Vánoční zvyky

sayast
9. lis 2011

podobne tema jsem nenasla 😉
tak nase rodina se nam, detem, vzdy snazila udelat hezke vanoce, ale nikdy k nic nepatrili zadne zvyky. krome pustu a zlateho prasatka 😅. me je to docela lito a rada bych to napravila, ted kdyz uz mam rodinu svoji 😵 . ale jak se u nas nic nedrzelo, tak nic neznam 😅
tak sup sem s nima 😵
dekuju

majatob
9. lis 2011

@sayast my chodime na Stedry den pro betlemsky svetlo do kostela, cestou sypeme krmeni ptackum,pod talire davame mince nebo supiny z kapra, lijeme olovo, poustime lodicky, rozkrajujem jabka (s kupovanyma to ale neni sranda 😀 ), po veceri hrajem a zpivame koledy 🙂

andelka
10. lis 2011

Tak my si k večeři pouštíme vánoční písničky a koledy, pod talíře dáváme zlaté penízky, po večeři lámeme vánoční oplatku s medem, ve váze máme barborky, do peněženek si lepíme šupinky z kapra, kdysi jsem ještě házela bačkorou 😀 , někdy jsme pouštěli i lodičky, nebo lili vosk - to když jsem byla malá. A když nám to vyšlo, tak jsme chodili na půlnoční.

sayast
autor
10. lis 2011

@majatob
@andelka holky dekuju 😵. a liti olovem,voskem, fakt to neznam, kde vezmu olovo 😅. nebo jak prakticky? a pak ty vanocni oplatky s medem me zajimaji podrobnosti 🙂. i lodicky 🙂
jinak koledy u nas take probihali, korunky pod talir, supinky

andelka
10. lis 2011

@sayast my jsme právě do vody kapali vosk a dělalo to různé tvary. Jinak existuje už hotová krabička Lití olova, ale nevím kde se to kupuje, možná v hračkách..
No, kupují se takové tenoučké oplatky, mají v názvu přímo vánoční. My vezmeme jednu, necháme ji kolovat u stolu, každý si ulomí a namočí v mističce s medem. Symbolizuje to rodinnou pospolitost a šťastný život, a že se všichni zase za rok takhle spolu sejdeme.
No a lodičky s eudělají z půlky vlašského ořechu, tam se přilepí malá svíčka a zapálí a pustí v lavoru a sleduje se, co čí lodička dělá, jestli se potopí, nebo poplave ke břehu nebo se připojí k jiné lodičce...

mamkamarketa
10. lis 2011

@andelka s tou susenkou neznam-krasny zvyk 😉

jinak my vecerime brzy, od 18h jdeme na msi a pak prijdeme domu,kde uz byl Jezisek 😕 jeste mame barborku.

majatob
11. lis 2011

@sayast my jsme meli tu sadu na liti olova co psala @andelka ale uz nevim kde jsme to sehnali 😕 vidis, musim pohledat, letos musim koupit novou 😵

@andelka to je krasny s tou oplatkou, ze bych letos zavedla novy zvyk? 😵 😵 😵

majatob
11. lis 2011

vypadalo to takhle nejak, akorat v jine krabicce http://www.vecnakrasa.cz/vecnakrasa/eshop/2-1-D...
jednu tu olovenou minci rozpustis nad plamenem v te lzici, rychle vlejes do vody a udela se nejaky tvar, ze kteryho potom vsichni hadaji, co ma asi symbolizovat 🙂

zmuzle
13. lis 2011

Holky, sadu na liti olova jsem ted videla a taky ji chci poridit. Ja ji teda koupim zde:
http://www.bux.cz/knihy/94686-sada-na-liti-olov...

anneli
18. lis 2011

@andelka vánoční oplatky s medem míváme taky, akorát na úvod 😉 každý dostane jednu svoji a pak se jedna rozláme pro všechny...
u nás se večeře začíná rozkrojením chleba, patička se s kusem zapíchnuté oplatky schovává po celý rok jako lék na nemoce😉, další krajíc se rozkrojí po kousku pro všechny a jíme se solí (symbolika stejná jako u té oplatky + aby bylo celý rok co jíst), pak ty oplatky s medem, na a pak už večeře..
taky máme zvyk, že se během celé večeře nevstává od stolu (abychom po celý další rok byli zase všichni ve zdraví spolu), chystáme jeden talíř navíc..
jako děti jsme dopoledne chodili na koledu k babičkám a dalším příbuzným, co bydleli poblíž..
jinak posloucháme koledy, schováváme šupiny, pouštíme lodičky, lijeme olovo a krájíme jablka..

