Víte, co pijí a jí naše děti?

mamkamarketa
29. zář 2011

Syn pije a ma rad vody Kubik, kdyz jsem sundala obal z lahve, abych ji oznacila synovi do skolky, celkem jsem se zdesila. doba trvanlivosti je 02/12. pecet nebyla porusena.
bezne kdyz chce syn piti v obchode,otevru piti a dam mu ho. nechutnam,nekontroluji...koukam,ze to byla desna chyba ☹ 😠

luthien.k
28. únor 2012

@editah222, @blandik, já se pokouším o kváskový chléb, ale zatím se moc nedaří, je hrozně kyselý, docela bych na to tady i založila téma, jestli tu není....

luthien.k
28. únor 2012

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/kvaskovy...

Tak jsem ho založila, kdo víte o nějakých osvědčených tipech na jeho pečení, tak tam s nimi 🙂

blandik
28. únor 2012

@luthien.k - tak se těším, jestli tam někdo dá recept..co vím, tak ta paní má kvásek z nějakého pekařství a nějak ho zasušuje a pak aktivuje...tak jsem zvědavá...jestli ho dostanu, tak napíšu recept, ale zatím to je na dlouhé lokte...

mamkamarketa
autor
28. únor 2012

tak zeny jdu zase si pro radu.
syn pil hodne a rad UM jenze se mu porad vracely zanety stredniho ucha (za 4 mesice jich mel 8) takze sme radikalne zredukovali UM od te doby mleko nepije (uz ho nechce) uz nechce ani moc jogurty. no a dneska na nakupu po me ''vydendal'' kouzelne brcko.s takovou chuti vyzahnul sklenici mleka. ale koukala jsem se,ze obsahuje maltodextrin coz by udajne melo byt OK ale obsahuje E162 coz udajne neni skodlive,ale neni to vhodne pro deti. je to vytazek z cervene repy,ktera ma pry hodne dusicnanu...jenze vytazek z cervene repy obsahuje i sunar 24 jahoda...takze ja tomu faakt nerozumim 😨 jo a co sukraloza? ja e v tehlech nejnovejsich nahrazkach cukru nevyznam 😅 😔

llluckaaa
28. únor 2012

@mamkamarketa o řepě nevím, ale sukralóza je nekalorické náhradní sladidlo vyrobené chemickou modifikací sacharózy

mamkamarketa
autor
28. únor 2012

@llluckaaa hmm takze taky asi nic moc co? 😒

llluckaaa
28. únor 2012

@mamkamarketa Já jsem teda neslyšela, že by zrovna sukralóza byla nějak nezdravá, ale testovat to na svém dítěti nějak dlouhodobě bych určitě nechtěla 😒 Teď čtu Dobu jedovou a tam je o aspartamu, jaký je to hajzl 😝

mamkamarketa
autor
28. únor 2012

@llluckaaa tak o aspartamu to vim,ale v tehle ''novejsich'' sladidlech se nevyznam 😒

natty9
29. únor 2012

Ahoj holky, mám 13,5měsíční holčičku, chtěla bych se zeptat, zda vadí, když ji vařím polévky z Natur bujonu od Vitany. Ne, často, spíš dělám vývar a trošku ho přislolim, ale občas, když není tolik času, tak uvařim z bujonu.

romcovaklarka
29. únor 2012

quitko
29. únor 2012

@mamkamarketa Možná znáte, možná ne...Nenajdou se všechny potraviny, ale dost ano.
Konkrétně např. http://www.chemievjidle.cz/instantni-napoj/kouz...

apollo11
29. únor 2012

@natty9 Já jsem začala bujon až tak kolem roku a půl a jedině od Alnatury z dm (hovězí a slepičí) - přijde mi chuťově lepší a má dobré složení, ale je asi kapku slanější než ten od Vitany (ten mi osobně vůbec nechutnal). V obou "špatná" jen ta sůl, ale zase když omezuju sůl v ostatním jídle, myslím že to malé jednou za čas neuškodí 😉

luthien.k
29. únor 2012

@mamkamarketa do ničeho takového bych nešla, kvůli vápníku, to bych mu radši dala reis drink, pokud by ho chtěl pít...

