Volné pobíhání psů ve městě. Můžou ublížit dítěti

danae
1. pro 2008

Chtěla jsem se zeptat, zda někdo ví, jak je to s tou vyhláškou, která omezuje volný pohyb psů ve městech. Platí už, nebo kdy bude platit?

Já mám psy moc ráda. Dokonce jsem je dost let cvičila a než jsme měli rodinu, tak jsem klidně vzala mírumilovnýho toulavýho psa a odvedla do útulku. Teď mám však k cizím psům dost respekt, protože si uvědomuju, že i majitel často neodhadne chování svého psa, natož jak já můžu s bezpečností říci, že ten pes, co pobíhá kolem mého dítěte, není agresivní a pečlivě vychovaný?

Majitelům psů se za ostražitost omlouvám slovy, že sice jejich pes vypadá mile, ale že já ho neznám, tudíž představuje potenciální nebezpečí pro moje dítě či mne. Lidi to v naprostý většině případů chápou a často si pak s majitelem ještě o tom jejich mazlíkovi přátelsky popovídáme. Stejně mi to volné pobíhání psů není příjemné, protože ani nevím, jak bych útoku dokázala zabránit. Kamarádku zrovna nedávno kousl pes, co prostě jen běžel na chodníku kolem ní a něco ho popadlo, že po ní chňapnul. Naštěstí pes měl řádné očkování a rána nebyla hluboká, protože to bylo přes kalhoty.

Dneska se mi stala věc, že proti nám běžely dvě anglické dogy (myslím, zavalitější plemeno střední velikosti). Hrály si a poměrně divoce na sebe vrčely. Majitelka šla asi 20 metrů před nimi. V tu se psy proti nám rozběhly a jak byly rozdováděné, tak na mne jeden pes skočil. Opravdu jen laškovně skočil, ale já se příšerně lekla a vrhla na majitelku vyděšený výraz, protože po tom všem vrčením jsem těžko mohla vědět, že ten pes na mne opravdu běží jen skočit. Majitelka na mně začala ječet, co dělám, že je to jen pes a ještě něco o tom, kdyby to byla kráva, že jsem v pohodě. Já jsem jí na to řekla svojí formulku, že já ty psy neznám, nevím, že nejsou agresivní, a navíc, že ten pes na mne skočil... Ona si stejně neodpustila ještě něco pořvávat ve stylu, že to snad není ani možný.

Já mám psy fakt ráda, ale když si k tomu ještě přičtu ty majitele, co po svých miláčcích neuklízí, tak musím říct, že začínám mít pěknou averzi vůči cizím psům. Určitě bych zavedla povinný výcvik pro střední a velká plemena, aby si majitelé psů více uvědomili, že pejsek je především zodpovědnost...a to nejen k tomu pejskovi. Přijde mi, že mnohým majitelům psů je jedno, že svým koníčkem omezují svobodu druhých.

Jak to, že třeba v U.S., nebo v Německu se něco takového nestává? V U.S. se bralo i jako nežádoucí, když pes štěkal za plotem, protože to mohlo obtěžovat ostatní sousedy, a volně mohli pobíhat psi jen v parcích k tomu určených.

