Víte, co pijí a jí naše děti?

mamkamarketa
29. zář 2011

Syn pije a ma rad vody Kubik, kdyz jsem sundala obal z lahve, abych ji oznacila synovi do skolky, celkem jsem se zdesila. doba trvanlivosti je 02/12. pecet nebyla porusena.
bezne kdyz chce syn piti v obchode,otevru piti a dam mu ho. nechutnam,nekontroluji...koukam,ze to byla desna chyba ☹ 😠

camelinka
4. dub 2012

@ikarkulka jojo presne tak, my doted byli co se tyce jidla lumpi,ale prave ted jak varim Sare, tak celkove kupujeme zdravejsi veci a tak (kazdopadne bramburky bych si dala az bych brecela 😀 😀 ).
No jasny, jak nam smakovalo a jak sme pekne narostli ze 😉 😝 .babka by ji nejradsi do ruky dala stehno z husy, chudinka, my si tak zereme a ji varim jakysi masozeleninovy humus 😔 .

llluckaaa
4. dub 2012

@diviska No, dobré 😀 Přečetla jsem si dnešek a stačí to 😉 Raději budu "tabulková".

luthien.k
4. dub 2012

Já myslím, že svíčková s knedlíkem je ještě to nejlepší, co tu padlo, já jí dělám jenom z mixované zeleniny a obilné smetany, žádná mouka, nic takového a knedle se dají udělat i z celozrnné mouky a s rýžovými burizony místo nakrájeného rohlíku 😉
Ale na půl roce teda fakt asi nee 😀

michamicha
4. dub 2012

@llluckaaa já školku řešila už trochu s předstihem, do státní mi malýho nevezmou právě kvůli tomu jídlu, který se tam nesmí donášet a vařit spešl jídla jenom pro něj prý nejde ☹ takže ho vezmou jedině do soukromý školky ☹ ve všech soukromých kde jsem se ptala, tak s tím neměli problém, tak aspoň něco 😎

luthien.k
4. dub 2012

@michamicha máš štěstí, že máš aspoň nějaký výběr, my jsme tady na tom hůř... Jedna soukromá tu taky je, tak ji mám v merku, Tobík totiž nemá MMR a zatím se mi teda do něj nechce...
U vás s vašima reakcema je pořešení jídla naprosto zásadní záležitost.

mamkamarketa
autor
4. dub 2012

ahoj holky,
ty jidelnicky (vseobecne jsou uplne udesny) coz proste byl jeden z mnoha duvodu,proc jsem malyho dala do soukrome, kure narvane ATB, pastiky,parek s hrachovou kasi, smazeny kvetak s tatarkou, vnitrnosti.... jedna mamina psala,ze normalne obcas detem davaj detskou colu 🙄
jinak zapomely ste na super kinder cokoladu z nizkotucneho mleka! a cerealie - ranni porce zdravi 🙄

http://www.maternity-center.cz/download/1_jidel...
http://www.maternity-center.cz/download/1_jidel...
takhle se ji u syna. k piti je vzdy filtrovana voda,zadne cajicky,dzusiky. deti co vodu nepiji si muzou prinest svoje piti. vetsinou je i druha svacina (kolem 17h vzdy ovoce,popr.polystyren)

luthien.k
4. dub 2012

@mamkamarketa tak to teda koukám, to je super jídelníček (ne teda pro atopika), ale jinak boží 🙂

mamkamarketa
autor
4. dub 2012

@luthien.k da se s nima dohodnout. myslim,ze s nemaji problem jidelnicek uzpusobit.
proto jsou jidelnicky k dispozici na mesic dopredu. rodice se muzou vyjadrit 🙂
ja jen nechapu,jak se porad dokola mele,ze ceske deti jsou obezni,ale proste uz v drtive vecine skolek je cpu sajratama 🙄

luthien.k
4. dub 2012

@mamkamarketa no dohodnout by znamenalo naprosto jiná jídla, on 3/4 z toho nemůže... Ale fakt se mi to líbí, to jo 🙂

mamkamarketa
autor
4. dub 2012

@luthien.k a co ma maly za problem?mliko?vajicka?

luthien.k
4. dub 2012

@mamkamarketa jo, mlíko, vejce, sóju, pšenici, žito, celer, petržel, mrkev, banán, ořechy atd. Ale něco z toho sjme dlouho netestovali, tak třeba se nám jídelníček zase obohatí, ale je delší dobu čistej, tak se mi do testování moc nechce 🙂

llluckaaa
4. dub 2012

@mamkamarketa To teda zírám 😲 Obávám se, že tohle by ale v naší školce neprošlo. Jídlo na den teď stojí 29 Kč a pochybuji, že by někteří rodiče odsouhlasili vyšší poplatek ikdyž za lepší stravu. Kolik vás jeden den jídla stojí, jestli se můžu ptát? 😅
Jo a pozor, ty naše drůbeží paštiky ap. odsouhlasuje dětská doktorka. 😠

beruskanula
4. dub 2012

😝 koukam, že řešíte jídleníček ve školce... naše školka ho -asi raději-ani nevyvěsí na stránky, ale od kámošky, co tam má dítě, vím, že dělaj fakt "mňamky"... 😠 ☹ 😝 ....jako třeba často uzenina, nivova pomaznaka, smaženej hermelín

