Úplná rodina jen bez manželského svazku. Máte to tak?

katerinaant
14. lis 2006

Je tu některá z vás, která není vdaná, ale chce mít rodinu a žít s přítelem? Prostě člověk s kterým jste pro sebe stvořeni, ale nejste sezdáni, ale jinak fugujete jako rodina? Přítel je rozvedený, žil 10 let v manželství, ale podruhé se ženit nechce, jen mít se mnou spokojenou rodinu, děti, ale bez svatby. Dá se to pochopit? Já ho do ničeho nenutím,myslím do svatby, ale děti chce on sám od sebe, což mě těší.

blueapple
8. říj 2010

@hanule05

hanulko, super zodpovědný přístup, tak to má být !
Když se chce, všechno jde.
Chtěla bych vidět statistiku této situace u rodin s nemanželskými dětmi...určitě více jak většina tohle vůbec neřeší ! Tipovala bych 90% ...

Naposledy si vzpomínám na hurikán KYRILL (nebo jak se to psalo), zemřel hasič - spadnul na něj strom, na jeho "pouze" přítelkyni a čerstvě narozené miminko se skládali kolegové hasiči, aby vůbec měli jak žít...dotyčná neměla najednou kde bydlet, o vdoveckém či sirotčím důchodu si mohla nechat zdát,...

To si spousta nesezdaných párů neuvědomuje ! Ještě štěstí, že jsou takoví jako Ty ! Musí se o tom mluvit, víc informovat, aby každý věděl, co se může stát a pak ať se rozhodne, zda se víc zabezpečí a zajistí nebo to nechá na náhodu !

mircka
8. říj 2010

Tak jak to má udělané hanule05, tak to máme upravené i my... A také nejsme manželé. Stejně tak jsem si nechala účtenky a výpisi z účtu, jakožto doklad o koupi věcí do společného bytu či potřeb na jeho úpravy - to kdyby náhodou. Stejně bych to udělala i kdybychom byli manželé a bylo by to pořízené z mých peněz, které by nespadaly do společného jmění manželů (dar, dědictví). Takto bych konala i v případě manželství (pro případné komplikace při případném rozvodu).
Když byl partner po pracovním úrazu v nemocnici, tak jsem neměla nejmenší problém s lékaři.
To že se hasiči skládali na partnerku po hasiči, nebylo nejspíš z důvodů, že by najednou zůstala na ulici, ale byl to projev solidárnosti. Můj bratr je policajt. Když náhle zemřel ženatý kolega (ne ve výkonu služby), tak se také skládali... Navíc dítko by mělo dostat sirotčí důchod a dědit po tátovi.
Pro koho je svatba důležitá, tak ať se vezme. Myslet na "co kdyby náhodou" musí myslet nejen ti nesezdaní, ale i ti sezdaní. K čemu by mi byl byt, který bych jako manželka (vdova) směla obývat, když nebude z čeho zaplatit hypotéku? Ze vdovského důchodu asi těžko - navíc jej dostávají manželky od cca 55 let (takže já jakožto "mladice" bych dostala stejně prd). Hlavně to neberte jako propagaci pojistek - nejsem pojišťovací makléř. 😀

misicka85
8. říj 2010

Když jsme se poznali,tak já byla svobodná,přítel rozvedený.Já se vdávat chtěla,i když jako životně důležité jsem to nepovažovala,on nechtěl,takže jsme žili na psí kníku,nenutila jsem ho,v té době mi bylo 18. Později jsme si pořídli byt,zařídili si ho,když mi bylo 23 tak jsem poprvé otěhotněla a přítel sám začal mluvit o svatbě,že by to bylo fajn.Takže jsem se vdávala v 7m těhotenství a dnes jsem za to ráda.kdysi jsem to taky brala jako cár papíru,dnes už na to koukám trošku jinak,ale pokud to někomu vyhovuje žít spolu jen tak,tak proč ne,ty formální věci pro případ rozchodu, nemoci,úmrtí,atd se dají ošetřit i jinak.....

adela87
13. říj 2010

@blueapple Ahojky, my s přítelem žijeme "pouze" na hromádce. Já jsem ta co svatbu nechce, i když si pochopitelně uvědomuji riziko, které píšeš...myslím si,že si to uvědomuje hodně nemanželských párů.😉

blueapple
13. říj 2010

@adela87
já vyznávám demokracii, ať si každý udělá to, co uzná za vhodné. To je jasné !
Jen jsem napsala, co si myslím já - jako velká "fanynka manželství".
Každé rozhodnutí má své důsledky. Dnes je ale moderní doba a i pro nesezdané páry lze spousta věcí všelijak právně ošetřit. V případě, že je miminko, tak bych to tak rozhodně udělala.