tannawe
1. pro 2008

danae, podivam se do vyhlasky, ale jsem rada, ze jsi otevrela tohle tema...my casto chodime na Letnou v Praze a musim rict, ze co se nam tam parkrat stalo za akci s lidmi, kteri vencili sve milacky stylem bez si kam chces...Kdysi jsme tam byli a meli jsme opravdu male deti, vetsi jezdila na trikolce a malej byl jeste v kocarku. Najednou kde se vzal tu se vzal nejaky pitbul si to s rozbehem a vrcenim sine primo k nasi holce na trikolce. Ve me by se krve nedorezal, manzel uz se rozhlizel cim ho "zabije", kdyby zacal utocit. Pak jsme si vsimli zdesne pobihajici majitelky, ktera se snazila psa privolat k sobe...jenze ten ji absolutne ignoroval. Pes, ktery muze takove male dite roztrhat behem deseti minut...manzel na pani zavolal at si laskave psa privola k sobe, mala uz visela na me, brecela strachy a pes neustale dorazel a pobihal kolem nas...Me se delalo na omdleni...
Pani pribehla s vysvetlenim, ze je to "jenom" stene, ze nam nic neudela, ze si chce hrat atd. To manzela uz bral prcek a rika ji,ze preci i takove stene, ktere vypada uz jak zabijak muze malym detem ublizit. Nacez pani nas nakonec servala,co se do ni navazime, ze ma pravo si vencit kde chce atd. To ja uz brala do ruky mobil a vytacela jsem policajty! Nakonec pani s nadavkama odesla, kdyz videla, ze to myslim vazne a ze proste tu hlidku fakt zavolam!
Mame taky stene a tedy musim rict, ze i kdyz je roztomila a vsechno, nikdy bych ji nepustila z voditka tam, kde nesmim nebo nemam kosik! Zhola netusim proc u nas neni legislativne upravene, ze chovat bojova plemena muze jen zpusbily jedinec, ktery prosel radnym psychotestem, stejne jako je tomu u zbrani. Vzdyt je to silene, kdyz si vezmeme kolik pokousanych a zmrzacenych deti je kazdy rok...
V ostatnich statech musis mit na psa specialni prukaz, nesmi chodit bez kosiku a poustes se smi fakt malokde a ne treba v parku! 😉

tannawe
1. pro 2008

Volný pohyb psů
Který právní předpis upravuje volný pohyb psů a jak to upravuje, zda doporučuje či ukládá?
V současné době žádný právní předpis souhrnně neupravuje pohyb psů na veřejnosti.Vlastník psa nebo chovatel je povinen se chovat tak, jak mu ukládají některé právní předpisy.
Při pohybu psa na veřejnosti je chovatel nebo vlastník psa povinen dodržovat obecná pravidla stanovená občanským zákoníkem ( § 127 zák. 40/1964 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů, § 60 zák.č.361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů)
Při přepravě psa v hromadné přepravě osob je povinen vlastník psa nebo chovatel dodržovat pokyny stanovené v přepravním řádu pro určitý druh přepravy. V rámci přepravy zvířat je stanoveno opatřit tyto náhubkem a vést je na vodítku nebo v případě malého psa převážet ve schráně. Pokud nedodrží podmínky stanovené v přepravním řádu bude z dopravy vyloučen a lze mu uložit pokutu.
Při pohybu se psem na území hlavního města Prahy je povinen dodržovat ustanovení některých vyhlášek jako § 2 písm.c), § 3odst..1 písm.g), §3odst.2 vyhl. HMP č. 6/2001 o ochraně veřejné zeleně.
Lze osoby, které nemají psa na veřejnosti na vodítku a s náhubkem nějak sankcionovat?
Zákon č. 246/1992 Sb., o ochraně zvířat proti týrání ve znění pozdějších předpisů hovoří o tom, že zvíře se nesmí omezovat na pohybu pokud to není nutné a toto omezení nepůsobí zvířeti utrpení. Tento zákon zmocňuje obce k vydání obecně závazné vyhlášky, který by upravila pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezila prostory pro volné pobíhání psů. Hlavní město Praha takovou obecně závaznou vyhlášku nemá. Částečně je tato problematika řešena v obecně závazné vyhlášce HMP č. 6/2001 o ochraně veřejné zeleně, která stanoví zákaz činností ve veřejné zeleni a v příloze této vyhlášky jsou vyobrazeny značky, které tyto činnosti povolují. Značky jsou umístěny při vstupu např. do parků nebo parkové úpravy nebo do veřejné zeleně. Občan podle nich pozná co v daném místě je povolené a co zakázané.
Každá osoba, která chová psa nebo je jeho vůdcem odpovídá za chování psa a sama musí určit jestli je pes nebezpečný svému okolí a tedy zda má být veden na vodítku nebo má mít ještě náhubek. Řešit a sankcinovat lze až napadení psem. Potom nastává odpovědnost vlastníka psa nebo chovatele a to buď v oblasti veterinární tedy správně právní ( očkování psa proti nemocem) nebo v rovině trestně právní za ublížení na zdraví ( dle trestního zákona ).

tannawe
1. pro 2008
danae
autor
1. pro 2008

Moc díky, to je zajímavé, i když tomu moc nerozumím. Nevím, jak rozumět tomu, že někde je volné pobíhání psů vysloveně zakázané a jinde není povolené.

