Veľmi neposlušný pes. Čo s ním?

bertica.h
12. led 2011

Máme 8mesačného kavaliera King Charlesa.
Milujeme ho a patrí do našej rodiny,venujeme sa mu,ukazujeme lásku,hráme sas ním.Je to člen našej rodiny.Chodí minim.2x denne na prachádzku+každú pol hodinu musí íst na dvor.

Je však strašne neposlušný a viem,že taký ostane.
Zničil nám čo sa dalo,včetne novej fasady,až do pol roka sme ho nemohli naučit aby sa venčil vonku,mali sme to všade po dome..neposlucha na jeden jediný povel-resp.posluchne ale okamžite si spraví po svojom.Šmejdí po dome,vytahuje ponožky,pyžamá..musíme mysliet na to aby sme všetko pozatvárali ked ideme niekam,bojím sa ho nechat vonku,pretože máme radovu zastavbu a pes komplet ničí susedom dom zateplený polystyrenom,vytrháva kusy polystyrénu..máme zasnežený dvor z toho..
Púštame ho von a dovnutra minim.2x za hodinu,ide sa prebehnut na dvor,potom škriabe že chce dovnutra.Povieme mu miesto,posluchne,akonáhle počuje že sme zavreli dvere,že ideme hore po schodoch vybehne z pelíšu a začne šmejdit.Občas ho pozorujem,až mi to je smišene..10x ho vrátim do pelechu a on 10 odtial vybehne.
Niekedy mám pocit,že som na rodič.dovolenke nielen s dcérou,ale aj so psom.
Neustále puštanie von,dnu,neustále boje s ním..nechcem ho dat preč..to nikdy nespravíme..ale chcem aby sme žili ako nromálna rodina so psom..ked k nám niekto príde musí íst pes von,pretože je tak hrozne pojašený,skáče,vonku zas škriabe na dvere...nebaví ma to s ním takto.
CHcem mat normálneho psa a krásne s ním fungovat..čo s takýmto neposlušným psom?
Nikdy sme psa nemali,chceli sme plemeno spoločenské,vhodné k detom,ale máme len šibala čo sa asi nikdy nezmení.
vymýšla čo sa dá,neposluchne ani za svet..vybeháva von..neviem kde robíme chybu..
Nechceme aby podával packu,aby chodil pri nohe ked sme na prechádzke-to vieme že nikdy nedocielime-chceme psa ked mu poviem aby išiel na miesto aby posluchol,aby ked spíme nešmátral po dome a nebudil nás..Chcem nechat dcéru normálne chodit bez toho aby sa okolo nej motal a zhadzoval ju..

viete podarit?Dakujem pekne.K.

frisbee
12. led 2011

@bertica.h ..to nie je neposlušný pes,to je šteňa a počítaj s tým,že to potrvá do roku.Mám kavaliera,viem,o čom píšem,hlavne človek si má naštudovať všetko o plemene,než si ho kúpi.Máš hyperaktívneho psíka,ktorý je milý,veselý a spoločenský,nie,že ho skazíš trestaním..cvičí sa láskavo a chápe rýchlo..hlavne je to pes,takže aj tie príkazy musia byť psím sposobom,on to okamžite pochopí.Hodím ti link na psieho psychológa Desenského,tam je diskusia a všetky návody,ako psíka cviči´t.Hlavne nie nervozitu a netrestať rukou..pes má tvoju ruku milovať,inak budete mať problémy celý život.Kavalieri sú úžasné plemeno,ale aj prešľachtené,čo znamená,že majú všetky možné vážne choroby.....naozaj nemáš ani trochu skúseností so psami?
Je to spoločenské plemeno,to znamená,že vyžaduje vašu spoločnosť,ťažko bude znášať,ak ho vylúčite z vašej ''svorky'' a hlavne je to bytový pes,jeho srsť neumožňuje,aby ostával vonku,i keď miluje vodu a sneh.
Idem na ten odkaz.
http://www.psycholog-psu.com/poradna/

frisbee
12. led 2011

..hlavne ma udivila tvoja veta,že nechcem ho dať preč...ty by si trestala psa za to,že nevieš,ako na to?Trochu drsné,nemyslíš?To je vaša neznalosť,nie jeho chyba...toto plemeno je naprosto fantastiscé.Študuj,uč sa,choď na cvičák.

