Víte, co pijí a jí naše děti?

mamkamarketa
29. zář 2011

Syn pije a ma rad vody Kubik, kdyz jsem sundala obal z lahve, abych ji oznacila synovi do skolky, celkem jsem se zdesila. doba trvanlivosti je 02/12. pecet nebyla porusena.
bezne kdyz chce syn piti v obchode,otevru piti a dam mu ho. nechutnam,nekontroluji...koukam,ze to byla desna chyba ☹ 😠

kammka
11. říj 2011

@verbalinka jj, máš pravdu, ale jak říkám: je to chovatel, který těch krav nemá toplik, aby neměl přehled o jeich zdr. stavu.. třeba u koz je ta borelka atd větším rizikem, protože kozy zvládají chotoby dobře, nemusí se to na nich projevit. na rozdíl od krav, ty jsou háklivé.. nejhorší je asi tbc, ale ta už je u krav vzácná, to byl strašák před sto lety. ta se na té krávě totiž skoro neprojevovala..navíc, tady je výhoda v tom, že ty krávy jsou na pastvě. celý den se přemisťují, když je nějaká pomalejší, nebo polehává, tak si toho hned všimnou.
taky jsem učinila objev: pasterované mléko se dalko dřív zkazí. je to teda divný, ale je to tak.. já si vždy myslela, že to bude obráceně...

verbalinka
11. říj 2011

@kammka pasterované dřív, než čerstvé? To je zvláštní.

kammka
11. říj 2011

@verbalinka jo to je...možná prot, že to horké mléko si prostě nedám do lednice, až když trochu zchladne. možná teď na podzim a v zimě by to šlo zchladit šokově venku na mraze, ale přes léto prostě nemám kde.
kolikrát se mi zkazilo za dva dny a nepasterované dojené v úterý začalo být navinulé až v sobotu..ale ne úplně kyselé.

alamo
11. říj 2011

Hlasim, ze jsem se prave vratila ze Zdravicka na Ujezdu. Maji hezke dyne hokaido, jablka, cesnek, mrkev, na druhou stranu povadly rimsky salat, ja jsem asi narocny kupujuci nebo fakt nevim 🙂. Asi to budu kombinovat s tim bioobchodem v ulici Viktora Huga na Andelu, pak s farmarskymi trhy, Globusem, Sparem a Billou. Asi se rozkrajim. Co mam komu udelat, abych v tomhle meste dostala krupavy rimsky salat (tmave zeleny, ne toho bilyho chudacka, co prodavaji v Bille)? Jo a slecna nebyla schopna zodpovedet jednoduchou otazku ohledne slozeni jejich chleba. Ale krasne tam vonel svarak!

giselka
11. říj 2011

Tak teď se mi smazal příspěvek, takže celý znovu 😠
@mamkamarketa mně ta šunka chutná, jak píše @kammka někdy je vzhledově horší, ale to jenom když se dovnitř dostane voda. Taky se nesmí vařit, max 80°, pak opravdu není dobrá. Receptů je docela dost, takže si určitě vybereš, já jsem zatím zkoušela ten nejjednodušší - vepř. maso, voda, sůl, cukr. Jenom té soli dávám o dost míň, má být 1 lžíce soli na 1kg masa, dávám tak půlku a je to akorát 😉

mamkamarketa
autor
12. říj 2011

@alamo vcera tam byla ta mlada blondyna,co? ta vi prd 🙄 Vcera jsem tam byla pro brambory,maslo a jablicka 😵
Jak pripravujes dyni? ja porad nemam odvahu ji koupit 😅 umis pumpkin pie? 😵
hele se saletem ti neporadim,ja co vidam rimsky salat -ovadly osklivy,zeme puvodu polsko 🙄 takze ja kupuju vetsinou jen sezoni cesky hlavkovy,ale poradny cesar salat bych si dala mnam 🙂

@kammka @giselka tak ja si napisu asi jezikovi o sunkovar 😵 hele jak dlouho vydrzi ta sunka kdyz nema konzervanty nebo kvanta soli?

kammka
12. říj 2011

@mamkamarketa vydrží dokud se nesní, šunkovar být nemusí, stačí tlačenkové pytlíky...

