalo, tak ani nevim, v jaký fázi se to stává.

Jinak já když zalívám maso vodou, tak si jí nejdřív uvařim v rychlovarný konvici, aby se pak v papiňáku začala dřív vařit. A po uvaření stejně jak tu psaly některý holky, strčím (stále zavřený) papiňák pod studenou vodu, ono to rychlejc vysyčí, ale pokud se někdo bojí, tak ho nechte samovolně vysyčet (to trvá trošičku dýl) nebo stačí vypustit páru.

brundik
26. bře 2007

Dekuju, jusnino. Tak ja to priste taky vyzkousim vse varit v papinaku dohromady. 🙂 Ja zeli taky miluju.
s6tik, napis, jak se ti to stalo. Nebyl to jeste ten stary papinak? U tech se to pry stavalo. 😒

imzadi
26. bře 2007

ahoj holky🙂 take pridam svou zkusenost, papinak pouzivam (mam ten od tescomy) a je to super...mamka mne v nem naucila varit, krome klasickych jidel, jako omacky, hovezi na houbach, gulase, atd... v nem pripravuji i kure na peceni...dam stehynka (nebo to, z ceho delate pecene kure) do papinaku, posolim, pokminuju a prileju trochu vody a jakmile zacne syset papinak vypnu...pripravim si pekac na peceni, kam kure prendam, pridam koreni, maslo a dam do trouby rovnou pod gril, jen aby se udelala kurcicka..maso je udelane, stavnate a kurcicka je super🙂

macanet
26. bře 2007

Holky, jak jsem psala u nás papiňák pořád jede, taky omáčky a různý sosíky, jedno musím dělat skoro pořád aspoň 1* v měsíci, manžel si žádá. Vepřový plátky naklepu, osolím opepřím, můžu barevným pepřem a na kostičky nakrájím cibuli v papiňáku nechám zpěnit cibuli, pak přidám maso, který hodně opeču a zaliju vodou z rychlovarné konvice.Přidám kostku až 2 vepřového popř. hovězího bujonu a dám poklici, nechám tak 20 minut dělat. Potom sundám poklici umíchám si solamil s vodou zahustím a přidám 1-2 lžíce hořčice.Já dávám ještě papriku, nebo rajče až nakonec, aby se to nerozvařilo, podáváme s rýží,Dobrou chuť 😝

brundik
26. bře 2007

Macanet, tak to zni hodne zajimave.
Ja jeste delam slepici na divoko. Osmahnu cibulku, pridam porce slepice, divoke koreni (bobkovy list, nove koreni, jalovec, pepr) a zeleju vodou. V papinaku delam asi hodinu. Podavam s ryzi, je to taky moc dobre. Asi by slo i s kuretem a kratsi dobu, ale zatim jsem vzdycky delala se slepici.

macanet
26. bře 2007

No taky dobré 😝 Já jsem se hrozně bála v tom dělat, ale když si vzpomenu, jak vařila babička v papiňáku, jak tam strkala vidličku, aby sejí pustila pára, tak to bych v tom nevařila ani náhodou 😉 Teď je to paráda, navíc maso se vaří 30 minut a dřív v hrnci maso na rajskou půl dne ☹

kacerka
26. bře 2007

Holky, díky za tipy, určo něco z toho vyzkouším, jsem na neschopence a vypadá to, že budu až do konce těhu, tak budu mít aspoň inspiraci pro každodenní vaření 😉 Zrovna jsme s manžou skonstatovali, že se nám ve vaření o víkendu moc nedařilo. Dělali jsme hovězí na česneku s bram. knedlíkem a špenátem a to hovězí bylo dost tuhé a to jsme ho pekli 2,5 hod. Tak jsme uvažovali, jestli ho příště také před pečením nedáme na chvíli do papiňáku. Máte s tím některá zkušenost? Je jasné, že záleží na mase, a to jsem vybrala celkem hezký kus, ale stejně byl neupečitelný ☹

mapris
26. bře 2007

já si taky uvařím vodu v konvici a když to začne vařit, tak ten papiňák zavřu, aspoň se to líp dělá. Jinak, když mi to dovaří, tak to nechám chvíli stát a když to chci otevřít, tak opatrně vypouštím páru ..