hehena
22. lis 2011

moc krásný téma. u nás se myslím jen občas pouštěli lodičky, krájelo jabko... párkrát za dětství a pubertu jsme šli na půlnoční, ale to by se dalo spočítat na prstech jedný ruky... mince pod talířkem, lití olova, oplatky, chleba... nebo snad, že bysme šli pro betlémské světlo do kostela, to se nekonalo. taky bych ráda, aby naše děti tyhle tradice poznaly, muž v tom vyrůstal, jeho rodina si na tom zakládala, tyhle vánoce budeme poprvé sami jen s prckem 🙂 tak by bylo pěkný s tím pomalu začít 🙂 😵
a do buxu určitě mrkneme 🙂 😵 díky za tip!

brusinka.pusinka
22. lis 2011

u nás štědrý den je tak že ráno snídaně klasika vánočka a kako či čajík, pak nachystáme věci k večeři jako přípravu (salát je den dopředu), Dopoledne většinou přijde náštěva jako babičky a příbuzní nebo jedeme my podle toho jak se domluvíme, odpoledne je polívka štědrovečerní zelňačka se sušenými švestkami. půst nedržíme, pak jdem na procházku a hlavně do utulku podarovat zvířatka a do lesa také (máme jablíčka a kaštany do lesa ) do utulku dáváme pytel granulí a nějaké piškoty. Projdeme se a po příchodu domů se pustíme společně do přípravy večeře . Jíme první oplatek s medem pak máme sýrovou minirolku s křenem, polívku rybí, salát a kapříka a nebo řízek pro ty co nemají radi rybky,pak máme závin a nakonec oříšek. Krájíme jablíčko, pouštíme lodičky vylijeme si vosk , místo olova, barborka je na stole a tak si každej veme květ a vylisuje si ve své knížce 😉 , šupinky do peněženky aby drželi penízky a penízek pod talíř 😉, zpíváme si a povídáme . pak manžel malou jde umít a my přichystáme pod stromeče dárečky a zapalíme prskavky a zazvoníme .... rozbalujeme dárky a po velké akci si edneme zapálíme svíčku jednu zvlášť pro všechny co už snámi nejsou povíme si jejich jména a popřejem krásný štědrý den.... Z pohádek moc nemáme raději se věnujeme sami sobě , druhý den na boží od vánoční jedeme k rodičům manži na kačenu a podarovat je dárky. 26 většinou jedeme někam na výlet nejlépe na pustevny do sněhu 😉vyřádit se 😉 Takto my trávíme vánoční svátky 😉

brusinka.pusinka
22. lis 2011

Zapoměla jsem jětě děláme na hod boží boží milosti 😉 jako dezert 😉

andelka
26. lis 2011

My děláme boží milosti na velikonoce 🙂 i jidášky

Ad vánoce a lití olova: Právě jsem viděla sadu ve výloze v Librexu 🙂

marlenee
1. pro 2011

Moc hezké téma je pěkné vědět,že se ještě nějaké zvyky dodržují 🙂
Tak já se také podělím:
Začínáme vánoční snídaní - vánočka a čaj podávaný v čajovém servise který se používá jen na Štědrý den,pak jede manžel zapálit svíčky na hřbitov a já chystám oběd kroupového Kubu,po obědě odcházíme na koledy které se každoročně konají pod Karlovým mostem kde se scházíme s přáteli,no a pak večeře klasika (šupina pod talířem,při polévce je ticho a svítí jen svíčka vzpomínáme na ty co už s námi nejsou,při kapříkovi jsou puštěné koledy,) no a pak stromeček po příchodu k němu vždy povídáme říkanku (Stromečku zelený vitám tě z dáli kde malí zajíčci s tebou si hráli,zajíčci utekli bylo jim zima pod sněhem všechno to dřímá)pak si postupně jeden po druhém rozbalujem dárky no pak se každý políbíme a řekneme "Děkuji Ježíšku"jako poděkování za dárečky a pak si užíváme klidný vánoční večer (No a já jsem většinou tak unavená,že usnu ještě před půlnocí 😀)
Tak krásné Vánoce 🙂

marhulinka
2. pro 2011

Krásné téma 😵
Tak z našich zvyků - dopoledne přípravy /předpřipravit řízky,salát - letos budeme dělat už večer před,strojení stromečku až bude malý venku na procházce/, pohádky, k obědu polévka, po obědě se scházíme celá rodina z mé strany,abychom vypili společně kávičku,ochutnali cukrovíčko a zavzpomínali /tuhle část dne miluji/....Když dorazíme domů,začne smažení řízků,chystání jídelního stolu, letos se to podřizuje malému,takže bude koupání,pak se převlékáme do čistého oblečení, usedáme společně ke stolu - vždy ten nejstarší má "projev" prostě si popřejeme krásné Vánoce a abychom se ve zdraví všichni za rok zase sešli,máme zvyk,že dokud všichni nedojedí,nikdo nevstává od stolu,připravuje se i talíř pro pocestného. Po večeři se sklidí ze stolu,jsou puštěné koledy,pak bude nejspíš hraní v pokojíčku a čekání na Ježíška 😵 No a to nastávají pro mě ty nejkrásnější zvyky - otevře se balkon-stačí jen klika,aby se Ježíšek dostal dovnitř/zamknou se dveře od místnosti se stromečkem,klíč se dá na hlídání prckovi /dětem/.../máme i druhý klíč,takže někdo odchází na WC a mezitím nanosí dárečky,udělá stopy od Ježíška a u balkónu nechá malé drobnosti,které postrácel...Opět se zamkne a za chvíli je výměna a zvoní se na zvoneček...Rozdává dárky ten nejmladší,naopak nejstarší začíná rozbalovat...No a pak se pouští pohádky,mlsá se,kocháme se dárkama,povídáme si .... letos to bude samozřejmě o tom,jak budou svítit očka malému,na nic jiného se netěším jako právě na to 😵