lucy222
12. říj 2011

Ahojda,
dlouho jsem takové téma hledala - hurááá 🙂
My řešíme složení potravin od té doby co máme malou...MM mne tedy začal cpát bio potravinama už v těhu, ale pořádně jsme se do toho pustili až než jsme šli do příkrmů...
Mléko bereme přímo od krav - paní má na to i certifikáty a dodává i do mlékáren. Pila jsem jej i hodně v těhu a je výborné 🙂 zeleninu od známých či na farm.trzích - mám jeden oblíbený krámek...maso - buď z masny a něco od známých domácí (husu, králíka...).
Samo máme doma pár ks rezervník krabicových mlék a když je spěch, vezmeme maso z "hypáče", ale je to tedy nebe a dudy 😝

mamkamarketa
autor
12. říj 2011

@kammka tlacenkove pytliky,joo? to se prodava v domacich potrebach,co?
prosim,az sezenu ty pytle a naky poradny maso,dala bys mi postup,prosim?

kammka
12. říj 2011

@mamkamarketa já to nikdy nedělala, ale chystala jsem se, dělala to jedna známá a šunka zmizla během dne a půl.. z kila masa..rcp najdeš určo i na netu..

mamkamarketa
autor
12. říj 2011

@kammka chapu,nebo brusinka.pusinka by mohla vedet,to je kucharka s velkym K 😵

eyael
12. říj 2011

@mamkamarketa - ty tlačenkové pytlíky ti můžu v pondělí přivézt, mám je doma 😉 a recept ti dám do IP 😉 chci přejít na ten šunkovat, moc mi s tím pytlíkem nešlo, zůstalo mi v něm hodně vzduchu a šunka se mi rozpadla. Ale třeba budeš šikovnější 😉 Důležitější je ale dělat při správné teplotě, aby šunka nebyla vysušená nebo nedodělaná 🙂

mamkamarketa
autor
12. říj 2011

@eyael zlata 😵

eyael
12. říj 2011

@mamkamarketa - máš v IP 😉 Holky, když jsme u toho, nevíte, kde se dají sehnat nějaké levné a dobré teploměry na vaření, právě na hlídání teploty při vaření té šunky?

ivicek1
12. říj 2011

Ahojky holky,moc zajímavé a přínosné téma 🙂
Píšete tady o mléce,můžete mi tedy poradit jakou konkr. značku BIO mléka kupujete? 🙂

berenika39
12. říj 2011

@eyael ahoj, nevím jak to máš z ruky, ale v Holešovické tržnici - až vzadu, co je lékárna a pošta, je obchod "pro řezníky" 🙂 🙂 . Tam by ti určitě poradili, jednou jsem tam kupvala dárky pro známého, který pořád zabijačkuje a tak a byli moc ochotní. p.s. doufám, že tam ten obchod ještě je, nebyla jsem tam dlouho.
kuk:
http://www.holesovickatrznice.cz/obchody.html/1...

giselka
12. říj 2011

@mamkamarketa dá se vařit i v tlačenkovém střevě, ale musíš hodně dobře uvázat, aby se tam nedostala voda. U nás moc dlouho nevydrží 😀 Asi stejně jako kupovaná

brusinka.pusinka
12. říj 2011

@mamkamarketa no já ji vařím také v tlačenkovém sáčku a pravdu to chce zavázat tak aby byla uplně utáhnuta a nejlépe ve dvojím sáčku, a šunkovar mi leží na polici na chalupě raději to dělám v sáčku, a dochucují jen troškou soli s bylinkami tu mi rádi vařím dle váhy masa a to ve vodě +-70 sttupňů, nevařit ve varu a pokud možno jednou 2x otočit 😉 milujeme nejvíc krůtí šuku a pak vepřovo hovězí 😉

luthien.k
12. říj 2011

@brusinka.pusinka , prosímtě, dáváš jen obyčejou (bylinkovou) sůl nebo i trochu rychlosoli? Prý kvůli barvě, aby nebyla šedá, ale já bych se jí rozhodně chtěla vyhnout. A jaký máš prosím teploměr na hlídání té teploty?

brusinka.pusinka
12. říj 2011

@luthien.k dávám jen bylinkovou nedávám rychlosůl nevadí nám že není uplně růžová,a teploměry mám dva loni jsme dostala tento http://www.kuchynskepotreby.cz/cz-detail-92518-...
a pak tento http://www.fajnprodukty.cz/product.php?id_produ... ale ten používám hlavně na kusy masa ale v pohodě změří vsě 😉

eyael
12. říj 2011

@berenika39 - asi se tam vypravím zítra dopoledne. Zjistili mi právě těhu cukrovku, takže to byla poslední kapka pro rozhodnutí konečně koupit šunkovar...