Jo holky, s moukou opatrně, jak tu někdo psal - tak do papeňáku se může dávat, až když už chcete třeba zahušťovat, ale už nezavírat ...

kacerka
26. bře 2007

Ještě poznámečka: profi kuchaři zalévají základy zásadně studenou vodou. Prý aby se vytvořila oka (důležitý vizuelní prvek zejména u gulášů) 🙂

balsiger
autor
27. bře 2007

holky jak mam uvarit hovezi na houbach v papi? poradte..ty houby az na konec, az bude maso hotove? delala bych to s zampikama...

brundik
29. bře 2007

Balsiger, ja bych maso udelala v papinaku zvlast. Pak bych osmahla cibulku a na ni podusila zampiony a nakonec bych jen pridala prohrat platky masa s vyvarem. Asi bych zahustila trochu moukou. 😉

chechta
29. bře 2007

Ahojte holky, tak já taky vařím v papiňáku - nemám žádné speciální recepty - spíš si vymýšlím.
Dělala jsem tam i svíčkovou a byla lepší než když jsem ji dělala v troubě - maso bylo krásně měkounký

Ale můžu Vám dát dobrý tip na brambory - nakrájite batmbory na kostičky na dno papiňáku dáte nějaký tuk - máslo, olej, sádlo - na to nasypete brambory - nezaléváte vodou - zavřete papiňák a počkáte a ž začne papiňák syčet pak uberete na sporo a necháte vařit asi 3-5min a pak to vypnete a necháte až se pára sama vypustí - brambůrky jsou strašně dobré a ty co jsou na spodu jsou krásně opečené

Seri myslím, že pouštění studené vody na papiňák je vůbec to nejhorší co můžeš udělat, ale je to samozřejmě tvoje věc 😉

Jo holky a já mám nový papiňák a i víko se může dávat do myčky - jediné co se z něj musí oddělat je ten vrchní ventil a těsnění a ty nikdy nebývají špinavé to se jen opláchne pod vodou - taky bych to v ruce nedrhla

swetlus
29. bře 2007

Tak ja se hlasim k tem co na papinak nedaji dopustit. Vsechno je tam hned a krasne mekoucke. Ja se s nicim nemazu, nahazu vsechno do papinaku, zavru a hotovo 😀
Balsiger, ja bych prave dala ty houby hned, aby se to pekne natahlo do masa. Ja delam vse tak ze si hodim papinak na plotnu, dam tuk, cibulku, na to bych vrazila ty houby, trosicku osmahla a supla tam maso. Lehce ho orestujes, podlijes, zavres a varis. Takhle delam vse - maso, gulas apod. Kdyz je pak potreba zahustit tak se priznam naucila jsem se pouzivat vydobytek moderni doby - instatni jisku 😉 nasypes trosku granuli, minutku povaris a hotovo.

Proste at zije papinak!! A devcata, hlavne nam setri energii a to znamena penizky 😉 😀

macanet
29. bře 2007

chechto, mě v krámě říkali, že se nic nestane, když nechám proudek vody týct na poklici, že se to rychleji ochladí. Dělám to tak a žádný problém 😉

halka
30. bře 2007

já se ho zatím bojím, ale mamka používá a vím, že ho nakonec taky šoupne pod studenou vodu, rychle se ochladí a jde hned otevřít. Asi budu muset najít taky odvahu.

brundik
30. bře 2007

Take chladim papinak pod proudem studene vody. Ochlazenim se okamzite snizi pretlaku v papinaku. Tak take nevidim duvod, proc by to melo byt to nejhorsi. Delam to tak a pak zbytek pary vypustim ventilkem. Delala to i moje maca, babicka... a v pohode. 😉

bjanka
30. bře 2007

zdarec, svůj papiňák mám ještě v krabici, s máminým mám nějaké zkušenosti, je hodně starý, dokonce i tou vidličkou sem vypouštěla páru 😀 a když se v něm dovařilo, tak se postavil do dřezu a pustila se na něj studená voda, pára se ochladí, zkapalní, uvolní se přetlak a víko vždycky samo odpadlo - žádný problém. Mamce to poradil taťka. Moc by mě zajímalo, proč je to to nejhorší, co vůbec můžu udělat, chechti? Napadá mě jediný důvod, že to asi moc není dobré pro ten materiál, z kterého je ten hrnec vyrobený, ale řekla bych, že když je to nádobí, tak by to s teplotními šoky mělo počítat, ne?

