Víte, co pijí a jí naše děti?

mamkamarketa
29. zář 2011

Syn pije a ma rad vody Kubik, kdyz jsem sundala obal z lahve, abych ji oznacila synovi do skolky, celkem jsem se zdesila. doba trvanlivosti je 02/12. pecet nebyla porusena.
bezne kdyz chce syn piti v obchode,otevru piti a dam mu ho. nechutnam,nekontroluji...koukam,ze to byla desna chyba ☹ 😠

swead
20. únor 2012

ahoj,
@editah222 , mohla bych tě taky poprosit o recepty na ty chleby? děkuji
@llluckaaa , já o ní nikdy neslyšela, musím si to hodit do googlu

reruna
20. únor 2012

@llluckaaa no možná právě proto, že tu vlákninu cpou do UM a těch skleniček, tak se proto mluví o tom, že další celozrnné výrobky už dětem do těch 3 let nedávat, protože ono pokud teda spočítáš to množství té vlákniny na den, tak u těch malých dětí je to fakt malé číslo, když i obyčejný bílý rohlík má 1-2 g vlákniny - k tomu se připočte něco z ovoce a zeleniny, kaší a UM a na ten den jim to stačí. Celozrnný rohlík, který má 8 g vlákniny, je na dítě do 3 let už moc...plus další vláknina z ostatní stravy... Někde jsem četla, že za celozrnný by mělo být považové pečivo, kde je více jak 80% celozrnné mouky, ale už nevím, kde to bylo...se zrníčky to asi nemá moc společného, tam jde spíš o riziko vdechnutí atd.

llluckaaa
20. únor 2012

@reruna Jasně, máš pravdu, ono se to hodně nasčítá už jen pojídáním ovoce a zeleniny.
Já nevím, jak má být celozrnné pečivo značené, ale přijde mi, že v těch supermarketech, co u nás máme, celozrnný rohlík prostě nikde není. A vlastně jsem ani nenarazila na něco, co se celozrnný rohlík jmenuje.
Jen ze zvědavosti, kde jsi našla, že celozrnný rohlík má 8 g vlákniny? Mně to vychází cca na 4g 😉

reruna
20. únor 2012

@llluckaaa v jednom z těch článků to myslím bylo...ale v obchodech taky nevím, jak poznat v obchodě celozrnný rohlík - asi by tam museli mít uvedené složení, a to u nebalených výrobků nikde není...

reruna
20. únor 2012

@llluckaaa v tom článku, cos dávala link je taková tabulka...grahamový rohlík 8 gr vlákniny, obyčejný rohlík dokonce 3 g vlákniny. Pak když to spočítám, tak 2leté dítě by mělo mít max 7 g vlákniny za den, tak to teda není moc, stačí jeden obyč rohlík a další jídlo a je to asi akorát...

llluckaaa
20. únor 2012

@reruna Aha... Asi tam mají nějaké větší rohlíky, než se kterými počítám 😉 Já to beru z knížky, kde je složení obilných výrobků.
Hlavně to chce zavádět opatrně, aby z toho nemělo děcko šok. Asi jako s ostatními potravinami.

weri1
20. únor 2012

@petrakm já kupuji v kauflandu, teda neříkám, že jsou nějak extra, ale nejsou pohnilý ani neklíčí

katyxq
21. únor 2012

@kachen Ke krmení dětí jsem se zatím nedostala, ale za pár měsíců už na to dojde řada. Slušně se dá nakoupit maso, zelenina, vajíčka, pečivo, mléčné výrobky u Ronda ve Sklizeno (nejlepší je tam zajít dopoledne, odpo už je to takové probrané), biozeleninu taky často objednávám přímo od Pana Weidenthalera a hovězí a vepřové maso mi pak dovezou až do domu z biofarmy Sasov (vozí jednou za 14dní).

verbalinka
24. únor 2012

Jen pro zajímavost, mo(u)dří už vědí 😉

http://www.stream.cz/video/664554-peklo-na-tali...

ined77
24. únor 2012

@verbalinka ...."hezký" 😝 ...blééé
ale moc mě to nepřekvapuje, ony paštiky obecně je směs sádla a pomletého bůhví čeho 🙄 .

verbalinka
24. únor 2012

@ined77 ono je smutný, že tyhle blafy a spousta "masa" obsahují i dětské šunky apod. Já šunky kupuju jen dospělácké, které mají překvapivě více masa a míň těch hnusů 🙄

reruna
24. únor 2012

@verbalinka pašitky naštěstí nekupujeme, jen výjimečně pro nás dospělé, ale po tom, co jsem viděla, si opravdu pořádně přečtu složení, než zase nějakou koupím a šunku mají dobrou v Lidlu tu Dulano, příští týden na ni bude akce, má asi 95% masa, tu klidně dám i dětem