Zakázáno: (Vyhláška hl. m. Prahy č. 6/2001)
Karlínské náměstí (k.ú. Karlín, p. č. 2, 336/1)
Kaizlovy sady (k.ú. Karlín, p. č. 571, 572/2, 572/3, 688)
Sady před Invalidovnou (k.ú. Karlín p. č. 690)
Lyčkovo náměstí (k.ú. Karlín, p. č. 609)
Thomayerovy sady (k.ú. Libeň, p. č. 2, 7, 9)

Povoleno: (výjimkou správního obvodu Praha 8)
z e-mailu pí Orlové: "MČ Praha 8 nemá zvláštní vyhlášku ani výjimku."
Což znamená, že na veškeré veřejné zeleni Prahy 8 nesmí být pes na volno.

Potom ještě nechápu, proč je ten pohyb psů omezován jen v oblastech veřejné zeleně. Vždyť mimo parky je to problém zrovna tak a možná ještě větší, že je tam člověk méně ostražitý.

tannawe
1. pro 2008

Abych byla uprimna tak jsem z toho byla taky jelen, ona je totiz jeste obecna vyhlaska platici zejmena v Praze a pak upravy obecni vyhlasky,ktere si mohou vydat sama mesta... 😖
Ale v podstate se da rict, ze v parcich je pobihani zakazano, tedy abych pravdu rekla tak treba v takovem parku na Proseku jsem tedy nevidela psa na voditku ani nepamatuju 😕

nobody
1. pro 2008

nejblbší na tom je, že každý město má nějakou svou
pokud to bude přímo v zákoně, tak to bude lepší

jinak je vyhláška skoro "k ničemu" 😀

a můžem pobíhat 😀
teda to je vlastně pro psy...tak nic no

kopa
1. pro 2008

Ahoj,mě někteří majitelé velkých plemen rozšilují!!Pes pernaméntně bez vodítka,košíku... Nejvíce mě pobaví když jde důchodkyně se psem a má třeba dogu,rotvíka.Často usuzuji spíše podle vzhledu majitelů a většinou je vše jasné 😀
Chodíme často s přítelem na procházky či výlety do lesa,jediný co nám tuto cestu znepříjemní je pes a bez vodítka.
Taky po nás již několik psů skočilo 😖 Takže každý máme kasr(pepřák),budto na majitele zakřičíme a ten si psa zavolá,nebo pepřák stříknem vedle a pes většinu odejde,bo se bojí.Ale jinak jsme to jinak ještě nepoužily.Já mám ráda zvířata,ale jak říkám,velký nebo bojový plemena si pořídí víceménně člověk,který tomu nerozumí a krmí pedigree 😀 😀

danae
autor
2. pro 2008

Já jsem uvažovala o pepřáku, nebo o něčem takovýmhle

http://www.amazon.com/Dog-Dazer-II-repeller-tra...

Jen fakt nevím, aby ten spray, nebo ten Dog dazzer akorát nevyvolával konflikty s majitely psů. Oni jsou fakt někdy pěkně agresivní...často agresivnější, než jejich pejsci... 😖 A ono opravdu těžko odhadnout, zda pes běží zaútočit, nebo je nevychovaný a "jen" na nás skočí.

