Víte, co pijí a jí naše děti?

mamkamarketa
29. zář 2011

Syn pije a ma rad vody Kubik, kdyz jsem sundala obal z lahve, abych ji oznacila synovi do skolky, celkem jsem se zdesila. doba trvanlivosti je 02/12. pecet nebyla porusena.
bezne kdyz chce syn piti v obchode,otevru piti a dam mu ho. nechutnam,nekontroluji...koukam,ze to byla desna chyba ☹ 😠

luthien.k
2. únor 2012

@llluckaaa je to americký dokument o dvou lékařích, kteří nezávisle na sobě - jeden na základě výzkumů a druhý klinické praxe - přišli na to a ověřili, že tyto choroby se dají léčit pomocí de facto veganstké stravy... Mě to celkem dost fascinovalo, je tam i dost vědeckých důkazů, že tomu tak je...

llluckaaa
2. únor 2012

@luthien.k Aha, no já teda veganství moc neberu... Přijde mi, že stačí, aby člověk dodržoval zdravý životní styl a stačí to. Vlastně neznám osobně nikoho, kdo by z mého pohledl jedl opravdu zdravě 😉

luthien.k
2. únor 2012

@llluckaaa já taky myslím, že pro prevenci stačí jíst zdravě, ale však koukni, jestli budeš mít čas, je to zajímavý....

llluckaaa
2. únor 2012

@luthien.k Až bude chvilka, tak zkusím, ať slyším nějaké argumenty.
Mimochodem, teď jsem četla, že Indové (slyšela jsem často jako argument vegetariánů, že jsou zdraví, ikdyž nejedí maso) vedou nějaké žebříčky v KVO. To mě dost překvapilo....

luthien.k
2. únor 2012

@llluckaaa jojo, to tam uslyšíš... To s těmi Indy je zajímavé, ale já vlastně pořádně nevím, jak oni se vlastně stravují... Hinduisté jsou vegetariáni? Však tam těch náboženských skupin je víc, ne? Nejsem teda moc dobrá na zeměpis 😀

llluckaaa
3. únor 2012

@luthien.k Taky nevím... Asi jsou tam hlavně hinduisti a ti nejedí hovězí, ne? Já jsem na zeměpis úplné tele 😅

blandik
3. únor 2012

Ahojte, pročetla jsem si diskuzi o olejích a celozrném pečivu, a chtěla jsem poprosit o nějaké tipy, jak doma upéct celozrné pečivo - jakou mouku používáte, případně jaké směsi (osobně kdysi jsme zkoušeli péct z grahamové mouky a nic moc výsledky) - případně, jesttli to pečete jen v pekárnách nebo někdo i v troubě, protože s pečením pečiva v troubě nemám dobré zkušenosti...Díky moc.

luthien.k
3. únor 2012

@blandik ahoj 🙂 No můj osvědčený recept na celozrnný chléb:

350 ml vody
2 lžíce oleje (nerafinovaného, střídám je...)
200 g celozrnné žitné mouky hladké
200 g špaldové mouky hladké (nebo jemně mleté)
100 g mix alternativní mouky (co je doma, kukuřičná, amarantová, rýžová, jáhlová...)
půl lžičky třtinového cukru
1 lžička mořské soli
1 lžička mletého kmínu nebo chlebového koření
1 lžička sušeného droždí

Program celozrnný, větší, kůrka střední... Pokaždé je trochu jiný, podle toho, jakou mouku přidám, někdy dám lněné a slunečnicové semínko...

mamkamarketa
autor
3. únor 2012

@blandik v lidlu prodavaji hotove smesi-ten slunecnicovy je moc dobry 😵

blandik
3. únor 2012

@luthien.k - děkuji, zkusím to upéct v klasické troubě, jelikož pekárnu nemám - děkuji a hezký víkend.
@mamkamarketa - děkuji za tip.

luthien.k
3. únor 2012

@blandik no, leda v nějaké formě, je to takový mokřejší hutnější chleba a bez formy asi nebude držet tvar... Ještě Ti seženu jeden tip, do trouby, holky z naší diskuze jsou z něj nadšené, já ho ještě nezkoušela...

