Výhody a nevýhody (pod)zimních dětí

franzovka
29. lis 2010

ahoj maminky, plánujeme druhé miminko a protože jsme prvního syna měli na léto, a tudíž jsem mohla být celé dny venku, je pro mě těžké si představit, jaké to je mít malé miminko v té "horší" polovině roku a jak jste to případně zvládaly s aktivitami staršího batolete.
Díky za vaše názory

geminis
30. lis 2010

Ahoj, tak my zrovna máme dvě zimní (prosincové) děti a nijak zvlášť jsem to nepociťovala, ani neřešila. Možná i proto, že jsem neměla s čím srovnávat jako Ty.
V zimě to byla miminka a s nástupem lepšího počasí už to bylo lepší, protože s nima byla větší sranda a víc ten svět kolem sebe vnímaly. To zpětně hodnotím spíš jako výhodu.
První velkou nevýhodu jsem zaznamenala až v době nástupu do školky. V řádném termínu nám je do státní nevzali, protože ani v době zápisu, ani v době nástupu do školky neměly 3 roky a já v lednu nastupovala do práce. A co teď. Takže jediným řešením byla soukromá školka, nekřesťansky drahá. Stejné úskalí očekávám i v případě nástupu do školy.
Každopádně, když si nebudeš jistá, vždycky si můžeš druhé mimi naplánovat stejně jako první, na léto 🙂
Hezký večer.

franzovka
autor
2. pro 2010

geminis, díky za odpověď. Každá rada je cenná a třeba to s tou školkou mě ani nenapadlo.

spetra
2. pro 2010

@franzovka jj, školku vidím taky jako problém, když je druhé dítě podzimní... teda pokud neplánujete navázat třetím... 😉
já mám první dítě podzimní, to mi nevadilo.... teď mám letní a jsem za to ráda... nevím jak jste s Tomáškem aktivní, ale my lítáme po venku skoro pořád.... hrozně nepříjemné je oblékání v zimě.... především, když máš obléct dvě děti a ještě sebe... většinou to vypadá pak tak že mimčo je uřvané, já na nervy a spocená jak myš... ☹ jsem ráda že aspon když byl úplně malinky oblékání odpadlo... 😉

franzovka
autor
6. pro 2010

no oblíkání je horor už teď, Tomášek mi utíká a neumím si představit, že bych dotoho měla vypravit ještě sebe a mimino, ale zase si říkám, že za rok mu bude 2,5 roku a snad to bude lepší

smecka
6. pro 2010

Já čekám druhého ledňáčka a nevidím v tom žádný problém. Nedokážu si představit trávit poslední měsíce těhu v létě a rodit v pařáku. Je mi neustále vedro. Ani léto nemám ráda, miluju zimu, sníh. Že druhé mimčo vyšlo taky na leden beru jako výhodu. Např. kvůli oblečkům, až začneme s příkrmy bude zeleninka akorát.
Navlíkání vrstev oblečení mi nevadí, pokud dítko spolupracuje. 😉
Nevýhoda to možná bude, jak tu někdo psal se školkou, školou, ale to taky ukáže čas.

meleri
7. pro 2010

já jsem právě vděčná za zimní dítě 🙂 přijde mi to pro dítě bezpečnější ta zima než ta vedra...ted druhé čekáme v březnu a přiznám se že jak přemýšlím o těch vedrech tak fakt nevím jak to budeme všichni zvládat...taky těhotenství v zimě je podle mě pohodlnější....
oblíkání je fakt že se u toho člověk zapotí to je fakt nevýhoda, v létě super, dáš bodyčko a stačí že jo....to je fakt....🙂

cocoska
7. pro 2010

ja si myslim, ze mit podzimni dite je vyhoda tim, ze se vleze do kocaru a celou zimu ho vozis zachumlaneho v kocaru a ani nemukne 🙂

franzovka
autor
7. pro 2010

to je super, holky, díky za všechny postřehy - je vidět, že každé období má "něco do sebe" a to, co jeden považuje za výhodu, si druhý vůbec nedokáže představit, protože to nezažil - možná proto mají maminky tendenci druhé dítě "situovat" do stejného ročního období 🙂

ia.
7. pro 2010

@franzovka tak já mám syna narozeného na konci září, a přišlo mi to fajn, že jesm ho přes tu tuhou zimu vozila v hlubokém kočárku, krásně se venku prospinkal, než by se pařil přes léto v kočárku. Naopak v létě už měl 9 měsíců a plazil se a tak...
jo a co se týče školek, tak u nás třeba a prý je to ve spoustě školek je důležité, zda dítě dosáhne do konce kalendářního roku, který chce nastoupit, 3 roky. Takže můj syn to splňuje a mám přislíbeno, že mi ho od září vezmou na 5 dní v měsíci a od října na celé dny do školky. Z toho důvodu bych moc chtěla rodit právě v podzimních měsících, pže pokud by se mi druhé dítě narodilo třeba v lednu, tak do školky mi ho vezmou až v září, tudíž za 8 měsíců....ale jelikož jsem před měsícem podstoupila revizi po samov.potratu (termín jsem měla v létě), tak budu vděčná za jakýkoliv měsíc v roce, hlavně pokud to donosím zdravé....