Už aby byl nějaký jasný zákon a hlavně se nějak zlepšilo chování majitelů psů. Ono upřímně i nějaký super zákon nic moc nevyřeší. To, že se má po pejskovi sbírat, je už jasně stanovené, a navíc město poskytuje ty pytlíčky, přesto je alarmující, kolik majitelů vůbec neuklízí. Já upřímně myslím, že to poskytování pytlíčků jsou jen vyhozené peníze, protože kdo chce uklízet, tak si vezme pytlíček s sebou, a kdo uklízet nechce, tak stejně uklízet nebude. Ale co už, psí výkaly jsou sice otravné, ale neohrožuje to naši bezpečnost.

tannawe
2. pro 2008

danae: ale jak postihovat agresivni chovani psich paniku? Ono je to cele takove dost zamotane...a hlavne psy si porizuji leckdy lide, kteri by je vubec mit nemeli...jenze zakazat to nejde, protoze svoboda se v demokracii ceni hodne vysoko! Takze cesta jedine skrz osvetu...ale nejake plakaty s rozslapnutym vykalem atd? To na nikoho nezabira. My si pytliky na vykaly nosime stale s sebou...pripadame si tady opravdu jako exoti a vzhledem k tomu, ze budeme mit vetsiho psa, mame velke plemeno, tak mi ani nikdy nenapadlo po nem nesbirat. To je to nejmensi, ale hlavne si nedokazu predstavit mit takove "tele" nevychovane... 🙄

kveta
2. pro 2008

Neviem ako v Čechách, ale na Slovenksu je zákon, že čokoľvek zlé pes urobí, zodpovedný je jeho majiteľ.

Znamená to aj paradoxy: ak sa ku nám domov v čase mojej neprítomnosti vlúpe zlodej a môj pes ho uhryzne, ja som na vine... 😵

liviky
2. pro 2008

já myslím,že dkyž chce někdo velkého psa,tak musí vědět co to vše zahrnuje a klidně bych i brala nutný výcvik a náký testy pro větší plemena,ikdyž mezi námi i ti malí smetáčci dokážou být hodně zlí!
musím ovšem smeknout před tannawe- si jednička,de vidět že to bereeš svědomitě,z tebe by si mnozí měli vzít za vzor 😉 🙂

danae
autor
2. pro 2008

Určitě ten výcvik by měl být podmínkou chovu větších psů...jenže co pak dělat, když to někdo dělat nebude. Dát pokuty, nebo psa odebrat? Co pak s ním ale dál? Opravdu nechápu, jak je možné, že to někde funguje a někde jsou lidi tak strašně nedisciplinovaní. Jestli jsou v těch státech, kde to funguje, na neposlušné majitele lepší páky, nebo je to v mentalitě.

Květo, to u nás platí také, ale k čemu by mi to bylo, když by se něco stalo. Nepřijde mi, že by byli majitelé pejsků zodpovědnější.

Tannawe, přesně tak. Mně by to taky bylo absolutně blbý. Nejlepší je, když majitel psa vypustí a pak jakoby nevidí, že pejsek někde vykonal potřebu. Přitom stačí tak málo. Moji rodiče mají na vodítku připevněnou takovou malou kapsičku na zip a v ní mají igelitové pytlíčky.

tannawe
2. pro 2008

danae: opravdu nakonec nejake "bobky" jsou to nejmensi, ale i kdyz jdu s detma treba na prochazku a maly se mi v trave prozene v lejnu tak taky nejsem odvazana...protoze mnoho lidi si mysli, ze v trave se to nejak "ztrati"...ja to nechapu, ja sbiram poctive i v trave, protoze kolikrat se nam stalo, ze deti treba upadly primo do psiho lejna a to jsem myslela, ze se zvencnu!
liviky: diky za poklonu,ale vzhledem k tomu, ze nase stenatko uz ted vypada jak male "telatko" tak si nedokazu nejak realne predstavit ji rozmazlovat a nejak ji polidstovat! Vycvik mit musi stuj co stuj, na to trvam a diky bohu manzel dost dobre chape, proc jsem na psa tak prisna. I kdyz ji samozrejme miluju a nedam na ni dopustit a nuchnam si ji jak to jen jde. Ale nesnesla bych, aby si z nas pes delal onuce! 😉

liviky
3. pro 2008

jj,přesně tak ten náš 60ti kilový macík taky musí poslouchat,vždyť ted už váží víc než já 😅

