Využijete niekto zrýchlený rodičovský príspevok-2 roky?

susik77
7. led 2008

Ahoj, rozhodla som sa zostat na rod.dovol. 2 roky, bojim sa, ze by som sa dost tazko znovu adaptovala v praci po 3 rokoch a aj ked mala je strasne zlata a mame z nej radost,tak mi uz teraz vadi ten stereotyp.Ale ked niekomu poviem, ze davam od 2 rokov malu do jasli a nastupujem na ciast.uvazok, vsetci na mna pozeraju, ako keby som ju nemala rada, ze ju tak rychle odlozim do jasli ☹ .Pritom si myslim, ze jej to prospeje, ze bude v kolektive, kedze my smr tu sami v zahranici bez rodiny a kamaratky su bezdetne...A myslim, ze sa na nu budem aj viac tesit, ked budem mat zmenu-3 dni v praci a 4 dni doma.
Tiez to mate niekto podobne?Chcete sa vratit po 2 rokoch znovu do prace?A z akych dovodov?

kristi
7. led 2008

susik, kdyby existovaly jesle, tak bych o tom vazne uvazovala, jak rikas, miluju ji,ale nekdy je to ubijejici, clovek zakrni a citi se trosku nevyuzitej. Ale v CR moc jeslicek nefunguje,takze ja budu doma 3 roky a pak pujde mala do skolky a ja do prace....

susik77
autor
7. led 2008

kristi: ja ju chcem dat do sukromnych, je to sice drahe, ale manzel mi to odsuhlasil. tiez chce, aby som sla po 2 rokoch do prace.navrhol mi, ze mi bude pomahat aj vyzdvihovat ju poobede.le premyslam, ako to urobime s prazdninami a ked bude chora ☹ ..asi zavolame k nam babicky.este je vyhoda, ze u nas v praci su dost ustretovi a umoznuju aj prac. z domu v pripade, ze je dieta chore a pod.

mikca
7. led 2008

ahoj..no já myslím že by 2 roky využilo docela dost holek, hlavně třeba kdo má dvě děti..ale bohužel jen malokterá měla příjem pres 16000kč... 😝

paolin
7. led 2008

kdybych cekala prvni mimco a uvazovala o druhem, tak bych do dvouleteho rodicaku sla bez vahani. pokud bych chtela co nejdrive nastoupit do prace, tak bych sla na trilety. davat ve dvou letech dite do jesli nebo chuve bych tedy nechtela...

zuzik03
8. led 2008

susik, já dvouletou určitě využiju, buď proto, že bychom po těch dvou letech měli druhé dítě, nebo bych se vrátila do práce. Kdyby mi zaměstnavatel umožnil částečný úvazek, tak se vrátím do práce klidně i dřív než za dva roky, ale to si myslím teď, nevím, co si o tom budu myslet, až budu mít dítě doma 🙂

johanda
8. led 2008

Já bych to dvouletou využila určitě, ale mám už roční dítě, takže jsem si tuhle "rychlost" vybrat nemohla. Naštěstí můžu pracovat i na RD pár hodin týdně externě,jinak doma.

janickabez
8. čer 2008

Ano my ji taky čerpáme,navíc jdu do zítra do práce(zatím jen na 6 hodi, dýl bych bez ní nepřežila 😎 ) a manžel je na rodičáku, malá pujde ve 2 letech do jeslí.....no a okolí...děs běs ☹ 😠 .....jedni si myslí, že malou nemiluju, druzí si myslí, že manžovi se nechce dělat a třetí třetine je to naštěstí u pr***e....ale ať si myslí co chtějí, my malou milujeme oba nadevše a oba se jí 100% věnujeme a nejduležitější je aby to cítila ona, co si myslí zbytek je fuk 😝

zdenik123
14. čer 2008

Já mám také mateřskou na dva roky...ale chci pak druhé dítě...takže vyčerpat vše od státu za 2 roky...a pak druhé je to nejlepší... 😉 kdybych si dala na 3 a otěhotněla dřív...tak o to "nevyčerpané" přijdu...takhle dostanu od státu maximum 😉

zdenik123
14. čer 2008

je nevím jaký je pak postup, kdybych třeba otěhotněla až ve věku 2.5 dítěte...jestli si ten půl rok musím platit zdravotní, sociální...když jsem pořád zaměstnaná...