blandik
3. únor 2012

@luthien.k to budu moc ráda, dříve jsem něco zkoušela péct, nebo máma v troubě, ale výsledky nic moc...máme malou formu, dám to do ní..:o)

llluckaaa
3. únor 2012

@mamkamarketa Já jsem v Lidlu našla jen jednu celozrnnou směs a chleba z ní mi tedy nechutnal ☹ Ten slunečnicový je taky celozrnný? Možná ho zrovna neměli na pultě...

maruja
3. únor 2012

ahoj holky, a nejsou v těch směsích konzervanty?? Já tam našla kyselinu citronovou nebo co 😒
jinak pekárnu mám asi 14 dní a peču jak divá 😉

weri1
5. únor 2012

@llluckaaa
@mamkamarketa já taky kupuji směs v lidlu a chutná nám, ale chci zkusit svůj domácí 🙂

mamkamarketa
autor
5. únor 2012

@weri1 domaci chleba? me se ted akorat pece francouzsky se smazenou cibulkou 😵

weri1
5. únor 2012

@mamkamarketa hm....ten vypadá lákavě a nechceš dát recept?

weri1
5. únor 2012

@mamkamarketa myslela jsem domácí jako že nechci směs z obchodu

llluckaaa
6. únor 2012

@weri1 @mamkamarketa A to vám chutná z Lidlu ta celozrnná směs? Já právě peču v pekárně, abych měla celozrnné pečivo.

llluckaaa
6. únor 2012

@maruja V těch směsích, co mám já, pár "éček" je, ale měly by to být bezpečné přísady, aspoň co píší na www.chemievjidle.cz.

mamkamarketa
autor
6. únor 2012

@weri1 jojo domaci 😵
francouzsky chleb-vaha 750gr, program peceneni-celkovy cas-6h
voda (27C) 260ml
olej 1 1/2 PL (pokud pridas smazenou cibulku,oleje 1 PL)
sul 1 1/2 CL
bila mouka 450gr
susene drozdi 1CJ

mamkamarketa
autor
6. únor 2012

zapomela jsem na na smazenou cibulku a muze pridat i provencalske koreni. smazene cibulky (uplne do hneda) je v receptu 2PL,ale ja davam mohe, vic

llluckaaa
6. únor 2012

Holky, jeden dotaz ze zvědavosti 😉 Co si myslíte o značce Klasa? Dá se spoléhat na to, že takto označená potravina je dobrá a kvalitní?

luthien.k
6. únor 2012

@llluckaaa já se tím neřídím, koukám hlavně na složení a své zkušenosti.... Já dneska vlastně kupuju tak strašně málo výrobků, které "mají složení" 😀, spíš základní potraviny...

llluckaaa
6. únor 2012

@luthien.k To je určitě nejrozumnější 😉 Pomalu a nejistě se k tomu taky dostávám...

luthien.k
6. únor 2012

@llluckaaa já taky, postupně to jde, občas si nějakou laskominu dopřejeme, ale 90% nákupu je zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny, kvalitní tuky, přírodní mošty, obilná mléka atd. a zbytek to ostatní (mléčné kupuju sporadicky jen pro m.).

llluckaaa
6. únor 2012

@luthien.k Chystám se zítra do polévky pro děti a pro mě schovat červenou čočku, to jsem zvědavá, jestli se mi to povede. Náš rošťák zatím většinu luštěnin v jídle objevil a nejedl 😒 Ale budu to zkoušet a jednou povolí 😉 Jinak ovoce (krom banánu) do staršího dítěte nedostanu, ať se stavím jakkoliv na hlavu. A dneska k večeři malý úspěch - zbaštil chleba s rybičkovou pomazánkou 🙂

luthien.k
7. únor 2012

@llluckaaa hele, ta čočka se úplně rozvaří, to půjde 😀 U nás taky luštěniny moc nefrčí u staršího, ale v polévce to zvládá líp a nejlíp v pomazánkách.

llluckaaa
7. únor 2012

@luthien.k Asi se budu muset naučit líp vařit 😉 Pomazánky neumím...