p.s. navíc v západní a hlavně severní Evropě je manželství skoro překonané, někde jsem četla, že 2/3 dětí se rodí nesezdaným párům 😉 proč ne.

berenika39
13. říj 2010

my taky jsme spolu už 4 roky jen tak...nevím...oba máme za sebou nezdařené manželství, takže jsme tak nějak skeptičtí k těm svatbám a všemu okolo.....jméno pro syna jsme díky předčasnému porodu vyřizovali až po narození, ale jméno má po tátovi. obecně - je to věc každého páru, nikdo by jim do toho neměl mluvit, to rozhodnutí je jen a jen na té dvojci, jak to oni cítí, jak se k tomu postaví.
vloni na valentýna jsem dostala naprosto nečekaně a neplánovaně (já jsem ta, která se do svatby nehrne)prstýnek s bílým kamínkem, bylo to moc krásný a dojemný, prstýnek mi přinesl syn ve velké krabici, najednou jsem byla naměkko a ted jen čekám, co bude 😀 😀 . každopádně jsme na stejné vlně - svatbu pokud ano, tak sami, se svědky, civilní.

pikusa
13. říj 2010

Tak my jsme spolu 6 let....máme 18ti měsíčního syna....
a ten je z umělého oplodnění + přítel má 2 dcery z prvního manželství......
a když jsme šli na umělko,tak jsme si říkali,že když se to nepovede,vezmeme se a pak do toho půjdeme znova.No povedlo se,svatba odložena a stále v nedohlednu.
Myslela jsem si,že mi to vadit nebude.....ale moje vytoužené dítko se jmenuje jinak....a taky..................jmenuje se jako bývalá manželka.....a to mi začalo tak nějak vadit.
Můj syn a příjmení jako ona.......
Tak snad se ten můj chlap rozhoupe 😀

helcah
14. říj 2010

Jen bych chtěla doplnit, že samozřejmě při tom Kyrillu šlo o solidárnost hasičů, tak už to mezi nimi chodí, ale je pravda, že to také bylo kvůli tomu, že nebyli sezdáni a tudíž neměla nárok na odškodnění. Ono se to většinou udělá třeba formou sbírky nebo daru, ale ten oficiální nárok tam fakt není..... A ještě jasně, že návštěvy jsou v nemocnici povolený, ale na JIP mě fakt nechtěli pustit dokud jsem neřekla, že jsem manželka a to jsem dokonce byla těhotná......A to ani nemluvím o podávání informací, pokud je to někdo jiný než manžel/ka nebo rodič, tak se musí vyplnit do formuláře, že souhlasíme s jeho informováním, ale ve spoustě situacích člověk není ve stavu vyplňovat papíry...Nijak mi nepřijde divné, že jsou některé páry nesezdané, ale z těchto důvodů si to nedovedu představit....

simicak
14. říj 2010

ja se taky pridam
na jednu stranu,nevim,proc zakladat rodinu,kdyz si myslim,ze se jednou rozejdem ( rozvedem)
Manzelsvi- nepotrebuju k tomu papir. K diteti taky dostanes rodny list a nedelas si ho prece pro nej,ne?? Oddaci list a rodny list,je akorat urdni hovadina,ktera s tema vecma nema nic spolecneho. My se nebrali at mame papir,ale protoze jsme chteli.
Na druhou stranu,svatba je draha zalezitost a nekdo ji hold nechce!! Nevidim natom nic spatneho. Akorat by mi teda vadilo,ze nemame stejne prijmeni.
My s nejstarsi segrou jsme obe vdane,prostredni je s partnerem asi 14let,maji rocniho kluka a nikdo to teda nejak neresi ze se nevzali.

Ja si osobne myslim,ze manzelstvi s uplnou rodinou nema nic spolecneho!!!!!!! Uplne rodina,je mamka,tatka a dite nebo vic deti. Manzelstvi je slib pro partnery,kteri si ho daji. A kdo nechce,tak jeho vec a ostatni at se staraji o sve 😝 😀

beruska24.9.
14. říj 2010

Přítel by se chtěl podruhé oženit (tentokrát si vzít mě 😉 ), já vdaná ještě nebyla a ani se mi do toho moc nechce (a to nejsem nejmladší 😎 ). Jediné, co mi tak nějak vadí je, že malá má jiné příjmení. Takže jsem navrhla ´´kompromis´´, který u nás stejně asi nebude realizovatelný...........než malá půjde do školky a pokud si to přítel nerozmyslí 🙂 tak se vzít, ale jen za přítomnosti svědků (a samozřejmě malou za družičku). Přítel souhlasil. Problém je v tom, že moje rodina (hlavně táta) tohle nezkousne, takže jsme to zatím ani nezveřejňovali. Takže co teď??? 😕 Svatbu za přítomnosti všech příbuzných (i kdyby jen rodiče, sestry s rodinami.........) a že by to bylo hafo lidí, prostě nechci. Bylo by to na můj vkus až moc lidí a na svatbě by přece mělo jít o mě a toho, koho si beru a né o to divadlo kolem 😀