anehap
24. únor 2012
apollo11
24. únor 2012

Ahoj, ač se nejedná o potravinu (snad @mamkamarketa omluvi 😉 ), ale vzhledem k tomu, že to děti konzumují, to dávám sem..
Všimla jsem si náhodou na dětské zubní pastě Elmex, že obsahuje sacharin, což je -jak dalece aspoň vím- docela s*ačka a děti by ji neměly konzumovat ani v malém množství. Karcinogenita byla prý vyvrácená, ale negativní vliv na vývoj nervové soustavy ne .. V některých zemích se už ani nepoužívá. Hledala jsem něco na netu.. http://www.vitalia.cz/clanky/co-vsechno-najdete... a asi podobné pasty vysadím. Je to sice malé množství, ale když si představím, že během pár měsíců dítě spolyká celou tubu.. 😝 Nějak bych to jinak nehrotila, ale k umělým sladidlům mám odpor, jsou to jedny z nejnebezpečnějších éček. A teda myslím, že dětské pasty by se bez nich obešly, ti výrobci jsou snad úplně mimo, hlavně že to dětem chutná 🙄

reruna
24. únor 2012

@apollo11 a jakou zubní pastu budeš teda používat?

mamkamarketa
autor
24. únor 2012

@apollo11 ja to jedine ocenim 😉
no teda to si me pekne dostala ☹ pac my elmex doma mame. mela jsem zafxovano,ze je nejlepsi 🙄

apollo11
24. únor 2012

Oprava: nebyla prokázaná, ne vyvrácená 😉

ined77
24. únor 2012

@apollo11 ...noo, to je pěkné...a zrovna elmex používáme pořád 😒 .a já měla za to jak super to zubní pasta je 😝 .

reruna
24. únor 2012

@ined77 no právě, nám ji zubař taky doporučoval jako nejlepší.

apollo11
24. únor 2012

@mamkamarketa No mě to tak ydocela nemile překvapilo 😠
@reruna Prý ten zubní gel Weleda je ok, i když asi zas neobsahuje ty fluoridy, který jsou pro zubní sklovinu dobrý, jenže jen v případě, že je nepolykáš 😅 Ale někde jsem četla přímo na stránkách jedné stomatoložky, že do dvou let pasta není snad ani žádoucí (nevím už z jakého důvodu), ale čekat do věku, kdy to dítě nebude polykat asi taky nejde. Zeptám se příště naší zubařky. Vím, že musí podporovat výrobce, takže mi asi tohle neřekne 😀 ale aspoň od kdy je pasta nutná.

mamkamarketa
autor
24. únor 2012

@apollo11 ja mam jednu ''polykaci''pastu a kombinuju to s tim elmexem. pac muj 3letak moc plivat neumi 🙄

apollo11
24. únor 2012

@ined77 @reruna Ony to podle testů obsahují skoro všechny ty dětské 😒 , aby to mělo tu sladkou chuť. Elmex asi je nejlepší, protože má dobrou mineralizaci a já nevímco, ale je "nejlepší" možná i díky reklamě.. Taky už máme spolykáno dost 😀

alamo
24. únor 2012

A co nedavat zadnou? 😒

ikarkulka
24. únor 2012

já kupuju pro eliáše dětskou pastu lavera (kupovali jsme dřív weledu), píšou, že je bez tensidů, fluoru a cukru.
ve složení je glycerin a xylitol (z těch látek, co jsou uvedeny v "Čemu se raději vyhnout?".

mamkamarketa
autor
24. únor 2012

ja teda rano davam logodent nema flour asi bude podobna jako psala @ikarkulka ale vecer jsem davala ten elmex... 😒

reruna
25. únor 2012

@apollo11 no já už mám kluky nad 2 roky a nevím, jestli teda úplně bez fluoru by to bylo ok... weledu jsme taky měli, ale teď už jsme používali elmex...starší dokonce bral ty fluoridové tablety, mladší už ne, protože teď už se od toho upouští, to jsou pořád nějaké novinky☹

j.kriv
25. únor 2012

Malá si čistí jenom tímhle http://www.karelhadek.eu/cs/eshop/detail/?id=424 a zoubky má zdravé a bílé, i zubařka je chválila. A hlavně to může polykat aniž by to škodilo a chutná jí 🙂 Hlavním zdrojem fluoru je pitná voda 😉

editah222
28. únor 2012

Moje švagrová je zubařka a doporučuje nám jen Lacalut, je to jediná značka která má pasty rozdělené podle věku 0-4, 4-8, 8+ . Elmex hodně zubaři doporučují, protože firma dává hodně dárků 😠

A k jídlu - nepeče si něktěrá z vás domácí kváskový chléb? Chystám se na založení kvásku, ale přiznám se, že mám strach jak to dopadne. A jak chutná kváskový chléb? Mám recept od Hanky Zemanové na "normální" celozrrný chléb a ten nám chutná, ale ten kváskový je taková tradice a klasika.

blandik
28. únor 2012

@editah222 - takže lacalut, hm, my taky používali elmex, náš si dokonce tři krát přidává pasty, sice už plive...ale i tak..dávala jsem jen slabounce..

O kváskovém chlebu jsem slyšela, jedna paní je peče, moje máma se na to chystá, že si řekne o kvásek a o postup (nějak se ten kvásek zasušuje, pak zase aktivizuje) a chleba je prý více než vynikající, tak jestli budu mít recept, dám ho sem...