bertica.h
autor
12. led 2011

@frisbee napísala som schválne že ho nedám preč,ab y sa niekto do mna neobul,že pri prvom probléme by som ho chcela dávat do utulku alebo podobne..

bertica.h
autor
12. led 2011

jasné ..čo sa dalo sme si prečítali..mali sme rok predtým ako sme ho kupili vymyslené,že to bude táto rasa..hladali sme si ...čítali,surfovali na nete..je doma,má svoj pelíšek,miluje ho..nechceme ho vylučit z "našej svorky"..ved je náš..len sužitie človek-pes som si predstavovala inak--asi naivne

bertica.h
autor
12. led 2011

@frisbee dakujem za link.

sayast
12. led 2011

jako bych cetla o nasem 😀. az na to ze bydlime v malem panelakovem byte 🙂. ja mam francouzskeho buldocka, obcas je to katastrofa. ted mu byli 3 roky a pred par mesici jsem ho nechala vykastrovat 😅 (po promluve s nekolika veterinari,cvicitelem a panem co dela v utulku) a musim rict ze je to lepsi. ale typickej hodnej pejsek to neni a asi nikdy nebude

frisbee
12. led 2011

to súžitie bude nádherné,chybu robíte vy a hlavne je to ešte bábätko,to si treba uvedomiť...to ste si mali kúpiť dospelého psa,čo pokazíte teraz,ťažko napravíte.
už ste mali chodiť od polroka na cvičák..náš kavalier skáče agility,je fantastický,ale je to osobnosť,s tým treba počítať..a je to lovec-španiel...chytá myši.
treba sa naučiť u toho Desenského,ako na to,tam si psíčkari radia navzájom,je tam návod na všetky situácie 😉

frisbee
12. led 2011

..takže názov témy nie je neposlušný pes,pretože to on nie je,on je dieťa..ale ako socializovať štěňa.....

frisbee
12. led 2011

P.S....ešte na odchode...mám 3 psy,z toho jedno 8 mesačné štěńa border kólie..nesmierne hyperaktívne,je to fuška,ale treba to vydržať,čo do neho vložíš,to sa ti vráti. 🙂

bertica.h
autor
12. led 2011

idem pozriet či su tu niekto cvičáky..som ochotná učit sa a urobím všetko preto aby sme to zvládli

petruszkaa
12. led 2011

Ja mam taky sveho prvniho psa, fenku jorka, je ji 5 pryc. Kdyz jsme si ji dovezli, tak jsem si nekolikrat rikala, ze to asi byla chyba, ze to nezvladnu...porad delala louzicky, okousala listy u plovouci podlahy, sezrala kus kartacku na zuby. Ale jak ji byl rok, tak nehody doma uz nebyly, vetsinu dne prospinkala a byl z ni najednou hodny pejsek. Umi sedni, lehni, pac, chodi pekne na voditku...no je to terrier, takze kdyz je na volno, tak se ji proste nekdy nechce poslouchat.
Ale je to vzdy o vychove a nemuzes cekat, ze psi mimino bude vse umet samo, neni to stroj, musite ho to naucit. Proti niceni zabavit, trenovat curani venku...i za cenu, ze pujdete stokrat. Cesani jsme treba ucili tak, ze jsem ji kazdy den cesala kazdou pulhodinu. Ted vidi, ze beru kartac a sama mi vleze na klin.