johnatanka
2. pro 2011

krásný téma, Vánoce miluju
zvyky u nás - snídaně - topinky s česnekem a bílá káva, dopoledne chystám večeři, manžel zabavuje děti, k obědu připravím hubník, po obědě dáme děti na hlídání asi na 2hod, s manželem strojíme stromek a nachystáme občerstvení a pití na večer, dárky už jsou pod stromkem, rozsvítíme, nachystám oblečení dětem i nám, večeříme totiž o patro níž u mých rodičů, jedeme vyzvednout děti, jdeme společně na hřbitov (doma se zatím pomalinku smaží řízky), stavíme se v kostele pro betlémské světlo, manžel jede pro jeho rodiče a dárky, společná večeře s obojíma rodičema, manžel odchází k nám se zvonečkem a kamerou a když dole slyšíme zvonění, tak jdeme nahoru a už začíná to nej, naléváme si drinky a společně si vychutnáváme dárečky a atmošku, televize u nás není moc slyšet. U večeře taky posloucháme koledy. Někdy přijede i brácha se svojí rodinou a to mám úplně nejradši, když je nás tam tolik 😀 😅 😵

stavba
12. pro 2011

Jé,to je moc krásné téma 😵
naše vánoce budou mít letos konečně to pravé kouzlo,aspoň doufám🙂.Mnoho let jsme na Štědrý den byli jen tři,já,manžel a moje maminka,která jinak žije sama.Letos nám Ježíšek nadělil (i když o pár měsíců dříve) ten nejkrásnější dáreček na světě 😵,našeho synka,kterému bude na vánoce 5 měsíců,takže si to ještě úplně neužije,ale světýlka na stromečku určitě jo,miluje totiž všechno,co svítí a bliká,asi jako většina dětí.Dlouho jsem vánoce nijak zvlášť neprožívala,ale teď,když uvidím ty rozzářený dětský očička,tak nic víc ke štěstí nepotřebuju.
A co se zvyku týká: tak u nás je ve váze barborka,k obědu děláme šódó s vánočkou,k večeři se smaží řízky, vaří hrachová polévka a peče hubník,salát děláme den předem.Pod talíře dáváme šupinku z kapra nebo peníze,dáváme o jeden talíř navíc.Stromeček jsme strojili vždy na Štědrý den,ale odteď budeme strojit 23. večer,když malej usne,abychom mohli říct,že ho přinesl Ježíšek a že večer pod něj ještě přinese dárečky.Vezmu si od vás inspiraci a ještě určitě zavedu nějaké nové tradice.Přeji všem moc krásné vánoce a hlavně hodně zdraví.🙂

alti
18. pro 2011

Ahojky, u nás už léta Vánoce probíhají, že už 23. odpoledne tatínek a děda s dětmi strojí stromeček a já chystám sálát. S dcerou chystáme potom prostírání na stůl, máme puštěné koledy a zapálené vonné svíčky. Na štědrý den ráno se snídá štrůdl (ten máme nejraději) , po snídani jdeme všichni do ZOO nakrmit zvířátka a kolem 13h obědváme polévku (míváme hustou bramboračku s houbama), odpoledne s přáteli jdeme na procházku do lesa nakrmit lesní zvířátka a vyvenčit ty naše (pejsky). Po procházce už připravujeme večeři u nás je brzy. Vykoupeme se a slavnostně oblečeme a večeříme. Pod talířek dáváme penízka a šupinky po stole, které pak dáme do peněženky. Před večeří se u stolu pomodlíme "otče náš" děti i my rodiče jsme pokřtění tak vdáme díky, chystáme jeden talíř navíc pro pocestného. Lití vosku jsme časem vzdali - děti po večeři jsou už natěšené ke stromečku.
Když jsem byla malá a konala se večeře u babičky měla nohy stolu ovázané řetězem ať rodina drží spolu a sekyrku kvůli zdravý. Jablíčka si krájíme taky. Krásné Vánoce všem - hlavně jde o strávení tohoto krásného adventního času spolu a radostně, vzpomenout na všechny blízké i ty které už nejsou tu s námi. Já mám vytaženou fotku maminky u které hoří pořád svíčka - je tu se mnou. Radostné Vánoce! 😉