mamkamarketa
autor
29. únor 2012

@luthien.k to vubec nepije 😒 ve skolce maji casto polevky s morskyma rasama,ale to nestaci

luthien.k
29. únor 2012

@mamkamarketa a co kamuflovat do jídla, kaše, pudinky...?

reruna
1. bře 2012

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/260543-... tak tohle je teda síla největší 😲

brusinka.pusinka
1. bře 2012

@reruna to jsem četla už včera☹ no my sice nenakupujeme v jejich obchodech ale na farmě ale i tak je to hrůza☹

luthien.k
1. bře 2012

@reruna no to je teda síla.... 😲

reruna
1. bře 2012

no hlavně mi nejde do hlavy, jak je možné, že na to tak dlouho nikdo nepřišel při výstupních kontrolách nebo namátkových kontrolách v obchodech, my do Polska nejezdíme nakupovat, ale stejně je v našich obchodech hodně polských výrobků, které se vydávají za české, viz aféry z minulého týdne atd....kdoví, kolik jsme toho za tolik let mohli sníst i my....to je vážně síla...

mamkamarketa
autor
1. bře 2012

to je hnus. ☹
ja proste nikdy nemela vztah k poslkym vyrobkum a ted uz vim proc 😠

brusinka.pusinka
1. bře 2012

@mamkamarketa no já je neházím do jednoho pytle☹ jezdím k farmářům dělají vše od pečiva přes jejich maso a výrobky až po zeleninu... jsou ocenění jako farma nejen v Polsku ale i u nás... navíc plnočeských výrobku je na tom stejně jako polských... hold nechci se zastávat všech ale zase e neházím do jednoho pytle i když toto je velká síla☹

mamkamarketa
autor
1. bře 2012

@brusinka.pusinka tak soukromnici jsou kapitola sama pro sebe 😉
ale co se tyce velkochovu kurat v polsku maji udajne jeste nizsi standarty nez u nas. a to je co rict ☹ nebo vajicka to je to same. bohuzel. ani polsky uzeniny bych si asi nekoupila. ale je fakt, my uzeniny nejime. jedine sunku dulano z lidlu...

katyxq
1. bře 2012

@reruna Teď jsem si to přečetla, to je faktp hnus. Ale hlava mi nebere, že na to nikdo nepřišel (nebo přišel a dostal úplatek?).

brusinka.pusinka
1. bře 2012

@mamkamarketa no my kupujeme jen u farmáře víme o těchto věcech a šunku koupím 98 % masa od Bivoje😀 nebo si ji jednou za čas uděláme sami😀

1luciferka1
2. bře 2012

@brusinka.pusinka kde na farmě nakupuješ? koukala jsem že jsi ze stejného kraje, já hledám nějakého farmáře na maso hlavně 😉

reruna
4. dub 2012

Ahoj, včera jsem byla na přednášce o zdravé výživě u nás ve školce - shrnu rady:
Nejvíce máme vařit brambory, pohanku a teprve pak ostatní přílohy....z pečiva jen tmavý chleba, celozrnné pečivo, žádné rohlíky ani rýžové chlebíčky, polystyrény apod. že to je jen energie a vysoký gl index, co nejvíce nejrůznějšího ovoce a zeleniny, všechny druhy masa - když jí děti jen kuřecí, tak mají prý už ve školce vysoký cholesterol ( a to můžu potvrdit - moje neteř v 5 letech ho měla a hrozně se divili z čeho....) maso hlavně vařit nebo dusit.
Vařit luštěniny - k nim už se nedává slanina, párek ani vejce, mají bílkovin dost.
3X denně dětem mléčný výrobek, mléko, zakysané výrobky, jogurty bílé.
Hlavní zásady jsou pestrost, pravidelnost - děti které mají málo živin jsou hyperaktivní nebo naopak pasivní. Jíst se má u stolu, společně, žádné běhání s jídlem za dítětem. Jí se i očima.
základ české kuchyně by měly být polévky a kaše
zařadit do jídelníčku ryby
Jestli si ještě na něco vzpomenu, tak napíšu.
Jo a ještě hrozně chválila naše školní stravování, že to nikde ve světě nemají a všichni nám to strašně závidí, vysvětlovala spotřební koše atd. Jídelna k tomu udělala ochutnávku pomazánek a salátů, co dělají pro děti a bylo to strašně dobrý - pomazánky špenátová, celerová, zeleninová, masová, cirznová, čokoládová (hořká čokoláda s máslem)
Co se týká sladkostí, tak můžeme dítěti dát čtvereček hořké kvalitní čokolády.