cesmina
12. led 2011

ahoj. nezoufej. Taky jsem to zazila a bylo to teda vazne tezky, byla jsem z naseho pejska fakt zoufala 😀 😅 . Hyperaktivni lovecky plemeno, muj prvni pes. Nastesti jsme bydleli ve starem dome, takze i kdyz nicila, co se dalo, tak jsme to neresili moc. v celem dome jsme udelali "proti-psi opatreni" ... tzn, kde bylo neco, co by mohla zncit - dali jsme tam nejakou prekazku (z OSB desky napr.) ,,,, vypada to hnusne, ale hlavne ze to nenici ...
Rada nad zlato: cvicak!!! nejlepe dvakrat tydne. (my jsme si nasli ne cvicak, ale cvicitelku, co cvici pejsky soukrome - mela milejsi a pohodovejsi pristup, citila jsm se tam o hodne lepe nez na cvicaku) Potrebuje kolem sebe dalsi stenatka na hrani. a hlavne VYCHOVU a DUSLEDNOST! 'tzn. pokud das prikaz, musi ho splnit, i kdybys tim mela travit pul hodiny a neustale ji vracet na misto. Hlavne v klidu - musis ji to njdrive naucit. Nikdy se nesmi stat, ze bys to "vzdala" a nechala si ji delat, co chce (tzn. nezustat na miste, kdz reknes) -
Vubec te neodsuzuju - byla jsem na to vazne stejne, ale zvladli jsme to 😉 a ted je to hypraktivni zlaticko, co sice neposloucha na sto procent, ale zije se s ni pekne! Do roka to bylo ale strevo prasteny. Cvicili jsme ji nejprve sami, pak s cvicitelou (individualne - ale to nebylo nejchytrejsi¨), pak se mi ji podarilo vycepovat v 9 mesicich uz jsem z ni mela radost. No pak prisla puberta a zacinali jsme znovu 😅 . Zacala si dovolovat, chňapat po ruce, vrcet .... a tak jsme museli pritvrdit s pravidly - svym zpusobem ji degradovat z mazlicka na posledni misto ve smecce (jinak by sm meli peklo doma) - brzy to pochopila ...
Je taky potreba ho hodne vybehat (venku, hazel klacky, cvicit - tim se taky unavi) ...pak je klidnejsi.
Na kousani ji nechavame buvoli kosticky, nebo prodavaji i opravdicky kosti pro pejsky (vydrzi dyl). Zabavi ho to.

neni to v pejskovi, ale bohuzel ve vas, ze nevite, jak na vychovu. To se da ale naucit. Drzim pesti - zvladnete to,my jsme to taky zvladli.
Pokud budes mit otazky, tak prosim IP (nechodm normalne na konika)
ahoj

bertica.h
autor
12. led 2011

zabudla som napísat,že do pol roka manžel vstával k psovi 3x za noc..

cvičák som hladala,bohužila v našom meste žiadny nieje.iba výcvik zachranárskych psov,napísala som tomu pánovi maila či nevie o nejakom normálomom cvičisku..uvidím či odpíše.

dakujme vám velmi pekne

alllousek
12. led 2011

@bertica.h No, myslím, že přesně vím, co je špatně. Máte štěňátko, ktery chce dělat lotroviny, hrát si, zlobit. Ale vy o něj pouze pečujete, bez her a učení. Tzn. že chce ven, jde ven, chce zpět, jde zpět. Největší chybou, co tu čtu, je to, že píšeš, "pošlu ho na místo a jdu nahorů". Se psem je třeba trávit čas, hrát si s ním. Evidentně nemá dostatek pohybu. Věř, že pes se na zahradě neunaví, potřebuje procházky, učit se. Jak jsi ho učila na místo? Umí jiny povely? Pes ničí věci z mnoha příčin. Nudí se, je ve stresu, rostou zoubky. Píšeš, že ho pustíš na zahradu. To tam s ním už nejsi? Mám z tvého příspěvku pocit, že pejskovi moc času nevěnujete i když po něm věčně uklízíš a děláš mu dveřníka, tak to není ta správná péče, co štěně potřebuje. To je jak s dítětem. Pokud po něm budeš věčně uklízet a lamentovat nad lotrovinama, tak ti to moc nepomůže. Musíš mu ukázat, jak je to správně.

