Výhody a nevýhody věk. rozdílu sourozenců pod 2 roky

ivusakos
24. srp 2008

Ahoj maminky, chtěla bych znát vaše pro a proti na zadané téma🙂 Plánujeme další mimčo, chceme to mít rychle za sebou. Vím, že první rok bude asi psycho, ale ráda si přečtu vaše zkušenosti. Díky

kristi
24. srp 2008

zkusenosti nemam

vyhodu vidim v tom,ze si to odbydes v rychlym sledu, tzn. obleceni, kojeni, potreby pro mimina....

nevyhody: neodpocines si, nebudes mit ani na jedno tolik casu kolik bys chtela mit, pokud nemas muze,ktery dost pomaha, tak z toho asi budes trosku uhnana

preju hodne dusevnich i fyzickych sil 🙂

knobloska
24. srp 2008

Kamarádka má děti 3 roky a 1 rok. Nic moc, lituju jí. Ta starší tu malou nenávidí, bere jí hračky, který má pořád ještě ráda, závidí jí, že se vozí v golfkách. Já jsem se ségrou o 1,5 roku a máma říkala, že to bylo děsný. Teď, když jsme starší a jsme už vlastně nejlepší kamarádky, je to dobrý, ale puberta byla hrozná.
Já chci druhý až po 3 letech. Po pravdě nevidím v tom žádnou výhodu, mít děti po krátké době po sobě. Budeš uštvaná. Bude muset více zafungovat partner. 😉 Ale pokud to tak chcete oba, nenech si to vymluvit.

vojtisek2007
24. srp 2008

já mám děti po sobě 1,5 roku a nemůžu si stěžovat - je to teda zápřah, celkem mám děti tři ale Honzíkovi už je 9 - takže i s ledasčím pomůže - ale Vojta má právě 1,5 roku a Eliška 2 měsíce - a krom teda nevyspání, si nemůžu stěžovat - Vojta malou miluje a v rámci svého chápání a komunikace ji ohlazuje a pusinkuje - je na ní moc hodnej, samozřejmě, že když ji chce pohladit po hlavě, tak jí tu hlavu skoro utrhne,takže musíme být maximálně obezřetní, ale jinak nic hroznýho - koupili jsme dvojkočár - takže důležitě dohlíží na mimi, když on se veze - a dokonce teď začal chodit na nočník - žádný naschváli s počůráváním a tak u nás neproběhli...jediný co, tak když Elišku kojím, lehá si k nám a dožaduje se taky mňam,mňam, tak vysvětlujeme,že je to jenom pro malý miminka, že on má svůj čajík - takže si vezme flašku s čajem a po čase kojení on leži vedle nás a pije čaj....jinak když jsme si elišku přivezli, tak když jí někdo choval (manžel,děda,brácha a tak), tak jsme se snažili, aby někdo další ňuňal Vojtu, aby nezačal žárlit, a ještě jsme trochu bojovali s dudákem - protože jí ho pořád bral a cucal ho, pak jí ho prokousl, takže Eli je bez dudáka a je to...naštěstí ho nepotřebuje...
A hlavně - mám manžela, kterej moc pomáhá - večer se třeba střídáme - jeden z nás koupe děti - druhý dělá večeři a další den je to naopak...každý máme své koníčky - takže i tomu přizpůsobujeme denní rytmus - když vím, že chce jít na osmou večer pryč, tak už kolem půl sedmé začínáme koupat aby pinďata byla v osm v posteli...a stejně tak, když chci jít já....akorát že kojím, takže když mu přes den neodstříkám do flaštičky na jednu dávku - tak musím do půlnoci domů - stejně jako popelka 😀 - malá sice spí do těch 3-4ráno, ale aby mi musel volat, pojď domů,malá chce jíst, to je mi takový divný....Když je třeba popadne vysavač (ikdyž do role hlavního vysávače jsme teď pasovali nejstaršího syna) a nedělá mu problém naplnit pračku a vyprat a pověsit, občas něco obarví, ale na to se neumírá...a hlavně - plánujeme tak za 1/2 roku za rok mímo ještě jedno, tak musí pomáhat - a myslím, že mu to vůbec nedělá problém....
Takže s chutí do toho 😀 😀 😀 hodně štěstí..... 😲

majaaita
24. srp 2008

Čekámě mladší za měsíc, rozdíl by měl být 16 měsíců přesně na den dle termínu 🙂 Druhý kluk je neplánovaný, sama jsem zvědavá, jak to ustojíme, ale prostě tělo si řeklo, tak asi ví, co dělá 🙂
Manžel je obrovská podpora, má dobrou pracovní dobu a děti miluje, na mimčo se těší asi víc jak já 🙂

Myslím, že - jestli ještě nejste rozhodnutí - sedněte si a řekněte si, co od rodičovství očekáváte, jestli se chceš brzy vrátit do práce, jeslti máte pevný nervy (ty jsou ale potřeba vždycky 🙂 a tak.