😀 jinak ja byla na dni otevrenych dveri a jen jsem se zeptala, co maj deti pres den k piti..dostala se mi odpověď čaj...na moji otazku, zda maj tedy děti na výběr slazený a neslazeny.... hadejte 😅 😠 😅 ...paní účitelka mne málem pohledem zabila a sdělila mi, že samozřejmě mírně slazenej 😝 😝 a ostatni maminky na mne koukaly jak na de.ila taky 😅 😝 ... no piti budem resit tak, ze si ho malej bude nosit.. ovsem jidelnicek.... no bude treba s tim neco udelat 🙄

ikarkulka
4. dub 2012

@luthien.k taky dělám "svíčkou" jen ze zeleniny a jogurtu teda. k tomu jsem dělala těstoviny. nebo dělám jahelné knedlíky - jáhel a trochu celozr. mouky 😉

luthien.k
4. dub 2012

@ikarkulka jáhelné knedlíky? To mě zajímá 🙂 I když my jsme momentálně bez lepku, takže... 😖 Nicméně dnes jsem dělala polentové "noky", uvařit hustou polentu a vykrajovat noky 😀

reruna
5. dub 2012

@mamkamarketa super jídelníček, hlavně se mi líbí, že je tam rozepsané, co tam přesně je - ale taky mě zajímá, kolik to jídlo stojí? U nás to bylo na celý den 28 a zdražují na 32...proto taky byla ta přednáška, kde paní dr. vynášela školní stravování do nebes.... 😅 protože se čeká, že se hodně rodičů bude bouřit... A před časem jsem četla článek od Cajthamlové, že mnohem více, než obézních dětí, je v naší společnosti dětí podvyživených - i ty tlusté, a to platí i pro dospělé, kolikrát jsou lidé obézní proto, že jsou naprosto podvyživení a protože jim chybí živiny, tak se cpou sladkých a tučným jídlem, kterého potřebují pak mnohem více, protože tu energii z toho spotřebujou hrozně rychle...a když pak chtějí hubnout, tak zase nejí nic a hladoví...no a děti potřebují těch živin daleko více, protože se vyvíjejí a rostou
@beruskanula s pitím přesně - náš je zvyklej pít jen čistou vodu, na slazený čaj ve školce si zvykal dlouho, ale nakonec si zvykl☹, protože žízeň měl, ale naštěstí doma pije pořád tu vodu....

michamicha
5. dub 2012

@mamkamarketa jsem taky koukala na ten jídelníček, ale asi co mi z pohledu matky alergika vadí, že u polívky mají napsáno, že neobsahuje mléko/vejce, ale v hlavním jídle ten "náš" alergen je u obou těch jídel 😖 a třeba když tam nejsou vejce, tak je tam ale kuřecí maso, nebo když není mléko/smetana tak je tam hovězí maso... ale super, že tam je rozepsané to složení 😉

luthien.k
5. dub 2012

@michamicha pro alergika není žádný běžný jídelníček, i kdyby byl sebezdravější, to je prostě realita.

mamkamarketa
autor
12. dub 2012

@llluckaaa hele u syna obedy jsou drahe (80,-) nastesti nechodi denne 😅

zensky poradte...
syn poslednich 6tydnu odmita mliko. driv ho pil a ted nic. sni denne max. jeden jogurt vic nic 😒
co s tim? uz se mu na nechtech delaji takove ty skvrnky 😖
jsou naky pripravky s vapnikem? pac si nedelam iluze,ze jeden jogurt to zachrani. do unora pil UM denne cca 300ml

reruna
12. dub 2012

@mamkamarketa a víc těch jogurtů za den nesní? vyzkoušej pudink, zakysané výrobky - actimel, jogrutový mlíka, ochucený mlíka, caro s mlíkem, mléčné kaše - rýžové, ovesné, na sladko, na slano, mléčné polévky (když dělám třeba brokolicovou, květákovou, kedlubnovou dávám tam mléko, do špenátu dávám mléko nebo smetanu), smetanové omáčky, tvrdé sýry (nastrouhat nebo vykrájet různé tvary), žervé, cottage, pomazánky tvarohové, sýrové, lučinu na chleba atd. Vápník je i v dalších potravinách - hodně třeba v brokolici...
A teda ta cena obědů tomu fakt odpovídá, obávám se, že u nás by se nenašlo moc rodičů, co by to bylo ochotno nebo schopno platit - třeba pro dvě dítka...to už i obědy pro dospělého seženu v restauraci levnější - myslím hotovky...ale tak za kvalitu se holt platí 😝