bertica.h
autor
12. led 2011

@alllousek neviem kolko máš ty deti,že si ochotná nájst si tolko času pre psíka..
čo ludi ktorí pracuju 8-10hod.denne?čo robí pes?
Mýliš sa,ked píšeš že o neho iba pečujeme bez hie a učenia....venujem mu strašne vela času,ale hore má proste zákaz chodit,koli detom,koli posteli.nemyslím si,že je zlé ak ho na poschodie nepuštam.
trávim s ním celý dne takmer všetok svoj čas ale zas nebudem mu robit celodenného šaša aby sa on zabával.
Venujeme mu vela viac plnohodnotného čsu ako ktokolvek iný,
AKo by si si ty predstavovala že tam som s ním ked ide na dvor?2x za hodinu naobleikam deti a ideme na 5minut zabávat psa kým sa mu nebuce chceit zas ist dovnutra?

frisbee
12. led 2011

bertica,alousek vie,o čom píše,to nie je zabávanie psa,to je výcvik a výchova,aby ste boli spolu schopní fungovať..ty ho to naučíš,a on potom bez problémov zvládne aj tie hodiny,keď je sám.
načo ste si kupovali psa,keď si nechceš ani nechať poradiť od odborníčky,čo s ním...prečo ten útočný tón,keď sa ti tu ponúka rada od človeka,ktorý psy cvičí 😕
alousek i ja sme ti napísali,že čo do neho v prvom roku vložíš,to sa ti vráti...ty nemáš psa zabávať,ale určiť mu miesto vo svorke /smečke/,to on od teba chce,až pochopí,že vy ste šéfovia,budeš mať po probléme..nestačí ho mať iba rád ako človek,treba pochopiť psiu dušu.
každý psíčkar sa tomu svojemu venuje...keď ste si ho kúpili,čas mu treba venovať.

alllousek
12. led 2011

Tak se pak nediv, že ničí věci. Pokud má zákaz být se svou smečkou, tak pochopitelně ničí věci, protože je ve stresu. To, že stojíš v kuchyni a připravuješ jídlo pro děti neznamená, že jsi s ním i když stojí vedle tebe. Píšeš, že nemáš čas oblíkat děti atp. proto z toho soudím, že denně na procházky, kde se vyběhá, nechodí. Chtěla jsi radu, já ti ji dala. Bohužel, člověk si kolikrát myslí, co všechno nedělá, ale víš kolikrát jsem viděla lidi, co psa nevychovávali a byli jeho otrokem? Neodpověděla jsi mi, jak jsi ho naučila povel místo a jestli umí i něco víc. Jak ho cvičíte atp. Mýma rukama prošlo už hodně pejsků a troufám si říct, že vím, o čem mluvím i když mě i tak dokáže mnohé překvapit. Usuzuju z toho, co jsi mi napsala. Není tam nic o tom, jak se snažíte tomuhle destruktivnímu chování zabránit a co vše selhalo. Není to třeba tak, že se věnuje celá rodina dětem a na psa není čas? Já to chápu, děti jsou obrovská starost a člověk se jim musí věnovat takřka pořád, ale pak si nepořizuju psa, když nezvládnu obojí. Já děti nemám, protože po nich netoužím, tak si počkám, až budu chtít. Tak by to měli lidi dělat i se psama. Rozmyslet si, jestli na ně bude čas. Ale taky je možny, že ti křivdím a špatně jsem pochopila tvůj příspěvek.

josefka
12. led 2011

@bertica.h - my mame 8. mesicniho kralovskeho pudla. Je to take nas prvni pejsek a je desne hyperaktivni a lump. Zezacatku na nas zkousel dominanci a porad nas kousal, az jsem z toho byla zoufala a rikala jsem si, ze ho to neodnaucime .... ale je to o tom, co pise alenka. Musis se mu venovat a to ne jen tak, ze ho budes mazlit, ale ze ho zabavis a budes se mu venovat.
My s nim vecer co vecer aktivne travime cas. Chodime do prace a ja 2x tydne jezdim pres obedy domu, rychle se najima a pak se venuju pejskovi - na zahrade mu kopu mic nebo ho vezmu pred barak a snazim se ho tam ucit ruzne povely - u nohy, sedni, pockej, ke mne, pac, koukni na me atd atd. Venku je to narocny, protoze musim mit neustale oci an stopce, jestli tam nekde neni pes nebo deti, jinak za nima zdrhne, ale cim casteji tohle delam, tim vic se ke me vraci .... samozrejme na nej neni spolehnuti, takze ho venku vzdycky na chvili pustime, hrajeme si s nim a pak ho zase dame na voditko a za chvili znova .... jakmile ztraci pozornost, jde na voditko.
Doma mu hazeme hracky, schovavame mu je a chceme aby je hledal, davame mu ukoly, aby prinesl tu a nebo jinou .... a po takovych vecerech je pak unavenej, padne na pelisek a spi.
Je to narocne, ale pokud chces mit dobre vychovaneho psa, musis se mu jako steneti venovat na 150%. Pokud ho nezaukolujes, tak se zacne nudit a vymyslet blbiny .... nevychovanej pes je bohuzel vzdycky chyba panecka, at se ti to libi nebo ne.
Docela dobra je knizka Abeceda pece o psa, je sice velice jednoducha, ale jsou tam dobre rady.
Jo a cvicak je k nicemu, pokud s nimporad netrenujes.