seri
30. bře 2007

Chechto a proč myslíš, že pouštění studený vody je to nejhorší, co můžu udělat? Jak tak čtu, tak to dělá spousta holek...je to myslim šikovný, zkrátí ti to dobu přípravu jídla 😉

macanet
30. bře 2007

Hlavně můžem rychleji otevřít hrnec a ne čekat, až se sníží tlak, pak pomalu vypouštět ventilem páru, takhle to schladím a jenom si ten ventil pšoukne a můžu v klidu pokračovat 🙂

chechta
31. bře 2007

Ahojte holky,
někde jsem to slyšela, že to je právě ten moment, kdy tím můžeš způsobit ten výbuch. Ale abych tu nešířila poplašné informace tak jsem se zeptala manžílka a ten mi říkal, že právě může dojít k poškození toho hrnce tím prudkým ochlazením a následně i k výbuchu - tutíž prostě nemusí vydržet materiál. Vím, že to tak dělá spousty lidí a moje máma to tak dělala a dělá dodnes, ale já jsem obezřetnější. Tak Vám přeju ať se Vám nic nestane.
Já to raději Vařím kratší dobu a ono to tam pak dojde a nebo odpouštím tu páru 😉 vaření zdar

bjanka
2. dub 2007

Tak na popud této diskuse sem ten svůj papiňák vytáhla z krabice a zahájila ostrý provoz. Dělala jsem vepřové a bylo to bájo. Vařila jsem to dvacet minut od pískání a pak to nechala dojít a to masíčko se skoro rozpadalo, fakt mňamka.
A na ten výbuch jsem se ptala taťky a ten mi řekl, že pokud je ten výpustný ventil volný, tak se nic stát nemůže. Jedině, že by třeba to jídlo se na ten ventil zespodu přilepilo a tomu se zabraňuje podle mě tím, že se to plní max do dvou třetin, psali v návodu, žě pokud jídlo při vaření výrazně němí objem nebo pění, tak se má plnit jen do poloviny.
Můj hrnec má dokonce tři pojistné systémy, jedním ventilem utíká pára běžně, druhý se aktivuje jen v případě, že ten první nefunguje a přetlak už je moooc velkej a třetí systém je malý otvor v poklici, kde je jen to těsnění, kdyby selhaly oba ventily, tak pára odtlačí to těsnění a uteče.
Hrnec je z nerezu a myslím, že teplotní šoky by měl vydržet, proudu studené vody se nebojím (v návodu je ale napsáno, že se nesmí ponořit horký do studené vody, ale ten proud je tam vyloženě napsaný)
papiňákům třikrát zdar 😉

kacerka
3. dub 2007

Já jsem se dokonce o tom proudu studené vody na papiňák dozvěděla v návodu, takže pokud to doporučuje výrobce testovaného papiňáku, nic se stát nemůže. Takže vesele pouštějme dále proud vody na papiňák 😉

balsiger
autor
8. dub 2007

ahoj hoky, to se to tu rozjizdi, no ja si uz pekne troufam, a varim v papinaku jak zbesila,az se manzel divi, jakto,ze ma skoro kazdy den tak fajnove jemne masicko...jsme mu o tom hrni montru povypravela a je z nej nadsenej... 😅 😅 😅

byla jsme na tyden v CZ, makoupila jsme si hoveziho zadniho,mam to uz v mrazaku a budu vyvarovat,uz se tesim 🙂 🙂 🙂

jestlipak tu nekdo z vas ma i spatnou zkusenost???

macanet
8. dub 2007

Já dělala v týdnu mňamku, takovou patlaninu, ale výborný.Vyklopila jsem zavařený domácí vepřový kostky, nemuseli by být zavařený.Pak jsem nakrájela cibuli, brambory a nakonec mrkev na kolečka, přidala celý pepř, nové koření a 2 bobkový listy, přidala kostku jako je masox, tak vepřovou šťávu, mohl by být i ten masox a zalila vodou a dala dusit.Po 20 minutách jsem to zahustila solamilem a dochutila, bylo to žrádýlko!!! 😝