llluckaaa
12. dub 2012

@mamkamarketa Tak to je síla, dávat denně 80 Kč za oběd na 2 děti, to bysme skoro neměli na nic jiného 😝
Já bych to s vápníkem taky zkusila ještě přirozenou cestou. Krom toho, co psala reruna mě napadá ještě mák, mandle, luštěniny atd. Můžeš se mrknout sem, tady se dají vytáhnout potraviny s vyšším obsahem vápníku (nebo i jiných složek potravin, pokud tě budou zajímat 😉 ) http://www.czfcdb.cz/vyhledavani-potravin/podle...

verbalinka
12. dub 2012

@mamkamarketa hezký jídelníček, akorát mi tam trochu vadí ty bujony - jsou dost často. i když jsou určitě bez glutamátu, tak za ty prachy by mohli dávat pravé zelen. nebo masové vývary. A právě moc nechápu těch 80kč, to je třeba 50 na porci oběda, což v tom množství jídla by musela být obr porce. Ale třeba svačiny máte fakt super 😉 My platíme 37 za celý den a je to teda děs - malé porce a kvalita fuj 😝 Ale budeme mít svoji kuchyň, tak doufám ve zlepšení 🙂 A k vápníku - Willík si teď oblíbil reis drink s calciem a pije ho kvanta. Je to sladký a vápníku to má stejně jako klasický mlíko a líp vstřebatelný 😉 Jinak mák má hodně vápníku, tak třeba koláče 😕

ufo8
12. dub 2012

nechci tady někoho nazlobit nebo tak, ale koukala jsem na ten jídelníček za 80 Kč a docela mě tam pobavilo jak elegantně nazvat pangase sumečkem siamským, pak jsem tam moc nepochopila proč dávají do kuřecího nebo i hovězího vývaru zeleninový bujón (do zelné polévky ještě dejme tomu),.. a co se vnitřností týče tak ty tam taky jsou 😉 a o tom, že ten bujón narvou i do hlavních jídel, no nic proti tomu, ale pro děcka myslím zbytečnost a mít to každý den v některém z jídel. Pod kravským sýrem si raději ani nic nepředstavuju

verbalinka
12. dub 2012

@mamkamarketa jo a Will poslední dobou, jak byl nemocný, neměl vápník veškerý žádný (několik měsíců), protože mléčný mu nedávám kvůli zahlenění a jiných jídle moc nesní a je v pohodě. Ty bílý fleky prý neznamenají málo vápníku, ale něco jiného (ale nemůžu si vzpomenout co 😅 ).

ikarkulka
12. dub 2012

holky, které dáváte dětem roiboos, můžete mi poradit, jaký kupujete?
na netu je toho plno, až se v tom ztrácím. a tady v okolí nemůžu sehnat čistě roiboos a kvalitní (sehnala jsem jen pickwick nebo nějakou takovou značku, to radši nic).
a hlavně objednávat z netu krabičku čaje je blbost 😀
tak jestli máte tip, co a kde běžně koupit.
díky.

reruna
12. dub 2012

@mamkamarketa na ty skvrny na zubech se zeptej raději zubaře - může to být moc fluoru - nemá třeba fluoridové tablety, plus k tomu polykání pasty atd...prý se to někdy dělá....

reruna
12. dub 2012

@ikarkulka zkus zdravou výživu nebo čajovnu, prodejnu čajů....prodejnu suvenýrů (u nás mají například čaje roiboos v takové prodejničce, kde mají různé výrobky ze dřeva, umělecké sklo, dřevěné hračky, keramiku, polštářky plněné pohankou nebo bylinkami atd.)

ikarkulka
12. dub 2012

@reruna díky 🙂
právě že v bio mají roiboos jen s příchutí (a většinou je to nějaký koření nebo bylina, což bych mu na častý pití dávat nechtěla), v čajovně totéž, a v suvenýrech tomu moc nevěřím, co je to zač.
ale napadla mě ještě lékárna, tam jsem totiž nebyla 😅 a tam bych možná sehnala.

collette
12. dub 2012

@ikarkulka My kupujeme čistý v Lidlu. Ale nevím, jestli Ti bude vyhovovat, nevím, co od něj očekáváš. Je sáčkovaný a chuťově výraznější než ten Pickwick (ten piju v práci).