petruszkaa
12. led 2011

bertica, ano, jsou lidé, kteří mají pejsky a v práci jsou celý den. Tak to je u nás...já sice mám homeoffice, ale jsou dny, kdy jsem pracovně z domu celý den a můj muž nechodí z práce také dřív jak v 17h. Ale dá se to zvládnout, protože jakmile jsme doma, tak se jí věnujeme. Kromě vycházky si s ní hraju (i když to nás už moc nebaví), povídám si s ní, trénujeme povely za pamlsky, češeme a čistíme zuby, prostě je pořád u mně. A když koukám na telku, tak mi leží na klíně. A když je sama, tak spí, nic neničí, neštěká na celý dům, i když je to york a ti jsou hodně uštěkaní.
Jak píše alllousek, je třeba první rok psa naučit povelům, zvyklostem v rodině, ale nemůžeš ho nechat růst jako dříví v lese, když mu to nevysvětlíš, tak to nepochopí...je to jako s dětmi a pes je další dítě. Ty děti máš, tak víš, jak reaguje 2leté dítě...pes by měl reagovat obdobně. Svou dceru jsi taky neposlala na místo, když jsi šla nahoru...asi by se jí to taktéž nelíbilo.

filipal
12. led 2011

@bertica.h so steniatkom je to ako s babatkom. kym je malicke je s nim vela prace. vacsinu ludi to zaskoci.
pravidelne krmenie, hranie, vychadzky, vycvik.....pes potrebuje nas cas.
ale prave v detstve sa mu davaju zaklady na cely zivot. nebude to vzdy tak, ale cas na vychadzky, hranie a pod. vas bude stat.
tieto veci si treba zvazit dopredu a nastudovat si literaturu.
jedna vec mi nie je z tvojho prispevku jasna, ze preco ho posielas do pelecha . on nemoze volne chodit po byte? ved on sa potrebuje hrat. ma nejaku hracku? psici potrebuju svoju hracku, tak ako deti. ja pokladam za velmi dolezity vycvik. daju sa urobit aj uplne zakladne so skusenym trenerom. mne to pripada tak, ze tvoj psik ma vela energie, musi sa vyburit, vybehat.

mimco
12. led 2011

Tak my máme stafordšírského bulteriéra. Dneska je mu už pět e je to ten nejhodnější pes.
Ale tak do roku to bylo šílené. Byl tak hyperaktivní, že se mi někdy chtělo brečet.
A samozřejmě ničil, ale to pouze, když byl sám. Nudil se, tak vymíšlel. Ožral nám linku, sežral mi kabelku, z jedné podprsenky mi zůstaly jenom kostice. Ožraná omítka v bytě. O dalším nábytku snad ani nemluvim.
Od půl roku se začalo s výcvikem, dřív to nemá smysl. Hodně nám v tom pomohl tchán, který cvičí lovecké psy.
Učil se hodně rychle. Stačí základní povely a taky jsme ho naučili na píšťalku. Kdyby měl někdy potřebu utéct, píšťalka ho spolehlivě zastaví. Dneska chodí u nohy a poslouchá na slovo. U něj taky dobře fungoval systém odměn, sudnul, dostal piškot.
Každopádně, ta jeho divokost byla hlavně tím, že byl štěně a prostě blbnul, s věkem ho to úplně přešlo, sklidnil se.
Myslím, že to chce hodně trpělivosti.
Takže nevěš hlavu a vydrž. I když věřím, že ty škody na majetku asi nebudou malé, bohužel :(.