Zásady dobré, jen te´d jak donutit dítě to jíst 😅

brusinka.pusinka
4. dub 2012

@reruna no tož to my většinu dodržujeme baštíme vše ale 3x za dej jogurt nedáváme máme jednou mléko a jeden jogurt a chleba se sýrem.-) plátkovým🙂 nebo gotage či žervé.-) a nebo s tvarohem .... pomazánky u nás jedou ve velkém a nejvíc tvarohové a humus😀

reruna
4. dub 2012

@brusinka.pusinka asi jsem to špatně napsala - 3X denně mléčný výrobek mělo být 🙂

Ještě jsem si vzpomněla, že mluvila o tom celozrnném pečivu, jak jsme to tu nedávno řešili, jestli dětem dávat nebo ne, kvůli vláknině, tak ona říkala, že dávat, ale malé množství a postupně na to dítě zvykat, protože my obecně máme ve stravě vlákniny strašně málo, tak dítěti nemůže krajíček celozrnného chleba ublížit, ale naopak si na to musí zvyknout - a můžeme střídat chlebík, ovesné musli, ovesné, pohankové kaše atd. tedy ne všechno najednou

Dále tam měla zajímavý názor na kojení - rozhodně říkala, že ano, podporuje kojení, ale od 2-3 měsíce (!) prý by dítě mělo před kojením dostávat během dne párkrát lžičku zeleninové štávy, aby si zvykalo na jiné chutě... to samozřejmě i při krmení UM, protože jak MM, tak UM jsou sladké a návyk na chutě vzniká do 18 m věku, takže pokud si dítě do té doby pořádně nezvykne na jiné, tak bude už vždycky v životě upřednostňovat sladké.

Do 1 roku se dítě musí naučit kousat, jinak se i pozdě prořezávají zuby - to jsem taky nevěděla, že to má souvislost s pevnou stravou

a ještě jsem si zapamatovala, že prevence vzniku osteoporozy po menopauze je dostat do kostí co nejvíce vápníku do 20-25 let, pak už to víceméně nemá smysl, protože pak už vápník jen a jen ubývá a hlavně po menopauze....takže když si vzpomenu na sebe, jako malá jsem vůbec nepila mléko, jogurty tenkrát byly jen ve skle (super kvalita, jenže mě nechutnaly), až po revoluci se k nám dostalo danone a podobné sajrajty, tak jsem teprve začala jíst jogurty☹ Jsem fakt ráda, že dneska se o zdravé stravě více mluví, než tehdy a taky jsem ráda, že moji kluci mlíko a jogurty mají rádi. Už vidím sama sebe za 30 let, jak se belhám o hůlce☹

llluckaaa
4. dub 2012

@reruna To je dobré, že máte ve školce přednášky o zdravé výživě dětí. Ta doporučení znějí rozumně (jenom si nejsem jistá těmi zeleninovými šťávami už do 2. měsíce 😅, u nás s novými chutěmi není žádný problém )
Já jsem zase slyšela, že příjem vápníku má vyznám hlavně do 30 let 😉
Á, celozrnné výrobky, to se nám tu opět asi rozjede diskuze proč ano a proč ne 😉