lucenek
14. čer 2008

já se taky hlásím...už vím že mi to vyjde.....tak jdu do toho manža má zam. na 4 hodiny denně od 20 do 24 hod takže si to můžu dovolit 🙂

kembo
14. čer 2008

Tak já chci taky další mimčo ideálně tak dva roky po tom prvním. Jenže člověk míní a příroda to může zamýšlet úplně jinak, takže uvidíme. Chci si zažádat o dvouletou variantu, proto mě taky zajímalo, co se bude dít, když mi druhé otěhotnění bude trvat déle, než bych chtěla. Placení zdravotního a sociálního jsm eřešily s holkama na baby-cafe.
Cituji Lesanu: Zaměstnavatel ti musí umožnit zůstat doma do tří let, v té době máš nárok na rodičovskou dovolenou. Zdravotní ani sociální platit nemusíš. Sociální ze zákona platit nemusí a z hlediska zdravotního budeš státní pojištěnec, protože budeš v zaměstnání čerpat rodičovskou dovolenou. .........pokud jsi zaměstnaná, tak to pro tebe opravdu znamená jenom to, že jsi třetí rok doma zadarmo a o nic jiného se nemusíš starat. ZDravotní za tebe platí stát z titulu čerpání rodičovské dovolené a to pojišťovně nahlašuje zaměstnavatel.
Další viz téma "2-letá varianta má ji tu někdo" na baby-cafe.cz

leonunuska
25. čer 2008

Holky prosím a jak to je kdyby jsem zůstala doma dva roky tak kolik budu dostávat od státu? A co když se pak rozhodnu zůstat doma ještě ten třetí rok?

binki
25. čer 2008

je to kolem 10 tis. ne dva roky, do dvou let věku dítěte a když zůstanete doma 3 rok, to jde, akorát už bez peněz

lukin
25. čer 2008

leonunuska: Je to myslím 11 000 do dvou let dítěte a třetí rok bys už nedostávala nic.

spetra
29. čer 2008

do kdy se musím rozhodnout o délce rodičovské? Platí že do konce trvání mateřské?

jandalinka
30. čer 2008

já jsem chtěla zvolit 2roky,ale neměla jsem splněnou podmínku,která je tam dána ohledně peněž kolik jsem vydělávala 😒 Což mě docela namíchlo.
spetra:po ukončení mateřské si zajdi na příslušný úřad a tam nahlaš délku,kterou sis zvolila.Může to být i měsíc zpětně.

janula2008
30. čer 2008

Kdyz bys byla dva roky budes dostavat cca 11500. Ale je tam podminka, ze musis mit denni vymer ze zamestnani na materske 380 Kc/den. a to splni malokdo. Ja chtela taky na 2 roky, vyplaty myslim dost dobry a o par kacek mi to uteklol, tak budem muset na tri.

luca30
1. črc 2008

Ahoj holky, snažím se tady dopídit i po internetu jak je to s tou dvouletou mateřskou, jelikož podmínku vyšší hr. plat jak 16400,- splňuji až od letošního ledna a teď nevím jestli tuto podmínku musím splňovat před nástupem na mateřskou dovolenou nebo až tehdy až si půjdu žádat o rodičovský příspěvěk?? Termín porodu mám 5.1.09 takže na mateřskou nastupuji už od 5.11.08 tudíž bych nesplnila podmínku pobírat 16.400 po dobu jednoho roku, jsem z toho zmatená.

Tady jsem našla zase něco jiného:

Rychlejší čerpání rodičovského příspěvku do 2 let (24 měsíců) věku tohoto dítěte ve zvýšené míře, které rodiči náleží po ukončení čerpání PPM dosahující částky alespoň 380 Kč denně (z důvodu porodu nebo převzetí dítěte zakládajícího nárok na rodičovský příspěvek), a rodič si něj musí při ukončení čerpání PPM požádat.