bertica.h
autor
12. led 2011

ja mu bohužial to miesto v svorke určit neviem,neviem ako na to..

alllousek
12. led 2011

Tak cvičit psa až od půl roku, to mi přijde pozdě. Vychovávat se musí už od začátku, od miminka, jako au nekousat, fuj nečůrat, tohle nepapat. A výcvik formou hry, já začala s naším novým štěňátkem už od necelých tří měsíců a takřka okamžitě uměla lehni, sedni, dej pac, nechej, pocem. Samo to nezvládá ještě pouze na pokyn rukou a okamžitě jako ostatní, ale baví jí to a ví, že když něco chce, tak si musí sednout a nezlobit. A že venku když přijde na pocem, tak dostane super mňamku. Ale je to štěně a to prostě kouše, lítá, zlobí, tahá a já to dělám s ní. Hra sbližuje a u hry se dají dost dobře určit mantinely, kam až pejsek smí dojít a kde už je to neúnosny.

mimco
12. led 2011

Alllousek, já jsem nepsala vychovávat, ale začínat s výcvikem od půl roku. Třeba pozorně číst 😉.
Můj tchán se chovem a cvičením psů celý život živí a můj muž v tom tedy vyrůstal. Má jedny z nejlepších psů v republice.
Takže skutečně, výcvik (povely atd.) má význam až od půl roku věku.

alllousek
12. led 2011

já vím, že jsi psala cvičit 🙂 Čtu pozorně 😉 A já cvičím jaksi už od štěňátka a smysl to má. Protože mám smečku a štěndo přijde k těm, co už to umí, tak je to jednodušší než u samotných. On je rozdíl mezi drilem a výcvikem a když to ty štěnda baví, tak není důvod jim neukázat, jak na to. Mluvím o stupidních povelech, jako sedni, lehni, pocem. Ne chození u nohy atp. A stejně to člověk musí pilovat až do konce puberty 😀

bertica.h
autor
12. led 2011

dakaujem vám dievčatá,aj manžel si práve prečítal všetky vaše reakcie a skusime to cvičište,ak by nevyšlo,kúpime nejaku knihu alebo niečo ..

ide o to,že my potrebujeme konkretne všetko popísané...ako dlho cvičit,kedy,..čím začat..a tak..ak by ste mali nejaký tip na knihu,budeme radi.K.

mimco
12. led 2011

Tchán má přes léto běžně okolo třiceti psů, 3-5 plemen různého stáří.
České fousky, maďarské, výmarské a německé ohaře, někdy slovenské kopovy.
Jsou to lovečtí (pracovní) psi, kteří kromě výstav musí splnit zkoušky. Nikdy nemůžou všichni dokupy běhat.
To by dopadlo.
Takže je smečka a smečka 🙂. To se nedá porovnávat, já vím, proto to vidím trochu jinak.
A náš pes prostě poslouchat musí. Neznamená to, ale že do něj furt někdo hučí. On musí vědět, kdo je jeho pán.
Ale je to náš miláček, takové prasátko bílé, jak mu občas někdo řekně.

alllousek
12. led 2011

Ano, na cvičiště chodit dřív jak v půl roce je blbost. Cvičit doma od tří měsíců, ano. Vždyť člověk učí povely fuj už od malička a nečeká na půl rok staří štěněte, že.

@bertica.h nebo zkus kouknout na diskuze, kde už to bylo popsáno několikrát. Ono je hromada věcí, jak si upevňuješ postavení u psa a je to na elaborát, takže stačí kouknout, pročíst a praktikovat u pejska. Přeji hodně štěstí.

alllousek
12. led 2011

zase jsem to napsala, jak kdybych u toho dělala šedesát věcí. Ne je na to elaborát, ale dal by se na to napsat, prostě je toho fakt strašně moc. A ne vše bude fungovat právě na toho vašeho rošťáka, takže musíte zkoušet.