My vidíme výhody v tom, že za tři roky můžu zase do práce, kluci si budou věkově blízko, takže i sport, výlety, divadýlka budou pohromadě.

ivusakos
autor
25. srp 2008

Holky, koukám, že to zvládáte obdivuhodně! Gratuluji vám 🙂 My plánujeme obě děti po sobě hlavně kvůli tomu, že se bude dát s nimi leccos pak podnikat dohromady a že nezabijeme deset let péčí o malé prcky. Jenže háček je v tom, že náš Danýsek se v noci budí 6x na kojení. Jestli budu těhule a nevyspím se, tak chudák miminko ve mě. Doufám, že se to brzy zlomí a Dany začne celou noc spinkat! Dále, nedaří se nám ustálit režim na jídlo, je vlastně plně kojenej a neche nic papat. Max jsou 4 lžičky, ale vypadá to, že nesnáší lžičku před pusinkou☹ Jo, a manžel je sice skvělej pomocník, ale v práci je od osmi do osmi☹ Takže nic moc! Bylo by to jenom na mě. Babičky nejsou v Praze.

kristi
25. srp 2008

ivusakos: taky nemam babicky....a nehodlam se z dvou deti zblaznit. Mne ten malej rozdil proste nesedi...jsem s brachou o 14 let a tak k tomu nemam jaksi vztah

etinka
25. srp 2008

Ahojky, já si myslím, že mít děti v rozmezí necelých dvou let, je jako mít dvojčata. Je to samozřejmě spousta práce okolo dětí, protože i to straší je relativně malé, ale zase když děti povyrostou, tak si spolu spíše vyhrají a pak teprve maminka ocení, že k sobě mají blíž. Moje sestra má dvojčata, byla na ně většinu času sama, manžel pracuje do večera a babičku má jen jednu a to pracující a krásně vše zvládla. A to je zvyklá hodně vařit, péct a stíhala vše. Dneska jsou holkám 3roky a krásně si vyhrajou. Jde jen o to, správně si zorganizovat den. Já sama mám děti 2,5roku od sebe a nikdy bych to neměnila. Ze začátku to byly sice hoňky, ale dneska je to paráda, odbyla jsem miminkovské povinnosti při jednom. Takhle jsem si děti plánovala a jsem ráda, že to vyšlo. 🙂

ivusakos
autor
25. srp 2008

No právě Kristi, my jsme se sestrou taky o 8 let od sebe, takže to neznám!!! Joo, kdyby bylo na mě, tak jedno vypiplám a odvedu do školy a pak si pořídím druhé v naprostým klídku, ale to už je velkej rozdíl a děti by neměly moc společného, kromě rodičů🙂 Tak furt vymýšlim pro a proti. SWnad bych to zvládla, ne??? Možná to jen zbytečně řešim. Mám se na to koukat z hlediska mého, nebo prckova? On přece bude rád, že má kámoše(ku), a že si má s kým hrát a koho co učit a tak, ne? A druhé děcko se v závěsu na bráškovi také lépe vychová, co? Co si o tom myslíte?

kristi
25. srp 2008

ivusakos: jeslti to chces,tak si to tak udelej, ja si proste rada vypiplam kazdy zvlast....

a ja se koukam z hlediska meho, me z prckova...hrat si bude ve skolce s detma, mam i kamaradky, co maji stejne stare deti, takze se nebojim. Pro me ten rozdil je proste strasne malo, fakt nehodlam sedet treba 5-6 let doma, bych umrela....to radsi zase treba 3-4 roky zit, chodit do prace atd a pak nanovo...jestli vubec

ivusakos
autor
25. srp 2008

Kristi: přesně takhle jem rozpolcená 😒

kristi
25. srp 2008

no, tak to radsi jeste zvaz. Ja to mam jeste ulehceny tim, ze mame maly byt, takze dasli se nam rozhodne nevejde, pak taky tim,ze jsme chteli holku a tu mame, takze nejak odpadlo dalsi snazeni o holku, kdbyy byla kluk atd...