berenika39
12. říj 2011

@eyael neboj, tu jsem měla taky..tak at te to moc netrápí. dietou se to dá naladit 😉 😉 . a nad tou šunkou přemýšlím už dlouho, ale pohodlnost asi vítězí, bez uzenin žijem klidně a v pohodě, ale někdy mě honí mlsná, ne že ne.

eyael
12. říj 2011

@berenika39 - taky si říkám, že bych to s dietou mohla zvládnout. Já mám uzeniny - tedy dobrou šunku, docela ráda. Nic jiného ani nejím, takové ty suché salámy a ruzné rádoby šunky nebo točeňáiy, to mi nechutná. Musí to být masovka 😉 😀

verbalinka
13. říj 2011

Včera jsme se snažili chytit auto, co vozí mleko z farmy a bohužel nám ujelo (Will musel dokoukat Máju 🙄 ). Původně jsem za ním ještě chtěla jet, ale na křižovatce se nám ztratilo 😀 Tak jsem koupila v Bille jejich bio, chuť dobrá, ale vitamíny tam už určitě nejsou. Je to tak dobře ošetřeno, že by byl zázrak, kdyby nějaké zůstaly 😖

Obdivuju vás, že se vám chce dělat domácí šunku. Já jsem na tohle děsně líná 😅 i když Will šunku moc rád a takhle bych věděla, že mu dávám opravdu maso bez zbytečných solí atd.
Ale štve mě, že se v tom jídle tak zkazil. Včera jsem dělala špenátovou polívku a dal si jednu lžičku, řekl, že je moc dobrá a tím skončil a docpal se suchým rohlíkem 🙄 On je poslední dobou velký konzument rohlíků. Denně dá minimálně dva. Snažím se mu na to napcat aspoň sýr, tu šunku (kvalitní), domácí marmeládu... Jo a jí přesnídávky a tip pro vás - nevím, jestli to znáte, ale kupuju v DM jejich přesnídávky, je to jen 100% ovoce, stojí cca 34kč a je to dvojnásobné množství oproti normálním přesnídávkám. Není to v regálu u přesnídávek, ale u produktů typu mlíko, koření. V normálních přesnídávkách jsou nacpaná zahuštovadla (mouka), ovoce je docela málo a tohle je jen ovoce 😉

eyael
13. říj 2011

@verbalinka - ona je to u mě už vlastně nutnost jíst dobré uzeniny, zjistili mi těhu cukrovku a to bych je nemohla vůbec 😒 i v těch relativně dobrých je urychlovací sůl a další "dobroty", takže mi vlastně nic jiného nezbývá. A navíc si jazýček zvykne na dobré velice rychle, pak už nic jiného nechce 😅

verbalinka
13. říj 2011

@eyael aha, to by mě nenapadlo, že u těhu cukrovky se nesmí uzeniny. Všechny kámošky, které jí měly, jen omezily sladké 😕 Jojo, jednou ochutnáš a už nechceš jinak 😀

eyael
14. říj 2011

@verbalinka -ono to totiž není skoro vůbec jen o sladkém - jako že cukrovinky, ale o sacharidech, které jsou třeba hlavně v ovoci nebo v rýži 😒 takovej banán je skoro horší než pár kostiček čokolády 😅
už se na ten šunkovar těším, manžel jede v pondělí na schůzku do Plzně, kde mají kousek vedle přímo podnikovou prodejnu řezníci, takže má úkol tam dojít 😵

alamo
14. říj 2011

@mamkamarketa Ahoj, jo, ve Zdravicku byla ta blondyna. Sice nic nevi, ale aspon se u toho usmiva. Dyni pro nas dospele nakrajim na kousky (i se slupkou), odstranim ten vnitrek se seminkama, pak potru smesi cesneku, olivoveho oleje, posolim a dam tak na pul hodky zapect. Jime to jako prilohu. No a Sofince ji davam varenou - to ji po uvareni rozmackam a smicham treba s testovinama. Kupuji spis mensi kousky nez vetsi.
Pumpkin pie neumim, ja vlastne vubec nepecu sladky.

kjajule
20. říj 2011

@mamkamarketa Zase jeden zajímavý testík...
http://www.novinky.cz/ekonomika/248059-test-kec...
Já teda kečup nejím vůbec, prostě ho nemám ráda...ted jsem dostala pro malýho skleničku domácího kečupu od sestřiný tchýně a ten teda je mnááám z domácích vypěstovaných a čerstvých rajčat- výbornej na příští rok si budu brát recept aspon na pár skleniček pro malýho 🙂