meleri
8. pro 2010

já se přiznám že jsem byla vždy vyloženě letní typ, nenáviděla jsem zimu, atd, ale od té doby co mám dítě tak je to naopak, v zimě se dá existovat, v létě se strašně stresuju..spálí se? dostane úžeh? měli bychom jít víc do stínu? mám ho zase namazat, přikrýt? pokaždé u jezera řev, protože vystresovaná matka táhne své dítě do auta a jede radši domů... 😅 možná že příští léto už budu mít víc zkušeností...ale zase je to fakt super s tím oblíkáním....

vojtisek2007
8. pro 2010

já jsem teda taky letní typ - nesnáším zimu - a u dětí jsem si vyzkoušela oboje - mám dvě zimní a jedno letní - a za sebe říkám, že radši zimní - mimčo "přežije" zimu v hlubokém kočárku, oblíkání taky není nijak hrozný a v létě se už s ním dá jet na dovču....letní je fajn že stačí bodýčko, přehodit plínu a je to, ale to vedro, mimčo furt spocený,opruzený,přidat na pití čaj nebo stačí kojení????.... koupat se s ním jít nedá většinou......letní má v zimě půl roku - takže obléct naší slečnu na procházku a mít jí potom dvě tři hoďky venku ve fusaku fakt nadlidskej výkon ☹ Takže za mě zase kdybych si mohla vybrat podzimní/zimní.

zuzau2
8. pro 2010

Ahoj, určitě to má klady i zápory. Já mám roční dvojčata holky narozené v listopadu. Ven jsem s nimi mohla tak prvních 14 dní a pak už jsme se nikam nedostali....zapadli jsme sněhem, mrzlo a já myslela, že se zblázním. Dva měsíce jsem nebyla venku s kočárem. Říkala jsem si, že kdybychom si ještě někdy pořídili další miminko, už ho nechci na zimu. Ale když o tom tak přemýšlím, bylo to asi lepší, protože jako miminka stejně jen spaly a když pak přišly do věku, kdy se začly plazit, lézt, sedat si, zkrátka pohybovat se, mohly jsme jít ven..na zahradu, do bazénku a bylo to super. Takže pokud se tedy rozhodneme pro třetí mimčo, chtěla bych ho asi v únoru....to je pro mě ideální doba. Zuzka

franzovka
autor
9. pro 2010

díky, holky. No já zas pro inspiraci vám - mám Tomáška narozeného koncem května a vlastně celé léto jsme byli venku, žádné oblíkání, kojila jsem v parku na lavičce, stačilo přehodit plínu a kočárek mít ve stínu. No a když pak přišla zima, všechny nemoci a bacily, byl už půlroční, takže jsem se tak nebála někam s ním vyrazit, aby něco nechytl. My jsme totiž taková "akční dvojka" a pořád někde lítáme. V létě už zase suverénně chodil, takže jsem se nebála, že mi "odleze" z deky třeba do mraveniště 🙂 Teď kvituju, že už dojdeme všude pěšky a nemusím se tahat s kočárem, dám ho na bob a jsme všude za chvilku...Takže to bylo něco málo pozitiv pro vás, co si neumíte představit jaro! léto 😉
ia - přeju ti, aby to s druhým miminkem vyšlo! a všem vám díky za postřehy a ať už máte miminka jarní, letní, podzimní i zimní, přejeme vám všem stejně krásného Ježíška hlavně pro ty mrňousky a jejich rozzářené oči!

marecek4
9. pro 2010

tak já krom podzimních mám všecko,ale zvládali jsem to bez nějakých větších problémů,jen to zimní oblékání je na nic-ale ať u jednoho nebo dvou či třech,to je jedno,ty starší už něco zvládli sami a nebo těm mladším pomohli

@geminis s tu školkou je to divný-k zápisu vás normálně měli vzít,s tím že nástup by byl ve třech letech-taky jsem to tak měla,a Raduš mi dokonce vzali i bez zápisu,prostě jsem došla do školky s tím,že nastupuju do práce,ale to je výhoda malého městečka a do školy můžeš dát děti dnes už nejen o rok později,ale i o rok dřív-u obojího musíš samozřejmě do PPP,aby Ti to posvětili a k zápisu jdeš i když nemají 6 let,je plno dětí co mají narozeniny až v létě,dokonce do tuším děti narozené do 15 září berou i bez PPP posudku