Víte, co pijí a jí naše děti?

mamkamarketa
29. zář 2011

Syn pije a ma rad vody Kubik, kdyz jsem sundala obal z lahve, abych ji oznacila synovi do skolky, celkem jsem se zdesila. doba trvanlivosti je 02/12. pecet nebyla porusena.
bezne kdyz chce syn piti v obchode,otevru piti a dam mu ho. nechutnam,nekontroluji...koukam,ze to byla desna chyba ☹ 😠

sova33
9. únor 2012

@luthien.k To on moc dobře ví, jeho máma je zdravotnice, takže rizika zná až moc dobře, ale on je svéráz, těžko se to vysvětluje. Prostě je mu to jedno. Snad to časem přehodnotí, třeba i díky prckovi. Uvidíme ☹

luthien.k
9. únor 2012

@sova33 rozhodně bych Ti to přála.

sova33
9. únor 2012

@luthien.k Děkuju 🙂

llluckaaa
9. únor 2012

Tak jsem dnes dělala pomazánku ze sóji (rozmixovaná sója, olivový olej, sůl, sušený česnek a citrónová šťáva). Dítě mě celou dobu sledovalo a když jsem si to mazala na chleba, tak mi říká: "Já ale tohle nechci, to mi nechutná." Tak jsem mu řekla, že mu to taky nikdo nedává, ale jestli chce, tak ode mě může ochutnat. Opatrně si kousnul a pak říká, že chce chleba. Tak se ho ptám co na to, a on došel k míse se sójovou pomazánkou a říká: "Tohle chci." Až mě překvapuje, jak to s ním bylo tentokrát jednoduché 🙂

tygrous
9. únor 2012

Já udělala sekanou z trochy veproveho a nastavenou kapustou a pohankou a jeste pecu kus masa a doufam, ze manza aspon kousek necha, abych mohla zkusit tu pomazanku s brokolici😀

kachen
9. únor 2012

@luthien.k
@llluckaaa Ja to tady ctu, i kdyz ne vsechno 😉
Kuprikladu, ja nepiju mliko uz nekolik let. Nemam alergii, vlastne nemam alergii na nic, ale nemyslim si, ze je pro zdravi lidi kdovijak prospesny. Kravske mleko je pro telata. Uz jsem to psala v jine diskuzi, driv jsem si davala hodne velky pozor co jim, ovsem v tehotenstvi jsem se strasne sprasila. Takze horko tezko se vracim zpet. Nicmene, dneska jsme meli na obed seitan (jakasi nahrazka masa z psenicne mouky) s ryzi. Vodvaz jak blazen. 😀

kachen
9. únor 2012

Treba pomazanky moc nedelame. Jen tunakovou (tunak, lucina, kapary), vajickovou (mame spoustu domacich vajec, cottage syr, jarni cibulka), humus (cizrna, tahini, citronova stava, cesnek, oliv. olej).
Jinak nic nezahustuju, jen cast zeleniny, at je to polevka nebo omacka, rozmixuju.
Lusteniny u nas docela frci. Milujeme indickou kuchyni, takze pouzivam cocku jinak, nez na kyselo 😉

llluckaaa
10. únor 2012

@kachen O seitanu jsem zatím je slyšela. Jakou to máš chuť? Samo o sobě asi nijakou, že? Já ochutnal jen Robi (koupila jsem si hotový oběd ve zdravé výživě) a celkem to šlo. A co by šlo ještě z čočky? Napadá mě ještě polévka a salát z naklíčené čočky, jinak ji moc připravit neumím.

luthien.k
10. únor 2012

@llluckaaa čočkovou polívku miljeme 🙂 Už jsem jí dělala i do pomazánky...

