Vítání občánků. Chodí pozvánka?

matra
3. zář 2009

Ahojik všem, nikde jsem nenašla přímo toto téma. Je mám už 7 měsíců a stále jsme nebyli na vítání občánků, mám za to, že chodí pozvánka,nebo se mýlím? Děkuji za radu kdy se asi chodí a podobně...

aleachim
26. pro 2010

@eustoma nevím, zda odpovím přesně, co chceš vědět, ale pokusím se 😉 . Vítání občánků je v ČR čistě ceremoniální obřad bez jakéhokoliv významu. Když se nezúčastníš, tak se vůbec nic nestane. Pokud jde o matriku, tak už si přesně nepamatuji, jak to probýhalo, ale při nástupu do porodnice jsem s manželem vyplnila nějaký formulář, který pak porodnice poslala na matriční úřad, pod který spadá (nejsem si jistá, zda nechtěli ještě nějaké další doklady 😒 ). Po nějakých 3-4 dnech od porodu některý z rodičů vyzvedne doklady + rodný list dítěte na tom konkrétním matričním úřadě. V případě, že rodiče nejsou manželé, tak je proces trochu jiný. Automaticky je pak vyrozumněn obecní úřad, v jehož působnosti má matka trvalý pobyt a dítě je zapsáno s trvalým pobytem tam. Záleží pak na tom úřadu, zda vítání občánků provádí či ne, např. my byli až v roce, protože se u nás v obci narodila jen Lucka, tak se vítání provádělo až při dalším přírůstku.

k bodu 2. nevím, neboť netuším co jsou zapisné rodiče 😅 .

eustoma
26. pro 2010

@aleachim dakujem aspon za ciastocnu odpoved. dik.

andelka
26. pro 2010

@eustoma Podklady pro rodný list poslala porodnice na úřad, manžel si ho jen vyzvedl. Tím se Dany stal občanem města a městké části (taky v zápětí přišla složenka za odvoz odpadu 😀 )Vítání občánků bývá ve větších městech několikrát za rok, většinou co 2 měsíce kromě prázdnin (takže my jsme byli v září, ve 4.měsících), je to jen slavnostní akt, kdy se vedle jména dítěte podepíší rodiče. Nikdo jiný se nikam nepíše. Rodinní příslušníci se mohou zůčastnit, ale nebývá to zrovna pravidlem, v některých obřadních síních nebývá ani tolik místa, s námi byla jen jedna babička, měli jsme pak křtiny, to byla rodinná událost. Vítání byla jen taková pěkná, docela krátká společenská akce.

kamilavajdakova
7. dub 2013

Mám 3 děti nejmladším je 6 let nejstaršímu 11 let a vítání neproběhlo
Kamila "Hrabůvka"

alenapolakova
14. čer 2018

Ahojky, byla jsem se na obci ptát a bylo mi řečeno, že vítání občánků nemají.
Je to možné, že některé obce vůbec nepořádají?
Děkuji

kac_kac
14. čer 2018

@alenapolakova Není k tomu vlastně jediný důvod 😉 je to jen zvyk z komunistických dob, kdy se "vítáním občánků" suplovaly křtiny.
Nemá to žádný reálný základ, není nic co by ten obřad znamenal

alenapolakova
Autor odpověď smazal
Zobraz
alenapolakova
14. čer 2018

@kac_kac Chápu 🙂 jen mě to zaskočilo, většina mých kamarádek s dětmi na vítání občánku byla, tak sem si nebyla jistá 🙂 děkuji moc za odpověď

blahova_andrea
14. čer 2018

někde chodí pozvánka a někde musí být sami rodiče aktivní a na vítání dítě vlastně přihlásit a dát najevo, že o to mají zájem.

barchen
14. čer 2018

@alenapolakova Vážně? Co vím, tak i naše pidi vesnice ze které pocházím to dělá, resp. vesnice vedle to dělá, jelikož tam je matrika pro pár pidi vesnic z okolí. Ale je potřeba se ozvat nejdřív, neměli/nesmějí již podle zákona kontaktovat rodiče (zákon o ochraně osobních údajů).