Variace jména Stela s jedním nebo dvěma L, co myslíte?

martasek84
17. črc 2013

Ahoj, čekám holčičku. Jisté je, že dostane jméno Stela. Jen stále nevíme a váháme, zda dát jméno s jedním nebo dvěma LL. Jsme stále na vážkách. Příjmení je typicky české. Děkuji za názory

pavca87
17. črc 2013

Ahoj maminko 🙂 v prvni rade musim rict,ze je to moc pekny jmeno a me osobne by se vic libilo se dvema ell 🙂

lenulka_13
17. črc 2013

@martasek84 Mně se líbí také víc Stella

pindruse76
17. črc 2013

@martasek84 Jmeno jste vybrali moc hezke. Ja osobne hlasuju taky pro dve LL. Celkove se mi vic libi jmena se zdvojenyma souhlaskama jako treba Emma misto Ema.

zuzi82
17. črc 2013

I já hlasuji za Stella 😉

dorinek
18. črc 2013

@martasek84 - taky hlasuju pro Stellu 😵

beponka
18. črc 2013

třeba já mám zdvojené T v příjmení a je otrava to vždy při uvádění jména říkat. takže třeba našim holkám jsme dávali jméno česky Sofie a Sára místo Sophie a Sarah aby neměli dvojitý pakec 😀

lrg
18. črc 2013

Mně se víc líbí Stela, prostě tak jak je to v kalendáři, resp. nevidím důvod proč zdvojovat. Máme Emu a neumím so představi, že bych o ní psala jako o Emmičce. Nemám ráda tyhle světové móresy v tom našem českém rybníčku 🙂 Můj kamarád má Nelly, kamarádka Izabellu a přijde mi to prostě uhozené. Asi jako Emma Smetana a Petra Svoboda 😀

zamilovanadonej
18. črc 2013

MY máme Stellu. Zas dobře nechápu proč by měla být s jedním- Latinský originál je se dvěma, Zázvorková byla se dvěma, a co je v kalendáři mě nezajímá- to není oficiální ale píše si to vydavatel kalendáře.

eicul82
18. črc 2013

No jedna věc je co je hezčí a druhá věc je praktičnost 🙂 Bála bych se, že ji stejně budou všude psát jen s jedním, takže špatně, ale tak i tak je to hezké jméno i mně se líbí 🙂

petrajurinova
18. črc 2013

To záleží čistě na tobě, my máme Isabellu s německým pravopisem - s dvěma L, protože manželova rodina pochází z německa a vybírali jsme pro obě děti jména z německého kalendáře.
Stella - Stela je zrovna jedno ze jmen, u kterého vypadají obě podoby dobře. Ale třeba zrovna u jména Emma (které zmínila pindruse76) mi připadá podoba Ema stejně zpotvořená, jako by někdo dal jméno Ana místo Anna.

zamilovanadonej
18. črc 2013

Náhodou se dvěma L problém nebude, jelikož jak říkám, my Stellu máme, a naopak se všude ptají jestli se dvěma L.... U tohoto jména je to vžité, nevidím v tom problém....

lrg
18. črc 2013

Takže Jan by měl být Jochanan podle hebrejského originálu, nebo místo Honza Hans zase podle německého? Máme oficiální český občanský kalendář (žádný vydavatel si ty jména nevymýšlí) a buď se ho někdo držet chce, nebo nechce, každého věc.

zamilovanadonej
18. črc 2013

😀

lucieandrlova
18. črc 2013

Zkuste se podívat do knížky od Miloslavy Knappové: Jak se bude vaše dítě jmenovat. Třeba Vám to pomůže v rozhodování. Jsou tam vždy u jména uvedeny všechny jeho podoby u nás i v zahraničí a na konci je seznam jmen, která jsou schválená pro zapsání dle zákona o matrikách... , tzn. bez papírování zapíší do rodného listu. Také tam je, jak jméno vzniklo a co znamená...
U nás bylo jasné, že manžel musí mít Kačenku, ale přemýšleli jsme, jak ji zapsat. Může být i Katy, Kathy apod. Nakonec máme zapsáno Katka a všichni se strašně diví, že to jde, že nemáme Kateřinu... 🙂
Mimochodem, holky jsou vždy nejisté, takže pro jistotu jsem měla z této knížky tipy na jméno kluka, např. místo Tomáš, můžete zapsat Tomy apod. (Pro pobavení - jde zapsat i Pepíno ... 🙂)
U Stely tam je kromě Stelly také Estel, Estell, Estella, Estelle, Stelia...

lrg
18. črc 2013

@zamilovanadonej Tak to mi vysvětli, proč když si koupím sto různých kalendářů, všude budou stejná jména ve stejné dny? Proč říkají ve zprávách, že se pracuje na zařazení těchto a těchto jmen do kalendáře, když záleží jen na rozhodnutí jednoho podniku? Není to trochu blbost? 🙂

salomee
18. črc 2013

Ač se těmto tématům vyhýbám a říkám si, že každému, co jeho jest, kolikrát se pousměju nad těžce origo jmény.. nebo když někdo nutně musí psát v jménu "C" místo "K" atp, jsem vlastenka (nejen během hokeje a fotbalu, které mimochodem nikdy nesleduju😀)..ale nějak mi to téma utkvělo🙂 a tentokrát bych se klonila ke Stelle.

zamilovanadonej
18. črc 2013

@lrg Jestli to říkají na tv Nova 😀 Záleží co je povoleno,ne? Ať si každý dá co se mu líbí. Manžel se například jmenuje Egon a nikterat netrpí tím, že není v kalendáři (českém).

nunacek
19. črc 2013

@martasek84 Hezké je oboje, ale upřednostnila bych variantu Stella.

nunacek
19. črc 2013

@lrg Kalendář není úředně vůbec směrodatný. Je na výrobci, jaká jména zařadí a jaká ne. Máme doma tři kalendáře a všechny tři se něčím liší. Ta notorická jména typu Tereza, Jan, Jakub, Marie atd tam jsou samozřejmě vždy na stejný den, ale novější jména jsou v každém jinak a v některém je více jmen, v některém méně. Např v jednom Eliáš má svátek v červenci s Iljou tuším, ve druhém spolu s Eliškou a ve třetím není uvedený vůbec. Ve dvou je Sebastian na leden, ve třetím není vůbec. A takhle bych mohla pokračovat dál a dál. Rozhodující je, co uznají úředně na matrice, ne co je v kalendáři 😉 My dali první dceři jméno, které není v českém kalendáři (je tam podobné jméno, ale ne přímo ta podoba, co jsme chtěli my), paní na matrice mrkla do databáze, řekla, že tahle varianta jména je v ČR povolená a bylo. A bylo úplně jedno, že v kalendáři to jméno není.

martasek84
autor
20. črc 2013

děkuji všem za reakce, jste hodné! o knížce M. Knapové vím, ale myslím, že i kdybychom nakonec vybrali variantu s dvěma LL, tak tato varianta nepotřebuje zvláštní souhlas... asi to nechám uzrát a rozhodnu to až v den D 🙂 je fakt, že varianta STELLA se mi napsaná líbí víc.... uvidíme, každopádně díky

kristynka410
20. črc 2013

hlasuju pro Stella 🙂