Příklad
Ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství přibližně za 5 měsíců (22 týdnů) a dále rodičovský příspěvek za 19 měsíců ve výši 11 400 Kč za měsíc.

Nevíte někdo jak to je??

holly1
2. črc 2008

ahoj, tak já o té dvouleté rodičovské taky celkem uvažuju, rozhodně bych chtěla druhé dítě právě tak za 2-3 roky po prvním, taky už mi není 20 ani 25 🙂 , takže nechci rodit ve 40. Budu se asi rozhodovat až bude mimi na světě a budu vidět, jak to bude probíhat. Rozhodně bych ji nechtěla dávat do jestlí, ale zase se to nemusí hned po dvou letech podařit. No uvidím. Pokud mě to doma bude "hodně bavit", klidně si ji dám na 3 roky a druhé mimi budu mít až tak, abych si ty tři roky vybrala. Ale spíš to trochu uspíším.
Kembo - ty to mysllíš tak, že pokud uvidíš, že na druhé mimi budeš muset čekat trochu déle než ty dva roky po prvním, tak do práce po dvou letech vůbec nenastoupíš? Ale to se člověku nemusí podařit ani do 3 let věku dítěte, tak pak ho dáš do školky nebo budeš doma zůstávat až do 4 let?

holly1
2. črc 2008

má některá z vás konkrétní čísla - výši rodičovského příspěvku, kterou žena dostane při jednotlivých verzích? Myslím, že ta částka není stejná, nejvíc se dostane myslím při té 3 leté variantě, ale konkrétní čísla nemám.

lucenek
2. črc 2008

holly já vím, že na tu 2 letou dosáhnu...
2 roky 11 400Kč....
3 roky 7600Kč
4 roky (první tři 7600Kč, poslední rok 3800Kč)
tos myslela??

holly1
2. črc 2008

lucenek, nee, myslím celkovou částku, kterou v jednotlivých variantách dostaneš, ta totiž není stejná. Tj. kolik dostane mamina celkově, když zůstanou doma 2 roky, 3 nebo 4 r. Jednou jsem četla nějaké srovnání, ale teď to nemůžu nikde najít.

lucenek
2. črc 2008

jo už vím....někde to nejdu ale dej mi čas jinak nejvíc máš celkem při 3 leté variantě to vím nabeton

holly1
2. črc 2008

no, já taky myslím.

holly1
2. črc 2008
lucenek
2. črc 2008

jj psaly že nejvíc celkopvě dostane mamina na té 3 leté oproti té 2 leté snad o 20 tis

lucenek
2. črc 2008

jéééé tak jsem obě šikuly 🙂

holly1
2. črc 2008

tak tady to je:

Volba čerpání rodičovského příspěvku
• Rychlejší čerpání - po peněžité pomoci v mateřství náleží rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře do 24 měsíců věku dítěte,
ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství za cca 5 měsíců (22 týdnů) + celková výše čerpání rodičovského příspěvku 216 600 Kč (za 19 měsíců ve výši 11 400 Kč).
• Klasické čerpání - po peněžité pomoci v mateřství náleží rodičovský příspěvek v základní výměře do 36 měsíců věku dítěte,
ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství za cca 5 měsíců (22 týdnů) + celková výše čerpání rodičovského příspěvku 235 600 Kč (za 31 měsíců ve výši 7 600 Kč).
• Pomalejší čerpání - po peněžité pomoci v mateřství nebo od narození dítěte (v případě, že na peněžitou pomoc v mateřství nevznikl ženě nárok) náleží rodičovský příspěvek v základní výměře do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře do 48 měsíců věku dítěte,
ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství za cca 5 měsíců (22 týdnů) + celková výše čerpání rodičovského příspěvku 224 200 Kč (za 16 měsíců ve výši 7 600 Kč a 27 měsíců ve výši 3 800 Kč).

holly1
2. črc 2008

🙂