llluckaaa
10. únor 2012

@luthien.k Já mám taky čočkovku ráda. Teď vymýšlím, že bych zítra udělala něco z fazolí, mám tu knížečku receptů, tak snad něco vyberu. Mám luštěninový týden 😀

anehap
11. únor 2012

Já holky taky pravidelně čtu, tak jen debatujte, debatujte, ať mám inspiraci 😀
Mám prosbu - můžete mi některé napsat, jak konkrétně děláte tu pomazánku z cizrny(humus)? jen zhruba kolik čeho, ať mám představu. My máme hrozně rádi(i mm a to už je co říct 😉) bio Římské lívanečky z DM z cizrnové mouky, jsou fakt super, jen je nemají pořád - aspoň v naší, tak vždycky vezmu tak dvě balení - tak bych ráda vyzkoušela i něco jiného z cizrny. Možná už tu někde recept je? 😕

llluckaaa
11. únor 2012

@anehap A jak se dělají ty lívanečky z DM? Musí se smažit? Že bych je vyzkoušela. Dole je recept, který jsem včera našla v knížce doma. Já dělala jen ze 100g cizrny a cca 2 lžic olivového oleje a jen decentně ochutila solí a sušeným česnekem a chutnal mi. Ale tento originál recept taky určitě brzy vyzkouším, jen si musím sehnat tu pastu.
Pro 4 osoby:
200g sušené cizrny
2 stroužky česneku
1 lžíce citronové šťávy
sůl
čerstvě mletý pepř
7 lžic panenského olivového oleje
2,5 lžíce pasty tahini
mletá paprika
Cizrna se namočí přes noc, následující den uvaří v papiňáku, slije se a pak se všechny ingredience rozmixují do hladka.

anehap
11. únor 2012

@llluckaaa jj, smaží se, takže občas zhřešíme, protože jinak smažíme minimálně 😉 Ale zase tam není klasická bílá mouka, takže zdravější mlsání 😉 Rozmíchá se to v mléce a přidá vejce, nechá odstát(jsou tam kvasnice) a smažíš, je to rychlovka a fakt jsou dobrý 😉
A díky za ten recept - jinak cizrnu kupuješ ve zdravé výživě nebo ji mají taky v DM,nevíš? A tu pastu? Díky moc 🙂

llluckaaa
11. únor 2012

@anehap Možná by to šlo smažit i bez tuku, zkusím, třeba to u našich strávníků zabere. Já smažit nechci, maximálně tak jednou za měsíc a to si necháváme na řízky 😅
Já kupuju cizrnu ve zdravé výživě, ale v DM by ji taky mohli mít, mají ji i v Tescu, Albertu i jiných supermarketech. S tou pastou nevím, nemám zkušenost, já se chci zeptat u nás ve zdravé výživě nebo až budu kupovat na internetu, už se mi to zrní nechce pořád tahat v kočáře 😀

verbalinka
12. únor 2012

Ahojky, nevím, jestli jste to zaregistrovaly, ale ve všech kuřatech z obchodů se našla salmoneloza 🙄 A já blbec kupovala hlavně kuřecí (ale tak 2x týdně), protože to jediný malý sní a neremcá, že je to tvrdý. Asi se zase vrátím k bio kuřatům a budu porcovat. Ale já tak nemám ráda, když vidím, jak to zvíře vypadalo před tím, než ho sním. Proto kupuju plátky ☹

snany
12. únor 2012

@verbalinka salmonela se tepelnou upravou nici, takze rozhodne nemusite bat kupovat kureci maso...

kachen
12. únor 2012

@llluckaaa Takovou nijakou. Ale my kupujeme seitan se zeleninou, hotove jidlo. Ochutim to sojovkou a cerstvym koriandrem, kdyz mam a je to vyborny.
Z cocky delame hodne indickou, ale to asi nebude pro deti. I kdyz, co jedi indicky deti? Pak sem hodim recept. Mam je totiz vsechny zapakovany v krabicich na stehovani a je tam hodne koreni, ktery si presne fakt nepamatuju.

kachen
12. únor 2012

@verbalinka My kurata nekupujeme uz strasne dlouho. Jednou za cas koupim bio, ale taky nemam rada videt to vcelku 😝 A bio prsa maji u nas ve zdrave vyzive za 699 Kc/kg - strasny.