helcah
15. říj 2010

Beruško určitě si to udělejte po tvém, rodina to přece musí respektovat . Nevím, proč s tím mají problém, to překousnout, důležitější by pro ně snad mělo být, abys byla šťastná...

beruska24.9.
16. říj 2010

@helcah - teoreticky bych mohla, prakticky nevím, v tomto případě nedokáži odhadnout následky. Také nevím, co je hlavní důvod, že to nechtějí přijmout. U táty bych hádala to, že jsem prvorozená, vysnil si dcerušku (i jméno vybral), jenže z dcerušky vyrostl úplně někdo jiný, než koho si vysnil (občas říkám, že jsem černá ovce rodiny). Školu jsem dělala víceméně kvůli tátovi, pak se osamostatnila, našla si práci podle sebe (né, co on si představoval), život si žiji podle svého (stále svobodná), životní kopance (a že jich bylo dost) si řeším sama podle svého.......... Třeba mu vadí i to, že svou prvorozenou nepovede ´´k oltáři´´ (svatba by byla na radnici, nejsem věřící).

helcah
18. říj 2010

Tak mojí mamku by taky hodně mrzelo, kdyby u toho nemohla být, ale určitě by se nenaštvala a přála by mi to....Tak třeba to tatínek nějak skousne, co třeba nějaká malá rodinná oslava potom?

beruska24.9.
18. říj 2010

@helcah - však to by se pak něco udělalo doma. Neříkám, že hned ten den, ale nějaký den po, termín, který by všem vyhovoval. Jen prostě ten obřad a celý den bych si chtěla užít podle svého. A protože se necítím dobře, když jsem středem pozornosti před tolika lidmi (byť by to bylo příbuzenstvo), tak jsem to chtěla spáchat 😀 jen za přítomnosti svědků.

brisalek
18. říj 2010

@beruska24.9. tak pozvi jen rodice a dva svedky bez sester🙂. Nevim, jestli je treba mozne aby rodice sli za svedka?? 🙂

beruska24.9.
18. říj 2010

@brisalek - jestli mohou jít rodiče za svědka, to fakt netuším. Děti jít za svědka mohou (já šla tátovi, když se podruhé ženil). Jenže to je u nás také problematické - rodiče jsou rozvedeni, matka s macechou na společné akci fakt ne 😝 Nejlépe ani jednu tam nemít 😉

pellullinka
18. říj 2010

@beruska24.9. svatbu si udělejte opravdu jen podle sebe. Jestli chcete svědky, udělejte svatbu se svědky a pak pozvěte rodiče a sourozence na společný oběd, kde jim to můžete oznámit.
Jednou bys toho litovala kdyby ses podřizovala někomu jinému...

beruska24.9.
19. říj 2010

@pellulinka - to, že bych se měla vdávat, bych asi oznámila předem, třeba jen, že tento nebo tento měsíc, né konkrétní datum. Pak bych řekla důvod a že pak v nějaký termín by byla společná oslava. Hezky se to plánuje, jen jestli to dokáží pochopit 😎

jajulin
14. lis 2010

Nahodím jedno téma do diskuze: Všichni se ptají, proč se vzít. Podle mě by spíš otázka měla znít, proč se nevzít. Clověk se od zvířat liší mimo jiné i tím, že jsou pro něj důležité rituály, symboly, které se týkají především přelomových období života. Jedním z nich je i svatba. Když ještě do nedávna byla svatba zcela "normální" záležitost, která prostě patřila do života, proč najednou dnes není důležitá?
Docela by mě zajímaly důvody proti svatbě těch holek, které svatbu nechtějí. Prostě se tady pořád jen řeší, k čemu je svatba dobrá, ale nikdo přímo neřekne, v čem je svatba a manželství špatné.

pizamar
1. bře 2016

Dobrý den, ráda bych Vás touto cestou poprosila o vyplnění dotazníku (k mojí absolventské práci), který je zaměřen současné trendy v partnerství a konkrétně na nesezdané partnerství: https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/souca...

Lze to vyplnit z jednoho místa pouze jednou a budu vděčná i za mužské respondenty 🙂 díky!! 🙂