etinka
25. srp 2008

ivusakos, on je podle mého hrozný rozdíl i třeba jen 5let. Starší dítě je v předškolním věku a než to menší doroste, aby si spolu mohli trošku hrát, tak to starší jde do školy a má úplně jiné zájmy a záliby než si hrát s prckem. Takže je to potom jako když se vychovávají 2jedináčci. Já myslím, že ideální je rozdíl tak do 3let maximálně. Má spoustu kamarádek s různě starými dětmi a tak píšu, to co jsem viděla.

kristi
25. srp 2008

ja teda nevim, co je na tom hroznyho, vzdyt nikde neni psany, ze mame mit deti kvuli tomu,aby si spolu hraly. Ja teda mam dite kvuli tomu, abych si s nim hrala ja, necekam, ze mou praci zastane starsi sourozenec atd. rozhodne pro me je dulezite mit na obe deti stejne casu, venovat se jim stejne....

mikula
25. srp 2008

My teda další dítě plánujeme cca za 5let,ne li později.Chci se vrátit do práce,užít si pořádne Aduš atd.My jsme se ségrou o 10let a nevidím žádný problém.Docela mě vadí narážky od známých typu:Ty chceš mít dva jedináčky 😕 a je lepší vypiplat to naráz 😅

kristi
25. srp 2008

mikula: vitej do klubu 🙂

mikula
25. srp 2008

Kristi vidím to prostě takhle a s manželem na to máme stejný pohled 🙂 Naopak někdo to chce mít z krku hned
😅 což není můj případ..Jsem ráda,že je tady někdo stejného názoru 🙂

etinka
25. srp 2008

Omlouvám se, pokud jsem se někoho dotkla, ale napsala jsem podle mého. Diskuse je o výhodách a nevýhodách. Nikomu neupírám jeho názor, já mám také svůj a jiný, ale podložený zkušenostmi. Každá mamina má mít děti tak, jak se na ně cítí. 😉

kristi
25. srp 2008

etinka, ja to nemyslela jako zle. Jen ze tyhlety "vyhody" mi proste neprijdou jako vyhody. Ale jsou dva tabory, asi jako ve vsem. Ja si rada poslechnu, ze to nekdo zvlada skvele a ze to je super, ovsem osobne si to proste nemyslim a tento nazor asi nezmenim. Ale preju vsem, kdo si to takto rozhodli, at jim to vyjde...

nevideli jsste treba Manzelske etudy o tech co meli 5 deti chvili po sobe? a co jim z nich vyrostolo? pac na ne nemeli cas?

mikula
25. srp 2008

Moje setra má děti od sebe o 2,5roku..chtěla je obě stihnou do 30.Jasně,holky se spolu zabaví,pohrají si-když se teda nehádají 😀 Ale prostě měla to náročné,a byla opravdu dlouho doma,bylo vidět,že potřebuje změnu.

mikula
25. srp 2008

Pro mě nějak není argument,mít děti brzy po sobě aby mohly spolu hrát.

ladunka
25. srp 2008

My na to s mužem od začátku hleděli podobně jako kristi a mikula. Z vlastní zkušenosti víme, že žádný konkrétní věkový rozdíl není zárukou toho, že se děti budou mít rády, budou si spolu hrát a dobře vycházet. Takže vycházíme spíš z toho, co jsme schopni zvládnout my jako rodiče, jestli máme na to a chceme žít několik let v domácnosti, kde se prohánějí dva podobně staří raubíři, jestli není pěti či šestiletá mateřská a výpadek z práce pro nás pro oba trochu moc, jestli dokážeme starat se současně o dvě děti, které mají podobné potřeby. Naše odpověď vždycky zněla, že spíš ne.