danae
autor
3. pro 2008

Tannawe, já taky byla vždycky na pejsky přísná. Myslím, že je to dobře mít rozumně stanovená pravidla a na těch bez kompromisu trvat. Jsem přísná i na dceru 😅 a všichni obdivují, jaká je to pohodářka, veselá a poslušná. Myslím, že děti i psi potřebují hranice (doufám, že moc nepobuřuju tímto srovnáním...). Samozřejmě žádné tělesné tresty - nebo jen občasné plácnutí, když už opravdu nejde jinak. Myslím, že tělesné tresty snižují autoritu. Ještě musím zmínit, že podle mých zkušeností pejsci výcvik milují. Více si navzájem porozumí se svým páníčkem a navíc se jim lidi aktivně věnují. Moc nevěřím na výcvikové školy, kde se majitelé psů ve výchově vůbec neúčastní. Sice to nějaký efekt má, ale pokud se majitel pejskovi sám taky alespoň nějak nevěnuje, tak je to na nic. Já jsem majitele pejsků nutila alespoň k dlouhým procházkám - nejen vyvenčit, ale opravdu se dlouze s pejskem projít. Stejně mne ty pejsci i po letech, co jsme se neviděli, poslouchali lépe než jejich páníčky. Fakt, pokud si člověk chce pořídit pejska, musí počítat s aktivní péčí o něj...a ne to, co vidíme teď v parcích. Nejen, že se pejsci prohánějí volně, ale navíc jsou velmi často nevychovaní a nezvladatelní. 😒 A fakt nevím, co s tím. Vždyť nějaké policejní hlídky není nikde vidět a i kdyby, nezdá se mi, že by nezodpovědné majitele psů řešili. To řeší až potom, když se něco stane...

tannawe
3. pro 2008

danae...presne tak ja pises. Je opravdu na povazenou, ze hlidky resi maloco a nekdy pak trva dost dlouho nez se vyresi nejaky pripad pokousani. Me to docela desi, protoze hlavne male deti jsou zmrzacene jedna dve!! A nasledky na cely zivot, strach ze psu, psychicke bloky atd. Pes je skvely spolecnik, ale jako kazdy zivy tvor ma svoje vrtochy, svoje nalady a svuj charakter, ktery muze clovek jeste "doprznit" treba prave tim, ze psa vubec nevychova. Je sice fajn, ze pes umi sedni a lehni, ale nekdy se vylozene "bavim" tim, jak pes ma panicka takzvane na peru...ten ho honi, vola na nej, domlouva mu a pejsek se pak smiluje a k panikovi tedy prijde, ala az on si pobeha kolem svych kamaradu pejsku...to se mi vubec nelibi. Nejenze u velkych plemen je to na obtiz, kdyz pobihaji kolem mensiho psa na voditku, ale proste clovek nikdy nemuze vedet jestli pes ma ockovani a jestli mu nerupne v kouli a nerafne!
No jo, jenze dokud nebudou ucinne paky na lidi, kteri to se psy mysli vazne asi tak jako George Bush s mirem v Iraku tak se bohuzle da delat opravdu jen to, ze se clovek "ozbroji" a bude doufat, ze se nic nestane... 😉

andrealiskova
28. zář 2009

Někomu vadí pobíhání psů a někomu zase pobíhání dětí, to si nevybereš.

jabjunka
28. zář 2009

Některé z vás mě opravdu bavíte. 😀 Všechno jen proti větším psům,psům větších plemen a jejich majitelům.Ale že jsou největší problémy s majiteli malých plemen,kteří si myslí,že když mají malého psa,tak ho vychovávat nemusí,to tu nečtu. 😝
Jasně,pokud na někoho skočí 5 kilový pes a 30 kilový,je to rozdíl už v tom,že ten větší může porazit,ale že i ten malý může pokousat a to častěji než ti větší,to tu není.

Ale k věci.......většina měst a obcí má svoji vyhlášku upravující volné pobíhání psů a pak jsou tu ještě honitby,kde je to taky rozporuplné.