verbalinka
14. únor 2012

@kachen právě bio je děsně drahý. Já ho kupovala do roka hlavně jen pro malýho a to vydrželo dlouho. i když na druhou stranu, když vydržím to porcování, tak ty bio kuřata jsou mnohem větší, takže by jedno mohlo na dva týdny vydržet 😅
@snany díky za uklidnění 😉 Ale i tak je to nechutný, co vše je v těch potravinách 🙄

kachen
17. únor 2012

@verbalinka No prave, drahy je to strasne. My nez bysme kupovali x krat tydne kurata, tak si ho dopreju jednou za cas bio. Zrovna vcera davali Mate slovo s Jilkovou na tema potraviny v CR. Nevidela jsem to cely, ale dokazu si zive predstavit o cem byla rec. Mne strasne vadi, jak Cesi jsou posedly slevama, vsechno nakupuji v diskontnich retezcich typu Kaufland a Lidl. Pak se neni cemu divit, ze jsme popelnice Evropy. Je mne z toho fakt smutno. V kojencich je otazka, zda maminky pouzivaji na vareni bio zeleninu. No neverila jsem tomu, jak muzou matky psat, ze se nic nema prehanet, ze kupuji zeleninu z obchodaku, ze ve skole jim taky nikdo varit bio nebude. Osobne si nemyslim, ze bych byla posedla, ale svymu diteti v zime serednou zeleninu plnou dusicnanu 2.jakosti fakt jako nee. Na mrazaku mam bio mrazenou zeleninu nebo davam sklenicky. A az bude sezona, kupuju na trhu nebo mame ze zahradky. No nic, to je jen takovy muj povzdech.

llluckaaa
17. únor 2012

@kachen On je trošku problém v tom, že někde není bio k sehnání. Např. v našem městečku. Máme tu sice zdravou výživu, kde se dá koupit nějaké bio zrní ap., ale zeleninu a maso tam nevedou ☹

betuse
17. únor 2012

Holky, když to tu čtu - je to fakt děs! Ale sama vidím od manžela který pracuje v zemědělství, jak to funguje, to co je kvalitní se vyváží daleko za hranice a za to nám zpět posílají hnus..... Jo v ČR politika zemědělcům nepřeje.......když kouknem na dotace v rakousku , německu a srovnáme s našimi, se divím, že ty naši zemědělci v tom vůbec ještě podnikají..... 😝 A chudáci budou teprve další generace........

luthien.k
17. únor 2012

@llluckaaa buď v klidu, i lékařka, jejíž náhory jsou velmi zajímavé a ráda si je vždy přečtu (a vůbec to není typická lékařka, ale veeelmi alternativní) http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovani-po... říká, že je lepší zelenina ze supermarketu, než žádná 😉

llluckaaa
17. únor 2012

@luthien.k Ježišmarjá! Aspartam je biologická zbraň? O tom jsem ještě neslyšela. Tak už vím, proč ho těhotné a děti nemají baštit.

luthien.k
17. únor 2012

@llluckaaa no, vidíš, tak už to víš 😀

kachen
17. únor 2012

@llluckaaa Ja maso taky bio nekupuju. Obcas kurata. Ostatni maso jime normalni. A zeleninu mam bio mrazenou Ardo, tu kupuju v Tescu, to mam pro malou. Pro nas s manzelem varime z normalni zeleniny, kterou mam bud zamrazenou z leta nebo ji jednoduse koupim. Mluvim o tom, ze se nekdo podivuje nad tim, ze pro mimino chce nekdo varit bio a vubec o celkovym pristupu Cechu k jidlu. ☹

llluckaaa
17. únor 2012

@kachen Ten přístup je opravdu zvláštní. Přijde mi, že když někdo tohle doma řeší a chce jíst zdravě, tak je ostatními považován za exota.

luthien.k
17. únor 2012

@kachen tak to jo, to chápu Tvé rozčarování.... Mám ho stejné.

editah222
17. únor 2012

Holky mluvíte mi z duše. Když někomu řeknu, že peču jen z celozrnné mouky, jíme jen celozrnné těstoviny, kupuju hlavně BIO potraviny, chodím na trh, kupuju u farmářů.... tak si klepe na čelo. Jasně stojí to víc peněz a hlavně času, ale aspon mám pocit, že dělám pro sebe a svou rodinu to nejlepší.