Starala jsem se jako au-pair několik měsíců o dvě děti, ročního chlapečka a dva a půl roku starou holčičku. Je to už pár let, tehdy si pamatuju, že jsem si říkala, že děti blízko sebe nikdy, byla jsem naprosto vyčerpaná, unavená, a to ty děti měly samozřejmě svoji matku 🙂 a já k nim nemusela vstávat. Ale když o tom uvažuju zpětně, snad tak hrozné to zase být nemohlo 🙂)) Děti byly roztomilé a úžasné, ale prostě na ně člověk neměl čas.

vojtisek2007
25. srp 2008

tak z mého pohledu a pro mě je přijatelnější ten menší věkový rozdíl - vidím to sama v naší rodině - honzík 9 let - pak se narodil vojta - honzíka jsme si samozřejmě užívali, jezdilo se na hory - protože už obstojně lyžuje, v létě k moři - vydrží bez keců 12hodin v autě atp. - po narození vojty tohle všechno utlo - prostě se nám strašně špatně kloubilo tohle s dvěma dětma s takovým velkým věkovým rozdílem....takže třetí mímo se nám zadařilo v zápětí po vojtíkovi a jsem ráda.... 😀

ladunka
25. srp 2008

etinko, to se mi líbí, cos napsala, to si myslím taky 🙂

kristi
25. srp 2008

ladunka: jo, je to i o tom,co rodice zvladnou....mam proste jen jedny nervy

mikca
25. srp 2008

mám děti o dva a půl roku a je to super..byl to docela záhul ale být ještě menší, tak si myslím že bych z toho všecho byla na palici..takže tohle mi naprosto vyhovuje taky jsem to chtěla mít "odbité" najednou ..ono se potom vracet já nevím po pěti leetech to by nebylo pro mě..takže ted jsou uplně super docela si i s polu hrajou Klárka docela dost pomůže jen je trochu chudák jelikož malej jí docela dává kapky 😀 ..ale musím, říct že mi to vyhobuj 🙂
jedinou nevyhodu vidím v tom že to druhé dítě to jakoby odnáší víc..např. do školky musí jít ve třech letech na celý den a nikdo se s nim prostě nebude bavit..to třeba ,malá měla vyhodu že mohla zůstat se mnou po celou dobu apod..ted jsem našla práci na pár dní a malej prostě musí být ty dny hlídanej což malá taky nemusle protže jsem práci nehledala když jsem chtěla ještě jedno...u malého vím že už další nehci tak se musí přizpůsobit..

etinka
25. srp 2008

Kristi, já si myslím, že z těch maminek, co mají děti dřív po sobě, ti skoro všechny potvrdí, že je to zápřah a zvlášť pokud většinu času s dětmi tráví jen maminky. Ale zase na druhé straně žádná školka ani kolektiv dítěti nenahradí, to že je samo. Pokud vyrůstají u sebe dvě manší děti, tak se prostě chovají jinak, protože vyrostly prostě spolu, jsou to sourozenci. Ale je pravda, že to nebyla diskuse, kdyby v ní nebyly dvě strany, že jo? 😉

Manželské etudy jsem bohužel neviděla a 5dětí, to je tedy pecka, zvlášť v dnešní době.

hanelka
25. srp 2008

já myslím, že ideální rozdíl neexistuje 😉 každému přece vyhovuje něco jiného a taky se každému hodí jinak mít to druhé (např. z finančního hlediska, stěhování, práce atp.).
taky trochu nerozumím tomu, že se jakoby automaticky předpokládá, že když jsou děti kousek od sebe, budou to nejlepší kamarádi, budou si svěle rozumět a dobře spolu vycházet...a naopak při trochu větším věkovém rozdílu spolu nebudou mít žádný vztah....to je přece taky hrozně individuální, ne? Jako vyjít to může a nemusí, já osobně bych své rozhodnutí tomuto nepodřizovala...

ivusakos
autor
25. srp 2008

Koukám,že jsem zavedla kontroverzní téma🙂) To bych si neodpustila, kdyby jste se kvůli mě popraly 😀 Jasně, že to každá cítíme jinak a špekulujeme. Taky si ráda s malým hraju, ale narovinu říáam, že mi to leze někdy na mozek, a myslím, že nejsem sama. Otázka je, o co budu ochuzená, když budu mít dvě děti po sobě. Bude mi třicet a okolo mne skoro všichni naši známí mají se sourozenci rozdíl max 3 roky. Takže když to zvládly maminy tenkrát (kdy obě děti měly plíny, co se praly, nebyly další výdobytky moderní doby), zvládne se to i teď🙂
Kdybych měla holčičku, asi bych váhala méně, protože holčičky už od přírody rády vypomůžou mamince atd. S chlapečkem to bude horší....

kristi
25. srp 2008

ivus: taky mi to leze na mozek....bude mi teprve 28, takze casu jeste doooost.. zase by mi pak deti ve 40 odesly z domu a to bych asi nechtela....

kristi
25. srp 2008

pardon. v 45 letch